Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul IV , 2019

                                                                                                                

                        Campionatul Mondial de Seniori (veterani) 2019
(World Senior Chess Championship 2019 - M50)
    BUCURESTI  12 - 23 noiembrie
 
               O competitie de o asemenea amploare, cu 365 jucatori distribuiti in 4
        grupe (M 50, M65, W 50, W 65), adunand 39 mari maestri, 61 maestri
        internationali si 49 maestri FIDE, nu stiu sa mai fi fost organizata in tara
        noastra. Acest campionat mondial al veteranilor, unde jucatorii au avut
        varste cuprinse intre 50 si 92 ani, a beneficiat de o organizare la
        standarde cum nu cred ca a mai vazut Romania. Directorul turneului,
        Dna Elena Cristian impreuna cu corpul de arbitri (14) condus de Dl. Dinu-
        Ioan Nicula si Radu-Catalin Chirila, s-au achitat cu brio de tot ce a tinut de
        buna organizare (comunicari in engleza si rusa, site oficial actualizat zilnic
        cu partide si poze de la competitie, vizite cu autocarele in Bucuresti,
        alte activitati sahiste fara legatura cu competitia, etc.). Desfasurate in
        imensa sala "Bucuresti" a impunatorului Rin Grand Hotel, cele 4 open-uri
        separate au beneficiat de prezenta a 56 jucatori sub steagul Romaniei si a
        altor 5, fosti cetateni romani, jucand sub steagul altor state.
        Subsemnatul, CM  ANUTA Laurentiu, am abordat competitia cu tracul
        specific celui ce joaca pentru prima oara un open de asemenea anvergura,
        in grupa veteranilor peste 50 ani (M50), cu 20 GM, 17 MI si 21 MF.
        Dupa primele 2 runde, pierdute la mare lupta, e drept, in fata a doi
        adversari in forma, am inceput sa-mi pun intrebarea daca nu sunt depasit
        de taria concursului. Mi-am revenit emotional dupa victoria din runda a 3 a
        in fata uneia din cele 3 jucatoare ratacite in competitia masculina, o
        victorie facila, dupa care totul a fost mai usor. Am reusit 4 puncte in
        urmatoarele 8 runde, astfel ca in final, cu 5 puncte acumulate, m-am
        clasat pe locul 95 din 137 jucatori, in situatia in care aveam rangul 120 si
        cu un castig de 39 puncte la ELO. Ceea ce a contat insa a fost multumirea
        fata de jocul prestat. Intr-o singura partida am fost clar depasit, in runda
        a 9 a, cu rusul (FM) Lagunov Evgenij, iar cea mai disputata partida, lunga,
        terminata insa remiza, a fost cu compatriotul (FM) Toma Alin. Au fost si
        2 alte partide castigate in rundele 7 si 11, de mare lupta si care mi-au
        creat mari satisfactii. Rezultatul final nu este deosebit, dar pentru o prima
        participare la un campionat mondial, e adevarat de veterani, sunt
        multumit.
        De remarcat participarea fostei campioane mondiale la grupa (W65)
        (GM) Gaprindashvili Nona, care a si castigat grupa si titlul de campioana
        mondiala de veterane la peste 65 ani. De asemeni, este de admirat
        prezenta in grupa (M 65) a celui mai varstnic participant, polonezul
        Ostrowski Michal (92 ani), unde campion a devenit (GM) Vaganian Rafael.
        La grupa (W 50) titlul a fost castigat de (WGM) Berend Elvira ( LUX), in
        timp ce la (M50), campion a devenit (GM) Shishkin Vadim ( Ucraina), iar
        vicecampion compatriotul nostru (GM) Nevednichy Vladislav.

CM  ANUTA  Laurentiu  

M  50

CLASAMENT  FINAL DUPA 11 RUNDE 

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB2   TB3   TB4   TB5 
1 17
GM Shishkin Vadim UKR 2428 9,0 71,5 76,5 5 7
2 6
GM Nevednichy Vladislav ROU 2518 8,5 74,5 78,5 6 7
3 7
GM Morovic Fernandez Ivan CHI 2505 8,5 71,0 76,5 5 6
4 13
GM Movsziszian Karen ARM 2470 8,0 70,0 75,5 5 7
5 5
GM Marin Mihail ROU 2521 7,5 74,5 80,5 6 6
6 1
GM Georgiev Kiril MKD 2582 7,5 74,0 79,0 5 5
7 11
GM Soffer Ram ISR 2485 7,5 72,5 77,5 5 5
8 31
IM Young Angelo PHI 2288 7,5 72,5 76,5 5 5
9 2
GM Lima Darcy BRA 2540 7,5 69,0 74,0 5 6
10 19
GM Bagaturov Giorgi GEO 2423 7,5 68,5 72,5 5 7
11 3
GM Sturua Zurab GEO 2540 7,5 68,0 73,5 5 7
12 15
IM Managadze Nikoloz GEO 2450 7,5 68,0 73,0 5 5
13 12
GM Pavlovic Milos SRB 2482 7,5 67,0 72,5 6 5
14 8
GM Yermolinsky Alex USA 2498 7,5 67,0 72,5 6 4
15 14
GM Psakhis Lev ISR 2461 7,5 63,5 68,5 6 6
16 20
GM Badea Bela ROU 2420 7,5 62,0 66,0 6 6
17 4
GM Shabalov Alexander USA 2528 7,5 59,5 63,5 5 6
18 16
GM Godena Michele ITA 2449 7,0 67,5 73,0 6 5
19 32
IM Mannion Stephen R SCO 2271 7,0 65,0 69,0 5 5
20 21
FM Rinas Oleg KAZ 2420 7,0 64,0 69,0 5 4
21 28
IM Mantovani Renzo ITA 2301 7,0 62,5 67,5 6 5
22 10
GM Minasian Artashes ARM 2486 7,0 62,5 67,0 6 5
23 30
Kostiukov Alexandr UKR 2289 7,0 61,5 66,5 6 6
24 9
GM Dvoirys Semen I. RUS 2490 7,0 61,0 65,5 5 5
25 26
IM Sarno Spartaco ITA 2319 7,0 58,5 62,5 6 5
26 40
IM Prasad Devaki V IND 2226 6,5 70,5 75,0 6 5
27 36
FM Plotkin Victor CAN 2252 6,5 68,5 72,5 5 4
28 24
GM Akesson Ralf SWE 2376 6,5 68,0 72,0 6 5
29 18
GM Antonio Rogelio Jr PHI 2427 6,5 66,5 70,5 5 4
30 71
Gayson Peter M ENG 2075 6,5 65,0 70,5 5 3
31 22
IM Vareille Francois FRA 2417 6,5 63,0 67,0 6 5
32 48
Koehler Gerhard Dr. GER 2184 6,5 61,5 66,5 5 4
33 27
FM Buzbuchi Ionut GER 2315 6,5 61,5 66,0 5 5
34 61
Ivanov Sergei V. RUS 2138 6,5 61,5 65,0 5 5
35 64
IM Chan Peng Kong SGP 2123 6,5 61,0 65,0 6 4
36 57
IM Biro Sandor ROU 2147 6,5 61,0 64,5 5 6
37 23
IM Van Der Werf Mark NED 2401 6,5 58,5 62,5 5 6
38 44
IM Matthews Shane JAM 2196 6,0 65,5 69,5 6 5
39 53
FM Cieza Arcadio PER 2170 6,0 65,5 69,5 5 5
40 59
Olsson Peter SWE 2144 6,0 65,0 69,0 5 4
41 54
IM Stets Vasilij UKR 2163 6,0 64,5 68,5 5 5
42 77
Robertson Ian C. SCO 2062 6,0 63,0 68,0 5 4
43 49
FM Nikolaidis Konstantinos GRE 2179 6,0 63,0 66,5 5 4
44 67
FM Teo Kok Siong SGP 2104 6,0 63,0 65,0 5 5
45 52
Farrell Neil SCO 2171 6,0 62,0 66,0 6 5
46 47
FM Fayard Alain FRA 2184 6,0 62,0 66,0 5 5
47 34
FM Lewis Andrew P ENG 2264 6,0 61,0 65,0 5 4
48 68
IM Smolin Sergey UKR 2103 6,0 60,5 64,0 6 5
49 51
CM Ernst Michael AUT 2175 6,0 59,5 63,5 4 5
50 62
Papadimitriou Loukas GRE 2137 6,0 58,5 61,5 6 5
51 60
Holst Conny SWE 2139 6,0 58,0 61,5 6 4
52 85
Pogosian Vladimir ARM 2017 6,0 58,0 61,5 5 5
53 72
FM Cmiel Thorsten GER 2068 6,0 57,0 61,0 6 2
54 43
FM Rewitz Poul DEN 2203 6,0 57,0 61,0 5 4
55 113
Ciobanu Bogdan ROU 1857 6,0 56,0 60,0 5 4
56 39
FM Lagunov Evgenij RUS 2240 6,0 56,0 59,5 5 4
57 81
Minescu Dragos-Olivar ROU 2046 6,0 54,5 58,5 6 5
58 74
Belmont Hernandez Andres MEX 2066 6,0 54,5 58,5 6 4
59 42
FM Cubas Pons Juan Miguel ESP 2203 6,0 53,5 57,5 6 6
60 65
Jhunjhnuwala Naresh USA 2120 6,0 53,0 56,5 5 3
61 78
CM Goater Kevin P ENG 2061 5,5 58,0 62,0 6 3
62 82
Smith Peter R SCO 2044 5,5 58,0 62,0 6 3
63 33
FM Chinchilla Miranda Eugenio CRC 2271 5,5 57,5 61,5 5 3
64 37
FM Metz Hartmut GER 2248 5,5 56,5 60,5 5 3
65 112
Uzuner Tufan Can TUR 1870 5,5 56,0 60,5 6 4
66 76
Mitrandzas Athanasios GRE 2065 5,5 56,0 60,0 6 2
67 69
FM Suciu Dinu-Simi ROU 2086 5,5 56,0 59,5 5 4
68 38
IM Syrchikov Alexander RUS 2246 5,5 55,5 60,0 6 1
69 100
Davis Lee WLS 1921 5,5 55,0 58,0 6 3
70 56
Angskog Kent SWE 2149 5,5 54,5 58,5 6 4
71 87
IM Baimurzin Aitkazy KAZ 1995 5,5 54,5 58,0 5 4
72 46
FM Pitschka Claus GER 2186 5,5 52,0 55,5 5 5
73 99
Arandjelovic Aleksandar Z SRB 1921 5,5 50,5 54,0 6 4
74 106
CM Bennett Hilton NZL 1906 5,5 48,5 51,5 6 3
75 25
IM Berend Fred LUX 2342 5,0 67,0 72,0 5 5
76 50
FM Kolesar Milan SVK 2177 5,0 64,0 67,5 5 4
77 66
Asanov Almaz KAZ 2106 5,0 63,0 64,5 6 5
78 70
Gavrish Leonid UKR 2077 5,0 58,5 62,5 5 4
79 89
Martinez Lopez Jaume ESP 1985 5,0 57,0 60,5 5 4
80 107
Kirppo Ronny SWE 1901 5,0 55,5 60,0 6 1
81 111
Verciuc Nicolae ROU 1878 5,0 55,5 59,0 5 4
82 117
Sopko Cassio Roberto BRA 1835 5,0 55,0 59,0 5 1
83 58
Zworestine Charles AUS 2147 5,0 54,5 57,5 6 3
84 80
Cetinkaya Vedat Ali TUR 2046 5,0 54,0 58,0 6 3
85 83
Telea Stefan ROU 2028 5,0 54,0 58,0 5 4
86 125
Wilkinson Ian JAM 1796 5,0 54,0 58,0 5 3
87 90
NM Craciun Ovidiu ROU 1953 5,0 54,0 57,5 6 4
88 95
Grishchenko Mihail UKR 1930 5,0 53,0 56,5 5 2
89 93
Kainz Josef AUT 1937 5,0 53,0 55,0 5 4
90 97
Heid Michael GER 1927 5,0 52,5 56,0 5 4
91 94
IM Panush Viktor MDA 1933 5,0 52,0 56,0 6 3
92 86
Breitkopf Francisc ROU 2016 5,0 52,0 55,0 6 3
93 55
FM Toma Andreica Alin ROU 2154 5,0 51,0 55,0 5 2
94 98
Giulian Rosemary A SCO 1922 5,0 51,0 54,0 5 4
95 120
Anuta Elefterie-Laurentiu ROU 1825 5,0 51,0 52,5 6 3
96 123
Wolf Eran ISR 1813 5,0 50,5 54,5 5 4
97 92
Gebhardt Uwe GER 1943 5,0 50,0 53,0 5 2
98 63
FM Haessel Dale R. CAN 2128 4,5 61,5 65,5 5 4
99 79
Filipovich David CAN 2050 4,5 54,0 57,5 5 2
100 104
Bonte Arghir ROU 1917 4,5 51,0 54,0 6 3
101 115
Aird Ian SCO 1853 4,5 50,5 53,5 5 2
102 124
Muzzaffar Ahmad MAS 1803 4,5 50,0 54,0 6 2
103 73
Moise Octavian-Mirel ROU 2068 4,5 50,0 54,0 5 0
104 96
Koch Alain FRA 1930 4,5 50,0 51,5 6 3
105 114
Gilbert Michael A USA 1856 4,5 47,5 51,0 6 2
106 109
Rosenberg Jan DEN 1891 4,5 47,0 49,0 5 3
107 75
Sielicki Tomasz POL 2066 4,0 59,5 63,5 6 3
108 134
Munos Jean Marc Lucien Jose ROU 1504 4,0 54,0 58,0 5 3
109 108
Tazlaoanu Cezar ROU 1901 4,0 53,0 57,0 6 3
110 122
Radulescu Gabriel ROU 1814 4,0 51,5 55,5 6 2
111 110
Dobrescu Gabriel ROU 1888 4,0 50,5 52,5 6 3
112 91
Lopez De Turiso Jose Angel ESP 1947 4,0 49,5 53,0 5 2
113 101
Mihai Catalin ROU 1920 4,0 49,5 52,5 5 2
114 102
Jhunjhnuwala Suresh USA 1918 4,0 49,5 52,5 5 1
115 88
Brown Steven A SCO 1991 4,0 49,0 52,5 6 1
116 137
Arzymatov Rysbek KGZ 0 4,0 49,0 52,5 5 2
117 119
Serafim Junior Arnor BRA 1826 4,0 48,5 51,5 5 2
118 116
Fugulyan Grigore ROU 1835 4,0 48,0 51,5 6 1
119 121
Rusek Walter AUT 1820 4,0 47,5 50,5 6 1
120 133
Kirilonkov Volodymyr UKR 1584 4,0 47,5 49,5 6 2
121 105
Erdogan Hassan ENG 1909 4,0 47,0 50,0 6 2
122 128
Coman Liviu ROU 1726 4,0 45,5 49,5 6 1
123 129
Vladescu Ovidiu-Viorel ROU 1725 4,0 44,5 46,5 5 1
124 103
AIM Holmstrom Johan Ravnborg DEN 1917 4,0 42,0 43,5 5 2
125 126
Ring Rudolf AUT 1758 3,5 44,0 45,5 5 1
126 130
Mittermaier Christian AUT 1681 3,5 42,5 44,0 6 1
127 118
Theuer Carsten GER 1833 3,5 42,5 44,0 5 1
128 132
Mirza Gabriel IRL 1616 3,5 42,0 45,5 5 2
129 41
Jhunjhnuwala Ramesh USA 2206 3,0 50,0 54,0 4 2
130 45
FM Breahna Radu ROU 2193 3,0 50,0 54,0 4 2
131 131
Schneider Waldemar GER 1636 3,0 46,0 47,5 5 1
132 127
CM Buciu Aurel-John AUS 1741 3,0 45,5 49,0 6 1
133 138
Niculae Aurelian ROU 0 3,0 45,5 47,0 4 0
134 35
FM Chapman Terry P D ENG 2258 2,5 52,0 55,5 2 2
135 136
Horackova Isabela CZE 1132 2,5 41,0 42,5 5 1
136 135
Grant Glynis SCO 1284 2,0 38,0 40,0 5 0
137 84
Sabah Iraj IRI 2019 0,0 39,0 40,0 1 0
138 29
IM Florescu Codrut-Constantin ROU 2293 0,0 37,5 38,5 0 0
 

