┼×AH - CONPET  2019      

Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul I , 2019

                                                                                                                               

                 Festivalul PRO LOGOS - Cupa Orasului Bicaz - sah clasic
                                              28 - 31 martie 2019 / Bicaz
 
             Drum lung si obositor pana la Bicaz, cu legaturi feroviare proaste, dar un
       astfel de turneu de sah clasic adevarat (o rara avis), cu premii foarte
       consistente, a atras ca mustele la miere un numar de jucatori cum rar se
       mai vede la un open in Romania. Cei 188 de participanti, din care 14 din 
       Republica Moldova si 1 din Grecia, s-au bucurat de peisajul magnific si
       vremea in general frumoasa. La start, pretentiile la premiile cele mari le
       emiteau cei 5 mari maestri internationali (Istratescu,Nevednichy,Nanu,
       Manolache si Sanduleac). Atata doar ca socoteala de acasa nu se
      potriveste cu cea din targ, iar titlurile sportive si ELO-urile nu joaca singure.
       Unul din cei 4 MF, singurul MI si sansa, au facut ca pe podium sa urce doar
       GM Nevednichy Vladislav pe prima pozitie, dar cu acelasi numar de puncte
       (5,5) ca si al doilea clasat, surpriza turneului, fostul junior si component al
       C.S.CONPET Ploiesti,MF MIROIU George-Catalin.Pe pozitia a 3 a, cu 5 p ,
       conducand un pluton de 10 jucatori, s-a clasat moldoveanul MI Soltanici
       Ruslan.
       MIROIU Catalin a reusit sa dea lovitura cu acest LOC 2, lasandu-i pe unii
       dintre favoriti cu privirea pierduta. Sa spunem insa adevarul(cum de altfel
       o fac mereu), ca norocul a fost un aliat de nadejde pentru Catalin, care a
       beneficiat de un culoar cum rar se intampla. Dupa un bye fortat de
       problemele de serviciu, in prima runda, a avut un sir de 5 victorii, ultima
       in fata traditionalului adversar din perioada junioratului, NM Chifor Ovidiu.
       Ma bucur enorm pentru reusita lui Catalin, dar nu ma pot abtine sa nu critic
       aceste open-uri de 6 runde, la un puhoi de peste 100 participanti, cand
       primii 4 clasati nici nu apuca sa se intalneasca intre ei. De altfel chiar si
       primul clasat, a avut aceeasi uriasa sansa, cu un culoar perfect, fara
       adversari de calibru.
       Si pentru ca greu se putea rata un astfel de turneu, au fost prezenti si doi
       veterani ai CONPET-ului, SANDULESCU Gheorghe si CM ANUTA Laurentiu.
       Deplasarile lungi nu prea le-au priit, asa ca rezultatele celor doi au cam
       lasat de dorit, ambii cu 50% din punctajul posibil , adica 3 puncte, ocupand
       locurile 78, respectiv 80.

     

MF  MIROIU  George  Catalin  ( LOCUL  II )

          

