┼×AH - CONPET 

       

Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul IV, 2023

                                                    

                                              " Wabag Trophy - Open A "     23 dec. 2023
                                          Ploiesti - blitz ( (3 min.+ 2 sec./mutare)

                                                                                                                                     MI   DOBRE  Claudiu Cristian         MF  MIROIU  George  Catalin  

         Ciudata denumirea acestui turneu de blitz. Acesta a fost organizat de ACS Royal
       Chess, ASJ Prahova si CSM Ploiesti in sala de antrenament a CSM Ploiesti de
       sub tribunele Stadionului "Ilie Oana", insa meritul organizatoric apartine clar
       MI Grigore Nicolae-Petre , antrenorul sectiei. Care este legatura intre "Wabag",
       firma bucuresteana care se ocupa cu activitati de arhitectura si inginerie, nu stiu.
       Ciudat si sistemul adoptat, elvetian cu runda dubla, tur-retur , pe care personal
       il contest a fi echitabil, facilitand dublarea sansei de a accede la locuri fruntase ,
       venind "pe turnanta". Dar este doar o opinie personala. La competitie, alaturi de
       multi pusti, unul chiar si de 6 ani (!!!), au fost si cativa jucatori consacrati pentru
       sahul ploiestean. Au fost 29 jucatori dornici sa se distreze la 3 minute si 2 sec.
       Printre "grei" s-a numarat si fostii nostri coechipieri la echipa  CONPET-ului ,
       MI DOBRE Claudiu si MF MIROIU Catalin. Primul mentionat a si castigat openul ,
       cu 11,5 p din 14 posibile, in timp ce Catalin a terminat pe locul al 3 lea,cu 10 p.
       Pe locul 2 s-a clasat juniorul de 12 ani, Constantinoiu Alexandru Ioan , cu 11 p.
     
CLASAMENT FINAL DUPA  14 RUNDE
 
Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 2 IM Dobre, Claudiu-Cristian 2194 Cs Universitatea Targoviste 11,5 0 118
2 8 I Constantinoiu, Alexandru Ioan 1735 Csm Ploiesti 11 0 115
3 1 FM Miroiu, George-Catalin 2193 Ac De Sah Alfil Pitesti 10 0 102
4 3 FM Voiteanu, Gabriel 1976 Cs Universitatea Targoviste 9 0 126
5 10 II Grigoras, Alexandru-Nicolae 1778 Cs Universitar Ploiesti 9 0 123
6 4 FM Barbu, Nicolai 1000 Cs Universitar Ploiesti 9 0 114
7 6 I Negulescu, Alexandru 1828 Cs Carpati Sinaia 9 0 110
8 9 II Mitu, Dorin 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 9 0 106
9 24 FC Pantazi, Andrei-Laurentiu 1001 Cs Sah Club Galati 8,5 2 102
10 28 FC Turcu, Liviu-Ion 1001 Cs Sah Club Galati 8,5 0 95
11 12 II David, Alexandru 1610 Cs Gambitul Damei Ploiesti 7,5 0 102
12 21 FC Ionita, Ayan Gabriel 1001 Csm Ploiesti 7,5 0 79
13 11 II Ciapa, Ioana-Antonia 1416 Csm Ploiesti 7 0 121
14 13 II Ferar, Cezara-Maria 1129 Csm Ploiesti 7 0 103
15 14 II Bostina, Vladimir-Ioan 1243 Csm Ploiesti 7 0 99
16 22 FC Ionita, Eric Mihai 1001 Csm Ploiesti 7 0 89
17 5 I Cimpoiasu, Dan 1884 Cs Universitar Ploiesti 6,5 0 106,5
18 7 I Raducanu, Lucian 1495 Asc Daco-Getica Bucuresti 6,5 0 98
19 26 FC Plesea, Luca-Matias 1020 Cs Sah Club Galati 6 0 90,5
20 27 FC Tanase, Andreea 1001 Csm Ploiesti 6 0 90
21 23 FC Neagu, Mihai-Adrian 1001 Cs Sah Club Galati 6 0 77,5
22 25 FC Paun, Marius-Matei 1001 Cs Vointa Satu Mare 6 0 74,5
23 17 I Grigore, Melania-Cristina 1009 Csm Ploiesti 5,5 0 79
24 16 IV Calin, Andrei David 1001 Cs Vointa Satu Mare 5 0 102
25 20 FC Dutescu, Teodora 1001 Cs Sah Club Galati 5 0 88
26 15 II Constantinoiu, Daria-Maria 1001 Csm Ploiesti 5 0 85
27 19 FC Catrina, Petre-Gabriel 1001 Csm Ploiesti 5 0 84,5
28 29 FC Voinea, Luca-Alexandru 1001 Cs Sah Club Galati 4 0 89,5
29 18 FC Calugareanu, Kevin Gabriel 1001 Cs Vointa Satu Mare 4 0 85,5
MI   DOBRE  Claudiu Cristian
  