 

 

 

Player overview for ROU

                                                                                                          ROU
SNo Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Rk. Group
5 GM Marin Mihail 2521 ROU 1 1 1 ½ 1 0 1 ½ 1 ½ 0 7,5 5 M50
6 GM Nevednichy Vladislav 2518 ROU 1 1 1 1 ½ 1 1 0 ½ ½ 1 8,5 2 M50
20 GM Badea Bela 2420 ROU 1 0 ½ ½ 1 1 1 ½ 0 1 1 7,5 16 M50
29 IM Florescu Codrut-Constantin 2293 ROU 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,0 138 M50
45 FM Breahna Radu 2193 ROU 0 1 ½ ½ 0 1 0 0 0 0 0 3,0 130 M50
55 FM Toma Andreica Alin 2154 ROU 1 0 ½ 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 5,0 93 M50
57 IM Biro Sandor 2147 ROU 1 0 1 0 1 ½ 0 1 1 0 1 6,5 36 M50
69 FM Suciu Dinu-Simi 2086 ROU 1 0 0 ½ 1 1 ½ 0 1 0 ½ 5,5 67 M50
73 Moise Octavian-Mirel 2068 ROU ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 4,5 103 M50
81 Minescu Dragos-Olivar 2046 ROU 0 0 1 ½ 1 0 1 1 0 1 ½ 6,0 57 M50
83 Telea Stefan 2028 ROU 0 0 1 ½ 1 0 ½ 1 0 0 1 5,0 85 M50
86 Breitkopf Francisc 2016 ROU 0 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½ 0 1 5,0 92 M50
90 NM Craciun Ovidiu 1953 ROU 0 1 ½ 1 0 0 0 1 ½ 1 0 5,0 87 M50
101 Mihai Catalin 1920 ROU 0 0 1 0 ½ ½ ½ 1 0 ½ 0 4,0 113 M50
104 Bonte Arghir 1917 ROU 0 ½ 0 ½ 1 ½ 0 1 1 0 0 4,5 100 M50
108 Tazlaoanu Cezar 1901 ROU 0 ½ 1 0 1 0 0 1 ½ 0 0 4,0 109 M50
110 Dobrescu Gabriel 1888 ROU 1 ½ 0 0 0 ½ 0 0 1 1 0 4,0 111 M50
111 Verciuc Nicolae 1878 ROU 1 0 0 ½ 0 1 ½ 0 1 1 0 5,0 81 M50
113 Ciobanu Bogdan 1857 ROU 0 ½ ½ 1 ½ 0 1 ½ 1 0 1 6,0 55 M50
116 Fugulyan Grigore 1835 ROU 0 0 1 ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 4,0 118 M50
120 Anuta Elefterie-Laurentiu 1825 ROU 0 0 1 ½ ½ 0 1 ½ 0 ½ 1 5,0 95 M50
122 Radulescu Gabriel 1814 ROU 0 1 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ ½ 0 4,0 110 M50
128 Coman Liviu 1726 ROU 0 ½ ½ 0 ½ 1 0 0 ½ ½ ½ 4,0 122 M50
129 Vladescu Ovidiu-Viorel 1725 ROU 0 0 0 1 ½ 0 ½ 0 ½ 1 ½ 4,0 123 M50
134 Munos Jean Marc Lucien Jose 1504 ROU ½ 0 1 0 ½ 1 1 0 0 0 0 4,0 108 M50
138 Niculae Aurelian 0 ROU 0 1 0 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ 0 3,0 133 M50
11 WIM Jicman Ligia-Letitia 2070 ROU 1 ½ 0 ½ 1 0 0 1 ½ 1 1 6,5 9 W50
17 WFM Adoamnei Roxana-Antonela 1930 ROU 0 0 0 1 1 0 1 1 0 1 ½ 5,5 18 W50
19 Radu Eudochia 1748 ROU 0 1 0 0 1 0 ½ 0 0 0 0 2,5 19 W50
10 Pancu Aureliana-Eugenia 1833 ROU ½ ½ 1 1 1 0 0 0 1 1 1 7,0 7 W65
 

   

CM  ANUTA  Laurentiu

Anuta Elefterie-Laurentiu 1825 ROU Rp:1957 Pts. 5,0
1 51 CM Ernst Michael 2175 AUT 6,0 s 0
2 77 Robertson Ian C. 2062 SCO 6,0 w 0
3 135 Grant Glynis 1284 SCO 2,0 s 1
4 83 Telea Stefan 2028 ROU 5,0 w ½
5 79 Filipovich David 2050 CAN 4,5 s ½
6 89 Martinez Lopez Jaume 1985 ESP 5,0 w 0
7 95 Grishchenko Mihail 1930 UKR 5,0 s 1
8 55 FM Toma Andreica Alin 2154 ROU 5,0 w ½
9 39 FM Lagunov Evgenij 2240 RUS 6,0 s 0
10 73 Moise Octavian-Mirel 2068 ROU 4,5 w ½
11 91 Lopez De Turiso Jose Angel 1947 ESP 4,0 s 1