SANDULESCU  Gheorghe      CM  ANUTA  Laurentiu

CLASAMENT   FINAL  

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 2 GM Nevednichy Vladislav ROU 2532 Cs Politehnica Iasi 5,5 16,5 24,5
2 7 FM Miroiu George-Catalin ROU 2344 Cs Universitatea Targoviste 5,5 14,0 21,5
3 6 IM Soltanici Ruslan MDA 2392 5,0 18,5 27,5
4 5 GM Sanduleac Vasile MDA 2413 5,0 17,5 26,5
5 1 GM Istratescu Andrei ROU 2556 Csu Universitatea De Vest Timi 5,0 17,5 25,5
6 3 GM Nanu Costica-Ciprian ROU 2509 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 17,0 24,0
7 4 GM Manolache Marius ROU 2507 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,0 16,5 24,5
8 10 CM Martian Dragos-Daniel ROU 2228 Acs Logic Delta 5,0 16,5 24,0
9 9 FM Pisu Robert-Daniel ROU 2256 Acs Smart Galati 5,0 16,0 23,5
10 17 CM Andronescu Madalin ROU 2045 Acs Pheonix Buzau 5,0 16,0 23,5
11 15 CM Padurariu Mihai-Edward ROU 2107 Cs Sah Club Galati 5,0 15,0 23,0
12 18 CM Telea Stefan ROU 2026 Acs Fianchetto Constanta 5,0 13,5 20,5
13 12 FM Acsinte Matei-Ionut ROU 2216 Csm Focsani 2007 4,5 16,5 25,0
14 186 FC Lupu Ovidiu ROU 1001 Cs De Sah Lia Brasov 4,5 15,5 23,5
15 11 CM Ghimpu Samuel-Timotei ROU 2221 Acs Smart Galati 4,5 15,5 23,0
16 39 I Antal Hunor-Zoltan ROU 1828 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 4,5 15,5 23,0
17 13 FM Scripcaru George-Daniel ROU 2191 Cs Victoria Techirghiol 4,5 15,0 23,0
18 21 I Vilcu Matei-Stefan ROU 1950 Css Targu Mures 4,5 14,5 21,0
19 32 Revencu Leon MDA 1855 4,5 14,0 21,5
20 33 I Chiprian Ionel ROU 1853 Cs Balta Albastra Siretu 4,5 13,5 21,0
21 16 I Avramescu Paul-Mihai ROU 2082 Acs Fianchetto Constanta 4,5 13,5 19,5
22 61 II Cucoanes Andrei ROU 1717 Cs Olimp Sah Focsani 4,5 13,0 19,5
23 26 NM Necula Iulian ROU 1922 Cs Universitatea Craiova 4,5 13,0 19,0
24 91 CM Simion Nicolae ROU 1595 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,5 12,0 19,0
25 89 II Istrate Ioan ROU 1597 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 11,5 18,0
26 8 NM Chifor Ovidiu-Emanuel ROU 2262 Cs Politehnica Iasi 4,0 17,0 25,5
27 19 I Voinescu David-Ioan ROU 1999 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 16,5 24,5
28 25 I Pislariu Stefanel-Vasilica ROU 1923 Csm Pascani 4,0 15,0 22,0
29 31 I Mihailiuc Flavius-Iulian ROU 1863 Acs Smart Galati 4,0 14,5 22,0
30 34 Bejan Sergiu MDA 1853 4,0 14,5 21,5
31 42 I Pelin Ana-Maria ROU 1807 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 14,0 21,5
32 14 Nicora Cristi MDA 2156 4,0 13,5 21,5
33 20 Verbin Valentina MDA 1991 4,0 13,5 21,5
34 51 I Bradateanu Corneliu ROU 1749 Csm Pascani 4,0 13,5 21,5
35 54 I Axinte Aurel ROU 1733 Cs Cimentul Bicaz 4,0 13,5 21,5
36 88 I Andres Marina-Corina ROU 1604 Cs Sah Club Galati 4,0 13,5 20,5
37 53 II Botea David-Alexandru ROU 1740 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 13,0 20,5
38 92 II Costescu Mihnea-Constantin ROU 1589 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 13,0 19,0
39 28 I Veress Armand ROU 1887 Cs Logic 64 Brasov 4,0 12,5 20,5
40 22 WCM Bucur Denisa-Andreea ROU 1945 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 12,5 20,5
41 43 I Balla Viorel ROU 1800 Csm Focsani 2007 4,0 12,5 20,0
42 41 I Anitei Ion ROU 1821 As Club Sah Victoria Bacau 4,0 12,5 19,5
43 57 II Morariu Daniel ROU 1725 Csm Pascani 4,0 12,0 19,0
44 64 II Cosac Robert-Mihai ROU 1701 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,0 12,0 18,0
45 35 NM Tufa Mihai ROU 1852 Clubul De Sah Diana Galati 4,0 11,5 18,0
46 77 II Lungu Alexandru ROU 1651 Cs Politehnica Iasi 4,0 11,0 16,0
47 81 II Veneteanu Mihai ROU 1636 Acs Viitorul Urziceni 4,0 10,5 15,5
48 70 I Madin Ovidiu-Andrei ROU 1667 Cs Cimentul Bicaz 3,5 16,0 23,5
49 60 II Visoescu Alexandru-Bogdan ROU 1719 Cs Logic 64 Brasov 3,5 15,0 21,5
50 27 CM Georgescu Cristian ROU 1917 Cs Spartac Bucuresti 3,5 14,5 21,5
51 90 Parpalac Vadim MDA 1597 3,5 14,5 20,0
52 29 WCM Cimpean Andra ROU 1868 Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 14,0 21,5
53 46 II Ienasoaie Rafael ROU 1785 Acs Regional De Sah ''nord-Est 3,5 14,0 21,5
54 80 I Pacrita Virgil-Aurelian ROU 1645 Cs Botosani 3,5 14,0 20,0
55 23 I Arghirescu Andrei ROU 1939 Cs De Sah Alex Brasov 3,5 14,0 20,0
56 68 I Batagan Ilinca-Petra ROU 1678 Asc Jocul De Sah Ramnicu Valce 3,5 13,0 20,5
57 36 AIM Jurassa Andrei ROU 1845 Csm Sighetu-Marmatiei 3,5 13,0 20,0
58 56 I Groapa Aurelian ROU 1727 Cs Cimentul Bicaz 3,5 13,0 19,5
59 50 I Huma Ioan ROU 1755 Cs Cimentul Bicaz 3,5 13,0 19,5
60 48 Scurtu Alexandr MDA 1760 3,5 13,0 19,5
61 66 I Paslariu Ionel ROU 1687 Cs Cimentul Bicaz 3,5 13,0 19,5
62 106 II Sachilaru Alexandru ROU 1524 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 3,5 13,0 19,5
63 130 WCM Maria Lia-Alexandra ROU 1406 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 13,0 19,5
64 83 I Moroianu George ROU 1626 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,5 12,0 18,0
65 93 Sustov Savva MDA 1587 3,5 12,0 17,5
66 114 II Mazilu Stefan-Fabian ROU 1504 Cs Micul Sahist Iasi 3,5 12,0 17,5
67 112 II Sabarez Iulian ROU 1508 Cs Politehnica Iasi 3,5 12,0 17,5
68 71 II Prisacaru Stefan-Emilian ROU 1667 Ac De Sah Realitatea Husi 3,5 11,5 18,0
69 98 II Bratu Ioan-Valentin ROU 1564 Cs Vointa Buzau 3,5 11,5 18,0
70 59 II David Alexandru ROU 1719 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 11,5 17,5
71 120 II Turcu Vasile ROU 1468 As Club De Sah "minerva" 3,5 11,5 15,5
72 84 Focsa Iurie MDA 1620 3,5 11,0 18,5
73 97 II Varga Emilian ROU 1572 Cs Cimentul Bicaz 3,5 10,5 17,0
74 121 II Puscasu Marian-Constantin ROU 1466 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 3,5 10,0 15,0
75 65 II Bulgaru Daniel-Alexandru ROU 1698 Cs Sergentul Vaslui 3,0 15,0 21,5
76 52 I Arghirescu Marius ROU 1746 Clubul Municipal De Sah Speran 3,0 14,5 21,0
77 49 I Matei Stefan-Razvan ROU 1756 Cs Colosseum Giurgiu 3,0 14,5 20,5
78 69 I Sandulescu Gheorghe ROU 1669 Cs Conpet Ploiesti 3,0 14,0 20,0
79 94 I Calcea Ioan ROU 1585 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 3,0 14,0 20,0
80 30 CM Anuta Elefterie-Laurentiu ROU 1864 Cs Conpet Ploiesti 3,0 13,5 19,5
81 45 CM Raduica Remus ROU 1788 Cs De Sah Alex Brasov 3,0 13,0 20,0
82 62 CM Covaci Stefan ROU 1714 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,0 13,0 20,0
83 24 CM Ifrim Silviu ROU 1925 Cs Balta Albastra Siretu 3,0 13,0 19,5
84 95 II Caunic Rares-Octavian ROU 1585 Csm Bucuresti 3,0 13,0 19,5
85 102 II Turcan Gheorghe ROU 1544 Acs Regional De Sah ''nord-Est 3,0 13,0 19,0
86 87 II Negrut Janica ROU 1609 Acs Regional De Sah ''nord-Est 3,0 13,0 18,5
87 63 II Ungureanu Constantin-Gabriel ROU 1711 Cs Spartac Bucuresti 3,0 12,5 19,5
88 58 I Vornicu Neculai ROU 1723 Cs Cimentul Bicaz 3,0 12,5 18,5
89 86 II Serban Viorel ROU 1612 Cs Logic 64 Brasov 3,0 12,5 18,5
90 116 I Ionita Ioan ROU 1495 Cs Politehnica Iasi 3,0 12,5 17,5
91 108 II Rangu Daniel ROU 1517 Csm Pascani 3,0 12,5 17,0
92 40 CM Racovita Gheorghe ROU 1826 Cs Sah Club Galati 3,0 12,0 19,0
93 113 II Turcu Vasile-Emanoil ROU 1505 Csm Pascani 3,0 12,0 18,0
94 170 III Iorga Mihai ROU 1051 Cs Cimentul Bicaz 3,0 12,0 17,5