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 2 16 IV Calin, Andrei David 1001 ROU Cs Vointa Satu Mare 5
1
2 2 16 IV Calin, Andrei David 1001 ROU Cs Vointa Satu Mare 5
1
3 2 8 I Constantinoiu, Alex. Ioan 1735 ROU Csm Ploiesti 11
1
4 2 8 I Constantinoiu, Alex. Ioan 1735 ROU Csm Ploiesti 11
1
5 2 6 I Negulescu, Alexandru 1828 ROU Cs Carpati Sinaia 9
½
6 2 6 I Negulescu, Alexandru 1828 ROU Cs Carpati Sinaia 9
1
7 1 10 II Grigoras, Alexandru-Nic. 1778 ROU Cs Universitar Ploiesti 9
½
8 1 10 II Grigoras, Alexandru-Nic. 1778 ROU Cs Universitar Ploiesti 9
1
9 1 3 FM Voiteanu, Gabriel 1976 ROU Cs Universitatea Targov. 9
0
10 1 3 FM Voiteanu, Gabriel 1976 ROU Cs Universitatea Targov. 9
1
11 2 11 II Ciapa, Ioana-Antonia 1416 ROU Csm Ploiesti 7
1
12 2 11 II Ciapa, Ioana-Antonia 1416 ROU Csm Ploiesti 7
1
13 1 4 FM Barbu, Nicolai 1000 ROU Cs Universitar Ploiesti 9
½
14 1 4 FM Barbu, Nicolai 1000 ROU Cs Universitar Ploiesti 9
1
 
MF  MIROIU  George  Catalin
 
 
Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 1 15 II Constantinoiu, Daria-Maria 1001 Csm Ploiesti 5
1
2 1 15 II Constantinoiu, Daria-Maria 1001 Csm Ploiesti 5
1
3 1 7 I Raducanu, Lucian 1495 Asc Daco-Getica Buc. 6,5
1
4 1 7 I Raducanu, Lucian 1495 Asc Daco-Getica Buc. 6,5
1
5 1 3 FM Voiteanu, Gabriel 1976 Cs Universitatea Targ. 9
½
6 1 3 FM Voiteanu, Gabriel 1976 Cs Universitatea Targ. 9
0
7 3 11 II Ciapa, Ioana-Antonia 1416 Csm Ploiesti 7
0
8 3 11 II Ciapa, Ioana-Antonia 1416 Csm Ploiesti 7
1
9 4 4 FM Barbu, Nicolai 1000 Cs Universitar Ploiesti 9
0
10 4 4 FM Barbu, Nicolai 1000 Cs Universitar Ploiesti 9
½
11 5 14 II Bostina, Vladimir-Ioan 1243 Csm Ploiesti 7
1
12 5 14 II Bostina, Vladimir-Ioan 1243 Csm Ploiesti 7
1
13 4 12 II David, Alexandru 1610 Cs Gambitul Damei Pl. 7,5
1
14 4 12 II David, Alexandru 1610 Cs Gambitul Damei Pl. 7,5
1

*************************************************************************************

                                     "Weekend Sahist Bucurestean - editia 56 "
                           sah  clasic ( 60 min.+30sec/mutare) -  22 / 24  dec. 2023

