ŞAH - CONPET  2019      

Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul II , 2019

              

                                     " Campionatele Naționale pentru veterani 2019 "
                                                  Techirghiol / 29 iunie - 05 iulie
               
               Techirghiolul, o statiune linistita si foarte curata, a gazduit aproape prin
        traditie finalele de veterani, in organizarea Dlui Pavlov Mircea. Domnia sa,
        ca si octogenar, a facut tot posibilul sa asigure conditii cat mai
        bune de desfasurare a competitiei si in buna parte a reusit. Ar trebui insa
        sa mint fie si prin omisiune, daca nu as spune ca nu mi-as mai dori astfel
        de conditii de joc. Caldura sufocanta, fara aerisire, fara aer conditionat, la
        30*C si cohorta de muste sacaitoare din sala de concurs au creat conditii
        dificile. Pot parea prea pretentios, dar multi dintre colegii alaturi de care
        am jucat s-au plans de aceasta. Ni s-a promis ca anul viitor se va rezolva
        cu aerul conditionat.
        Fata de ultimele editii trebuie remarcata cresterea valorica a competitiei,
        in acest an fiind poate cele mai tari finale, prin prezenta a 2 MI, 3 MF,
        3 NM si 16 CM, dintre cei 35 participanti. Personal mi-am atins obiectivul,
        cucerind o medalie la dezlegari (medalie de bronz), dar comportarea la
        celelalte probe a fost catastrofala, atat prin punctele acumulate, cat mai
        ales prin joc. As face precizarea ca in proba de dezlegari, departajarea
        intre locul 2 si 3, s-a facut, dupa epuizarea primelor 4 criterii, abia la al
        5 lea : varsta. Cum prietenul Nastase Stefan era mai in varsta, i s-a
        acordat medalia de argint. Primul loc a revenit la diferenta consistenta de
        punctaj, "profesionistului" si abonatului probei : NM Pancu Gheorghe.
        La sah clasic, ca o curiozitate si as spune anomalie a  regulamentului,
        castigatorul a fost NM Ciobanu Aurelian, care implineste "veterana"varsta
        de 50 ani abia in decembrie anul acesta. Deci un campion de veterani la
        49 ani si jumatate. Dar intr-o tara a anomaliilor, la ce te poti astepta din
        partea unei conduceri a federatiei in frunte cu un politician ce nu are
        habar de sah ? Desi inca din luna martie, la Adunarea Generala, am
        atentionat asupra aberatiei de acordare a 2 medalii aceluiasi jucator, la
        veterani, in aceeasi proba,pentru acelasi rezultat si a organizarii in comun
        a probelor pentru "peste 50 ani" si "peste 65 ani" si mi s-a dat dreptate
        verbal, lucrurile au ramas la fel de strambe. Ca o culme a imbecilismului,
        acest fapt se petrece in timp ce tara noastra organizeaza de catre aceeasi
        federatie, Campionatul Mondial de Veterani cu grupe separate pentru cele
        doua categorii de varsta, chiar anul acesta.
        In competitia feminina, cu 6 concurente, s-a impus maestra FIDE
        ploiesteanca ADOAMNEI Roxana, la clasic, dezlegari si blitz, iar la sah
        rapid a ocupat pozitia a 3 a.

                  

    LOCUL  III  DEZLGARI  : CM  ANUTA  Laurentiu    :   MEDALIE   DE   BRONZ

  

 ********************************************************************************************

                   Festivalul International de Sah " Trofeul  Litoralului  2019" - Ed. XXIX
                                           Eforie  Nord / 17  -  27 iunie

              Vacanta...Plaja...Marea...Un cadru care te indeamna la orice altceva decat
       concentrarea la nivelul unei competitii sahiste serioase. Si totusi ne-am
       gasit 89 de virusati numiti sahisti, care sa facem abstractie de zgomotul
       hipnotizant al valurilor marii la doi pasi, de soarele dogoritor de afara si sa
       incercam sa jucam cat mai bine. Pacat de concurenta total neproductiva
       cu FISCA, dar ne-am obisnuit deja cu "razboiul romano-roman", asa ca...
       In paralel cu acest turneu principal, s-au mai desfasurat inca 3 turnee, ale
       juniorilor, pe categorii de varsta, adunand inca 122 concurenti. Facand
       abstractie de atmosfera de santier in care se afla intreaga statiune Eforie
       Nord (ce promite pentru anul viitor o imagine de vis), gazdele, Dl.Candea
       Daniel (Directorul Turneelor) si Dna Cristian Elena (Organizatorul) au
       facut tot ce au putut pentru a onora blazonul unei competitii de traditie,
       ajunsa la editia cu numarul XXIX (!!!). Turneul principal a fost cu adevarat
       international, la el luand parte si 16 jucatori din Republica Moldova, 5 rusi,
       un finlandez si alti doi reprezentand FID.
       Beneficiind de prezenta a 3 mari maestri (peste 2500), a 4 maestri
       internationali si 5 maestri FIDE, turneul principal a fost puternic. Printre
       jucatori au evoluat si doi "conpetisti", CM ANUTA Laurentiu si ROMOSAN
       Cristian. Personal pot afirma ca am avut cel mai straniu turneu, catastrofal
       din punct de vedere al calitatii jocului, dar cu un rezultat final neasteptat
       de bun ca imagine. Nu mi-a placut niciodata sa ma imbat cu apa rece.
       Am fost total dezamagit de erorile strategice facute in prima jumatate a
       turneului,desi eram constient ca bioritmul meu era la cel mai coborat nivel,
       dar mai ales de incapatanarea, stiind situatia in care ma aflam, de a refuza
       propunerile repetate de remiza ale unor adversari cotati mult mai slab.
       Si astfel am fortat nejustificat, in fata a doi juniori promitatori, care au si
       terminat de altfel cu 5 si 5,5 puncte, pierzand partide in care chiar am stat
       mai bine. Daca rezultatul meu final, cu un finis de 4,5 din 5, a fost bun, cu
       cele 6 puncte din 10, asta nu s-a datorat atat eliminarii in totalitate a
       greselilor, cat mai cu seama cresterii componentei fizice a bioritmului, care
       m-au facut sa lupt cu mai multa forta in finalurile de partide. "Sahul este
       stiinta, arta, sport" spune o veche zicala, dar se uita mai mereu de
       componenta "sport", care poate schimba de multe ori starea lucrurilor.
       In mod surprinzator, dupa un inceput care ma dezamagise total, am reusit
       sa ocup la capatul celor 10 runde locul 24 si locul 3 la veterani.
       Tot in cadrul acestui festival sahist, s-a mai desfasurat si un concurs de
       dezlegari, unde la categoria "open" am ocupat a 3 a treapta a podiumului.
       Coechipierul meu, ROMOSAN Cristian, a avut un inceput bun, cu 3p din 5,
       dar dupa trei infrangeri consecutive la jucatori mai experimentati, a reusit
       sa acumuleze in final 4,5 puncte cu care s-a clasat pe locul 57.
 

LOCUL  III  VETERANI  : CM  ANUTA  Laurentiu

           