95 74 II Ifrim Mihai ROU 1661 Acs Smart Galati 3,0 12,0 17,0
96 125 II Berigoi Adrian ROU 1441 As Club De Sah "minerva" Pasca 3,0 11,5 18,5
97 168 III Corneanu Radu-Nicolae ROU 1063 Acs Sah Chindia Targoviste 3,0 11,5 18,0
98 82 II Grigoriu Vasile ROU 1632 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 3,0 11,5 18,0
99 115 CM Gurguiatu Sandu ROU 1496 Csm Focsani 2007 3,0 11,5 17,5
100 123 II Bisti Stefan ROU 1454 Cs Universitar De Sah Bucurest 3,0 11,5 17,5
101 144 AFM Bunghez Matei ROU 1285 Cs Cimentul Bicaz 3,0 11,5 17,5
102 150 II Dodoi Matei-Teodor ROU 1209 Cs Politehnica Iasi 3,0 11,0 16,5
103 122 II Dinca Gheorghe ROU 1455 Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 11,0 16,0
104 135 II Cotet-Chiperi Gheorghe ROU 1357 Csm Pascani 3,0 11,0 16,0
105 129 Petricenco Ana MDA 1415 3,0 11,0 15,0
106 99 II Purece Victor ROU 1560 Cs Sah Club Brasov 3,0 10,5 17,0
107 101 Ghetiu George MDA 1546 3,0 10,5 16,5
108 78 II Parvulescu Nicu ROU 1648 Acs Duellist Iasi 3,0 10,0 15,5
109 139 II Barila Stefana ROU 1322 Csm Bucuresti 3,0 10,0 15,5
110 110 II Lungu Cristian ROU 1514 Cs Sah Club Brasov 3,0 10,0 14,5
111 118 II Andrei Gabriel ROU 1475 Acs Smart Galati 3,0 10,0 14,0
112 72 I Puia Alexia-Teodora ROU 1665 Csm Bucuresti 3,0 9,0 14,0
113 132 II Rusu Eugen-Vlad ROU 1394 Cs Cimentul Bicaz 3,0 9,0 14,0
114 148 II Ciomaga Andrei ROU 1225 Cs Politehnica Iasi 3,0 8,5 13,0
115 143 II Toma Adrian ROU 1289 Cs Olimp Sah Focsani 3,0 8,5 12,0
116 47 Chirpii Alexandru MDA 1771 2,5 15,0 21,5
117 126 I Tamba Dumitru ROU 1438 Cs Sergentul Vaslui 2,5 13,5 20,5
118 37 CM Nastase Stefan ROU 1843 Asc Daco-Getica Bucuresti 2,5 13,5 18,5
119 119 II Husaru Remus-George ROU 1470 Cs Balta Albastra Siretu 2,5 13,5 18,0
120 79 I Costiuc Ioan ROU 1646 Csm Sighetu-Marmatiei 2,5 13,0 19,5
121 55 I Haulica Ioan ROU 1729 Cs Micul Sahist Iasi 2,5 13,0 18,5
122 137 II Catana Emil ROU 1326 Cs Cimentul Bicaz 2,5 13,0 18,0
123 156 II Samson Ioan ROU 1144 Cs Micul Sahist Iasi 2,5 12,5 18,5
124 117 II Isac Teodor ROU 1487 Cs Stiinta Miroslava 2,5 12,5 18,5
125 158 Guzun Lavinia MDA 1130 2,5 12,0 18,0
126 76 II Ciobanu Sebastian-Stefan ROU 1653 Csm Focsani 2007 2,5 12,0 17,0
127 67 I Lupascu Diana-Elena ROU 1680 Cs Politehnica Iasi 2,5 11,5 16,0
128 44 CM Dobrin Catalin ROU 1795 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 11,0 17,0
129 127 I Pirvan Maria ROU 1428 Csm Bucuresti 2,5 11,0 16,0
130 146 II Tatarusanu Eric ROU 1246 Csm Pascani 2,5 11,0 16,0
131 181 FC Dascalescu Petru ROU 1001 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 2,5 10,5 16,0
132 151 II Barbieru Alexie ROU 1208 Cs Politehnica Iasi 2,5 10,5 14,5
133 138 II Barila Cristian-Dorin ROU 1324 Cs Ariadna Suceava 2,5 9,5 13,5
134 160 II Stefan Alexandru ROU 1108 Cs Politehnica Iasi 2,5 9,0 13,5
135 96 II Catzaiti Dan-Virgil ROU 1582 Cs Cimentul Bicaz 2,5 7,5 12,0
136 100 II Grosu Constantin ROU 1555 Cs Cimentul Bicaz 2,0 14,0 20,0
137 152 I Darie Cleopatra-Iuliana ROU 1194 Cs Politehnica Iasi 2,0 13,5 19,0
138 153 II Lintes Albert-Ioan ROU 1189 Cs Politehnica Iasi 2,0 12,5 19,5
139 73 I Wunder Tamas-Gabor ROU 1662 Cs De Sah Alex Brasov 2,0 12,5 18,0
140 107 II Pascu Mihai ROU 1520 Cs Cimentul Bicaz 2,0 12,0 19,0
141 133 II Moroianu Stefan ROU 1373 Cs Spartac Bucuresti 2,0 12,0 18,0
142 111 II Durac Eugen ROU 1509 Acs Regional De Sah ''nord-Est 2,0 12,0 18,0
143 180 FC Balint Iulian ROU 1001 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 2,0 12,0 18,0
144 162 II Marcu Daria-Ana ROU 1062 Cs Dinamo Bucuresti 2,0 12,0 17,5
145 147 II Cojocaru Vlad-Gabriel ROU 1242 As Club De Sah "minerva" 2,0 12,0 17,0
146 145 II Moraru Florin-Radu ROU 1271 Cs Micul Sahist Iasi 2,0 12,0 17,0
147 124 CM Hlinschi Mihai ROU 1448 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,0 12,0 17,0
148 136 I Samson Maria ROU 1347 Csm Bucuresti 2,0 12,0 17,0
149 171 II Mutu Alexandra-Stefania ROU 1031 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 2,0 11,5 17,0
150 105 I Nita Mirela-Adriana ROU 1526 As Club De Sah "minerva" 2,0 11,5 16,0
151 157 II Bendescu Matei-Constantin ROU 1134 Cs Micul Sahist Iasi 2,0 11,5 16,0
152 154 I Litcanu Daria-Tiana ROU 1161 Cs Micul Sahist Iasi 2,0 11,0 15,5
153 134 CM Dumitrica Neculai ROU 1360 Cs Sergentul Vaslui 2,0 10,5 14,5
154 140 II Cioritanu Rares-Andrei ROU 1312 Cs Politehnica Iasi 2,0 10,5 14,5
155 128 II Tifui Vasile ROU 1423 Cs Cimentul Bicaz 2,0 10,0 15,0
156 131 II Galupa Vasile ROU 1399 Cs Spartac Bucuresti 2,0 10,0 15,0
157 187 FC Minescu Leon ROU 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 2,0 10,0 15,0
158 169 IV Sofineti Alexandru Mihai ROU 1059 Csm Sighetu-Marmatiei 2,0 9,5 14,0
159 141 II Andries Alexia ROU 1292 Cs Politehnica Iasi 2,0 9,5 13,5
160 85 I Ranceanu Ilie ROU 1617 Cs Cimentul Bicaz 2,0 9,0 15,5
161 167 III Sofineti David-Andrei ROU 1079 Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei 2,0 9,0 13,5
162 164 II Dragos Victor ROU 1306 Cs Dinamo Bucuresti 2,0 9,0 13,0
163 155 II Agavriloaie Stefan ROU 1154 As Club De Sah "minerva" 2,0 8,5 12,5
164 159 II Paraschiv Andrei-George ROU 1114 Cs Politehnica Iasi 1,5 13,0 19,0
165 38 I Badelita Beniamin ROU 1834 Csm Cluj Napoca 1,5 12,0 19,0
166 179 FC Asavinei Alexandra ROU 1001 Cs Politehnica Iasi 1,5 11,5 16,5
167 161 II Serban Stelian ROU 1086 Cs Logic 64 Brasov 1,5 11,5 16,0
168 165 II Lungu Stefania ROU 1193 Cs Politehnica Iasi 1,5 11,0 14,5
169 103 I Cretu Ioan ROU 1541 Cs Cimentul Bicaz 1,5 10,5 16,5
170 149 AIM Ivancescu Bogdan-Andrei ROU 1223 Csm Bucuresti 1,5 10,5 15,5
171 109 Klitorakis Ioannis GRE 1515 1,5 10,5 15,5
172 182 FC Dumitras Adrian ROU 1001 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 1,5 10,5 14,5
173 183 FC Gheorghe Alexandru-Bogdan ROU 1001 Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei 1,5 9,5 14,0
174 163 II Asavinei Rares-Adrian ROU 1027 Cs Politehnica Iasi 1,5 8,0 11,5
175 104 II Lupusoru Costica ROU 1534 Acs Regional De Sah ''nord-Est 1,0 11,5 17,0
176 166 II Moraru Ana-Alina ROU 1172 Csm Bucuresti 1,0 11,0 16,5
177 185 FC Irimia Vlad-Constantin ROU 1001 As Club De Sah "minerva" 1,0 11,0 16,5
178 174 FC Cotet-Chiperi George-Cristian ROU 1006 Csm Pascani 1,0 11,0 14,5
179 178 FC Apostol Tudor-Constantin ROU 1001 As Club De Sah "minerva" 1,0 10,0 15,5
180 176 FC Afemei Mihai-Andrei ROU 1001 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 1,0 10,0 14,5
181 175 FC Tanase David Nicolae ROU 1005 Cs Politehnica Iasi 1,0 10,0 13,5
182 177 FC Apostol Andrei (E.) ROU 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 1,0 9,5 14,0
183 142 II Ungureanu Andrei (V.) ROU 1291 Cs Politehnica Iasi 1,0 9,5 14,0
184 188 FC Miron Robert-Iulian ROU 1001 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 1,0 8,5 12,5
185 173 II Serban Adrian ROU 1015 Cs Logic 64 Brasov 0,5 11,0 15,0
186 75 CM Bratu Gheorghe ROU 1654 Csm Craiova 0,5 10,0 15,0
187 184 FC Gheorghe Giulia-Alexia ROU 1001 Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei 0,5 8,5 13,0
188 172 IV Berigoi Any-Mary ROU 1026 As Club De Sah "minerva" 0,5 7,5 12,0
 