 SANDULESCU  Gheorghe    

           Surprinzator de multi cei care au dorit sa scape de pregatirile traditionale de
        Craciun  si s-au strans la un nou turneu bucurestean de weekend : 76 . Locatia ,
        acelasi Hotel MyContinental , organizatorul, acelasi inimos Coman Florin.
        Putem spune ca a fost un turneu international, daca ne raportam la cei 12
        jucatori straini participanti. Super veteranul nostru coechipier, SANDULESCU
        GHEORGHE ,prezent la datorie , de aceasta data bifand 3 bye-uri din 7 partide.
        Probabil n-a scapat in totalitate de cumparaturile de Sarbatori. Sa consemnam
        totusi a 12 a participare intr-un singur an, intr-un turneu de sah,a domniei sale,
        ceea ce este fabulos , poate unic pentru un jucator de peste 80 de ani. Dar sa
        revenim la datele seci : "Don" SANDULESCU  a terminat pe locul 44 ( rang
        initial 43) cu cele 3,5 puncte acumulate. La open a mai participat si colegul
        nostru de firma , CM TELEA Stefan , de aceasta data concurand pentru echipa
        CS Carpati Sinaia , cu o evolutie superioara clasandu-se pe pozitia a 9 a, cu 5p.
        Pe podium au urcat 3 juniori, in ordinea locurilor :CM Prisacaru Stefan-Emilian,
        cu  6 p (18 ani), CM Radu David Cr. cu 5,5 p (15 ani) si Tanasie Cosmin cu 5,5 p
        (13 ani).