                                                      LOCUL  III  DEZLGARI - OPEN  : CM  ANUTA  Laurentiu  

Clasament final dupa 10 runde  

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 2 GM Kharitonov Alexandr RUS 2547 7,5 54,5 66,5
2 1 GM Istratescu Andrei ROU 2558 Csu Universitatea De Vest Timi 7,5 54,0 66,0
3 4 FM Schitco Ivan U16 MDA 2458 7,5 51,5 64,0
4 3 GM Manolache Marius ROU 2509 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,5 47,5 59,0
5 6 IM Soltanici Ruslan MDA 2408 7,0 52,5 64,0
6 5 Valeanu Eduard-Andrei ROU 2426 Cs Victoria Techirghiol 7,0 51,0 62,5
7 8 IM Itkis Boris S65 ROU 2318 Cs Victoria Techirghiol 7,0 50,5 63,0
8 9 FM Ceres Dragos U16 MDA 2291 7,0 50,5 62,0
9 7 FM Dobre Claudiu-Cristian ROU 2339 Cs Universitatea Targoviste 7,0 49,5 60,0
10 12 Maximov Oleg RUS 2214 7,0 47,5 60,0
11 11 Ciorgovean Iustin U18 ROU 2270 Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 53,5 65,0
12 17 Mihailov Iulian ROU 2061 Acs Fianchetto Constanta 6,5 46,5 58,0
13 10 IM Bargan Sergiu MDA 2285 6,5 46,0 58,5
14 18 Ambru Dan-Calin ROU 2060 Acs Samus Sah Club Cluj Napoca 6,5 45,5 57,5
15 30 Baranciuc Alexandr U14 MDA 1900 6,5 43,5 54,0
16 26 Nastore Pavel-Alexandru U12 ROU 1942 Csm Bucuresti 6,0 48,5 60,0
17 15 Erdodi Gabor FID 2085 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,0 47,5 60,0
18 20 Telea Stefan ROU 2041 Acs Fianchetto Constanta 6,0 45,5 56,5
19 14 Nyako-Hegedus Gheorghe ROU 2126 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,0 45,0 55,5
20 19 Kutnik Alexandru-Francisc S60 ROU 2049 Acs Sissa Constanta 6,0 45,0 55,5
21 16 Neagu Liviu ROU 2064 Cs Universitatea Targoviste 6,0 43,5 54,5
22 38 Tufa Mihai S60 ROU 1832 Clubul De Sah Diana Galati 6,0 43,0 53,0
23 27 Filip Andrei U12 ROU 1932 Csm Bucuresti 6,0 40,0 50,0
24 37 Anuta Elefterie-Laurentiu S60 ROU 1839 Cs Conpet Ploiesti 6,0 37,5 47,5
25 22 Vorobiov Vlad U16 MDA 2005 5,5 49,5 61,5
26 21 FM Fluerariu Radu-Cristian U18 ROU 2007 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 47,0 58,5
27 45 Matasaru Stephanie U14 w ROU 1736 Cs Sinandrei Timis 5,5 45,5 54,5
28 13 Nicora Cristi MDA 2157 5,5 44,5 56,0
29 25 IM Panush Viktor MDA 1970 5,5 43,0 54,0
30 36 Ciobanu Bogdan ROU 1852 Asc Daco-Getica Bucuresti 5,5 42,5 53,5
31 42 Scurtu Alexandr U14 MDA 1764 5,5 42,5 50,0
32 34 Nicolescu Ilie ROU 1872 Acs Master Mind Bucuresti 5,5 42,0 52,5
33 71 Petricenco Ana U14 w MDA 1484 5,5 42,0 51,0
34 44 Dumitrascu Daniel ROU 1754 Acs Fianchetto Constanta 5,5 41,5 50,0
35 39 Mihailova Alina U16 w MDA 1825 5,5 38,0 49,0
36 48 Axin Andrei U18 ROU 1724 Clubul De Sah Diana Galati 5,5 37,5 47,5
37 43 Milea Florian S60 ROU 1762 Cs Spartac Bucuresti 5,5 37,5 46,5
38 23 Tseitline Semen S60 RUS 1992 5,5 37,0 46,5
39 70 Nazarova Anna U16 w RUS 1513 5,5 37,0 45,5
40 51 Sapocinic Semion U10 MDA 1697 5,0 43,5 55,0
41 28 Bonte Arghir S60 ROU 1924 Clubul De Sah Al Municipiului 5,0 43,0 53,0
42 61 Dumitru Luca-Serban U12 ROU 1606 Cs Politehnica Iasi 5,0 43,0 52,0
43 40 Linca Ionel ROU 1808 Acs Sissa Constanta 5,0 42,5 51,5
44 31 Revencu Leon U16 MDA 1898 5,0 41,5 52,5
45 72 Cotun Mihaela U18 w MDA 1470 5,0 40,0 50,0
46 32 Nikula Mikko FIN 1880 5,0 39,5 49,5
47 29 Fugulyan Grigore ROU 1904 Cs Universitatea Arad 5,0 39,0 48,5
48 46 Chirpii Alexandru S60 MDA 1734 5,0 38,5 48,0
49 57 Moldoveanu Niculae S60 ROU 1648 Acs Master Mind Bucuresti 5,0 38,0 49,0
50 24 WFM Chudinovskikh Zinaida w RUS 1982 5,0 37,0 46,5
51 60 Cotoros Eduard U12 ROU 1624 Acs Fianchetto Constanta 5,0 37,0 46,5
52 52 Covaci Stefan S60 ROU 1696 Ac De Sah Alfil Pitesti 5,0 36,5 46,0
53 76 Lacatusi Andrei U18 ROU 1423 Cs Micul Sahist Iasi 5,0 33,0 41,5
54 58 Ionita Angel U18 ROU 1630 Clubul De Sah Diana Galati 4,5 42,0 52,5
55 59 Melinte Rares-Andrei U14 ROU 1625 Cs Politehnica Iasi 4,5 41,5 51,5
56 47 Craciun Gheorghe S60 ROU 1730 Cs Sparta Techirghiol 4,5 38,0 49,5
57 62 Romosan Cristian ROU 1605 Cs Conpet Ploiesti 4,5 38,0 47,0
58 35 Marinica Marin S60 ROU 1854 Clubul De Sah Municipal Teleor 4,5 36,5 46,5
59 69 Bunda Daniel ROU 1516 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,5 36,0 45,0
60 75 Hlinschi Mihai S65 ROU 1438 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,5 30,0 36,5
61 65 Radulescu Vlad-Andrei U18 ROU 1570 Clubul De Sah Diana Galati 4,0 42,5 50,0
62 54 Dragomir Sorin ROU 1686 Acs Sissa Constanta 4,0 41,5 52,5
63 64 Balteanu Luca-Andrei U18 ROU 1581 Cs Politehnica Iasi 4,0 41,5 51,5
64 50 Cornea Alexandru S60 ROU 1703 Clubul De Sah Al Municipiului 4,0 40,0 50,0
65 68 Ionita Ioan S65 ROU 1516 Cs Politehnica Iasi 4,0 40,0 49,0
66 33 Tusu Nicolae-Dan ROU 1878 Sah Club Ramnicu Valcea 4,0 39,0 50,5
67 84 Dascalescu Petru S60 ROU 1213 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 4,0 37,5 46,5
68 67 Sabin Florea S60 ROU 1541 Cs Universitatea Arad 4,0 37,5 45,5
69 53 Manate Laurean S60 ROU 1689 Csm Jiul Petrosani 4,0 37,0 47,0
70 55 Bruma Ioan S60 ROU 1669 Clubul De Sah Al Municipiului 4,0 37,0 45,0
71 79 Chitiga Toader ROU 1355 Cs Sah G. Nestianu Barlad 4,0 34,5 43,0
72 82 Mavrodin Marin S65 ROU 1330 Cs Orasenesc Viitorul Pantelim 4,0 33,0 41,5
73 78 Galupa Vasile S60 ROU 1391 Cs Spartac Bucuresti 4,0 31,0 38,0
74 74 Ionita Gheorghe S60 ROU 1443 Cs Mediator Giarmata Vii 4,0 30,5 38,0
75 73 Tamba Dumitru S65 ROU 1453 Cs Sergentul Vaslui 4,0 30,5 37,5
76 77 Paun Paul-Stelian U16 ROU 1399 Cs Sinandrei Timis 3,5 35,0 43,5
77 81 Mitran Marin S65 ROU 1339 Clubul De Sah Municipal Teleor 3,5 34,5 43,0
78 66 Mitrea Sorin-Ioachim ROU 1552 Cs Juniorul Cluj 3,5 27,0 35,0
79 63 Simion Nicolae S65 ROU 1593 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 36,5 45,5
80 80 Ispas Mihai U14 ROU 1353 Csm Bucuresti 3,0 33,0 41,0
81 56 Dordea Vasile S60 ROU 1666 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 31,5 39,5
82 86 Litcanu Daria-Tiana U10 w ROU 1102 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 30,0 36,5
83 89 Grecu Nicola ROU 1001 Acs Juniorul Constanta 3,0 29,5 37,0
84 41 Popovici Gheorghe S65 ROU 1784 Cs Dorna Adristel - Vatra Dornei 2,5 34,5 44,0
85 83 Bogdan-Mihalescul Marcel-Ioan ROU 1287 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,5 28,5 35,0
86 87 Gherasim Catalin-Claudiu ROU 1089 Acs Sissa Constanta 2,5 28,0 34,5
87 85 Dogeanu-Osaceanu Catalin-Stef U18 ROU 1174 Clubul De Sah Municipal Teleor 1,5 27,0 34,5
88 88 Grigore Fabian-Cristian U14 ROU 1058 Cs Universitatea Targoviste 1,0 30,0 37,5
89 49 Chiriac Daniel U16 MDA 1709 0,0 26,0 32,5
 