MF  MIROIU  George  Catalin

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 72 -2 not paired 0 0,0 - ½
2 34 125 II Berigoi Adrian 1441 ROU As Club De Sah "minerva" Pasca 3,0 w 1
3 15 68 I Batagan Ilinca-Petra 1678 ROU Asc Jocul De Sah Ramnicu Valce 3,5 s 1
4 7 29 WCM Cimpean Andra 1868 ROU Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 w 1
5 6 186 FC Lupu Ovidiu 1001 ROU Cs De Sah Lia Brasov 4,5 s 1
6 4 8 NM Chifor Ovidiu-Emanuel 2262 ROU Cs Politehnica Iasi 4,0 w 1
 

 

SANDULESCU  Gheorghe 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 61 170 III Iorga Mihai 1051 ROU Cs Cimentul Bicaz 3,0 s 1
2 21 22 WCM Bucur Denisa-Andreea 1945 ROU Cs Dinamo Bucuresti 4,0 w 0
3 54 149 AIM Ivancescu Bogdan-Andrei 1223 ROU Csm Bucuresti 1,5 s 1
4 24 33 I Chiprian Ionel 1853 ROU Cs Balta Albastra Siretu 4,5 w 0
5 51 123 II Bisti Stefan 1454 ROU Cs Universitar De Sah Bucurest 3,0 s 1
6 31 43 I Balla Viorel 1800 ROU Csm Focsani 2007 4,0 w 0
 

 

 CM   ANUTA  Laurentiu 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 27 118 II Andrei Gabriel 1475 ROU Acs Smart Galati 3,0 s 1
2 27 153 II Lintes Albert-Ioan 1189 ROU Cs Politehnica Iasi 2,0 w 1
3 7 8 NM Chifor Ovidiu-Emanuel 2262 ROU Cs Politehnica Iasi 4,0 s 0
4 22 80 I Pacrita Virgil-Aurelian 1645 ROU Cs Botosani 3,5 w 0
5 38 95 II Caunic Rares-Octavian 1585 ROU Csm Bucuresti 3,0 s 1
6 25 64 II Cosac Robert-Mihai 1701 ROU Cs Universitar De Sah Bucurest 4,0 w 0
 

 ******************************************************************************************** 

                    Festivalul Sahului Bucurestean - editia III  - sah clasic
                                              23 - 24 februarie 2019 / Bucuresti
             In lipsa de turnee de sah clasic in Ploiesti, in ciuda inconvenientelor cu
      timpul si efortul, sunt bune si cele din Bucuresti. Sfarsit de februarie, open
      la 60 minute + 30 sec/mutare cu 82 participanti. Printre acestia si 2 fosti
      juniori ai clubului nostru , WCM DIDILIUC Dariana si SZOCS Iulian , cat si
      veteranul nostru SANDULESCU Gheorghe. Cu o evolutie simetrica si in
      parametrii de asteptare cunoscuti, Dariana s-a clasat pe locul 15, cu 4
      puncte. Lipsa de concursuri din ultima perioada se cunoaste la Iulian.
      Acesta a acumulat doar 3,5 puncte, la jucatori fara pretentii, clasandu-se
      pe locul 21. Tot cu 3,5 puncte a terminat si Dl.Sandulescu, dar pe locul 31,
      avand insa adversari ceva mai consistenti. Competitia a fost castigata de
      fostul ploiestean, MI Vasilescu Lucian. Pe locuri fruntase s-au situat alti doi
      ploiesteni : Vezeteu Daniel (locul 5 /5 puncte, ca si castigatorul) si Turlea
      Constantin (locul 7 / 4,5 puncte).

             

     WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela       SZOCS  Teodor  Iulian         Sandulescu Gheorghe 