Player details for ROU

Rd. SNo Name Rtg FED Pts. Res.
GM Marin Mihail 2521 ROU Rp:2514 Pts. 7,5
1 74 Belmont Hernandez Andres 2066 MEX 6,0 w 1
2 44 IM Matthews Shane 2196 JAM 6,0 s 1
3 22 IM Vareille Francois 2417 FRA 6,5 w 1
4 14 GM Psakhis Lev 2461 ISR 7,5 s ½
5 16 GM Godena Michele 2449 ITA 7,0 w 1
6 6 GM Nevednichy Vladislav 2518 ROU 8,5 s 0
7 24 GM Akesson Ralf 2376 SWE 6,5 w 1
8 31 IM Young Angelo 2288 PHI 7,5 s ½
9 12 GM Pavlovic Milos 2482 SRB 7,5 w 1
10 17 GM Shishkin Vadim 2428 UKR 9,0 s ½
11 7 GM Morovic Fernandez Ivan 2505 CHI 8,5 s 0
GM Nevednichy Vladislav 2518 ROU Rp:2613 Pts. 8,5
1 75 Sielicki Tomasz 2066 POL 4,0 s 1
2 47 FM Fayard Alain 2184 FRA 6,0 w 1
3 25 IM Berend Fred 2342 LUX 5,0 s 1
4 13 GM Movsziszian Karen 2470 ARM 8,0 w 1
5 1 GM Georgiev Kiril 2582 MKD 7,5 s ½
6 5 GM Marin Mihail 2521 ROU 7,5 w 1
7 31 IM Young Angelo 2288 PHI 7,5 s 1
8 17 GM Shishkin Vadim 2428 UKR 9,0 w 0
9 8 GM Yermolinsky Alex 2498 USA 7,5 s ½
10 7 GM Morovic Fernandez Ivan 2505 CHI 8,5 w ½
11 3 GM Sturua Zurab 2540 GEO 7,5 s 1
GM Badea Bela 2420 ROU Rp:2336 Pts. 7,5
1 89 Martinez Lopez Jaume 1985 ESP 5,0 s 1
2 59 Olsson Peter 2144 SWE 6,0 w 0
3 70 Gavrish Leonid 2077 UKR 5,0 s ½
4 68 IM Smolin Sergey 2103 UKR 6,0 s ½
5 75 Sielicki Tomasz 2066 POL 4,0 w 1
6 50 FM Kolesar Milan 2177 SVK 5,0 s 1
7 54 IM Stets Vasilij 2163 UKR 6,0 w 1
8 13 GM Movsziszian Karen 2470 ARM 8,0 w ½
9 11 GM Soffer Ram 2485 ISR 7,5 s 0
10 27 FM Buzbuchi Ionut 2315 GER 6,5 w 1
11 36 FM Plotkin Victor 2252 CAN 6,5 s 1
FM Breahna Radu 2193 ROU Rp:1840 Pts. 3,0
1 114 Gilbert Michael A 1856 USA 4,5 w 0
2 106 CM Bennett Hilton 1906 NZL 5,5 s 1
3 90 NM Craciun Ovidiu 1953 ROU 5,0 w ½
4 100 Davis Lee 1921 WLS 5,5 s ½
5 94 IM Panush Viktor 1933 MDA 5,0 w 0
6 96 Koch Alain 1930 FRA 4,5 s 1
7 80 Cetinkaya Vedat Ali 2046 TUR 5,0 w 0
8 112 Uzuner Tufan Can 1870 TUR 5,5 s 0
9 - not paired - - - - 0
10 - not paired - - - - 0
11 - not paired - - - - 0
FM Toma Andreica Alin 2154 ROU Rp:1891 Pts. 5,0
1 124 Muzzaffar Ahmad 1803 MAS 4,5 w 1
2 14 GM Psakhis Lev 2461 ISR 7,5 s 0
3 114 Gilbert Michael A 1856 USA 4,5 w ½
4 112 Uzuner Tufan Can 1870 TUR 5,5 s 0
5 108 Tazlaoanu Cezar 1901 ROU 4,0 w 0
6 116 Fugulyan Grigore 1835 ROU 4,0 s ½
7 110 Dobrescu Gabriel 1888 ROU 4,0 w 1
8 120 Anuta Elefterie-Laurentiu 1825 ROU 5,0 s ½
9 106 CM Bennett Hilton 1906 NZL 5,5 w ½
10 99 Arandjelovic Aleksandar Z 1921 SRB 5,5 s ½
11 94 IM Panush Viktor 1933 MDA 5,0 w ½
IM Biro Sandor 2147 ROU Rp:2201 Pts. 6,5
1 126 Ring Rudolf 1758 AUT 3,5 w 1
2 16 GM Godena Michele 2449 ITA 7,0 s 0
3 122 Radulescu Gabriel 1814 ROU 4,0 w 1
4 19 GM Bagaturov Giorgi 2423 GEO 7,5 s 0
5 124 Muzzaffar Ahmad 1803 MAS 4,5 w 1
6 34 FM Lewis Andrew P 2264 ENG 6,0 s ½
7 4 GM Shabalov Alexander 2528 USA 7,5 w 0
8 78 CM Goater Kevin P 2061 ENG 5,5 s 1
9 81 Minescu Dragos-Olivar 2046 ROU 6,0 w 1
10 28 IM Mantovani Renzo 2301 ITA 7,0 s 0
11 82 Smith Peter R 2044 SCO 5,5 w 1
FM Suciu Dinu-Simi 2086 ROU Rp:1989 Pts. 5,5
1 138 Niculae Aurelian 0 ROU 3,0 w 1
2 30 Kostiukov Alexandr 2289 UKR 7,0 s 0
3 2 GM Lima Darcy 2540 BRA 7,5 w 0
4 116 Fugulyan Grigore 1835 ROU 4,0 s ½
5 110 Dobrescu Gabriel 1888 ROU 4,0 w 1
6 108 Tazlaoanu Cezar 1901 ROU 4,0 s 1
7 48 Koehler Gerhard Dr. 2184 GER 6,5 w ½
8 44 IM Matthews Shane 2196 JAM 6,0 s 0
9 107 Kirppo Ronny 1901 SWE 5,0 w 1
10 40 IM Prasad Devaki V 2226 IND 6,5 s 0
11 100 Davis Lee 1921 WLS 5,5 w ½
Moise Octavian-Mirel 2068 ROU Rp:1902 Pts. 4,5
1 4 GM Shabalov Alexander 2528 USA 7,5 w ½
2 10 GM Minasian Artashes 2486 ARM 7,0 s 0
3 108 Tazlaoanu Cezar 1901 ROU 4,0 w 0
4 106 CM Bennett Hilton 1906 NZL 5,5 s ½
5 123 Wolf Eran 1813 ISR 5,0 w ½
6 114 Gilbert Michael A 1856 USA 4,5 s ½
7 116 Fugulyan Grigore 1835 ROU 4,0 w ½
8 121 Rusek Walter 1820 AUT 4,0 s ½
9 122 Radulescu Gabriel 1814 ROU 4,0 w ½
10 120 Anuta Elefterie-Laurentiu 1825 ROU 5,0 s ½
11 115 Aird Ian 1853 SCO 4,5 w ½
Minescu Dragos-Olivar 2046 ROU Rp:2083 Pts. 6,0
1 12 GM Pavlovic Milos 2482 SRB 7,5 w 0
2 122 Radulescu Gabriel 1814 ROU 4,0 s 0
3 133 Kirilonkov Volodymyr 1584 UKR 4,0 s 1
4 111 Verciuc Nicolae 1878 ROU 5,0 w ½
5 105 Erdogan Hassan 1909 ENG 4,0 s 1
6 59 Olsson Peter 2144 SWE 6,0 w 0
7 104 Bonte Arghir 1917 ROU 4,5 s 1
8 39 FM Lagunov Evgenij 2240 RUS 6,0 w 1
9 57 IM Biro Sandor 2147 ROU 6,5 s 0
10 56 Angskog Kent 2149 SWE 5,5 w 1
11 37 FM Metz Hartmut 2248 GER 5,5 s ½
Telea Stefan 2028 ROU Rp:1955 Pts. 5,0
1 14 GM Psakhis Lev 2461 ISR 7,5 w 0
2 124 Muzzaffar Ahmad 1803 MAS 4,5 s 0
3 121 Rusek Walter 1820 AUT 4,0 w 1
4 120 Anuta Elefterie-Laurentiu 1825 ROU 5,0 s ½
5 122 Radulescu Gabriel 1814 ROU 4,0 w 1
6 26 IM Sarno Spartaco 2319 ITA 7,0 s 0
7 112 Uzuner Tufan Can 1870 TUR 5,5 w ½
8 98 Giulian Rosemary A 1922 SCO 5,0 s 1
9 34 FM Lewis Andrew P 2264 ENG 6,0 w 0
10 106 CM Bennett Hilton 1906 NZL 5,5 s 0
11 108 Tazlaoanu Cezar 1901 ROU 4,0 w 1
Breitkopf Francisc 2016 ROU Rp:1833 Pts. 5,0
1 17 GM Shishkin Vadim 2428 UKR 9,0 s 0
2 127 CM Buciu Aurel-John 1741 AUS 3,0 w 1
3 42 FM Cubas Pons Juan Miguel 2203 ESP 6,0 w 0
4 122 Radulescu Gabriel 1814 ROU 4,0 s ½
5 138 Niculae Aurelian 0 ROU 3,0 w 1
6 38 IM Syrchikov Alexander 2246 RUS 5,5 s ½
7 47 FM Fayard Alain 2184 FRA 6,0 s 0
8 117 Sopko Cassio Roberto 1835 BRA 5,0 w ½
9 125 Wilkinson Ian 1796 JAM 5,0 s ½
10 123 Wolf Eran 1813 ISR 5,0 w 0
11 134 Munos Jean Marc Lucien Jose 1504 ROU 4,0 s 1
NM Craciun Ovidiu 1953 ROU Rp:1967 Pts. 5,0
1 21 FM Rinas Oleg 2420 KAZ 7,0 s 0
2 129 Vladescu Ovidiu-Viorel 1725 ROU 4,0 w 1
3 45 FM Breahna Radu 2193 ROU 3,0 s ½
4 43 FM Rewitz Poul 2203 DEN 6,0 w 1
5 46 FM Pitschka Claus 2186 GER 5,5 s 0
6 67 FM Teo Kok Siong 2104 SGP 6,0 w 0
7 113 Ciobanu Bogdan 1857 ROU 6,0 s 0
8 116 Fugulyan Grigore 1835 ROU 4,0 w 1
9 117 Sopko Cassio Roberto 1835 BRA 5,0 s ½
10 134 Munos Jean Marc Lucien Jose 1504 ROU 4,0 w 1
11 53 FM Cieza Arcadio 2170 PER 6,0 s 0
Mihai Catalin 1920 ROU Rp:1830 Pts. 4,0
1 32 IM Mannion Stephen R 2271 SCO 7,0 w 0
2 68 IM Smolin Sergey 2103 UKR 6,0 s 0
3 132 Mirza Gabriel 1616 IRL 3,5 w 1
4 56 Angskog Kent 2149 SWE 5,5 s 0
5 128 Coman Liviu 1726 ROU 4,0 w ½
6 121 Rusek Walter 1820 AUT 4,0 s ½
7 124 Muzzaffar Ahmad 1803 MAS 4,5 w ½
8 127 CM Buciu Aurel-John 1741 AUS 3,0 s 1
9 78 CM Goater Kevin P 2061 ENG 5,5 w 0
10 122 Radulescu Gabriel 1814 ROU 4,0 s ½
11 58 Zworestine Charles 2147 AUS 5,0 w 0
Bonte Arghir 1917 ROU Rp:1936 Pts. 4,5
1 35 FM Chapman Terry P D 2258 ENG 2,5 s 0
2 43 FM Rewitz Poul 2203 DEN 6,0 w ½
3 41 Jhunjhnuwala Ramesh 2206 USA 3,0 s 0
4 133 Kirilonkov Volodymyr 1584 UKR 4,0 w ½
5 131 Schneider Waldemar 1636 GER 3,0 s 1
6 76 Mitrandzas Athanasios 2065 GRE 5,5 s ½
7 81 Minescu Dragos-Olivar 2046 ROU 6,0 w 0
8 128 Coman Liviu 1726 ROU 4,0 s 1
9 88 Brown Steven A 1991 SCO 4,0 w 1
10 59 Olsson Peter 2144 SWE 6,0 w 0
11 56 Angskog Kent 2149 SWE 5,5 s 0
Tazlaoanu Cezar 1901 ROU Rp:1905 Pts. 4,0
1 39 FM Lagunov Evgenij 2240 RUS 6,0 s 0
2 46 FM Pitschka Claus 2186 GER 5,5 w ½
3 73 Moise Octavian-Mirel 2068 ROU 4,5 s 1
4 51 CM Ernst Michael 2175 AUT 6,0 w 0
5 55 FM Toma Andreica Alin 2154 ROU 5,0 s 1
6 69 FM Suciu Dinu-Simi 2086 ROU 5,5 w 0
7 79 Filipovich David 2050 CAN 4,5 s 0
8 137 Arzymatov Rysbek 0 KGZ 4,0 w 1
9 70 Gavrish Leonid 2077 UKR 5,0 s ½
10 85 Pogosian Vladimir 2017 ARM 6,0 w 0
11 83 Telea Stefan 2028 ROU 5,0 s 0
Dobrescu Gabriel 1888 ROU Rp:1844 Pts. 4,0
1 41 Jhunjhnuwala Ramesh 2206 USA 3,0 s 1
2 31 IM Young Angelo 2288 PHI 7,5 w ½
3 37 FM Metz Hartmut 2248 GER 5,5 s 0
4 46 FM Pitschka Claus 2186 GER 5,5 w 0
5 69 FM Suciu Dinu-Simi 2086 ROU 5,5 s 0
6 133 Kirilonkov Volodymyr 1584 UKR 4,0 w ½
7 55 FM Toma Andreica Alin 2154 ROU 5,0 s 0
8 123 Wolf Eran 1813 ISR 5,0 w 0
9 136 Horackova Isabela 1132 CZE 2,5 s 1
10 131 Schneider Waldemar 1636 GER 3,0 w 1
11 70 Gavrish Leonid 2077 UKR 5,0 s 0
Verciuc Nicolae 1878 ROU Rp:2021 Pts. 5,0
1 42 FM Cubas Pons Juan Miguel 2203 ESP 6,0 w 1
2 34 FM Lewis Andrew P 2264 ENG 6,0 s 0
3 60 Holst Conny 2139 SWE 6,0 w 0
4 81 Minescu Dragos-Olivar 2046 ROU 6,0 s ½
5 72 FM Cmiel Thorsten 2068 GER 6,0 w 0
6 130 Mittermaier Christian 1681 AUT 3,5 s 1
7 82 Smith Peter R 2044 SCO 5,5 w ½
8 76 Mitrandzas Athanasios 2065 GRE 5,5 s 0
9 41 Jhunjhnuwala Ramesh 2206 USA 3,0 - 1K
10 75 Sielicki Tomasz 2066 POL 4,0 s 1
11 65 Jhunjhnuwala Naresh 2120 USA 6,0 - 0K
Ciobanu Bogdan 1857 ROU Rp:2141 Pts. 6,0
1 44 IM Matthews Shane 2196 JAM 6,0 w 0
2 76 Mitrandzas Athanasios 2065 GRE 5,5 s ½
3 80 Cetinkaya Vedat Ali 2046 TUR 5,0 w ½
4 88 Brown Steven A 1991 SCO 4,0 s 1
5 60 Holst Conny 2139 SWE 6,0 w ½
6 68 IM Smolin Sergey 2103 UKR 6,0 s 0
7 90 NM Craciun Ovidiu 1953 ROU 5,0 w 1
8 65 Jhunjhnuwala Naresh 2120 USA 6,0 s ½
9 58 Zworestine Charles 2147 AUS 5,0 w 1
10 30 Kostiukov Alexandr 2289 UKR 7,0 s 0
11 66 Asanov Almaz 2106 KAZ 5,0 w 1
Fugulyan Grigore 1835 ROU Rp:1802 Pts. 4,0
1 47 FM Fayard Alain 2184 FRA 6,0 s 0
2 75 Sielicki Tomasz 2066 POL 4,0 w 0
3 129 Vladescu Ovidiu-Viorel 1725 ROU 4,0 s 1
4 69 FM Suciu Dinu-Simi 2086 ROU 5,5 w ½
5 74 Belmont Hernandez Andres 2066 MEX 6,0 s 0
6 55 FM Toma Andreica Alin 2154 ROU 5,0 w ½
7 73 Moise Octavian-Mirel 2068 ROU 4,5 s ½
8 90 NM Craciun Ovidiu 1953 ROU 5,0 s 0
9 128 Coman Liviu 1726 ROU 4,0 w ½
10 137 Arzymatov Rysbek 0 KGZ 4,0 w ½
11 103 AIM Holmstrom Johan Ravnborg 1917 DEN 4,0 s ½
Radulescu Gabriel 1814 ROU Rp:1919 Pts. 4,0
1 53 FM Cieza Arcadio 2170 PER 6,0 s 0
2 81 Minescu Dragos-Olivar 2046 ROU 6,0 w 1
3 57 IM Biro Sandor 2147 ROU 6,5 s 0
4 86 Breitkopf Francisc 2016 ROU 5,0 w ½
5 83 Telea Stefan 2028 ROU 5,0 s 0
6 103 AIM Holmstrom Johan Ravnborg 1917 DEN 4,0 w 1
7 88 Brown Steven A 1991 SCO 4,0 w ½
8 87 IM Baimurzin Aitkazy 1995 KAZ 5,5 s 0
9 73 Moise Octavian-Mirel 2068 ROU 4,5 s ½
10 101 Mihai Catalin 1920 ROU 4,0 w ½
11 95 Grishchenko Mihail 1930 UKR 5,0 s 0
Coman Liviu 1726 ROU Rp:1761 Pts. 4,0
1 59 Olsson Peter 2144 SWE 6,0 s 0
2 88 Brown Steven A 1991 SCO 4,0 s ½
3 94 IM Panush Viktor 1933 MDA 5,0 w ½
4 89 Martinez Lopez Jaume 1985 ESP 5,0 w 0
5 101 Mihai Catalin 1920 ROU 4,0 s ½
6 105 Erdogan Hassan 1909 ENG 4,0 w 1
7 92 Gebhardt Uwe 1943 GER 5,0 s 0
8 104 Bonte Arghir 1917 ROU 4,5 w 0
9 116 Fugulyan Grigore 1835 ROU 4,0 s ½
10 103 AIM Holmstrom Johan Ravnborg 1917 DEN 4,0 w ½
11 137 Arzymatov Rysbek 0 KGZ 4,0 s ½
Vladescu Ovidiu-Viorel 1725 ROU Rp:1621 Pts. 4,0
1 60 Holst Conny 2139 SWE 6,0 w 0
2 90 NM Craciun Ovidiu 1953 ROU 5,0 s 0
3 116 Fugulyan Grigore 1835 ROU 4,0 w 0
4 136 Horackova Isabela 1132 CZE 2,5 s 1
5 109 Rosenberg Jan 1891 DEN 4,5 w ½
6 99 Arandjelovic Aleksandar Z 1921 SRB 5,5 s 0
7 105 Erdogan Hassan 1909 ENG 4,0 s ½
8 95 Grishchenko Mihail 1930 UKR 5,0 w 0
9 138 Niculae Aurelian 0 ROU 3,0 s ½
10 - bye - - - - 1
11 88 Brown Steven A 1991 SCO 4,0 w ½
Munos Jean Marc Lucien Jose 1504 ROU Rp:1927 Pts. 4,0
1 65 Jhunjhnuwala Naresh 2120 USA 6,0 s ½
2 49 FM Nikolaidis Konstantinos 2179 GRE 6,0 w 0
3 79 Filipovich David 2050 CAN 4,5 s 1
4 39 FM Lagunov Evgenij 2240 RUS 6,0 w 0
5 91 Lopez De Turiso Jose Angel 1947 ESP 4,0 s ½
6 93 Kainz Josef 1937 AUT 5,0 w 1
7 51 CM Ernst Michael 2175 AUT 6,0 - 1K
8 50 FM Kolesar Milan 2177 SVK 5,0 s 0
9 60 Holst Conny 2139 SWE 6,0 w 0
10 90 NM Craciun Ovidiu 1953 ROU 5,0 s 0
11 86 Breitkopf Francisc 2016 ROU 5,0 w 0
Niculae Aurelian 0 ROU Rp:1653 Pts. 3,0
1 69 FM Suciu Dinu-Simi 2086 ROU 5,5 s 0
2 - bye - - - - 1
3 68 IM Smolin Sergey 2103 UKR 6,0 w 0
4 91 Lopez De Turiso Jose Angel 1947 ESP 4,0 w ½
5 86 Breitkopf Francisc 2016 ROU 5,0 s 0
6 97 Heid Michael 1927 GER 5,0 w 0
7 - not paired - - - - 0
8 130 Mittermaier Christian 1681 AUT 3,5 s ½
9 129 Vladescu Ovidiu-Viorel 1725 ROU 4,0 w ½
10 135 Grant Glynis 1284 SCO 2,0 s ½
11 - not paired - - - - 0
WIM Jicman Ligia-Letitia 2070 ROU Rp:2069 Pts. 6,5
1 1 WGM Berend Elvira 2349 LUX 8,5 w 1
2 7 WGM Strutinskaia Galina 2196 RUS 7,0 s ½
3 3 WGM Grabuzova Tatiana 2289 RUS 7,0 w 0
4 16 CM Milligan Helen 1940 NZL 5,5 s ½
5 5 WGM Sheremetieva Marina 2214 MDA 6,0 w 1
6 15 WIM Wagner-Michel Annett 2016 GER 5,5 s 0
7 6 WIM Sirotkina Nina 2198 RUS 6,0 s 0
8 20 Heid Magdalene 0 GER 2,5 w 1
9 10 WFM Birkholz Olga 2071 GER 6,0 s ½
10 19 Radu Eudochia 1748 ROU 2,5 w 1
11 14 WFM Khropova Larisa 2022 RUS 5,5 w 1
WFM Adoamnei Roxana-Antonela 1930 ROU Rp:1842 Pts. 5,5
1 7 WGM Strutinskaia Galina 2196 RUS 7,0 w 0
2 1 WGM Berend Elvira 2349 LUX 8,5 s 0
3 5 WGM Sheremetieva Marina 2214 MDA 6,0 w 0
4 - bye - - - - 1
5 20 Heid Magdalene 0 GER 2,5 w 1
6 10 WFM Birkholz Olga 2071 GER 6,0 s 0
7 21 Monastyrenko Nataliya 0 RUS 1,0 s 1
8 19 Radu Eudochia 1748 ROU 2,5 w 1
9 13 WIM Kasoshvili Tsiala 2033 GEO 6,5 s 0
10 4 WIM Krasenkova Ilena 2231 RUS 5,5 w 1
11 16 CM Milligan Helen 1940 NZL 5,5 s ½
Radu Eudochia 1748 ROU Rp:1606 Pts. 2,5
1 9 WGM Bogumil Tatiana 2150 RUS 7,5 w 0
2 - bye - - - - 1
3 13 WIM Kasoshvili Tsiala 2033 GEO 6,5 s 0
4 2 IM Schleining Zoya 2344 GER 6,5 w 0
5 21 Monastyrenko Nataliya 0 RUS 1,0 s 1
6 5 WGM Sheremetieva Marina 2214 MDA 6,0 s 0
7 20 Heid Magdalene 0 GER 2,5 w ½
8 17 WFM Adoamnei Roxana-Antonela 1930 ROU 5,5 s 0
9 12 WGM Ankudinova Yelena 2051 KAZ 6,5 w 0
10 11 WIM Jicman Ligia-Letitia 2070 ROU 6,5 s 0
11 4 WIM Krasenkova Ilena 2231 RUS 5,5 s 0
Pancu Aureliana-Eugenia 1833 ROU Rp:2017 Pts. 7,0
1 3 WIM Titorenko Natalia I 2135 RUS 6,5 w ½
2 9 WFM Dotan Valeria 1873 ISR 6,5 s ½
3 13 Abdikasova Panu 1563 KAZ 4,0 w 1
4 6 WIM Sorokina Tamara 2064 RUS 7,0 w 1
5 1 GM Gaprindashvili Nona 2275 GEO 8,5 s 1
6 5 WIM Burchardt Brigitte 2082 GER 7,0 s 0
7 4 WGM Kozlovskaya Valentina 2130 RUS 8,0 w 0
8 2 WGM Fatalibekova Elena 2152 RUS 8,0 w 0
9 - bye - - - - 1
10 12 Hoose Hannelore 1654 GER 1,5 s 1
11 15 Gandelman Ita 1525 ISR 3,0 s 1
 