CM  ANUTA  Laurentiu

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 27 80 Ispas Mihai 1353 ROU Csm Bucuresti 3,0 w 1
2 5 6 IM Soltanici Ruslan 2408 MDA 7,0 s 0
3 24 65 Radulescu Vlad-Andrei 1570 ROU Clubul De Sah Diana Galati 4,0 w ½
4 26 71 Petricenco Ana 1484 MDA 5,5 s 0
5 32 61 Dumitru Luca-Serban 1606 ROU Cs Politehnica Iasi 5,0 w 0
6 38 70 Nazarova Anna 1513 RUS 5,5 s ½
7 35 78 Galupa Vasile 1391 ROU Cs Spartac Bucuresti 4,0 w 1
8 30 63 Simion Nicolae 1593 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 s 1
9 22 57 Moldoveanu Niculae 1648 ROU Acs Master Mind Bucuresti 5,0 w 1
10 14 34 Nicolescu Ilie 1872 ROU Acs Master Mind Bucuresti 5,5 s 1
 

 

ROMOSAN  Cristian

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 12 13 Nicora Cristi 2157 MDA 5,5 w 0
2 36 82 Mavrodin Marin 1330 ROU Cs Orasenesc Viitorul Pantelim 4,0 s 1
3 23 36 Ciobanu Bogdan 1852 ROU Asc Daco-Getica Bucuresti 5,5 w 0
4 36 88 Grigore Fabian-Cristian 1058 ROU Cs Universitatea Targoviste 1,0 s 1
5 21 33 Tusu Nicolae-Dan 1878 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 4,0 w 1
6 17 30 Baranciuc Alexandr 1900 MDA 6,5 s 0
7 23 38 Tufa Mihai 1832 ROU Clubul De Sah Diana Galati 6,0 w 0
8 28 23 Tseitline Semen 1992 RUS 5,5 s 0
9 34 78 Galupa Vasile 1391 ROU Cs Spartac Bucuresti 4,0 w ½
10 36 56 Dordea Vasile 1666 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 s 1
 

 

 

 ********************************************************************************************  

                                      Open de Sah Rapid "Trofeul Bujorul de Munte"     
                                                          CHEIA - 17-19 mai  2019
                
         Din ce in ce mai rar se organizeaza un open la munte, desi slava domnului
         avem in tara atatea locatii superbe precum Cheia. Maestrul Mitaru Dan a
         reusit acest lucru, este adevarat, un open de sah rapid, dar bine si asa.
         Coechipierul nostru veteran SANDULESCU Gheorghe s-a alaturat celorlalti
         28 participanti si a inceput in forta cu 3 puncte din 4, dar nu a reusit sa
         pastreze ritmul, mai ales ca a intalnit in runda a 5 a pe castigatorul
         open-ului, CM Luca Ionel. In final a acumulat totusi 5 puncte, cu care s-a
         clasat pe locul 11. Admirabil pentru un jucator care peste trei ani se va
         numi octogenar. Si cand te gandesti ca altii "ies la pensie" din sah la 50
         de ani...de frica esecului.

Sandulescu Gheorghe

Clasament final dupa 9 runde  

Rk. Nº.Inic. Nome Tipo Elo Clube/Cidade Pts.  Desp1   Desp2 
1 1 CM Luca Ionel 2064 Cs Alcor Bucuresti 7,5 50,5 40,25
2 3 FC Lupu Ovidiu 1867 Cs De Sah Lia Brasov 7,0 50,0 38,00
3 2 I Olteanu Sebastian 1872 Asc Daco-Getica Bucuresti 6,5 50,0 35,00
4 10 I Ignat Matei-Marius U16 1703 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 6,0 52,0 33,50
5 8 FM Georgescu Gabriel-Ioan S60 1727 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 45,5 26,50
6 7 Martinenco Sergiu 1733 Republica Moldova 5,5 52,0 28,50
7 9 II David Alexandru 1708 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 44,5 23,50
8 16 II Tariceanu Victor U12 1479 Csm Bucuresti 5,5 44,5 21,50
9 4 CM Chesa Viorel S60 1778 Cs Universitar Ploiesti 5,5 40,0 23,00
10 5 I Coman Vasile S60 1778 Cs "asociatia Axiopolis Sport 5,0 44,0 22,50
11 13 I Sandulescu Gheorghe S60 1620 Cs Conpet Ploiesti 5,0 43,5 20,50
12 15 I Balea Dumitru-Lucian S60 1512 Cs Universitatea Targoviste 5,0 40,5 19,00
13 14 FC Dascalescu Petru S60 1541 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 5,0 39,5 18,00
14 19 II Zlata Alex-Stefan U12 1299 Csm Focsani 2007 5,0 38,5 18,50
15 6 I Coman Liviu 1773 Cs Carpati Sinaia 4,5 43,5 18,25
16 22 IV Furfurica Iustin-Stefan U12 1097 Acs Fianchetto Constanta 4,5 34,5 14,50
17 20 II Costea Sorin 1230 Cs Tera-Sah Medias 4,0 46,0 18,75
18 17 II Cristescu Constantin 1435 Cs De Sah Lia Brasov 4,0 43,0 18,25
19 12 I Calcea Ioan S60 1635 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 4,0 39,5 13,00
20 18 II Moisescu Ciprian-Alexandru 1351 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 39,5 10,75
21 24 FC Gadei Darius-Mihail U12 1001 Csm Bucuresti 4,0 33,5 9,25
22 21 FC Silaghi Matias-Radu U12 1228 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 33,0 8,50
23 23 FC Anghel Andreea-Roberta U12 1001 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 33,0 7,00
24 29 Niculae Claudiu-Marian U12 1001 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 33,5 7,50
25 27 Ionescu Alexandru-Gabriel U12 1001 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 31,5 3,50
26 26 Braileanu Valentin-Mario U12 1001 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 28,0 4,50
27 28 Marin Alexandru-Gabriel U16 1001 Acs Master Mind Bucuresti 1,5 30,5 3,00
28 25 Braileanu Alberto-Florin U12 1001 Acs Master Mind Bucuresti 1,5 30,5 2,50
29 11 FC Nica Dragos-Adrian 1696 Css Nr. 1 Bucuresti 0,5 30,5 2,25

  Sandulescu Gheorghe

Rd. Tab. Nº.Inic. Nome Elo Clube/Cidade Pts. Res.
1 9 27 Ionescu Alexandru-Gabriel 1001 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 w 1
2 3 5 I Coman Vasile 1778 Cs "asociatia Axiopolis Sport 5,0 s 1
3 3 10 I Ignat Matei-Marius 1703 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 6,0 s 0
4 6 17 II Cristescu Constantin 1435 Cs De Sah Lia Brasov 4,0 w 1
5 3 1 CM Luca Ionel 2064 Cs Alcor Bucuresti 7,5 s 0
6 4 4 CM Chesa Viorel 1778 Cs Universitar Ploiesti 5,5 w ½
7 6 6 I Coman Liviu 1773 Cs Carpati Sinaia 4,5 s 0
8 8 18 II Moisescu Ciprian-Alexandru 1351 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 s 1
9 5 16 II Tariceanu Victor 1479 Csm Bucuresti 5,5 w ½
 

 