CLASAMENT   FINAL 

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 IM Vasilescu Lucian-Mihail ROU 2192 5,0 17,0 24,0 18,5
2 14 CM Raducanu Andrei-Augustin ROU 1972 5,0 16,0 23,5 18,5
3 15 CM Cirlan Ionut-Gheorghe ROU 1963 5,0 16,0 23,5 18,5
4 24 I Bantescu Dan ROU 1843 5,0 15,0 20,5 19,0
5 9 I Vezeteu Marian-Daniel ROU 2055 5,0 14,5 22,0 17,0
6 6 CM Nuta Dan ROU 2105 4,5 17,0 25,0 17,5
7 16 I Turlea Constantin ROU 1934 4,5 16,5 24,5 18,0
8 11 WCM Stanciu Ioana-Georgiana ROU 2003 4,5 14,5 22,0 17,5
9 13 I Cnejev Vladimir-Alexandru ROU 1974 4,5 13,5 21,0 16,0
10 32 II Prelipcean Eric-Matei ROU 1704 4,5 13,0 20,0 16,0
11 22 I Pirvulescu Adrian ROU 1857 4,5 13,0 19,0 15,5
12 19 I Olteanu Sebastian ROU 1893 4,5 12,0 18,0 16,0
13 42 I Neghiu Cristian-Andrei ROU 1666 4,0 15,5 24,0 16,5
14 17 CM Ionita Serban-Petru ROU 1933 4,0 14,5 22,0 16,5
15 26 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela ROU 1809 4,0 13,5 19,5 14,0
16 5 NM Kutnik Alexandru-Francisc ROU 2109 4,0 12,5 19,5 14,0
17 7 Nikanova Ekaterina BLR 2074 4,0 11,5 17,5 13,0
18 10 I Iordache Adrian-Iulian ROU 2045 3,5 15,0 23,0 15,0
19 8 CM Luca Ionel ROU 2062 3,5 15,0 23,0 14,5
20 3 I Sandu Marian-Catalin ROU 2139 3,5 13,5 21,0 14,5
21 12 I Szocs Teodor-Iulian ROU 1996 3,5 13,5 21,0 13,5
22 2 FM Giurumia Sorin ROU 2158 3,5 13,5 20,0 13,0
23 20 I Gavrila Petrisor ROU 1890 3,5 13,0 20,0 13,5
24 31 AIM Ulian Andrei-Octavian ROU 1716 3,5 13,0 19,5 14,0
25 25 I Stoica Liviu (M.) ROU 1810 3,5 13,0 19,0 13,5
26 33 I Toculet Gheorghe-Cristache ROU 1702 3,5 13,0 19,0 13,0
27 39 I Barbu George-Emilian ROU 1676 3,5 12,5 20,0 12,5
28 49 I Fileru Maria ROU 1544 3,5 12,0 19,0 10,5
29 38 I Puia Alexia-Teodora ROU 1681 3,5 11,5 18,5 12,0
30 48 I Moroianu George ROU 1579 3,5 11,0 17,0 10,0
31 44 I Sandulescu Gheorghe ROU 1649 3,5 11,0 16,5 12,5
32 18 I Ignat Matei-Marius ROU 1896 3,5 10,5 16,0 11,0
34 II Jinga Vlad-Ionut ROU 1699 3,5 10,5 16,0 11,0
34 36 II Caraba Alexandru ROU 1687 3,5 10,5 15,5 11,5
35 37 II Saioc David ROU 1683 3,5 9,5 15,5 11,5
36 30 I Mainescu Andrei-Cristian ROU 1748 3,0 14,5 21,0 13,0
37 50 II Palos Andra-Maria ROU 1538 3,0 13,5 20,0 10,5
38 68 II Calota Rares-Stefan ROU 1222 3,0 13,0 19,5 12,0
39 56 II Macaneata Ionut-Octavian ROU 1453 3,0 13,0 19,0 11,0
40 35 I Radu David (Cr) ROU 1697 3,0 12,5 19,0 11,0
41 53 II Badea Ovidiu ROU 1495 3,0 12,5 18,5 10,0
42 29 FM Georgescu Gabriel-Ioan ROU 1752 3,0 12,5 17,5 11,5
43 21 I Martis Octavian-Mihai ROU 1863 3,0 12,0 17,5 11,5
44 45 II Ciobanu Sebastian-Stefan ROU 1632 3,0 12,0 17,5 10,5
45 40 II Dragomirescu Radu-Stefan ROU 1675 3,0 11,0 17,0 10,5
46 27 CM Covaci Stefan ROU 1767 3,0 11,0 17,0 9,5
47 46 II Dragomir Mihail ROU 1630 3,0 10,5 15,5 9,0
48 43 II Serbanoiu Constantin ROU 1662 3,0 10,5 15,0 9,0
49 52 II Crestez Adrian-Laurentiu ROU 1504 3,0 9,5 14,5 9,0
50 55 II Craciun Dorian-Raul ROU 1479 2,5 14,5 21,0 10,0
51 4 CM Onut Simeon ROU 2119 2,5 14,0 21,5 11,5
52 47 II Ungureanu Constantin-Gabriel ROU 1599 2,5 14,0 20,0 10,0
53 28 I Matei Stefan-Razvan ROU 1765 2,5 13,0 18,5 11,5
54 65 II Gorea Rares-Andrei ROU 1266 2,5 11,5 18,0 7,0
55 77 FC Grasu Gigi ROU 1001 2,5 11,0 17,0 7,0
56 51 II Tariceanu Victor ROU 1527 2,5 11,0 16,5 9,0
57 80 FC Moisescu Ciprian-Alexandru ROU 1001 2,5 11,0 15,0 7,5
58 59 II Popescu Alexandru-Mihai ROU 1372 2,5 10,5 17,0 8,0
59 60 II Radu Luca-Ioan ROU 1368 2,5 8,5 12,5 5,0
60 54 II Munos Jean Marc Lucien Jose ROU 1492 2,0 13,0 20,5 8,5
61 64 II Slobozeanu Ioana-Raluca ROU 1281 2,0 12,5 18,5 8,0
62 61 II Vintila Ionut-Vicentiu ROU 1354 2,0 11,5 17,5 8,0
63 74 FC Baykoz Alparslan-Emre ROU 1001 2,0 11,0 16,5 6,0
64 62 II Nedelcu Alexandru-Nicholas ROU 1287 2,0 11,0 14,5 8,0
65 72 II Ciobanu Aurelian-Ovidiu ROU 1022 2,0 10,5 14,5 5,0
66 58 II Moroianu Stefan ROU 1382 2,0 10,0 15,0 5,5
67 71 I Dananau Eugen ROU 1800 2,0 10,0 14,5 5,0
68 79 FC Mihai Marian-Vlad ROU 1001 2,0 9,5 14,5 5,5
69 81 FC Necula George ROU 1001 2,0 8,5 12,5 5,0
70 41 I Sulita Vlad-Petre ROU 1672 2,0 7,5 13,0 4,0
71 69 II Bar Andrei-Alecsandru ROU 1155 2,0 6,5 10,5 3,5
72 57 II Nitu Ionel-Casian ROU 1452 1,5 12,0 18,5 7,0
73 63 II Vitan Adrian ROU 1284 1,5 10,0 16,0 5,5
74 76 FC Ciobanu Claudiu-Jan ROU 1001 1,5 10,0 14,5 5,0
75 66 II Axente Cristian ROU 1264 1,5 9,0 13,0 3,5
76 70 II Necula Vlad-Eduard ROU 1043 1,0 10,0 13,5 2,0
77 82 FC Tinca Cristina ROU 1001 1,0 9,5 16,0 6,0
78 67 II Cristescu Alexandru-Mihai ROU 1235 1,0 9,5 15,0 4,0
79 78 FC Ionescu Stefan-Ionut ROU 1001 1,0 8,5 13,5 4,0
80 73 IV Gorea Remus-Costin ROU 1021 1,0 8,5 13,5 3,0
81 23 WFM Sariteanu Sabina ROU 1849 0,0 9,0 13,5 0,0
82 75 FC Buz Gabriel ROU 1001 0,0 9,0 13,0 0,0

DIDILIUC   Dariana Gabriela

Rd. Bo. SNo Name Rtg Pts. Res.
1 26 67 II Cristescu Alexandru-Mihai 1235 1,0 s 1
2 1 1 IM Vasilescu Lucian-Mihail 2192 5,0 w 0
3 15 52 II Crestez Adrian-Laurentiu 1504 3,0 s 1
4 16 53 II Badea Ovidiu 1495 3,0 w 1
5 7 9 I Vezeteu Marian-Daniel 2055 5,0 s 0
6 16 56 II Macaneata Ionut-Octavian 1453 3,0 w 1
 

 

SZOCS  Teodor  Iulian 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Pts. Res.
1 12 52 II Crestez Adrian-Laurentiu 1504 3,0 s 1
2 10 36 II Caraba Alexandru 1687 3,5 w 1
3 6 42 I Neghiu Cristian-Andrei 1666 4,0 s 0
4 6 32 II Prelipcean Eric-Matei 1704 4,5 w 0
5 16 43 II Serbanoiu Constantin 1662 3,0 s 1
6 13 39 I Barbu George-Emilian 1676 3,5 w ½
 

  
                                                                                   SANDULESCU  Gheorghe
 
Rd. Bo. SNo Name Rtg Pts. Res.
1 4 4 CM Onut Simeon 2119 2,5 w 0
2 29 66 II Axente Cristian 1264 1,5 s 1
3 26 64 II Slobozeanu Ioana-Raluca 1281 2,0 w 1
4 13 21 I Martis Octavian-Mihai 1863 3,0 s 1
5 9 17 CM Ionita Serban-Petru 1933 4,0 s 0
6 14 20 I Gavrila Petrisor 1890 3,5 w ½
 