******************************************************************************************** 

                                                                  "Cupa Satori Art Slobozia"
                                          Slobozia - 16-17 noiembrie 2019, - U1800
 
               Desfasurata pe parcursul a doua zile si 6 runde cu un ritm de 60min+
        30sec/ juc., aceasta competitie de "asa zis sah clasic", a reunit la start
        49 jucatori. Open-ul l-am putea numi chiar international, daca semnalam
        participarea si a 4 jucatori din Ucraina si Bulgaria.Totusi valoarea acestuia
        nu a fost prea ridicata, cat timp a beneficiat de prezenta a doar 1 maestru
        si 3 candidati de maestri. Printre competitori au fost si doi ploiesteni, unul
        dintre ei fiind veteranul nostru coechipier SANDULESCU Gheorghe.
        Vesnicul impatimit al sahului, Dl. Sandulescu, a punctat cu piesele albe si
        a remizat in ultima runda cu negrele, la Dr. Arghirescu Marius, acumuland
        3,5 puncte si terminand concursul pe locul 17. Celalalt ploiestean, CM
        Chesa Viorel, a acumulat tot 3,5 p, ocupand pozitia 13. Open-ul a fost
        castigat de jucatorul clubului gazda, Gavrila Marian, cu 5 p, la egalitate cu
        maestrul targovistean Chivu Nicolae.