 ********************************************************************************************

                                 " Campionatele Nationale Universitare  - 2019
                                                             Iasi - 17 - 19 mai
                 S-ar spune ca Iasi-ul este singurul centru universitar din Romania, daca
         de mai bine de 6-7 editii doar acolo se organizeaza campionatele
         universitare. Este adevarat ca iesenii au acaparat puterea decizionala la
         nivel de federatie de aproape 6 ani. Nici nu mai mira pe nimeni decaderea
         dramatica a interesului pentru niste finale care in trecut rivalizau cu
         finalele de seniori. Cum insa si finalele de seniori au ajuns la limita
       jenanta in care aproape nu-si mai justifica denumirea, nici "universitarele"
        nu mai inseamna ceea ce erau odata. La baieti, doar 17 combatanti din
        Bucuresti (6), Iasi (5),Ploiesti (5) si Timisoara (1), iar la fete 8 jucatoare
        din Bucuresti (4), Timisoara (2),Iasi (1) si Ploiesti (1) , de te intrebi :
        oare s-au desfiintat centrele universitare Cluj, Craiova,Constanta, Brasov,
        Galati, Tg.Mures, Sibiu sau Oradea ? Chiar obtinerea informatiilor despre
        aceste finale a necesitat multe cautari si timp pierdut. Federatia de sah
        ieseana nu este interesata decat de obtinerea organizarii universitarelor
        in fieful propriu si ...atat. In rest : "Dumnezeu cu mila !".
        Mi-a produs o mare bucurie sa aflu (de pe un site rusesc !?, ca altul nu am
        gasit) ca in intrecerea studentelor WCM DIDILIUC Dariana Gabriela a
        ocupat un loc pe podium, obtinand medalia de bronz. Fosta noastra
       junioara a capotat doar in fata ocupantelor primelor doua locuri,Cosman A.
       si Anton R., a remizat cu Ciungan D.,reusind in schimb sa se impuna in fata
       celorlalte 4 adversare, printre care si Stanciu Briana. O frumoasa reusita,
       adaugata multor altora. Felicitari  DARIANA !!
       Ajuns nu foarte departe de varsta senectutii,coechipierul nostru ROMOSAN
       Cristian s-a numarat printre participantii la masculin. Inceputul a fost
       fulminant, cu victorie la MF Scripcaru G., dar au urmat 3 infrangeri
       consecutive care au dat totul peste cap. In final a ocupat pozitia a 12 a, cu
       3 puncte din 7 posibile.

                              

                               WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela                             ROMOSAN  Cristian 

                                      LOCUL III   :  MEDALIE DE BRONZ

Finala Campionatului National Universitar la Sah 2019 - feminin

 

Clasament final dupa 7 runde

Rk. СтНо Name Rtg Клуб/Град Т.  ТБ1   ТБ3 
1 2 WFM Cosman Andreea-Marioara 2191 ASE Bucuresti 5,0 14,75 4
2 1 WCM Anton Ana-Roxana 1873 Univ Tehnica Gheorghe Asachi din Ia 4,5 14,50 3
3 3 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1809 Univ Nationala de Ed Fizica si Spor 4,5 12,25 4
4 4 WCM Stanciu Andreea-Briana 1967 Univ Politehnica Bucuresti 4,5 11,75 4
5 8 I Ardelean Lorela-Daniela 1847 Univ Politehnica Timisoara 4,0 11,50 3
6 5 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1862 Univ Politehnica Bucuresti 3,5 9,00 2
7 7 II Magarin Semela-Amara 1397 Univ de Vest Timisoara 2,0 4,25 1
8 6 Manolache Elena Nicoleta 1001 Univ Petrol si Gaze din Ploiesti 0,0 0,00 0
 

 

                                                                               WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela 

р. СтНо Name Rtg ФЕД Клуб/Град Т. Рез.
1 6 Manolache Elena Nicoleta 1001 ROU Univ Petrol si Gaze din Ploiesti 0,0 w 1
2 7 II Magarin Semela-Amara 1397 ROU Univ de Vest Timisoara 2,0 s 1
3 1 WCM Anton Ana-Roxana 1873 ROU Univ Tehnica Gheorghe Asachi din Ia 4,5 w 0
4 2 WFM Cosman Andreea-Marioara 2191 ROU ASE Bucuresti 5,0 s 0
5 8 I Ardelean Lorela-Daniela 1847 ROU Univ Politehnica Timisoara 4,0 w 1
6 4 WCM Stanciu Andreea-Briana 1967 ROU Univ Politehnica Bucuresti 4,5 w 1
7 5 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1862 ROU Univ Politehnica Bucuresti 3,5 s ½
 

Finala Campionatului National Universitar la Sah 2019 - masculin

Clasament final dupa 7 runde

 

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1 
1 2 FM Tomici Stefan 2319 Univ Politehnica Bucuresti 6,0 21,5
2 4 NM Chifor Ovidiu-Emanuel 2262 Univ de Medicina si Farmacie GR.T. 5,5 25,5
3 5 CM Ursan Petru-Sebastian 2195 Univ Politehnica Timisoara 5,0 30,0
4 8 I Stancu Robert-Alexandru 2077 Univ Politehnica Bucuresti 4,5 30,5
5 11 I Arghirescu Andrei 1939 Univ de Medicina si Farmacie GR.T. 4,0 26,5
6 7 CM Tiron Calin-Andrei 2147 Univ de Medicina si Farmacie GR.T. 4,0 23,0
7 6 FM Scripcaru George-Daniel 2191 ASE Bucuresti 4,0 22,0
9 I Vezeteu Marian-Daniel 2055 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 4,0 22,0
9 1 IM David Alexandru-Vasile 2422 Univ Politehnica Bucuresti 3,5 31,5
10 3 FM Nastase Robert-Paul 2269 Univ Politehnica Bucuresti 3,5 23,0
11 10 I Tiron Lucian-Ilie 1956 Univ Tehnica Gheorghe Asachi din Ia 3,5 23,0
12 14 I Romosan Cristian 1605 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 3,0 25,0
13 13 I Soare Flavius-Alexandru 1650 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 3,0 23,0
14 16 Nedelchev Pavel 1001 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 3,0 22,0
15 17 Vacarus Teodor 1001 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 3,0 21,5
16 12 I Mihalache Paul-Stelian 1833 Univ Al I. Cuza din Iasi 2,5 23,0
17 15 Ciupitu Vlad George 1001 ASE Bucuresti 1,0 24,0

 

ROMOSAN  Cristian

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 6 6 FM Scripcaru George-Daniel 2191 ASE Bucuresti 4,0 w 1
2 5 2 FM Tomici Stefan 2319 Univ Politehnica Bucuresti 6,0 s 0
3 6 9 I Vezeteu Marian-Daniel 2055 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 4,0 w 0
4 8 13 I Soare Flavius-Alexandru 1650 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 3,0 s 0
5 9 - bye - - - 1
6 7 17 Vacarus Teodor 1001 Univ Petrol Gaze din Ploiesti 3,0 w 1
7 5 7 CM Tiron Calin-Andrei 2147 Univ de Medicina si Farmacie GR.T. 4,0 s 0

 ********************************************************************************************  

                              "CUPA ROMANIEI - sah rapid pe echipe feminine
                                                                  Jupiter  10 - 12 mai  2019
                
         In acest an "Cupa Romaniei" pe echipe s-a desfasurat la Jupiter. Ca o
         remarca generala, sa spunem ca alegerea oricat de exotica a locatiei de
         desfasurare a competitiei, intr-un capat al tarii, a generat o prezenta
         anemica atat numeric cat si valoric. Cifrele vorbesc singure : din 107
         jucatori la baieti si fete, au fost 11 jucatori fara categorie (FC), 1 jucator
         cat. IV si 25 cat.II. Practic, in afara de cele cateva echipe abonate la
         medalii si inca 3-4, putem vorbi de o "Cupa Romaniei locala". In afara de
         exterminarea si acestei competitii nu vad rostul organizarii acesteia
         intr-o zona greu accesibila pentru 90% din cluburi, oricat ar suna de
         apetisant numele unei statiuni aflate la limita ruinei si inca la inceput de
         mai. La fete, doar 8 echipe. Printre acestea si o echipa ploiesteana
        (CSU Ploiesti), condusa de Turlea Constantin, care a avut-o pe prima
        masa pe fosta junioara a clubului nostru, WCM DIDILIUC Dariana Gabriela.
        Curajul Darianei de a evolua pe prima masa a fost justificat si prin
        experienta acumulata in concursurile tari jucate in ultimii ani, iar cele 3
        puncte obtinute, din care o victorie la maestra FIDE Adoamnei Roxana
        (o alta ploiesteanca), au contribuit decisiv la clasarea echipei sale pe
        locul 5, un rezultat onorabil.