    ******************************************************************************************** 

                                            Memorial Paul Diaconescu  - sah rapid
                                              16 februarie 2019 /  / Ploiesti

           

                Lume,lume, veniti la Ploiesti ! Mari maestri consacrati, premii consistente,
        miss Romania, gimnaste si totul intr-o singura zi ! Ce mai, spectacol mare
        acest sah comercial. Singura intrebare care conteaza : In folosul cui ?
        Al marei mase de sahisti ploiesteni ? Putin probabil, atata timp cat din cei
        91 jucatori, doar 31 au fost prahoveni (atentie: nu am zis ploiesteni).
        Se implinesc in curand 2 ANI si jumatate de la ultimul turneu/open de sah
        clasic , oficial, organizat in Ploiesti, timp in care sahistii ploiesteni merg in
        bejenie in alte locuri din tara sa-si cheltuie banii si timpul. Asta in situatia
        in care doar la acest "show" sahist, premiile au fost 3.600 lei. Cu o taxa de
        participare cam piperata (70 lei), pentru doar o zi de intreceri, chiar imi
        propusesem sa nu joc, dar dorinta de socializare cu cei infectati de acelasi
        virus, vechi cunoscuti si intalnirea cu fostul meu junior, m-au facut sa-mi
        schimb planul. Fostul junior al CONPET-ului, MF MIROIU CATALIN GEORGE,
        si-a gasit timp sa participe alaturi de 4 mari maestri internationali
        (Lupulescu, Marin, Jianu si Manolache) si 4 maestri internationali (Bargan,
        Cotachi, Tomescu si Grecescu). Dupa un traseu optim, a punctat frumos la
        MI  Bargan Sergiu (MDA) in penultima runda, acumuland 5 puncte din 6,
        dar a fost stopat de la un rezultat deosebit, de "nasul"lui din ultima vreme,
        marele maestru Marin Mihail, care s-a si clasat de altfel pe locul 2.
        In final, Catalin a terminat pe locul 12. In ceea ce ma priveste, fara
        veleitati, de cand ma stiu, in acest tip de sah "semi-blitz", cred ca am jucat
        cel mai prost sah de cand ma stiu, dar gratie unui culoar favorabil si unor
        adversari "amabili", am terminat pe locul 20, cu 4,5 puncte. Culmea este
        ca am fost la un singur pas de un premiu la ELO, daca doi buzoieni nu si-ar
        fi directionat punctul in ultima runda. Castigatorul incontestabil al open-
        ului a fost marele maestru Jianu Vlad (6,5 p). Dintre ploiesteni, cei mai
        bine situati au fost  MI Tomescu Vlad (locul 3 /6 p) si MF Dobre Claudiu
        (locul 5 / 5,5 p) - fostul nostru coechipier la echipa divizionara. Poate
        surprinzatoare este clasarea marilor maestri Lupulescu C. (locul 4 / 5,5 p)
        si Manolache M.(locul 16 / 4,5 p).

        