SANDULESCU  Gheorghe

Clasament final dupa 6 runde

Loc Nr.start Numele FED Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 3 I Gavrila Marian ROU 1779 Acs Satori Art Slob. 5,0 15,0 22,0
2 5 NM Chivu Nicolae ROU 1765 Acs S.Chindia Targ. 5,0 13,5 20,0
3 6 II Zanfir Iulian ROU 1762 Acs Smart Galati 4,5 16,0 23,0
4 4 I Sandru Fanel ROU 1776 Clubul Mun.S. Speran 4,5 14,0 22,0
5 12 II Volovici Radu-Maxim-Cr ROU 1719 Cs Univ.De Sah Buc. 4,5 14,0 19,0
6 22 II Sandu Razvan-Nicolae ROU 1623 Cs Politehnica Iasi 4,5 13,5 20,0
7 46 II Danila Tudor-Gabriel ROU 1366 Cs Univ.De Sah Buc. 4,0 15,5 23,5
8 35 II Ancuta Eduard-Gabriel ROU 1518 Cs Carpati Sinaia 4,0 13,0 20,0
9 9 CM Racovita Gheorghe ROU 1723 Acs Smart Galati 4,0 13,0 19,0
10 34 II Iosif Constantin ROU 1520 Acs Satori Art Slob. 4,0 12,5 19,0
11 38 II Ciulic Raducu-Marian ROU 1496 Scm Gloria Buzau 3,5 15,0 22,0
12 20 II Tudoroiu Razvan-Catalin ROU 1629 Cs Micul Print Braila 3,5 14,5 21,0
13 1 CM Chesa Viorel ROU 1786 Cs Univ.Ploiesti 3,5 14,5 20,5
14 31 I Andres Marina-Corina ROU 1549 Cs Sah Club Galati 3,5 14,0 21,0
15 10 I Dumitrascu Daniel ROU 1720 Acs Fianchetto C-ta 3,5 14,0 20,5
16 29 II Nedelcu Florin ROU 1575 Cs Spartac Bucuresti 3,5 13,5 20,0
17 18 I Sandulescu Gheorghe ROU 1643 Cs Conpet Ploiesti 3,5 13,5 19,5
18 2 I Arghirescu Marius ROU 1782 Clubul Mun. S.Speran 3,5 13,0 20,0
19 11 I Statescu-Enescu Vlad ROU 1720 Cs Tinerii Maestri Buc. 3,5 13,0 19,5
20 16 II Visarion Eugen-George ROU 1702 Acs Pheonix Buzau 3,5 12,5 19,0
21 23 II Sava Robert-Gabriel ROU 1609 Scm Gloria Buzau 3,5 11,5 17,0
22 14 II Aloman Daniel-Ionut ROU 1712 Acs Satori Art Slob. 3,5 11,5 16,5
23 25 II Chiriac Andrei-Cosmin ROU 1599 Clubul Sah Orizont 64 3,5 11,0 17,0
24 26 II Dragomir Sorin ROU 1599 Acs Sissa Constanta 3,5 11,0 16,0
25 19 I Florescu Liviu-Gabriel ROU 1635 Acs Fianchetto C-ta 3,5 10,0 16,5
26 7 CM Moldoveanu Paul ROU 1728 Acs Pheonix Buzau 3,0 11,0 15,5
27 42 II Popescu Stefan-Adrian ROU 1450 Scm Gloria Buzau 3,0 10,5 15,5
28 44 AIM Ivancescu Bogdan-Andrei ROU 1408 Csm Bucuresti 3,0 10,0 15,5
29 32 II Carac Radu-Ionut ROU 1532 Cs Medgidia 2,5 13,5 20,5
30 28 II Corneanu Radu-Nicolae ROU 1576 Acs Sah Chindia Targ. 2,5 12,0 19,5
31 37 Russeva Viktoria UKR 1502 Ucraina 2,5 11,5 16,5
32 17 II Chipaila Cristian-Florin ROU 1670 Cs Sah Club Galati 2,5 11,5 16,5
33 27 I Chicarosie Ioana-Bianca ROU 1587 Cs Univ. De Sah Buc. 2,5 11,5 15,5
34 47 II Slobozeanu Ioana-Raluca ROU 1343 Clubul C.De Sah Buc. 2,5 11,0 16,0
35 13 I Oltenescu G.-Costina ROU 1716 Scm Gloria Buzau 2,5 9,5 15,0
36 15 Apostolakii Olga UKR 1709 Ucraina 2,5 9,5 15,0
37 43 II Costea Gheorghe ROU 1412 Cs Colosseum Giurgiu 2,5 8,0 12,5
38 21 Merdzhanov Vladko BUL 1627 Bulgaria 2,0 13,0 19,5
39 33 II Popa Nicolae ROU 1522 Acs Satori Art Slobozia 2,0 12,5 19,0
40 40 II Cojocaru George ROU 1472 Acs Satori Art Slobozia 2,0 12,5 18,5
41 30 II Vitan Rares-Mihai ROU 1565 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 11,5 16,5
42 49 II Eisler Darius ROU 1283 Cs Logic 64 Brasov 2,0 10,0 15,0
43 45 II Draghici Cezar-Matei ROU 1393 Acs Satori Art Slobozia 2,0 8,0 11,5
44 8 I Popovici Cristinel-Adrian ROU 1728 Acs Satori Art Slobozia 1,5 13,0 20,0
45 39 I Pirvan Maria ROU 1482 Csm Bucuresti 1,5 11,5 17,0
46 24 II Ungureanu C-tin-Gabriel ROU 1609 Cs Spartac Bucuresti 1,5 11,0 16,5
47 41 I Costea Ghita ROU 1459 Cs Sah Club Galati 1,5 8,5 12,0
48 36 II Bobu Stefan-Valentin ROU 1507 Acs Satori Art Slobozia 1,0 12,5 18,5
49 48 Nenchev Georgi BUL 1322 Bulgaria 1,0 7,0 11,0
 

SANDULESCU  Gheorghe 

  

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct. Rez.
1 17 42 II Popescu Stefan-Adrian 1450 Scm Gloria Buzau 3,0 w 1
2 6 38 II Ciulic Raducu-Marian 1496 Scm Gloria Buzau 3,5 s 0
3 15 26 II Dragomir Sorin 1599 Acs Sissa Constanta 3,5 w 1
4 8 46 II Danila Tudor-Gabriel 1366 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,0 s 0
5 13 30 II Vitan Rares-Mihai 1565 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 w 1
6 8 2 I Arghirescu Marius 1782 Clubul Municipal De Sah Speran 3,5 s ½
 

******************************************************************************************** 

                                 "Memorial Dr. Victor  Tacu - Editia 4" -  sah  rapid             
                                                    Bucuresti   /    3  noiembrie  2019

           In memoria unui sufletist al sahului, Dr. Tacu Victor, un alt actual sufletist,
      organizator de competitii sahiste, Dl. Florin Coman, a reusit sa adune 40 de
      competitori, la un turneu de sah rapid (10min+12sec), in fieful propriu, la
      "Casa cu Nuci". Open-ul s-a bucurat de prezenta marelui maestru
      international Vlad Jianu, a 2 maestri internationali : Vlad Tomescu si Lucian
      Vasilescu, a 4 maestri FIDE, in frunte cu Catalin MIROIU si a 7 candidati de
      maestri. Asadar, un open tare (la nivel local). Surpriza, nu mica, a fost
      clasarea in final pe prima pozitie, a CM Simeon Onut, care l-a invins pe
      primul favorit, GM Jianu V. Singura jumatate de punct pe care a lasat-o
      adversarilor a fost in runda a 5 a, la fostul nostru coechipier, MF MIROIU C.
      De altfel, Catalin al nostru a avut o comportare foarte buna, cu victorii la
      cei doi maestri internationali, doar infrangerea din ultima runda la Jianu,
      privandu-l de locul 2 (in caz de remiza) sau chiar de primul loc ( la victorie)
      Oricum, cu 5,5 p din 7 posibile, MIROIU C. a ocupat treapta a treia a
      podiumului, un rezultat excelent. 