 

                                                                               WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela     

Cupa Romaniei 2019 - Feminin

Clasament final   

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8  TB1   TB2   TB3 
1 Politehnica Iași  *  3 3 3 3 3 13 0 19,0
2 Arnia ChessIT 0  *  2 3 3 3 12 0 16,0
3 CSM Bucuresti 1  *  2 2 2 3 11 0 14,0
4 Clubul Central de Șah București 1 0 ½ 1  *  3 2 2 3 8 0 11,5
5 CSU Ploiesti 0 ½ ½ 0  *  2 3 3 6 0 9,0
6 CSU ARAD ½ 0 1 1 1  *  3 3 1 8,0
7 Clubul Central de Șah București 2 0 0 1 1 0  *  3 1 6,0
8 CS Poseidon Limanu-2 Mai 0 0 0 0 0 0 ½  *  0 0 0,5
 
5. CSU Ploiesti (RtgAvg:1615, Captain: Turlea Constantin / TB1: 6 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg
1 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1790 ROU 1224107 0 1 0 0 1 1 0 3,0 7 1938
2 WCM Patru Alexandra-Ioana 1625 ROU 1248243 ½ 1 0 0 1 + 0 3,5 7 1769
3 I Popa Andrada 1431 ROU 1240242 0 1 0 0 1 0 ½ 2,5 7 1561
 

WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela 

Rd. SNo Name Rtg FED Pts. Res.
1 1 WGM Ionica Iulia-Ionela 2143 ROU 2,0 w 0
2 23 I Fileru Maria 1432 ROU 3,5 s 1
3 20 WIM Marin Irina-Luiza 1988 ROU 3,0 w 0
4 26 IM Bulmaga Irina 2424 ROU 6,5 w 0
5 11 II Emin Elis-Maria 1241 ROU 0,0 s 1
6 8 WFM Adoamnei Roxana-Antonela 1968 ROU 1,5 w 1
7 15 IM Peptan Corina-Isabela 2371 ROU 3,5 s 0
 

 ********************************************************************************************

                                        " Campionatul Judetean Ialomita – 2019 - sah rapid "

                                                                         Urziceni / 11 mai
                 Obisnuit al "escapadelor" de weekend, veteranul SANDULESCU Gheorghe,
         coechipierul nostru, a participat la rapidul de la Urziceni, alaturi de alti
         doi ploiesteni. Dintre ceilalti 18 competitori, jucatorul nostru a avut
         nesansa de a-i avea ca adversari in prima si ultima runda pe ocupantii
         locurilor 2 si 3, de altfel singurii la care a si pierdut. Cu 3,5 puncte
         acumulate, a terminat pe locul 10.   

  Sandulescu Gheorghe   

Clasament final dupa 7 runde

Loc Nr.start Numele FED Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2   TB3 
1 2 I Dubic Roman ROU 2122 Acs Pheonix Buzau 6,0 0,5 2155 27,0
2 3 CM Done Stefan-Daniel ROU 1973 Scm Gloria Buzau 6,0 0,5 2136 25,5
3 1 NM Veneteanu Ion-Cristian ROU 2129 Acs Viitorul Urziceni 5,5 0,0 2086 26,5
4 14 I Paparuz Vasile ROU 1518 Acs Viitorul Urziceni 4,5 0,0 1644 20,0
5 6 I Gavrila Marius-Daniel ROU 1843 Acs Pheonix Buzau 4,0 0,0 1762 25,0
6 7 CM Chesa Viorel ROU 1778 Cs Universitar Ploiesti 4,0 0,0 1718 24,5
7 9 CM Moldoveanu Paul ROU 1665 Acs Pheonix Buzau 4,0 0,0 1624 23,0
8 11 Nitu Viorel ROU 1586 Acs Viitorul Urziceni 4,0 0,0 1598 22,0
9 5 I Gavrila Petrisor ROU 1856 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 0,0 1811 28,0
10 10 I Sandulescu Gheorghe ROU 1620 Cs Conpet Ploiesti 3,5 0,0 1701 25,0
11 4 I Jamba Alexandru ROU 1868 Acs Viitorul Urziceni 3,5 0,0 1665 26,5
12 16 II Vitan Adrian ROU 1332 Acs Sah Chindia Targoviste 3,5 0,0 1590 22,0
13 12 II Tanase Vasile-Marian ROU 1562 Acs Viitorul Urziceni 3,5 0,0 1523 21,5
14 13 II Popa Nicolae ROU 1533 Acs Satori Art Slobozia 3,0 2,0 1484 21,0
15 8 I Paun Bogdan-Andrei ROU 1708 Acs Viitorul Urziceni 3,0 1,0 1519 24,0
16 17 Garofide Petre ROU 1277 Acs Viitorul Urziceni 3,0 0,0 1296 17,5
17 19 Patilea Alin-Giani ROU 1001 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 2,5 0,0 1319 20,5
18 15 II Petrache Otto ROU 1433 Acs Viitorul Urziceni 2,0 0,0 1232 18,5
19 18 Ene Ion ROU 1001 Acs Viitorul Urziceni 1,0 0,0 616 17,0
 

Sandulescu Gheorghe 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 1 1 NM Veneteanu Ion-Cristian 2129 ROU Acs Viitorul Urziceni 5,5 s 0
2 6 7 CM Chesa Viorel 1778 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,0 w ½
3 8 16 II Vitan Adrian 1332 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 3,5 s ½
4 8 17 Garofide Petre 1277 ROU Acs Viitorul Urziceni 3,0 w 1
5 4 5 I Gavrila Petrisor 1856 ROU Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 s ½
6 7 12 II Tanase Vasile-Marian 1562 ROU Acs Viitorul Urziceni 3,5 w 1
7 2 3 CM Done Stefan-Daniel 1973 ROU Scm Gloria Buzau 6,0 s 0
 

  ******************************************************************************************** 

                                 "Finalele Campionatelor Nationale de Juniori - 2019 " 
            Calimanesti - Caciulata / 14  - 25  aprilie 
                   Dintre juniorii care au parasit clubul C.S.CONPET din cauza lipsei
          finantarii, concurand in prezent pentru alte cluburi si care au participat
          la aceste finale de juniori, au mai ramas doar doi : MOS Maria Magdalena
          si  SZOCS Teodor Iulian. Maria a dat lovitura la "Dezlegari", cu locul II
          obtinut (medalie de argint), secondand-o pe coechipiera sa Nistor
          Valentina. Despre clasic, rapid si blitz, mai bine nu mai vorbim.
          Iulian, probabil din motive financiare (ale clubului), nu a jucat la clasic.
          A participat insa la rapid, blitz si dezlegari, avand o comportare buna la
          fiecare dintre probe : loc 10 (din 30) cu 5 p (9) la rapid, loc 13 (din 29)
          cu 5 p (9) la blitz si  loc 10 (din 26) cu 15 p la dezlegari. De specificat ca
          amandoi au avut o activitate sahista extrem de redusa in ultimul an ,
          concentrandu-se asupra scolii.