MF  MIROIU  George  Catalin                     CM   ANUTA  Laurentiu 

   CLASAMENT   FINAL

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 2 GM Jianu Vlad-Cristian 2564 Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 31,0 30,75
2 4 GM Marin Mihail 2433 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,0 29,5 26,50
3 8 IM Tomescu Vlad 2336 Acs Pheonix Buzau 6,0 29,5 26,00
4 1 GM Lupulescu Constantin 2634 Csu Universitatea De Vest Timi 5,5 31,5 25,25
5 7 FM Dobre Claudiu-Cristian 2350 Cs Universitatea Targoviste 5,5 30,0 26,75
6 12 I Stancu Robert-Alexandru 2150 Cs Universitar Ploiesti 5,5 26,5 19,75
7 6 IM Grecescu Gabriel-Andrei 2354 Acs Mmi Andrei Murariu 5,0 29,5 20,50
8 5 IM Costachi Mihnea 2387 Cs Politehnica Iasi 5,0 28,5 20,50
9 41 I Gavrila Marius-Daniel 1782 Csm Buzau 5,0 28,0 18,00
10 20 CM Done Stefan-Daniel 1946 Scm Gloria Buzau 5,0 27,0 19,00
11 19 I Stefan Mihai 2002 Cs Universitar Ploiesti 5,0 26,5 20,25
12 9 FM Miroiu George-Catalin 2274 Cs Universitatea Targoviste 5,0 26,0 18,50
13 16 CM Bulau Andrei-Cristian 2049 Cs Universitar Ploiesti 5,0 24,5 18,25
14 21 I Serban Mihail 1935 Cs Dacia Mioveni 2012 5,0 24,5 16,00
15 18 AGM Tudorache Marian 2031 Cs Petrom Flacara Moreni 5,0 23,0 16,50
16 3 GM Manolache Marius 2492 Cs Studentesc Medicina Timisoa 4,5 29,5 18,75
17 17 I Vezeteu Marian-Daniel 2040 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5 28,0 15,25
18 22 CM Herea Sergiu-Gabriel 1909 Csm Ploiesti 4,5 27,0 17,25
19 14 WFM Yugina Maria 2101 CS Universitatea Arad 4,5 24,5 15,00
20 24 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1885 Cs Conpet Ploiesti 4,5 24,0 14,75
21 53 II Caraba Alexandru 1655 Cs Alcor Bucuresti 4,5 23,5 13,00
22 36 I Bantescu Dan 1808 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 23,5 12,75
23 25 I Sandu Marian-Catalin 1884 Csm Ploiesti 4,0 27,5 13,50
24 10 IM Bargan Sergiu 2271 4,0 27,0 15,50
25 13 I Dubic Roman 2148 Csm Buzau 4,0 26,5 14,00
26 11 CM Sandor Petrut 2268 Acs Viitorul Urziceni 4,0 26,0 15,00
27 28 Lupu Ovidiu 1860 Cs De Sah Lia Brasov 4,0 25,0 14,00
28 32 I Negulescu Alexandru 1825 Cs Carpati Sinaia 4,0 25,0 12,50
29 27 I Iustin Silviu 1868 Scm Gloria Buzau 4,0 24,0 13,00
30 23 I Serban Cristian-Stefan 1896 Cs Universitar Ploiesti 4,0 23,5 11,50
31 30 I Radulescu Andrei 1836 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,0 23,0 12,50
32 52 II Istrate Ioan 1659 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 23,0 10,00
33 26 I Berechet Stefan-Mario 1876 Scm Gloria Buzau 4,0 22,5 13,50
34 51 I Popa Catalina-Elena 1662 Cs Universitar Ploiesti 4,0 22,5 11,00
35 56 II Ioan Ovidiu 1636 Cs Sah Club Galati 4,0 22,0 12,00
36 45 CM Chesa Viorel 1732 Cs Universitar Ploiesti 4,0 22,0 11,75
37 15 CM Luncasu Raul-Ionut 2073 Acs Pheonix Buzau 4,0 21,5 13,75
38 65 II Botea David-Alexandru 1561 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 21,5 9,00
39 57 I Pelin Ana-Maria 1635 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 21,0 11,00
40 55 I Rata Anamaria 1636 Cs Universitar Ploiesti 4,0 21,0 7,50
41 40 I Marinescu Iustin 1796 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 19,5 11,50
42 39 I Frunza Ionel 1799 Cs Petrom Flacara Moreni 3,5 25,5 12,00
43 58 CM Moldoveanu Paul 1629 Csm Buzau 3,5 24,0 10,50
44 46 I Ignat Matei-Marius 1732 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 3,5 23,0 10,00
45 62 I Dinescu George-Marian 1613 Cs Universitar Ploiesti 3,5 22,0 11,25
46 54 II Ion Codrut 1641 Acs Sah Club C&c Bucuresti 3,5 22,0 9,25
47 34 I Popa Denis-Marius 1819 Acs Pheonix Buzau 3,5 21,5 10,25
48 60 I Patru Alexandra-Ioana 1621 Cs Universitar Ploiesti 3,5 21,0 9,50
49 44 II David Alexandru 1740 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 19,0 7,75
50 31 CM Fugulyan Grigore 1834 Cs Universitatea Arad 3,0 25,5 9,00
51 37 Rusev Ivan 1803 Bulgaria 3,0 24,5 9,50
52 68 II Saioc David 1535 Css Nr. 2 Bucuresti 3,0 24,0 8,50
53 47 I Groapa Aurelian 1722 Cs Cimentul Bicaz 3,0 23,5 8,00
54 69 II Ciobanu Sebastian-Stefan 1493 Csm Focsani 2007 3,0 23,0 9,00
55 71 II Moroianu Stefan 1462 Cs Spartac Bucuresti 3,0 22,5 9,50
56 72 Atodiresei Stelica 1457 Cs Universitar Ploiesti 3,0 22,5 9,00
57 49 CM Baltac Constantin 1698 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 22,0 7,00
58 48 WCM Nistor Valentina 1712 Cs Petrolul Ploiesti 3,0 22,0 6,00
59 61 II Serban Viorel 1621 Cs Logic 64 Brasov 3,0 20,5 8,00
60 50 I Calcea Ioan 1685 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 3,0 20,5 7,00
61 66 II Laszlo Jozsef-Attila 1545 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 3,0 20,0 7,00
62 43 CM Stoicescu Horia 1759 Cs Carpati Sinaia 3,0 19,0 7,50
63 73 II Dinca Gheorghe 1431 Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 19,0 7,00
64 59 II Spiridon Mihai-Zoltan 1628 Cs Petrom Flacara Moreni 3,0 18,5 6,00
65 63 I Moroianu George 1603 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 18,5 5,00
66 91 Trica Nicolae-Ioachim 1001 ACS Sah Club C&C Bucuresti 3,0 18,0 7,00
67 33 NM Lazar Iosif 1820 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,0 16,0 7,00
68 29 I Zafiu Valeriu 1855 Cs Universitar Ploiesti 2,5 24,0 6,75
69 67 II Bratu Ioan-Valentin 1544 Cs Vointa Buzau 2,5 22,0 6,75
70 70 I Crampita Gheorghe 1483 Acs Sah Chindia Targoviste 2,5 21,0 7,25
71 38 I Statescu-Enescu Vlad 1802 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,5 20,0 4,75
72 80 II Popescu Alexandru-Mihai 1205 Cs Universitar Ploiesti 2,5 19,5 6,25
73 79 II Marin Alexia-Iuliana 1233 Cs Universitar Ploiesti 2,5 18,5 4,75
74 84 II Savu Mihai-Samuel 1124 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 17,0 4,75
75 35 I Cimpoiasu Dan 1813 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 24,0 6,50
76 42 I Coman Liviu 1772 Cs Carpati Sinaia 2,0 22,0 3,50
77 88 Ardeleanu Catalin-Stefan 1001 Cs Universitar Ploiesti 2,0 21,0 4,00
78 78 II Florea Adrian 1267 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 19,5 4,00
79 76 II Ghita Petre-Gabriel 1327 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 19,0 3,50
80 75 II Mihaiu Corneliu 1329 Cs De Sah Ioios Brasov 2,0 19,0 1,00
81 81 II Spirache Catalin 1180 Sport Club Juventus Bucuresti 2,0 18,0 1,00
82 90 Staicut Constantin 1433 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 17,5 4,00
83 82 II Ferar Cezara-Maria 1132 Cs Universitar Ploiesti 2,0 17,5 2,00
84 85 Rotariu Iulian-Mihai 1016 Cs Carpati Sinaia 2,0 17,0 4,50
85 77 II Glavan Dumitru 1276 Cs De Sah Lia Brasov 2,0 16,5 1,00
86 64 II Visoescu Alexandru-Bogdan 1591 Cs Logic 64 Brasov 1,5 21,0 1,25
87 83 II Ionescu Luca 1132 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,5 15,0 1,25
88 89 Mihai Sebastian 1001 1,0 18,5 3,50
89 74 II Barsan Ioan 1414 Cs Chimia Victoria 1,0 15,0 1,00
90 87 II Serban Adrian 1015 Cs Logic 64 Brasov 1,0 14,0 3,50
91 86 II Ciobanu Aurelian-Ovidiu 1022 Cs Olimp Sah Focsani 0,0 16,5 0,00
 

MF  MIROIU  George  Catalin

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 9 55 I Rata Anamaria 1636 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,0 s 1
2 9 38 I Statescu-Enescu Vlad 1802 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,5 w 1
3 8 22 CM Herea Sergiu-Gabriel 1909 ROU Csm Ploiesti 4,5 s 0
4 8 28 Lupu Ovidiu 1860 ROU Cs De Sah Lia Brasov 4,0 w 1
5 7 26 I Berechet Stefan-Mario 1876 ROU Scm Gloria Buzau 4,0 s 1
6 6 10 IM Bargan Sergiu 2271 MDA 4,0 w 1
7 3 4 GM Marin Mihail 2433 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,0 s 0
 

 

CM   ANUTA  Laurentiu

 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 46 -2 not paired 0 0,0 - 1
2 21 88 Ardeleanu Catalin-Stefan 1001 ROU Cs Universitar Ploiesti 2,0 w 1
3 9 12 I Stancu Robert-Alexandru 2150 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,5 s 0
4 16 41 I Gavrila Marius-Daniel 1782 ROU Csm Buzau 5,0 s 0
5 18 54 II Ion Codrut 1641 ROU Acs Sah Club C&c Bucuresti 3,5 w ½
6 20 65 II Botea David-Alexandru 1561 ROU Cs Dinamo Bucuresti 4,0 w 1
7 14 46 I Ignat Matei-Marius 1732 ROU Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 3,5 s 1
 

******************************************************************************************** 

                                    Campionatul Municipal Urziceni - sah rapid
                                               10 februarie 2019 / Urziceni
 
                 Si pentru ca veteranului conpet-ist SANDULESCU Gheorghe, Urziceniul i-a
         lasat o placuta amintire, a revenit pentru a participa la un open de sah
         rapid, cu titulatura de Campionat Municipal Urziceni. De data aceasta, in
         formatie redusa (15 jucatori), la timp diminuat (15 minute + 10 sec/
         mutare), dar cu 7 runde, istoria aproape s-a repetat la indigo.
         Dl.SANDULESCU s-a clasat pe acelasi loc 4, ca si in concursul anterior, cu
         singura infrangere la castigatorul open-ului(Jamba Alexandru),in aceeasi
         fatidica runda a 2 a. De aceasta data a realizat 5 puncte, dar tot la
         egalitate cu locul 3, de asemeni cu care facuse remiza, ploiesteanul
         Chesa Viorel. Locul 2 a fost ocupat tot de un prahovean, Gavrila Petrisor,
         cu care veteranul nostru conpet-ist a facut de asemeni remiza. Inca o
         frumoasa realizare a neobositului globe-trotter sahist ploiestean.