,

MF  MIROIU  George  Catalin  -  LOCUL III

Clasament final dupa 7 runde

Loc Nr.start Numele Tip Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 4 CM Onut Simeon 2100 Acs M.M.Marin Buc 6,5 30,5 27,75
2 1 GM Jianu Vlad-Cristian 2562 Csc Ghiroda Giarmata 6,0 33,5 24,50
3 3 FM Miroiu George-Catalin 2267 Cs Univ. Targoviste 5,5 33,5 24,25
4 12 I Bantescu Dan U16 1826 Clubul C. De Sah Buc. 5,0 30,0 19,75
5 5 IM Vasilescu Lucian-Mihail 2094 Cs Otopeni 5,0 28,0 17,25
6 8 CM Luca Ionel 1991 Cs Alcor Bucuresti 5,0 26,0 18,00
7 6 I Stancu Robert-Alexandru 2087 Cs Universitar Ploiesti 4,5 33,0 18,50
8 18 CM Dananau Cristian-Florin 1685 Acs Master Mind Buc. 4,5 29,5 16,50
9 2 IM Tomescu Vlad 2369 Acs Viitorul Urziceni 4,5 29,5 15,75
10 29 II Crestez Adrian-Laurentiu 1465 Acs Master Mind Buc. 4,5 28,0 17,25
11 7 FM Taga Georgica S60 2045 Clubul C. De Sah Buc. 4,0 29,0 13,25
12 16 CM Verciuc Nicolae S60 1741 As C. S. Victoria Bacau 4,0 27,5 11,75
13 10 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela U16 1888 Clubul C. De Sah Buc. 4,0 26,5 13,50
14 30 II Toma Alexandru-Mihai U16 1462 Csm Bucuresti 4,0 26,0 10,00
15 11 CM Tomoae Marian 1831 Cs Spartac Bucuresti 4,0 25,5 12,00
16 31 II Munos Jean Marc L. Jose S60 1428 Cs Oxygen Bucuresti 4,0 24,0 11,50
17 9 CM Batali Gheorghe S60 1918 Acs Master Mind Buc. 4,0 22,5 9,50
18 17 II Jinga Vlad-Ionut 1701 Acs S. C.Vados Arad 4,0 22,0 9,00
19 23 I Vladescu Ovidiu-Viorel 1592 Cs Tinerii Maestri Buc. 3,5 25,0 10,25
20 20 FM Georgescu Gabriel-Ioan S60 1638 Clubul C. De Sah Buc. 3,5 24,5 9,00
21 13 CM Cernea Radu-Gheorghe S60 1805 Asc Daco-Getica Buc. 3,5 23,0 10,75
22 26 II Tariceanu Victor U12 1553 Csm Bucuresti 3,5 23,0 7,75
23 27 I Prelipcean Eric-Matei U12 1526 Cs Univ. De Sah Buc. 3,0 25,0 8,50
24 15 I Dumitrescu Daniel U12 1794 Csm Bucuresti 3,0 25,0 8,00
25 35 FC Dinu Vlad-Stefan U16 1227 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 24,0 9,00
26 33 I Negrean Andrei U12 1326 Clubul C. De Sah Buc. 3,0 22,0 8,00
27 24 FC Maneanu Florin-Ion 1588 Cs Univ.Agora Sport C 3,0 21,5 6,00
28 32 II Paraschiv Alexandra U12 1395 Clubul C. De Sah Buc. 3,0 20,0 6,50
29 22 I Gorunescu Nicolae-Gab. 1620 Acs Master Mind Buc. 3,0 20,0 6,00
30 28 II Ciocani Iosif U12 1520 Cs Univ. De Sah Buc. 2,5 22,5 6,00
31 19 I Stoica Liviu M. 1675 Clubul C. De Sah Buc. 2,5 21,5 5,75
32 38 FC Bacu Victor U16 1024 Acs Casa Sahului Buc. 2,0 21,0 5,00
33 21 I Moroianu George S60 1634 Cs Tinerii Maestri Buc. 2,0 21,0 3,00
34 40 Piperea-Sianu Dan 1001 Acs Master Mind Buc. 2,0 20,5 5,00
35 36 III Muresan Nicolas-Adrian U12 1128 Acs Casa Sahului Buc. 2,0 16,0 2,50
36 34 AFM Beciu Silviu 1278 Asc Daco-Getica Buc. 1,5 21,5 3,75
37 25 II Grasu Gigi 1563 C. Sah Mun. Teleor 1,5 20,5 2,75
38 39 Muresan Mircea-Nicolae 1001 Acs Casa Sahului Buc. 1,5 14,5 4,75
39 14 II Todea Constantin-Cornel 1797 Cs Tinerii Maestri Buc. 1,0 24,0 1,50
40 37 III Matei-Catruna Andrei U12 1110 Clubul C. De Sah Buc. 1,0 18,0 1,50
 

 

MF  MIROIU George Catalin 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct. Rez.
1 3 22 I Gorunescu Nicolae-Gabriel 1620 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 s 1
2 3 16 CM Verciuc Nicolae 1741 As Club Sah Victoria Bacau 4,0 w 1
3 3 6 I Stancu Robert-Alexandru 2087 Cs Universitar Ploiesti 4,5 s 1
4 1 2 IM Tomescu Vlad 2369 Acs Viitorul Urziceni 4,5 w 1
5 1 4 CM Onut Simeon 2100 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 6,5 s ½
6 1 5 IM Vasilescu Lucian-Mihail 2094 Cs Otopeni 5,0 w 1
7 1 1 GM Jianu Vlad-Cristian 2562 Csc Ghiroda Si Giarmata Vii 6,0 s 0
 

 

********************************************************************************************

                                "OPENUL INTERNATIONAL al ROMÂNIEI la ŞAH"
                            ALBA IULIA /   28 octombrie -3 noiembrie   2019
                                                            TURNEUL  "B" 

                Cum sunt putine concursuri serioase ( 90 min.+30 sec./juc.) in Romania,
         in aceasta perioada a anului, cu exceptia diviziilor si cum urmau
         mondialele de veterani de la Bucuresti, nici ca se putea un antrenament
         mai tare, decat acest open de la Alba Iulia. Dl. Ceteras, in calitate de
         gazda ospitaliera, si-a dat toata silinta pentru o buna organizare. Totusi,
         personal, nu m-am simtit in largul meu . Nu a contat ca au participat
         la 68 jucatori, 22 cu ELO sub 1600, desi exista grupa separata pentru
         acestia, in timp ce unuia ca mine nu i se permitea sa participe in prima
         grupa pe motiv de ELO. Nu a contat ca jumatate erau juniori, cu elo-uri
         fictive si te determinau sa fortezi in pozitii egale, pentru a nu pierde la
         elo. Nu a contat ca bioritmul meu era la pamant in acea perioada. Ceea ce
         a contat a fost drumul foarte obositor cu trenul, legaturile proaste ( in
         mijlocul tarii !?), de parca Alba Iulia ar fi fost la capatul lumii. Poate si
         asta a atarnat in demarajul meu catastrofal, cu o remiza si 2 infrangeri
         la doi juniori promitatori si un adversar usor. Revenirea ulterioara cu 4
         victorii consecutive nu a mai contat in catastrofala pierdere la elo. Dupa o
         infrangere suferita la un adversar cu experienta, in urma unei partide
         extrem de disputate, a urmat retragerea din competitie din motive
         personale si plecarea cu o runda mai repede la Ploiesti. Cu 4,5 p din 8
         posibile, locul 40 nu este prea onorant pentru rangul 23.
         In aceeasi grupa au mai jucat inca 9 ploiesteni, printre ei numarandu-se
         si coechipierul meu ROMOSAN Cristian. El a inceput la fel de greu cu
         runda a doua pierduta prin neprezentare. A terminat pe locul 54 cu 3,5 p.
         Dintre ceilalti ploiesteni, cel mai bine clasat a fost Turlea Constantin , pe
         pozitia a 7 a, cu 6 p. Castigatorul open-ului a fost juniorul ucrainean
         Lozynskyi Bohdan cu 7,5 p, urmat de Levay Sorin cu 7 p si junioara
         de peste Prut, Verbin Valentina cu 6,5 p. Per ansamblu insa, a fost un bun
         antrenament pentru primul meu mondial de peste 9 zile.

          

                                  CM  ANUTA  Laurentiu                                     ROMOSAN  Cristian 

CLASAMENT  FINAL DUPA 9 RUNDE

Rk. SNo Name FED RtgI Club/City Pts.  TB2   TB3  Rp
1 8 Lozynskyi Bohdan UKR 1997 UCRAINA 7,5 45,5 49,5 2175
2 1 FM Levay Sorin ROU 2170 Cs Universitatea Arad 7,0 47,0 51,5 2155
3 4 Verbin Valentina MDA 2076 MOLDOVA 6,5 47,0 51,0 2060
4 3 NM Miron Ionel ROU 2079 Acs Napocensis Activ Cluj Napo 6,5 40,0 44,0 1924
5 6 CM Rosca Vasile-Benone ROU 2017 Acs Sah Chindia Targoviste 6,5 40,0 44,0 2069
6 24 I Botea Dan-Dumitru ROU 1823 Cs Sah Club Brasov 6,5 37,5 41,0 1850
7 7 I Turlea Constantin ROU 2011 Cs Universitar Ploiesti 6,0 48,5 51,5 2045
8 2 CM Andronescu Madalin ROU 2124 Acs Pheonix Buzau 6,0 46,5 50,5 2030
9 17 I Secrieru Andrei-Cristian ROU 1930 Csu Universitatea De Vest Timi 6,0 42,5 44,5 1984
10 18 Arandjelovic Aleksandar Z SRB 1921 SERBIA 6,0 41,5 45,0 1843
11 14 Scurtu Alexandr MDA 1938 MOLDOVA 6,0 41,0 44,5 1900
12 31 I Radu David (Cr) ROU 1746 Csm Bucuresti 6,0 40,5 42,5 1936
13 11 I Ursente Tudor-Alexandru ROU 1964 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,5 46,5 50,0 1911
14 13 NM Craciun Ovidiu ROU 1939 Cso Cugir 5,5 44,0 47,0 1867
15 20 I Radulescu Andrei ROU 1879 Ac De Sah Alfil Pitesti 5,5 41,0 45,0 1907
16 54 II Sachilaru Alexandru ROU 1566 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 5,5 40,5 44,0 1904
17 16 Mintenko Heorhiy HUN 1931 UNGARIA 5,5 40,5 43,0 1759
18 48 Sustov Savva MDA 1596 MOLDOVA 5,5 39,5 43,5 1883
19 10 I Serban Cristian-Stefan ROU 1975 Cs Universitar Ploiesti 5,5 39,0 43,0 1790
20 15 I Chirimbu Alexandru-Claudiu ROU 1935 Cs Dacia Craiova 5,5 38,0 41,5 1702
21 21 I Sarighioleanu Seb.-Laurentiu ROU 1874 Acs Logic Delta 5,0 45,5 48,5 1896
22 30 I Tat Alin-Sebastian ROU 1759 Acs Napocensis Activ Cluj Napo 5,0 45,0 46,5 1885
23 51 WCM Patru Alexandra-Ioana ROU 1577 Cs Universitar Ploiesti 5,0 41,0 44,5 1810
24 36 CM Covaci Stefan ROU 1692 Ac De Sah Alfil Pitesti 5,0 40,0 41,0 1665
25 9 I Prisacaru Stefan-Emilian ROU 1990 Cs Sergentul Vaslui 5,0 39,0 42,0 1816
26 33 I Statescu-Enescu Vlad ROU 1720 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 37,5 40,0 1681
27 25 II Arion Ilie ROU 1803 Cso Cugir 5,0 37,0 40,5 1699
28 19 I Cimpoiasu Dan ROU 1916 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,0 35,5 38,5 1659
29 28 I Muntoiu Emanoil ROU 1788 Acs Turnul Alb Sibiu 5,0 32,0 34,0 1561
30 12 CM Valceanu Ioan-Mihai ROU 1963 Cso Cugir 4,5 41,5 45,0 1768
31 58 Vedmediuc Artiom MDA 1523 MOLDOVA 4,5 39,0 42,5 1758
32 49 I Coicev Matei-Andrei ROU 1595 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,5 39,0 41,5 1744
33 27 I Badelita Beniamin ROU 1792 Csm Cluj Napoca 4,5 38,5 41,5 1683
34 34 Sapocinic Semion MDA 1705 MOLDOVA 4,5 38,5 40,5 1739
35 37 I Matei Stefan-Razvan ROU 1689 Cs Colosseum Giurgiu 4,5 38,0 40,0 1715
36 52 Petricenco Ana MDA 1569 MOLDOVA 4,5 37,0 40,0 1765
37 26 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela ROU 1798 Cs Universitar Ploiesti 4,5 37,0 38,5 1622
38 35 Kellner Nikolaus AUT 1693 AUSTRIA 4,5 35,0 38,0 1649
39 60 I Pirvan Maria ROU 1482 Csm Bucuresti 4,5 35,0 38,0 1676
40 23 CM Anuta Elefterie-Laurentiu ROU 1825 Cs Conpet Ploiesti 4,5 35,0 37,0 1628
41 63 Tymkul Anastasiya UKR 1405 UCRAINA 4,5 34,0 37,0 1754
42 59 II Pitigoi Sabina-Andreea ROU 1490 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 45,5 49,5 1805
43 61 I Butolo Alexandru-Mircea ROU 1470 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,0 42,0 46,5 1794
44 32 CM Zaharie Ioan ROU 1735 Cso Cugir 4,0 39,0 42,0 1626
42 I Popa Andrada ROU 1653 Cs Universitar Ploiesti 4,0 39,0 42,0 1601
46 40 Buzdugan Alexandru MDA 1659 MOLDOVA 4,0 38,0 39,0 1664
47 45 I Bira Andrada-Paraschiva ROU 1610 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,0 37,0 39,0 1610
48 55 II Coman Ana-Cristina ROU 1551 Cs Universitar Ploiesti 4,0 31,0 32,0 1528
49 44 Manitcaia Alina MDA 1631 MOLDOVA 3,5 40,5 44,5 1631
50 38 I Pop Ioan (I) ROU 1685 Acs Napocensis Activ Cluj Napo 3,5 40,5 43,5 1659
51 46 II Sava Robert-Gabriel ROU 1609 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 39,0 40,0 1549
52 50 I Roncea Radu ROU 1590 Cm De Sah Alba Iulia 3,5 38,5 41,5 1642
53 53 II Tarciuc Ianis-Mihai ROU 1567 Csm Unirea Alba Iulia 3,5 37,0 38,5 1548
54 39 I Romosan Cristian ROU 1666 Cs Conpet Ploiesti 3,5 34,0 35,5 1530
55 47 WCM Maria Lia-Alexandra ROU 1602 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 34,0 35,0 1475
56 68 II Hristea Andreea-Beatrice ROU 1325 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 33,5 35,0 1523
57 69 II Bar Andrei-Alecsandru ROU 1241 Csm Unirea Alba Iulia 3,5 27,0 28,0 1432
58 57 II Secrieru Maria-Georgiana ROU 1523 Csu Universitatea De Vest Timi 3,0 37,0 40,0 1423
59 62 CM Murg Gheorghe ROU 1424 Cso Cugir 3,0 32,0 35,0 1499
60 65 I Sandea Dorin-Gheorghe ROU 1382 Cm De Sah Alba Iulia 3,0 31,5 33,0 1199
61 41 II Andres Ioan-Marian ROU 1658 Cm De Sah Alba Iulia 3,0 30,0 32,0 1388
62 67 II Marin Alexia-Iuliana ROU 1327 Cs Universitar Ploiesti 2,5 31,0 32,0 1404
63 64 II Filip Gabriel ROU 1402 Cs Micul Sahist Iasi 2,5 30,5 32,5 1194
64 66 I Ionita Gheorghe ROU 1360 Cs Mediator Giarmata Vii 2,5 30,0 32,0 1499
65 56 II Cristea Virgil ROU 1535 Cm De Sah Alba Iulia 2,5 29,5 31,0 1441
66 29 I Sandru Nicolae ROU 1768 Cs Universitatea Din Alba Iuli 2,0 30,5 33,5 1307
67 70 II Apostu Ana-Maria ROU 1016 Csm Focsani 2007 1,0 29,0 31,0 726
68 43 II Meleg Victor ROU 1649 Cs Maris 2003 Targu Mures 1,0 27,5 29,5 1303
 