            

                                                           MOS  Maria  Magdalena                SZOCS  Teodor  Iulian

                               1   ARGINT - la dezlegari - F18 

Fete 18 ani 

SAH  Clasic

Clasament final dupa 9 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4 
1 2 WCM Ciocan Maria-Alexandra 2008 Csm Bucuresti 8,0 33,5 39,00 38,0 43,5
2 1 WCM Aciu Malina-Andreea 2071 Css Nr. 1 Timisoara 6,5 34,5 30,75 32,0 46,5
3 3 WCM Bucur Denisa-Andreea 1945 Cs Dinamo Bucuresti 6,0 33,5 25,75 29,5 44,0
4 8 I Cristocea Gabriela 1724 Css Nr. 1 Timisoara 5,5 31,5 21,00 27,0 41,5
5 4 WCM Panainte Andreea-Bianca 1917 Csm Bucuresti 5,5 29,0 20,50 21,5 38,0
6 5 WCM Nistor Valentina 1888 Cs Petrolul Ploiesti 5,0 33,0 21,00 28,0 43,0
7 6 WCM Balan Briana-Cleopatra 1883 Lps Satu Mare 5,0 33,0 19,00 29,0 44,0
8 11 I Andres Marina-Corina 1578 Cs Sah Club Galati 4,5 34,5 19,50 24,5 45,5
9 10 WCM Schiopu Andreea-Alexandra 1675 Csm Bucuresti 4,5 33,5 19,25 25,5 43,5
10 9 I Popa Catalina-Elena 1680 Cs Universitar Ploiesti 4,5 33,0 16,50 24,0 43,0
11 7 AFM Paraschiv Petronela-Alexandra 1842 Csu Universitatea De Vest Timi 4,0 28,5 12,00 22,0 38,5
12 15 II Hristea Andreea-Beatrice 1231 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 27,0 12,75 18,5 34,0
13 13 II Secrieru Maria-Georgiana 1518 Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 26,0 11,50 17,5 33,0
14 12 II Mos Maria-Magdalena 1524 Cs Petrolul Ploiesti 3,0 27,0 8,75 11,0 35,0
15 14 II Minnich Mihaela-Cristiana 1348 CS Sinandrei 2,5 26,0 8,00 12,0 33,5
 

MOS  Maria  Magdalena 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 5 5 WCM Nistor Valentina 1888 Cs Petrolul Ploiesti 5,0 w 0
2 6 3 WCM Bucur Denisa-Andreea 1945 Cs Dinamo Bucuresti 6,0 s 0
3 7 8 I Cristocea Gabriela 1724 Css Nr. 1 Timisoara 5,5 s 0
4 8 - bye - - - 1
5 7 14 II Minnich Mihaela-Cristiana 1348 CS Sinandrei 2,5 w ½
6 6 4 WCM Panainte Andreea-Bianca 1917 Csm Bucuresti 5,5 s 0
7 6 15 II Hristea Andreea-Beatrice 1231 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 s ½
8 7 13 II Secrieru Maria-Georgiana 1518 Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 w 0
9 6 7 AFM Paraschiv Petronela-Alexandra 1842 Csu Universitatea De Vest Timi 4,0 s 1

DEZLEGARI 

Blitz fete 18 ani

Clasament final dupa 9 runde

Loc Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2   TB3   TB4 
1 1 Aciu Malina-Andreea 1828 Css Nr. 1 Timisoara 7,5 38,0 39,50 35,5 47,0
2 5 Bucur Denisa-Andreea 1620 Cs Dinamo Bucuresti 7,0 35,0 31,00 36,0 44,5
3 7 Nistor Valentina 1547 Cs Petrolul Ploiesti 7,0 32,5 25,50 32,0 40,0
4 4 Ciocan Maria-Alexandra 1648 Csm Bucuresti 6,0 38,0 28,00 29,0 48,5
5 6 Paraschiv Petronela-Alexandra 1554 Csu Universitatea De Vest Timi 6,0 34,5 20,50 30,0 42,0
6 3 Balan Briana-Cleopatra 1684 Lps Satu Mare 5,0 36,5 19,00 25,0 44,0
7 8 Schiopu Andreea-Alexandra 1535 Csm Bucuresti 5,0 29,5 14,50 23,0 37,0
8 10 Popa Catalina-Elena 1492 Cs Universitar Ploiesti 4,5 35,0 15,50 22,5 44,5
9 2 Panainte Andreea-Bianca 1782 Csm Bucuresti 4,5 29,0 10,75 21,5 36,5
10 9 Cristocea Gabriela 1533 Css Nr. 1 Timisoara 3,5 27,0 7,25 18,5 34,0
11 11 Mos Maria-Magdalena 1427 Cs Petrolul Ploiesti 3,0 29,0 4,00 18,0 36,0
12 13 Secrieru Maria-Georgiana 1349 Csu Universitatea De Vest Timi 2,0 31,0 3,50 11,0 38,0
13 12 Andres Marina-Corina 1408 Cs Sah Club Galati 2,0 29,5 2,00 13,0 37,0
14 14 Hristea Andreea-Beatrice 1079 Clubul Central De Sah Bucurest 0,0 29,0 0,00 0,0 38,0
 

MOS  Maria  Magdalena 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct. Rez.
1 4 4 Ciocan Maria-Alexandra 1648 Csm Bucuresti 6,0 w 0
2 6 14 Hristea Andreea-Beatrice 1079 Clubul Central De Sah Bucurest 0,0 s 1
3 5 8 Schiopu Andreea-Alexandra 1535 Csm Bucuresti 5,0 w 0
4 6 12 Andres Marina-Corina 1408 Cs Sah Club Galati 2,0 s 1
5 4 7 Nistor Valentina 1547 Cs Petrolul Ploiesti 7,0 w 0
6 5 13 Secrieru Maria-Georgiana 1349 Csu Universitatea De Vest Timi 2,0 s 1
7 5 9 Cristocea Gabriela 1533 Css Nr. 1 Timisoara 3,5 s 0
8 4 6 Paraschiv Petronela-Alexandra 1554 Csu Universitatea De Vest Timi 6,0 w 0
9 7 10 Popa Catalina-Elena 1492 Cs Universitar Ploiesti 4,5 w 0
 

SAH  Rapid

Clasament final dupa 9 runde

Loc Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2   TB3   TB4 
1 6 Ciocan Maria-Alexandra 1648 Csm Bucuresti 7,0 35,5 33,50 39,5 44,5
2 1 Panainte Andreea-Bianca 1856 Csm Bucuresti 6,0 35,5 27,00 28,5 44,0
3 10 Andres Marina-Corina 1508 Cs Sah Club Galati 6,0 33,5 26,25 26,5 42,0
4 8 Schiopu Andreea-Alexandra 1585 Csm Bucuresti 5,5 34,0 26,50 26,5 44,5
5 7 Paraschiv Petronela-Alexandra 1595 Csu Universitatea De Vest Timi 5,5 30,0 18,00 28,0 38,5
6 4 Nistor Valentina 1683 Cs Petrolul Ploiesti 5,5 29,0 20,00 22,5 36,5
7 2 Aciu Malina-Andreea 1848 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 36,5 25,25 27,0 48,0
8 5 Popa Catalina-Elena 1675 Cs Universitar Ploiesti 5,0 35,5 20,50 28,0 44,0
9 9 Balan Briana-Cleopatra 1557 Lps Satu Mare 5,0 34,5 22,25 29,0 43,0
10 3 Bucur Denisa-Andreea 1730 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 33,5 20,25 25,5 41,0
11 11 Cristocea Gabriela 1477 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 28,0 14,50 23,0 36,5
12 14 Hristea Andreea-Beatrice 1177 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 27,5 11,25 18,5 34,0
13 13 Secrieru Maria-Georgiana 1328 Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 28,5 8,75 16,5 37,0
14 15 Preoteasa Mihaela-Teodora 1001 Ac De Sah Alfil Pitesti 2,0 29,5 5,50 12,0 37,0
15 12 Mos Maria-Magdalena 1449 Cs Petrolul Ploiesti 2,0 28,5 6,50 9,0 36,0

  !!!