 

SANDULESCU  Gheorghe

   CLASAMENT   FINAL 

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 2 I Jamba Alexandru 1867 Acs Viitorul Urziceni 6,0 28,5 26,0 24,25
2 1 I Gavrila Petrisor 1867 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 30,0 27,0 22,50
3 3 CM Chesa Viorel 1732 Cs Universitar Ploiesti 5,0 31,5 28,5 22,00
4 5 I Sandulescu Gheorghe 1609 Cs Conpet Ploiesti 5,0 28,0 25,5 17,75
5 7 II Tanase Vasile-Marian 1575 Acs Viitorul Urziceni 4,5 27,5 26,0 14,50
6 6 II Iosif Constantin 1592 Acs Satori Art Slobozia 4,0 23,0 22,0 11,00
7 10 II Calina Niculae 1399 Acs Satori Art Slobozia 4,0 22,0 21,0 10,50
8 15 Tudor Gheorghe 1001 Acs Viitorul Urziceni 3,5 25,0 24,0 9,50
9 12 II Enache Sorin 1166 Acs Viitorul Urziceni 3,0 28,0 25,5 10,00
10 8 II Popa Nicolae 1528 Acs Satori Art Slobozia 3,0 26,0 24,5 8,00
11 4 FC Nitu Viorel 1665 Acs Viitorul Urziceni 3,0 22,5 21,5 8,00
12 9 II Petrache Otto 1457 Acs Pheonix Buzau 3,0 22,5 21,0 9,25
13 11 FC Garofide Petre 1295 Acs Viitorul Urziceni 3,0 15,0 14,0 7,00
14 14 FC Tomescu Victor-Alexandru 1001 Acs Viitorul Urziceni 2,0 19,5 18,5 5,75
15 13 FC Ichim Dragos-Bogdan 1011 Acs Viitorul Urziceni 1,5 19,0 17,5 4,50
 

 

SANDULESCU  Gheorghe

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 5 12 II Enache Sorin 1166 Acs Viitorul Urziceni 3,0 s 1
2 2 2 I Jamba Alexandru 1867 Acs Viitorul Urziceni 6,0 w 0
3 4 15 Tudor Gheorghe 1001 Acs Viitorul Urziceni 3,5 s 1
4 2 3 CM Chesa Viorel 1732 Cs Universitar Ploiesti 5,0 w ½
5 3 8 II Popa Nicolae 1528 Acs Satori Art Slobozia 3,0 s 1
6 1 1 I Gavrila Petrisor 1867 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 s ½
7 4 4 FC Nitu Viorel 1665 Acs Viitorul Urziceni 3,0 w 1
 

******************************************************************************************** 

                                 Openul  Ialomitei - editia I  - sah clasic
                                              19 - 20 ianuarie 2019 / Urziceni
 
                  Cum la moda sunt open-urile cu timp redus, chiar daca vorbim de sah
         "clasic", cel de inceput de an de la Urziceni nu a facut exceptie. Cei 34 de
         participanti si-au masurat fortele timp de 2 zile, pe parcursul a 6 runde in
         care fiecare a beneficiat de 60 minute + 30 secunde de fiecare mutare.
         Coechipierul nostru, veteranul SANDULESCU Gheorghe, a fost si el prezent
         la competitie. Simpla participare ar fi reprezentat o performanta in sine,
         dar cu atat mai mult, clasare pe pozitia a 4 a, la egalitate de puncte cu
         locul 3 , cu 4,5 puncte, reprezinta o frumoasa realizare. De altfel, singura
         infrangere a suferit-o la castigatorul intrecerii, buzoianul Dubic Roman.

 

SANDULESCU  Gheorghe  

  CLASAMENT   FINAL 

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 2 Dubic Roman ROU 2117 5,0 23,5 20,5 19,25
2 4 Gavrila Marius-Daniel ROU 1934 5,0 21,0 19,0 16,75
3 1 Veneteanu Ion-Cristian ROU 2165 4,5 23,5 20,5 16,50
4 11 Sandulescu Gheorghe ROU 1630 4,5 20,5 19,5 13,50
5 3 Ignat Matei-Marius ROU 1935 4,0 24,5 22,0 15,00
6 7 Martinenco Sergiu MDA 1802 4,0 23,5 20,5 13,50
7 6 Jamba Alexandru ROU 1875 4,0 19,5 17,5 11,25
8 5 Gavrila Petrisor ROU 1913 4,0 19,5 17,0 12,25
9 10 Aloman Daniel-Ionut ROU 1657 4,0 19,0 17,5 11,50
10 30 Guleama Vasile-Claudiu ROU 1001 4,0 16,5 14,5 8,50
11 13 Veneteanu Mihai ROU 1595 3,5 23,0 20,0 12,50
12 14 Popa Nicolae ROU 1430 3,5 20,5 18,5 10,75
13 19 Tariceanu Victor ROU 1353 3,5 19,0 18,0 8,50
14 9 Bratu Gheorghe ROU 1715 3,5 18,5 16,5 9,25
15 8 Moldoveanu Paul ROU 1778 3,5 16,0 15,0 8,00
16 17 Ancuta Eduard-Gabriel ROU 1398 3,0 22,5 20,0 8,50
17 16 Tanase Vasile-Marian ROU 1404 3,0 19,5 18,0 7,00
18 31 Nitu Viorel ROU 1001 3,0 19,0 16,5 8,50
19 18 Calina Niculae ROU 1359 3,0 17,0 15,5 6,00
20 24 Bujor Andrei-Cristian ROU 1039 3,0 16,5 15,0 5,50
21 22 Enache Sorin ROU 1104 2,5 17,5 16,5 5,00
22 20 Slobozeanu Ioana-Raluca ROU 1290 2,5 15,0 14,0 4,00
23 26 Bicajan Teodor-Razvan ROU 1001 2,5 15,0 13,5 3,50
24 34 Tomescu Victor-Alexandru ROU 1001 2,5 12,0 11,0 3,00
25 23 Chipaila Adrian ROU 1054 2,0 19,0 17,5 4,50
26 21 Petrache Otto ROU 1275 2,0 18,0 17,0 3,50
27 15 Chipaila Cristian-Florin ROU 1410 2,0 17,5 16,0 4,00
28 29 Garofide Petre ROU 1001 2,0 17,0 15,0 3,50
29 27 Bucsaru Stefan ROU 1001 2,0 14,0 13,0 5,00
30 32 Plop Andrei-Alexandru-Daniel ROU 1001 2,0 8,0 7,5 4,00
31 33 Stroe Oana-Maria ROU 1001 1,5 14,0 13,0 1,50
32 28 Dinu Bogdan Laurentiu ROU 1001 1,0 15,5 14,0 2,00
33 25 Ichim Dragos-Bogdan ROU 1011 1,0 14,5 13,0 1,75
34 12 AFM Paun Bogdan-Andrei ROU 1617 1,0 11,5 10,5 1,25
 

SANDULESCU  Gheorghe

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Pts. Res.
1 11 28 Dinu Bogdan Laurentiu 1001 ROU 1,0 w 1
2 2 2 Dubic Roman 2117 ROU 5,0 s 0
3 9 20 Slobozeanu Ioana-Raluca 1290 ROU 2,5 w 1
4 7 30 Guleama Vasile-Claudiu 1001 ROU 4,0 s 1
5 5 10 Aloman Daniel-Ionut 1657 ROU 4,0 w ½
6 3 3 Ignat Matei-Marius 1935 ROU 4,0 w 1