 

CM    ANUTA   Laurentiu 

Rd. Bo. SNo Name RtgI FED Club/City Pts. Res.
1 21 58 Vedmediuc Artiom 1523 MDA MOLDOVA 4,5 w ½
2 19 54 II Sachilaru Alexandru 1566 ROU Clubul De Sah Bicazul Bicaz 5,5 s 0
3 25 50 I Roncea Radu 1590 ROU Cm De Sah Alba Iulia 3,5 w 0
4 30 65 I Sandea Dorin-Gheorghe 1382 ROU Cm De Sah Alba Iulia 3,0 s 1
5 22 66 I Ionita Gheorghe 1360 ROU Cs Mediator Giarmata Vii 2,5 w 1
6 16 44 Manitcaia Alina 1631 MDA MOLDOVA 3,5 s 1
7 13 35 Kellner Nikolaus 1693 AUT AUSTRIA 4,5 w 1
8 9 16 Mintenko Heorhiy 1931 HUN UNGARIA 5,5 s 0
9 13 48 Sustov Savva 1596 MDA MOLDOVA 5,5 - 0K
 

 

ROMOSAN  Cristian 

Rd. Bo. SNo Name RtgI FED Club/City Pts. Res.
1 3 3 NM Miron Ionel 2079 ROU Acs Napocensis Activ Cluj Napo 6,5 s 0
2 27 62 CM Murg Gheorghe 1424 ROU Cso Cugir 3,0 - 0K
3 33 68 II Hristea Andreea-Beatrice 1325 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 w 0
4 33 64 II Filip Gabriel 1402 ROU Cs Micul Sahist Iasi 2,5 w 1
5 30 55 II Coman Ana-Cristina 1551 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,0 s 1
6 25 48 Sustov Savva 1596 MDA MOLDOVA 5,5 s 0
7 28 56 II Cristea Virgil 1535 ROU Cm De Sah Alba Iulia 2,5 w 1
8 24 59 II Pitigoi Sabina-Andreea 1490 ROU Cs Dinamo Bucuresti 4,0 s 0
9 26 46 II Sava Robert-Gabriel 1609 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 w ½

  

********************************************************************************************

                                                     "Trofeul Sinaia "  - 2019  - sah rapid
                                                 Sinaia  /  19 octombrie
 
                Programat ca o "incalzire" inaintea "antrenamentului" de la Alba Iulia
        (Openul International al Romaniei)de peste 9 zile, chiar daca n-am agreat
        nici cand eram mai tanar acest gen de sah rapid (15 min + 10 sec), desi
        atunci se juca ceva mai "asezat" la 25 minute de jucator, "Trofeul Sinaia"
        nu mi-a inselat asteptarile. Mizam ca voi juca prost si asa a si fost.
        Atmosfera de statiune de munte excelenta, sala de joc intr-un hotel retro,
        amintind de un castel medieval tarziu si o gazda primitoare in persoana
        celui ce tine flacara sahului aprinsa in Sinaia, Dl. Coman Liviu. Printre cei
        51 de participanti, au fost 19 juniori sub 14 ani, iar pe langa jucatorii
        gazda au jucat si 12 ploiesteni, dar si jucatori reprezentand Brasov, Arad,
        Bucuresti, Bicaz, Targoviste, Constanta, Tulcea, Sibiu sau Sf.Gheorghe.
        Pana la pauza de masa, beneficiind si de 3 adversari mai modesti, am
        obtinut 3 victorii consecutive. Apoi, cu relaxarea obisnuita dupa masa de
        pranz , dar avand si adversari mai tari (ocupantii locurilor 1 si 3 in final),
        am revenit cu picioarele pe pamant, cu doua infrangeri, atenuate partial
        de victoria chinuita la maestrul Voiculescu. Ultima runda, in fata unui
        adversar fara pretentii, pierduta lamentabil, a facut diferenta intre un
        concurs bunicel si unul slab. Totusi,cele 2 puncte castigate la ELO si faptul
       ca am avut cel mai mare coeficient bucholz din concurs, m-au mai consolat
        pentru un loc 14 (cu 4 p din 7)lipsit de glorie. Concursul a fost castigat de
        talentatul si promitatorul junior ploiestean CM Bulau Andrei, la egalitate
        de puncte cu Volovici Radu si Lupu Ovidiu, urmati de reprezentantul
        gazdelor, juniorul Negulescu Alexandru, la jumatate de punct.
       

    

CM  ANUTA  Laurentiu        

CLASAMENT  FINAL DUPA 7 RUNDE

Rk. SNo Name Typ RtgI Club/City Pts.  TB2   TB3   TB4 
1 1 CM Bulau Andrei-Cristian 2065 Cs Universitar Ploiesti 6,0 32,0 26,50 1981
2 13 II Volovici Radu-Maxim-Cristian 1657 Cs Universitar De Sah Buc. 6,0 30,5 24,50 1816
3 3 I Lupu Ovidiu 1887 Cs De Sah Lia Brasov 6,0 27,5 24,00 1888
4 5 I Negulescu Alexandru 1843 Cs Carpati Sinaia 5,5 31,5 23,00 1972
5 14 I Puia Alexia-Teodora U14 1618 Csm Bucuresti 5,0 30,5 18,00 1595
6 9 CM Raduica Remus 1757 Clubul Municipal Speran 5,0 30,0 17,00 1703
7 6 CM Fugulyan Grigore 1839 Cs Universitatea Arad 5,0 29,5 20,00 1693
8 48 FC Grigoras Alexandru-Nicolae 0 Cs Universitar Ploiesti 5,0 28,0 17,00 1737
9 18 II Visoescu Alexandru-Bogdan 1586 Cs Logic 64 Brasov 4,5 27,5 16,00 1762
10 12 II Istrate Ioan 1678 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 27,5 15,25 1573
11 10 I Coman Vasile 1737 Cs "asociatia Axiopolis Sp 4,5 26,5 14,25 1436
12 25 II Balan Ilie 1331 Sah Club Ramnicu Valcea 4,5 24,5 14,25 1617
13 49 FC Ispas Mircea-Constantin 0 CS Juniorul Constanta 4,5 24,5 12,00 1586
14 8 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1839 Cs Conpet Ploiesti 4,0 33,0 16,00 1590
15 7 NM Voiculescu Florin 1839 Cs Carpati Sinaia 4,0 27,5 15,00 1498
16 2 CM Grigore Mitica 1990 Cs Jeco-Centrocoop Buc. 4,0 26,5 13,00 1599
17 4 I Coman Ovidiu 1855 Cs Carpati Sinaia 4,0 26,5 12,00 1330
18 15 I Dordea Vasile 1618 Cs Tinerii Maestri Buc. 4,0 26,5 11,50 1493
19 34 II Serban Stelian U14 1207 Cs Logic 64 Brasov 4,0 25,0 12,75 1514
20 24 II Mihalea Maria-Ioana U12 1373 Cs Petrolul Ploiesti 4,0 24,5 12,75 1260
21 21 II Ancuta Eduard-Gabriel U12 1443 Acs Logic Delta 4,0 22,5 8,50 1352
22 28 II Glavan Dumitru 1300 Cs De Sah Lia Brasov 3,5 30,0 14,25 1667
23 11 I Groapa Aurelian 1718 Cs Cimentul Bicaz 3,5 29,0 10,75 1409
24 19 I Wunder Tamas-Gabor 1585 Clubul Municipal Speran 3,5 26,5 12,00 1608
25 29 FC Pirvu Ciprian-Valentin 1278 Cs De Sah Lia Brasov 3,5 26,0 12,75 1567
26 31 II Bilcu Marco-Octavian U12 1258 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 25,0 10,50 1410
27 17 I Calcea Ioan 1607 Ac De Sah Cavalerul Sf Gh 3,5 23,0 9,00 1312
28 33 II Lefter Albert U10 1213 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 23,0 8,00 1326
29 16 II Serban Viorel 1613 Cs Logic 64 Brasov 3,0 27,0 8,50 1308
30 26 II Pitigoi Sabina-Andreea U14 1322 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 24,5 6,50 1206
31 32 II Neculae Andrei-Fabian 1236 Cs Carpati Sinaia 3,0 23,5 7,50 1350
32 41 III Czimbor Eduard U12 1071 Cs Al Cn Aprily Lajos Bv 3,0 22,0 8,00 1325
33 35 II Calin Mihai-Octavian U10 1174 Cs Univ.De Sah Buc 3,0 21,5 5,50 1386
34 37 II Dragos Victor U08 1153 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 20,5 5,00 1383
35 46 FC Botel Claudiu 0 Acs Master Mind Buc 3,0 20,0 5,50 1301
36 38 II Rosu Mihai-Radu U12 1152 Cs Universitar Ploiesti 2,5 26,5 7,25 1368
37 40 II Ionescu Luca U14 1072 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 24,0 5,75 1461
38 30 II Dragos Tudor U10 1265 Cs Dinamo Bucuresti 2,5 23,5 6,00 1223
39 39 II Tatu Camelia-Maria 1148 Cs Universitar Sibiu 2,5 23,5 5,75 1198
40 42 IV Mihalea Pavel-Teodor U10 1044 Cs Petrolul Ploiesti 2,5 16,0 2,00 1188
41 45 II Toma Alexia-Gabriela U10 0 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 15,5 5,50 1006
42 50 FC Leonte Andra-Loriana 0 Cs Carpati Sinaia 2,0 25,0 5,00 1289
43 22 II Savu Gheorghe-Dorin 1386 Cs Carpati Sinaia 2,0 21,5 4,50 938
44 36 FC Staicu Bogdan-Cristian U10 1163 Cs Carpati Sinaia 2,0 21,0 3,50 1194
45 27 II Mihaiu Corneliu 1317 Cs De Sah Ioios Brasov 2,0 19,5 3,00 1079
46 44 II Serban Adrian 1015 Cs Logic 64 Brasov 2,0 18,0 5,50 1026
47 51 FC Vasilescu Daniel-Mihail U12 0 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 17,5 3,50 1058
48 20 I Balea Dumitru-Lucian 1506 Cs Universitatea Targoviste 1,0 22,0 3,00 1128
49 23 II Paun Eduard-Andrei 1379 Cs Carpati Sinaia 1,0 17,0 1,00 785
50 43 IV Mihalea Pavel-Tudor U10 1015 Cs Petrolul Ploiesti 1,0 15,5 3,50 443
51 47 FC Coman Delia-Flavia U10 0 Cs Carpati Sinaia 0,0 17,5 0,00 0
 