CLASAMENT FINAL DUPA  7 RUNDE

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3   TB4 
1 2
CM Prisacaru, Stefan-Emilian ROU 2222 Cs Chessback 6 5 35 25,5
2 5
CM Radu, David Cr ROU 2106 Lps Satu Mare 5,5 5 33,5 24
3 16
I Tanasie, Cosmin ROU 1908 Acs Oxygen 5,5 5 31 22
4 9
CM Ciocani, Iosif ROU 2082 Cs Univ. Sah Buc. 5,5 5 27,5 20
5 1
CM Kuzhylnyi, Oleksandr UKR 2236 Ucraina 5,5 4 32,5 23,5
6 3
IM Florescu, Codrut-Constantin ROU 2203 Csm Cluj Napoca 5,5 4 32,5 23
7 19
Vardanian, Yurii UKR 1852 Ucraina 5 5 30 21
8 7
CM Coicev, Matei-Andrei ROU 2090 Cs Dinamo Buc. 5 4 32,5 23
9 17
CM Telea, Stefan ROU 1889 Cs Carpati Sinaia 5 4 28 20,5
10 4
IM Vasilescu, Lucian-Mihail S60 ROU 2124 Cs Otopeni 4,5 4 32,5 23,5
11 8
AGM Angelov, Zvetomir BUL 2083 Bulgaria 4,5 4 31,5 22
12 6
I Ignat, Matei-Marius ROU 2093 Cs Spartac Buc. 4,5 4 28,5 20,5
13 14
CM Raducanu, Andrei-Augustin ROU 1970 Acs Chindia Targ. 4,5 4 28 20
14 12
Rakhmangulov, Denis UKR 2024 Ucraina 4,5 4 28 19,5
15 24
CM Chiricuta, Ion ROU 1694 Acs Mmi A.Murariu 4,5 4 26,5 19
16 15
Bezeyko, Olexander UKR 1950 Ucraina 4,5 4 26,5 18,5
17 27
II Vasile, Matei ROU 1671 Cs Univ. Sah Buc. 4,5 4 22 16,5
18 18
IM Panush, Viktor MDA 1875 Moldova 4,5 3 29,5 21
19 22
I Cojocaru, Filip ROU 1788 Clubul C. Sah Buc. 4,5 3 27 20
20 21
Martinenco, Sergiu MDA 1818 Moldova 4,5 3 26,5 19,5
21 28
AIM Chuchukova, Stefani w BUL 1669 Bulgaria 4,5 3 25 18,5
22 38
I Marchidan, Costica ROU 1611 Cs As Nevaz. Buc. 4 4 27,5 20
23 41
II Craciun, Dorian-Raul ROU 1548 Cm De Sah Alba I. 4 4 25 18,5
24 30
II Zlate-Ion, Matei ROU 1658 Clubul C.Sah Buc. 4 4 24 17
25 33
II Radu, Teodor ROU 1647 Cs Univ.Sah Buc. 4 4 23 16,5
26 26
I Gurnov, Cristian ROU 1678 Cs Sparta Techirg. 4 4 23 15,5
27 32
II Ionita, Alexandru A. ROU 1654 Cs Alcor Bucuresti 4 4 17,5 13
28 34
I Stanica, Andrei ROU 1636 Css Ilfov 4 3 28,5 20,5
29 37
CM Batali, Gheorghe S60 ROU 1616 AcsMaster M. Buc. 4 3 22,5 15
30 20
I Toma, Iustin ROU 1836 Acs M.M. Buc. 4 2 27 19,5
31 36
II Radu, Luca-Ioan ROU 1623 Acs Hannibal Buc. 4 2 26,5 18,5
32 11
IM Berechet, Otiliu-Octavian S60 ROU 2036 Cs Sanatatea Buc. 4 1 26 18,5
33 45
I Frent-Lung, Gheorghe S60 ROU 1500 Cs Dinamo Buc. 3,5 3 30 22
34 10
I Iustin, Silviu ROU 2045 Scm Gloria Buzau 3,5 3 28,5 20,5
35 49
I Pandelescu, Maria-Catalina w ROU 1436 Acs Oxygen 3,5 3 27 20
36 40
II Mihaila, Marika-Nicolas ROU 1570 Cs Univ.Sah Buc. 3,5 3 26 18,5
37 42
II Ganea, Yanis-Andrei ROU 1531 Css Ilfov 3,5 3 25 18
38 39