Baieti 18 ani

DEZLEGARI 

Blitz Baieti 18 ani

 Clasament final dupa 9 runde

Loc Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2   TB3 
1 1 FM Stoleriu George 2204 Cs Politehnica Iasi 7,0 39,0 38,25 40,0
2 3 CM Talu Mircea 2053 Css Viitorul Cluj-Napoca 7,0 35,5 34,50 34,0
3 7 AIM Paraschiv Paul-Alexandru 1923 Csc Ghiroda Si Giarmata Vii 6,5 36,0 30,00 30,5
4 2 CM Ciorgovean Iustin 2056 Csu Universitatea De Vest Timi 6,0 35,5 28,75 30,0
5 15 I Bobocea Laurentiu-Vlad 1775 Css Viitorul Cluj-Napoca 6,0 33,5 26,00 24,0
6 18 I Muntianu Razvan-Gavril 1721 Cs Politehnica Iasi 5,5 41,5 30,50 33,5
7 4 FM Ileana George 2026 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,5 38,5 28,75 28,5
8 6 Albu George 1930 Cs Politehnica Iasi 5,5 35,5 24,25 32,0
9 13 Farcadi Hunor 1793 Css Targu Mures 5,5 35,5 23,50 30,0
10 8 CM Ciorica Mihai-Vlad 1856 Css Nr. 1 Timisoara 5,5 29,5 22,25 24,0
11 14 I Dicu Dan-Alexandru 1791 Lps Satu Mare 5,0 33,5 20,00 30,0
12 21 I Schneider Erik 1537 Lps Satu Mare 5,0 27,5 15,00 20,0
13 19 Szocs Teodor-Iulian 1699 Csm Ploiesti 5,0 27,0 17,50 23,0
14 5 I Popa Eduard-Adrian 1944 Cs Capablanca Iasi 4,5 36,0 20,25 24,0
15 11 I David Cristian (C.) 1797 Cs "asociatia Axiopolis Sport 4,5 34,5 19,25 27,0
16 12 CM Anghelus Alin-Gabriel 1796 Lps Satu Mare 4,5 31,0 17,25 24,5
17 20 I Cotruta Alexandru-Mihai 1690 Cs Politehnica Iasi 4,5 30,5 15,00 18,0
18 10 FM Fluerariu Radu-Cristian 1802 Cs Studentesc Medicina Timisoa 4,0 33,5 17,50 23,0
19 17 AIM Stan Andrei-Mihaita 1728 Scm Gloria Buzau 4,0 29,0 12,00 20,0
20 22 Coman Andrei-Alexandru 1530 Css Nr. 1 Timisoara 4,0 28,5 13,25 19,5
21 24 II Balteanu Luca-Andrei 1447 Cs Politehnica Iasi 3,5 31,5 13,75 20,5
22 9 I Stefan Mihai 1850 Cs Universitar Ploiesti 3,5 27,0 10,25 21,0
23 23 I Panc Samuel 1522 Css Nr. 1 Timisoara 3,5 25,5 10,25 16,0
24 26 Ungureanu Constantin-Gabriel 1398 Cs Spartac Bucuresti 3,5 24,5 9,00 11,0
25 25 II Rascanu Costel-Cristinel 1445 Cs Sah Club Galati 3,5 24,0 11,00 16,0
26 29 II Chipaila Cristian-Florin 1181 Cs Sah Club Galati 3,0 27,5 9,00 14,0
27 27 Popa Timotei-Marius 1279 Cs Sparta Techirghiolungure 2,5 26,0 8,00 11,0
28 16 I Iustin Silviu 1738 Scm Gloria Buzau 2,0 28,5 5,50 14,0
29 28 II Dringa Dumitru-Constantin 1277 Cs De Sah "unirea Prejmer" 1,0 24,5 2,50 6,0

 

SZOCS  Teodor  Iulian

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 5 5 I Popa Eduard-Adrian 1944 ROU Cs Capablanca Iasi 4,5 w 0
2 12 26 Ungureanu Constantin-Gabriel 1398 ROU Cs Spartac Bucuresti 3,5 s 1
3 8 10 FM Fluerariu Radu-Cristian 1802 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 4,0 w 1
4 6 11 I David Cristian (C.) 1797 ROU Cs "asociatia Axiopolis Sport 4,5 s 0
5 11 20 I Cotruta Alexandru-Mihai 1690 ROU Cs Politehnica Iasi 4,5 w 0
6 10 24 II Balteanu Luca-Andrei 1447 ROU Cs Politehnica Iasi 3,5 s 1
7 9 22 Coman Andrei-Alexandru 1530 ROU Css Nr. 1 Timisoara 4,0 w 1
8 6 15 I Bobocea Laurentiu-Vlad 1775 ROU Css Viitorul Cluj-Napoca 6,0 s 0
9 9 17 AIM Stan Andrei-Mihaita 1728 ROU Scm Gloria Buzau 4,0 s 1

SAH  Rapid

Clasament final dupa 9 runde 

Loc Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 2 CM Ciorgovean Iustin 2067 Csu Universitatea De Vest Timi 7,5 40,0 41,50
2 1 FM Stoleriu George 2100 Cs Politehnica Iasi 7,0 38,0 36,75
3 4 FM Ileana George 2012 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 7,0 38,0 36,25
4 6 AIM Paraschiv Paul-Alexandru 1942 Csc Ghiroda Si Giarmata Vii 6,5 38,5 33,00
5 14 I Iustin Silviu 1873 Scm Gloria Buzau 5,5 32,5 23,25
6 9 I Popa Eduard-Adrian 1910 Cs Capablanca Iasi 5,5 32,5 22,50
7 12 CM Dumitru Matei-Ioan 1880 Csc Ghiroda Si Giarmata Vii 5,5 31,5 23,50
8 5 I Albu George 1996 Cs Politehnica Iasi 5,0 38,5 25,00
9 18 AIM Stan Andrei-Mihaita 1824 Scm Gloria Buzau 5,0 37,0 23,75
10 17 Szocs Teodor-Iulian 1833 Csm Ploiesti 5,0 31,5 19,50
11 15 I Bobocea Laurentiu-Vlad 1841 Css Viitorul Cluj-Napoca 5,0 30,0 18,50
12 11 CM Anghelus Alin-Gabriel 1890 Lps Satu Mare 5,0 29,5 18,75
13 7 Miloi Pavel-Dan 1919 Cs Dinamo Bucuresti + Acs Juniorul 5,0 29,5 17,50
14 16 I Farcadi Hunor 1840 Css Targu Mures 5,0 29,5 16,00
15 10 FM Fluerariu Radu-Cristian 1907 Cs Studentesc Medicina Timisoa 4,5 33,0 19,00
16 3 CM Talu Mircea 2056 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,5 31,5 18,75
17 19 I David Cristian (C.) 1819 Cs "asociatia Axiopolis Sport 4,0 38,0 18,00
18 8 CM Ciorica Mihai-Vlad 1917 Css Nr. 1 Timisoara 4,0 35,5 18,75
19 20 I Muntianu Razvan-Gavril 1761 Cs Politehnica Iasi 4,0 32,5 15,75
20 13 I Dicu Dan-Alexandru 1875 Lps Satu Mare 4,0 31,5 15,00
21 21 I Cotruta Alexandru-Mihai 1759 Cs Politehnica Iasi 4,0 31,0 15,25
22 23 I Schneider Erik 1648 Lps Satu Mare 4,0 25,5 12,00
23 22 I Palii Alex 1703 Cs Universitatea Agora Sport C 3,0 28,5 8,50
24 24 I Panc Samuel 1519 Css Nr. 1 Timisoara 3,0 28,0 7,50
25 25 II Balteanu Luca-Andrei 1509 Cs Politehnica Iasi 3,0 27,0 9,75
26 26 Ungureanu Constantin-Gabriel 1459 Cs Spartac Bucuresti 3,0 25,5 7,50
27 30 II Chipaila Cristian-Florin 1323 Cs Sah Club Galati 3,0 24,5 7,75
28 29 II Rascanu Costel-Cristinel 1342 Cs Sah Club Galati 3,0 23,5 10,25
29 28 Popa Timotei-Marius 1384 Cs Sparta Techirghiol 2,5 22,0 6,50
30 27 II Dringa Dumitru-Constantin 1417 Cs De Sah "unirea Prejmer" 2,0 22,0 6,00

SZOCS  Teodor  Iulian  

d. Masa Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct. Rez.
1 2 2 CM Ciorgovean Iustin 2067 Csu Universitatea De Vest Timi 7,5 w 0
2 11 26 Ungureanu Constantin-Gabriel 1459 Cs Spartac Bucuresti 3,0 s 1
3 7 9 I Popa Eduard-Adrian 1910 Cs Capablanca Iasi 5,5 s 0
4 12 30 II Chipaila Cristian-Florin 1323 Cs Sah Club Galati 3,0 w 1
5 10 11 CM Anghelus Alin-Gabriel 1890 Lps Satu Mare 5,0 s ½
6 9 20 I Muntianu Razvan-Gavril 1761 Cs Politehnica Iasi 4,0 w ½
7 7 7 Miloi Pavel-Dan 1919 Cs Dinamo Bucuresti + Acs Juniorul 5,0 s 1
8 4 5 I Albu George 1996 Cs Politehnica Iasi 5,0 w 0
9 8 8 CM Ciorica Mihai-Vlad 1917 Css Nr. 1 Timisoara 4,0 s 1
 

  

 ********************************************************************************************  

                                      