 

CM  ANUTA  Laurentiu

Rd. Bo. SNo Name RtgI RtgN Club/City Pts. Res.
1 8 33 II Lefter Albert 1213 1186 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 s 1
2 6 21 II Ancuta Eduard-Gabriel 1443 1511 Acs Logic Delta 4,0 w 1
3 4 25 II Balan Ilie 1331 1346 Sah Club Ramnicu Valcea 4,5 s 1
4 1 1 CM Bulau Andrei-Cristian 2065 2039 Cs Universitar Ploiesti 6,0 w 0
5 3 3 I Lupu Ovidiu 1887 1981 Cs De Sah Lia Brasov 6,0 s 0
6 9 7 NM Voiculescu Florin 1839 1839 Cs Carpati Sinaia 4,0 w 1
7 5 48 FC Grigoras Alexandru-Nicolae 0 1001 Cs Universitar Ploiesti 5,0 s 0
 

********************************************************************************************

                                                   "Liga Roiala-Editia a IV a , etapa 4" -  2019   

                                                                    Urziceni / 12 octombrie

             Aproape abonat la turneele de week-end de la Urziceni, gratie si ajutorului
       auto al unui prieten sahist, globetrotter-ul nostru veteran SANDULESCU
       Gheorghe , a participat la sahul rapid organizat in marele centru sahist .
       Cu o prezenta de 30 jucatori, din care 3 ploiesteni, open-ul s-a desfasurat
       pe parcursul a 7 runde. Dl.Sandulescu a adunat 3,5 puncte si s-a situat pe
       locul 16 la final. O evolutie mai buna au avut-o ceilalti 2  ploiesteni :
       Gavrila Petrisor (locul 4 cu 5 puncte) si Chesa Viorel (locul 9 cu 4 puncte).

 SANDULESCU  Gheorghe  

CLASAMENT  FINAL DUPA 7 RUNDE 

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 2 I Dobre Mihai ROU 1923 Acs Pheonix Buzau 6,0 0,0 31,0 28,5
2 7 CM Nedelcu Teodor-Cosmin ROU 1864 Scm Gloria Buzau 5,5 0,0 29,0 26,0
3 8 I Jamba Alexandru ROU 1851 Acs Viitorul Urziceni 5,0 0,0 29,5 26,5
4 6 I Gavrila Petrisor ROU 1869 Cs Gambitul Damei Pl. 5,0 0,0 27,5 24,5
5 4 I Lupu Ovidiu ROU 1887 Cs De Sah Lia Brasov 5,0 0,0 26,5 24,0
6 1 CM Done Stefan-Daniel ROU 1944 Scm Gloria Buzau 4,5 0,0 31,0 27,5
7 3 Bejan Sergiu MDA 1911 4,5 0,0 30,0 27,0
8 5 I Pirvulescu Adrian ROU 1872 Cs Tinerii Maestri Buc. 4,5 0,0 29,5 26,5
9 10 CM Chesa Viorel ROU 1740 Cs Universitar Ploiesti 4,0 0,0 28,0 25,0
10 16 II Visoescu Alexandru-Bogdan ROU 1586 Cs Logic 64 Brasov 4,0 0,0 27,5 24,5
11 13 II Aloman Daniel-Ionut ROU 1646 Acs Satori Art Slobozia 4,0 0,0 27,0 26,0
12 11 FM Georgescu Gabriel-Ioan ROU 1714 C. Central De Sah Buc. 4,0 0,0 25,0 22,0
13 9 I Popovici Cristinel-Adrian ROU 1742 Acs Satori Art Slobozia 4,0 0,0 24,0 22,5
14 21 II Iosif Constantin ROU 1526 Acs Satori Art Slobozia 3,5 0,0 29,5 26,5
15 12 II Istrate Ioan ROU 1678 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 0,0 24,5 22,0
16 14 I Sandulescu Gheorghe ROU 1602 Cs Conpet Ploiesti 3,5 0,0 24,0 23,5
17 19 II Popa Nicolae ROU 1537 Acs Satori Art Slobozia 3,5 0,0 22,5 21,5
18 26 II Iordachescu George-Matei ROU 1343 Scm Gloria Buzau 3,0 0,0 25,5 22,5
19 22 II Craciun Dorian-Raul ROU 1369 Cm De Sah Alba Iulia 3,0 0,0 24,5 23,0
20 20 II Buzescu Vladimir ROU 1534 Acs Viitorul Urziceni 3,0 0,0 22,5 22,0
21 15 II Nitu Viorel ROU 1589 Acs Viitorul Urziceni 3,0 0,0 21,0 20,5
22 27 I Grigore Matei ROU 1298 Clubul De Sah Orizont  3,0 0,0 21,0 19,5
23 23 II Garofide Petre ROU 1366 Acs Viitorul Urziceni 3,0 0,0 20,5 20,0
24 25 II Petrache Otto ROU 1346 Acs Viitorul Urziceni 3,0 0,0 20,5 19,5
25 18 I Paparuz Vasile ROU 1545 Acs Viitorul Urziceni 3,0 0,0 16,0 15,5
26 17 II Tanase Vasile-Marian ROU 1560 Acs Viitorul Urziceni 2,5 0,0 25,5 24,0
27 24 II Calina Niculae ROU 1352 Acs Satori Art Slobozia 1,5 1,0 20,5 19,0
28 30 FC Stroe Oana-Maria ROU 1001 Acs Viitorul Urziceni 1,5 0,0 15,0 14,5
29 28 II Bicajan Teodor-Razvan ROU 1271 Acs Viitorul Urziceni 1,0 0,0 18,5 18,0
30 29 IV Ichim Dragos-Bogdan ROU 1268 Acs Viitorul Urziceni 0,5 0,0 18,0 17,0
 

SANDULESCU  Gheorghe 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 14 29 IV Ichim Dragos-Bogdan 1268 ROU Acs Viitorul Urziceni 0,5 s 1
2 5 5 I Pirvulescu Adrian 1872 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,5 w 0
3 10 25 II Petrache Otto 1346 ROU Acs Viitorul Urziceni 3,0 s 1
4 3 1 CM Done Stefan-Daniel 1944 ROU Scm Gloria Buzau 4,5 w 0
5 9 21 II Iosif Constantin 1526 ROU Acs Satori Art Slobozia 3,5 s ½
6 9 19 II Popa Nicolae 1537 ROU Acs Satori Art Slobozia 3,5 w 1
7 6 3 Bejan Sergiu 1911 MDA 4,5 s 0
 

******************************************************************************************** 

                                                       "Memorial Maria Albuleţ" - ediţia 2019 
              Braila   /   02 - 09 octombrie

                Ca in fiecare an, Braila, locul natal al marii nostre campioane ALBULET
        (POGOREVICI) Maria, gazduieste memorialul ce-i poarta numele. In acest
        an, competitia a strans la start doar 16 concurente si a fost mult mai
        diluata valoric decat la editiile anterioare. Participarea fostei junioare
        conpetiste, WCM DIDILIUC Dariana s-a inscris deja in normalitate.
        Si evolutia ei din acest an s-a inscris pe o linie fara surprize, singura, doar
        remiza la maestra internationala Petrenko Svetlana iesind din tipare.
        Cu 5 puncte din 9 posibile si locul 10, rezultatul Darianei este bun, fara a
        crea efluvii de entuziasm.Daca insa am privi clasamentul final in stil
        american, adica triumfalist, am spune ca Dariana s-a clasat la jumatate de
        punct de locul al doilea , ceea ce ar fi nemaipomenit. Totusi elvetianul
        creaza uneori iluzii false, asa ca sa fim realisti, chiar daca spunem :
                                                        Bravo Dariana !!

WCM  DIDILIUC  Dariana 

CLASAMENT  FINAL DUPA 9 RUNDE 

Ordre Núm. Ini. Nom FED Elo Pts.  Des1   Des2   Des3 
1 5 WIM Rakhmangulova Anastasiya UKR 2186 6,5 0,0 38,0 33,00
2 2 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2285 5,5 0,0 38,0 29,50
3 3 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana FRA 2241 5,5 0,0 38,0 28,75
4 6 WFM Cosman Andreea-Marioara ROU 2165 5,5 0,0 36,5 26,00
5 8 IM Petrenko Svetlana MDA 2112 5,5 0,0 35,5 23,00
6 1 WGM Cosma Elena-Luminita ROU 2313 5,5 0,0 34,0 23,75
7 10 WCM Bucur Denisa-Andreea ROU 1888 5,5 0,0 33,5 20,75
8 7 WFM Lehaci Miruna-Daria ROU 2131 5,5 0,0 33,0 21,25
9 4 WGM Makropoulou Marina GRE 2201 5,0 0,0 31,5 18,00
10 11 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela ROU 1798 5,0 0,0 28,0 13,75
11 9 Verbin Valentina MDA 2076 4,5 0,5 30,5 14,50
12 12 Mihailova Alina MDA 1770 4,5 0,5 27,0 13,50
13 13 WCM Anghel Maria ROU 1743 3,0 0,0 29,5 6,50
14 14 WCM Maria Lia-Alexandra ROU 1602 2,0 1,0 29,5 4,75
15 15 II Pitigoi Sabina-Andreea ROU 1490 2,0 0,0 29,5 6,50
16 16 II Paraschiv Alexandra ROU 1404 1,0 0,0 30,0 2,00
 

WCM  DIDILIUC  Dariana 

Rd. T. Núm. Ini. Nom Elo FED Pts. Res.
1 3 3 WIM Navrotescu Andreea-Cristiana 2241 FRA 5,5 w 0
2 7 14 WCM Maria Lia-Alexandra 1602 ROU 2,0 s 1
3 3 1 WGM Cosma Elena-Luminita 2313 ROU 5,5 w 0
4 6 12 Mihailova Alina 1770 MDA 4,5 s 1
5 5 6 WFM Cosman Andreea-Marioara 2165 ROU 5,5 s 0
6 6 16 II Paraschiv Alexandra 1404 ROU 1,0 w 1
7 4 8 IM Petrenko Svetlana 2112 MDA 5,5 s ½
8 6 13 WCM Anghel Maria 1743 ROU 3,0 w ½
9 7 15 II Pitigoi Sabina-Andreea 1490 ROU 2,0 s 1
 

 AICI PUTETI VEDEA   PARTIDELE  MEMORIALULUI :  

  

 ********************************************************************************************