I Semenova, Vasylyna w ROU 1586 Acs Oxygen 3,5 3 22,5 17
39 29
II Parvu, Razvan-George ROU 1658 Acs Oxygen 3,5 3 22,5 16
40 25
Martinenco, Nicolae MDA 1685 Moldova 3,5 3 20,5 14,5
41 13
NM Neagu, Liviu ROU 2000 Cs Univ. Targov. 3,5 2 29,5 21
42 48
AFM Simescu, Radu-Adrian ROU 1441 Acs Oxygen 3,5 2 26,5 18,5
43 57
I Cretescu, Emma w ROU 1342 Cs Univ.Sah Buc. 3,5 2 24,5 18
44 43
I Sandulescu, Gheorghe S60 ROU 1517 Cs Conpet Ploiesti 3,5 2 24 17
45 44
CM Lazarean, Colea-Valentin S60 ROU 1509 Cs Alcor Buc. 3,5 1 21,5 15,5
46 56
II Ionita, Eduard-Gabriel ROU 1352 Csm Ploiesti 3 3 28,5 20,5
47 53
II Barsan, Ioan S60 ROU 1418 Cs Chimia Vict. 3 3 25,5 18
48 52
FC Stan, Matei ROU 1419 Cs Univ.Sah Buc. 3 3 25 19
49 55
ACM Onofrasc, Ivan ROU 1406 Cs Univ.Sah Buc. 3 3 23,5 16,5
50 58
II Radusca, Radu ROU 1338 Acs Oxygen 3 3 20,5 15
51 50
II Marinache, Luca-Marian ROU 1427 Cs Univ.Sah Buc.t 3 2 23,5 18
52 31
I Chihaia, Dragos-Paul ROU 1656 CsTinerii Ma. Buc. 3 2 21,5 14,5
53 70
Teodor, Anatolie S60 MDA 1092 Moldova 3 2 17 11,5
54 47
I Stilpeanu, Nicolae ROU 1468 Acs Chindia Targov. 3 1 25,5 18,5
55 59
II Dumitrache, Elisa-Andreea w ROU 1336 Ac Alfil Pitesti 3 1 25 17,5
56 64
II Ivascu, George-Sorin ROU 1204 Acs Oxygen 3 1 23,5 17,5
57 35
CM Fugulyan, Grigore S60 ROU 1623 Cs Univ. Arad 3 0 22 15
58 46
II Gondrea, Victor ROU 1483 Acs Fianchetto C-ta 2,5 2 23,5 17
59 23
Rotariu, Constantin CAN 1777 Canada 2,5 2 21,5 15,5
60 51
FC Panait, Stefan ROU 1424 Csu Ase Bucuresti 2,5 2 16,5 10,5
61 67
II Chihai, Adrian-Valentin ROU 1146 Acs Hannibal Buc. 2,5 1 24 17,5
62 76
Ghenghiu, Andrei-Alexandru ROU 1001 Acs M.M. Buc. 2,5 1 22,5 16
63 72
ACM Dumitrache, Dragos-Alexandru ROU 1023 Ac Alfil Pitesti 2,5 1 21,5 16
64 60
FC Mark, Eden ROU 1269 Acs Oxygen 2,5 1 21 15
65 54
II Ioachimescu, Eva-Maria w ROU 1406 Acs Oxygen 2 2 21,5 15,5
66 61
II Tudor, George S. ROU 1239 Acs M.M. Buc. 2 2 21 15,5
67 66
FC Patrascu, Maria w ROU 1148 Cs Univ.Sah Buc. 2 2 20 15
68 75
Chiriac-Abbott, Nicole w CAN 1001 Canada 2 2 19,5 13,5
69 63
II Grigorescu, Stefan ROU 1205 Csm Ploiesti 2 2 18,5 13
70 65
II Stoica, Melina-Theodora w ROU 1160 Cs Univ.Sah Buc. 2 1 18 13,5
71 68
II Craciun, Dimitri ROU 1107 Acs S.C. C&c Buc. 2 0 20 15
72 62
II Grigorescu, Mihai ROU 1234 Csm Ploiesti 2 0 14 9,5
73 71
I Stanica, Maria w ROU 1040 Css Ilfov 1,5 1 18 13
74 73
II Munteanu, Vladimir ROU 1200 C.Sah Al Municip. 1,5 0 18 12,5
75 74
IV Tanasa, Vlad ROU 1083 Acs M.M. Buc. 1,5 0 17 11,5
76 69
I Ivascu, Petru ROU 1101 Acs Oxygen 1 0 18 12