                                                  Cupa Academiei de  Sah - sah clasic
                                                 6 - 7 aprilie 2019 / Bucuresti

                 Seria concursurilor semi-clasice ( 60 minute+30 sec/mutare) continua si
         in 2019 cu aceeasi frenezie. Organizatorii isi freaca bucurosi mainile ca
         rezolva totul in 2 zile, incasand aceleasi taxe de organizare/participare
        ca in cazul a 6 zile de concurs si platind arbitrii doar pentru 2 si nu 6 zile.
        Jucatorii mimeaza sahul, sau isi forteaza limitele jucand 2 zile consecutive
        cate 3 runde si cel putin 8 ore de joc zilnic. Sahul adevarat este marele
        perdant. Din nefericire, am ajuns sa ne bucuram si pentru existenta
        acestor competitii.
        Jucatorul muribundului club CONPET Ploiesti, veteranul SANDULESCU
        Gheorghe, a concurat la acest open cu 55 competitori si a reusit 3 puncte,
        situandu-l in final exact la jumatatea clasamentului, pe locul 28.
        Castigatorul detasat (6 din 6), CM Raducanu Andrei, a fost urmat la un
        punct de juniorul de 13 ani , CM Creanga Robert si ploiesteanul
        MF Voiteanu Gabriel (4,5 puncte).

 SANDULESCU  Gheorghe

 

                                                                            CLASAMENT   FINAL
 

Rk. SNo Name Typ FED RtgI Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 6
CM Raducanu Andrei-Augustin ROU 2021 Acs Sah Chindia Targoviste 6,0 16,5 25,0
2 2
CM Creanga Robert-Ionut ROU 2120 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 15,5 24,5
3 4
FM Voiteanu Gabriel ROU 2100 Cs Universitar Ploiesti 4,5 15,5 23,0
4 8
IM Panush Viktor MDA 1950 4,5 15,5 22,5
5 5
I Avramescu Paul-Mihai ROU 2082 Acs Fianchetto Constanta 4,5 15,0 23,5
6 3
I Stefan Mihai ROU 2111 Cs Universitar Ploiesti 4,5 13,5 20,5
7 1
IM Vasilescu Lucian-Mihail ROU 2190 Cs Otopeni 4,0 15,5 24,5
8 7
WCM Ciocan Maria-Alexandra ROU 2008 Csm Bucuresti 4,0 14,0 21,0
9 24
II Spiridon Mihai-Zoltan ROU 1710 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 13,5 19,0
10 16
I Stoica Liviu (M.) ROU 1813 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 13,5 18,5
11 11
I Cnejev Vladimir-Alexandru ROU 1885 Cs Oxygen Bucuresti 4,0 13,0 21,5
12 15
I Baibarac Niculae S60 ROU 1814 Sah Club Ramnicu Valcea 4,0 13,0 20,0
13 31
II Saioc David ROU 1642 Css Nr. 2 Bucuresti 4,0 13,0 18,0
14 17
I Rata Anamaria ROU 1800 Csm Ploiesti 4,0 11,0 19,0
15 25
I Barbu George-Emilian ROU 1689 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,0 9,5 14,5
16 9
I Olteanu Sebastian ROU 1939 Asc Daco-Getica Bucuresti 3,5 13,5 19,5
17 12
I Gavrila Petrisor ROU 1869 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 13,5 19,0
18 46
II Cristea Matei-Alexandru ROU 1352 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 12,5 19,0
19 19
I Ignat Matei-Marius ROU 1750 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 3,5 12,5 18,0
20 32
II Cojocaru Filip ROU 1633 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 11,0 18,5
21 23
I Geafer Andrei-Ninel ROU 1718 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,5 11,0 17,5
22 54
FC Dobrescu Cosmin-Ionut ROU 0 Cs Micul Print Braila 3,5 10,5 17,0
23 30
I Fileru Maria ROU 1644 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 15,0 21,5
24 26
CM Bratu Gheorghe ROU 1676 Csm Craiova 3,0 14,0 20,5
25 28
I Otetea Ioana ROU 1656 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 13,5 19,0
26 13
I Marchidan Costica ROU 1834 Clubul De Sah Al An Bucuresti 3,0 13,0 19,0
27 47
II Mihalea Maria-Ioana ROU 1347 Cs Petrolul Ploiesti 3,0 13,0 19,0
28 27
I Sandulescu Gheorghe S60 ROU 1669 Cs Conpet Ploiesti 3,0 12,5 17,5
29 14
CM Chesa Viorel S60 ROU 1822 Cs Universitar Ploiesti 3,0 12,0 17,5
30 33
II Gutu-Cucu George-Ciprian ROU 1630 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 10,5 15,0
31 37
II Nedelcu Florin ROU 1532 Cs Spartac Bucuresti 3,0 9,5 14,0
32 41
II Bunda Daniel ROU 1462 Asc Daco-Getica Bucuresti 3,0 9,0 13,5
33 44
II Popescu Alexandru-Mihai ROU 1380 Cs Universitar Ploiesti 2,5 13,5 18,5
34 49
II Tudoroiu Razvan-Catalin ROU 1329 Cs Micul Print Braila 2,5 12,5 18,5
35 21
II David Alexandru ROU 1720 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 12,0 18,5
36 29
I Tupilusi Tudorel ROU 1655 Cs Botosani 2,5 11,5 17,5
37 34
II Vitan Rares-Mihai ROU 1609 Acs Sah Chindia Targoviste 2,5 10,0 16,5
38 45
II Vintila Ionut-Vicentiu ROU 1372 Clubul Central De Sah Bucurest 2,5 9,5 15,5
39 50
II Vitan Adrian ROU 1290 Acs Sah Chindia Targoviste 2,5 9,0 13,5
40 10
Tanasescu Teodor-Vlad FRA 1917 2,0 13,5 20,5
41 20
AIM Ulian Andrei-Octavian ROU 1745 Csm Bucuresti 2,0 12,5 18,5
42 38
II Craciun Dorian-Raul ROU 1530 Cm De Sah Alba Iulia 2,0 12,5 18,5
43 53
I Paunescu Stefan-Vlad ROU 1247 Lps Satu Mare 2,0 11,5 17,0
44 18
I Matei Stefan-Razvan ROU 1780 Cs Colosseum Giurgiu 2,0 11,0 16,0
45 40
II Badea Ovidiu ROU 1501 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 10,0 16,0
46 48
II Ciobanu Claudiu-Jan ROU 1340 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 2,0 10,0 15,0
47 36
I Chicarosie Ioana-Bianca ROU 1564 Cs Universitar De Sah Bucurest 2,0 9,5 13,5
48 51
II Bar Andrei-Alecsandru ROU 1262 Csm Unirea Alba Iulia 2,0 9,0 14,0
49 35
CM Simion Nicolae S60 ROU 1595 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,0 9,0 13,5
50 39
II Oncescu Vlad-Norin ROU 1506 Cs Micul Print Braila 1,5 11,5 18,0
51 55
FC Pricope Ionut Robert ROU 0 Cs Oxygen Bucuresti 1,5 11,0 16,0
52 22
II Visoescu Alexandru-Bogdan ROU 1719 Cs Logic 64 Brasov 1,5 10,5 17,0
53 43
II Calina Niculae S60 ROU 1381 Acs Satori Art Slobozia 1,5 8,5 12,5
54 42
II Popa Nicolae S60 ROU 1460 Acs Satori Art Slobozia 1,0 11,5 15,5
55 52
II Petrache Otto ROU 1251 Acs Pheonix Buzau 1,0 10,5 16,5

 

 

SANDULESCU  Gheorghe 

Rd. Bo. SNo Name RtgI RtgN FED Club/City Pts. Res.
1 1 1 IM Vasilescu Lucian-Mihail 2190 0 ROU Cs Otopeni 4,0 s 0
2 21 40 II Badea Ovidiu 1501 0 ROU Cs Oxygen Bucuresti 2,0 w 1
3 14 55 FC Pricope Ionut Robert 0 1001 ROU Cs Oxygen Bucuresti 1,5 s 1
4 11 15 I Baibarac Niculae 1814 0 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 4,0 w 0
5 17 50 II Vitan Adrian 1290 0 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 2,5 s 1
6 9 16 I Stoica Liviu (M.) 1813 0 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 w 0