Sandulescu Gheorghe     

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 36 -2 not paired 0 0 - ½
2 37 -2 not paired 0 0 - ½
3 13 19 Vardanian, Yurii 1852 UKR Ucraina 5
0
4 31 61 II Tudor, George S. 1239 ROU Acs M.M. Buc. 2
1
5 39 -2 not paired 0 0 - ½
6 17 27 II Vasile, Matei 1671 ROU Cs Univ. Sah Buc. 4,5
0
7 26 60 FC Mark, Eden 1269 ROU Acs Oxygen 2,5
1

************************************************************************************* 

                                         "Trofeul HAMILCAR "  -  Bucuresti

                               blitz (3 min.+ 2 sec./mutare) /  16 dec. 2023

MF  MIROIU  George  Catalin 

            Un turneu de blitz relativ ciudat pentru Romania, in care desi s-au jucat 14
         runde , practic fiecare jucator nu a avut decat 7 adversari , cu care insa a jucat
         2 partide, cu ambele culori (sau "tur-retur). La o privire de suprafata, pare un
         sistem echitabil, dar jucandu-se totusi elvetian, "norocul" sau "ghinionul"
         traseului unui jucator se dubleaza, creandu-se inechitati majore (o singura
         comparatie intre doi jucatori, ambii cu 8 p : Vardanian si Chihai ). Avand
         rangul 1 de concurs, MF MIROIU George - Catalin , fostul nostru junior si
         coechipier , a inceput cu 6 din 6 , a terminat cu 4 din 4 , dar a clacat la cei care
         aveau sa termine inaintea lui, pe primele doua locuri, obtinand in fata lor doar
         0,5 p din 2 posibile la fiecare dintre ei. Au fost doar 26 participanti , care s-au
         distrat la 3 min.+ 2sec ( pentru ca sah, eu nu-l pot numi - unii au uitat ca sahul
         este un joc de gandire, iar pentru a gandi ai nevoie de timp, iar omul nu e A.I.),
         in consacrata locatie Hotel MyContinental din Bucuresti, dar in organizarea lui
         Sava Christiansen. Revenind la clasamentul final, sa spunem ca cei doi care
         l-au depasit pe Catalin au fost  Negulescu Alexandru , cu 13 p si juniorul de
        13 ani , CM Sava Robert Gabriel , cu 11,5 p.
CLASAMENT FINAL DUPA  14 RUNDE
Rk. SNo Name Typ FED RtgI Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 5 I Negulescu, Alexandru ROU 1828 Cs Carpati Sinaia 13 1857 113,5
2 2 CM Sava, Robert-Gabriel U14 ROU 2087 Acs Hannibal Bucuresti 11,5 1778 113,5
3 1 FM Miroiu, George-Catalin ROU 2193 Ac De Sah Alfil Pitesti 11 1862 116,5
4 3 Vardanian, Yurii U14 UKR 1931 Acs Hannibal Bucuresti 8 1665 120
5 9 ACM Cirica, Eric-Cristian ROU 1393 Acs Hannibal Bucuresti 8 1425 107,5
6 11 II Chihai, Adrian-Valentin U16 ROU 1352 Acs Hannibal Bucuresti 8 1422 90,5
7 12 II Apostoaiei, Tudor-Andrei ROU 1311 Acs Hannibal Bucuresti 8 1407 94
8 13 II Pruszter, Alexandru U08 ROU 1306 Cs Alcor Bucuresti 8 1263 85
9 4 CM Grigore, Gigi S50 ROU 1858 Cs Alcor Bucuresti 7,5 1572 107
10 8 AFM Simescu, Radu-Adrian U16 ROU 1448 Acs Oxygen 7,5 1536 95
11 6 CM Chiricuta, Ion S50 ROU 1697 Acs Mmi An.Murariu 7 1593 110
12 10 II Stan, Matei ROU 1364 Cs Univ. Sah Bucurest 7 1564 98
13 14 II Seremet, Gabriel U16 ROU 1294 Acs Hannibal Bucuresti 7 1425 86,5
14 7 II David, Alexandru S50 ROU 1610 Cs Gambitul Damei Pl. 7 1298 95
15 15 II Bobes, Radu-Catalin ROU 1289 Acs Smart Chess Sibiu 6,5 1338 97,5
16 18 III Pomarac, Petru-Bogdan U12 ROU 1252 Acs Hannibal Bucuresti 6,5 1200 78
17 16 II Predescu, Ionut-Andrei U18 ROU 1279 Csm Bucuresti 6,5 1198 85
18 23 FC Fetcu, Cornel-Emanuel ROU 1068 Acs Rozmarin Bucuresti 6,5 1125 73,5
19 22 FC Paraipan, Eric-Andrei U10 ROU 1105 Acs Hannibal Bucuresti 6 1262 84
20 17 II Axente, Cristian ROU 1267 Acs Oxygen 6 1226 80
21 20 II Stoica-Visan, Nicolas U12 ROU 1110 Acs Hannibal Bucuresti 5,5 1286 86,5
22 19 IV Cocirta, Ciprian U12 ROU 1129 Cs Alcor Bucuresti 5,5 1162 88
23 28 FC Petcu, Dimitrie Cristian U12 ROU 0 Acs Hannibal Bucuresti 5,5 1100 86
24 24 FC Serafinceanu, Ionut U14 ROU 1023 Acs Hannibal Bucuresti 5 1012 77,5
25 26 FC Constanda, Lucas-Costin U10 ROU 0 Acs Hannibal Bucuresti 2 409 81
26 21 II Ursu, Adrian-Dumitru ROU 1108 Acs Hannibal Bucuresti 0 0 58,5
25 FC Caragata, Claudiu-Stefan ROU 0 Acs Hannibal Bucuresti 0 0 58,5
27 FC Diaconu, Tudor-Ioan ROU 0 Acs Hannibal Bucuresti 0 0 58,5

MF  MIROIU  George  Catalin 

 
Rd. Bo. SNo Name RtgI FED Club/City Pts. Res.
1 1 15 II Bobes, Radu-Catalin 1289 ROU Acs Smart Chess Sibiu 6,5
1
2 1 15 II Bobes, Radu-Catalin 1289 ROU Acs Smart Chess Sibiu 6,5
1
3 1 9 ACM Cirica, Eric-Cristian 1393 ROU Acs Hannibal Bucuresti 8
1
4 1 9 ACM Cirica, Eric-Cristian 1393 ROU Acs Hannibal Bucuresti 8
1
5 1 3 Vardanian, Yurii 1931 UKR Acs Hannibal Bucuresti 8
1
6 1 3 Vardanian, Yurii 1931 UKR Acs Hannibal Bucuresti 8
1
7 1 5 I Negulescu, Alexandru 1828 ROU Cs Carpati Sinaia 13
½
8 1 5 I Negulescu, Alexandru 1828 ROU Cs Carpati Sinaia 13
0
9 2 2 CM Sava, Robert-Gabriel 2087 ROU Acs Hannibal Bucuresti 11,5
½
10 2 2 CM Sava, Robert-Gabriel 2087 ROU Acs Hannibal Bucuresti 11,5
0
11 3 6 CM Chiricuta, Ion 1697 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 7
1
12 3 6 CM Chiricuta, Ion 1697 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 7
1
13 3 4 CM Grigore, Gigi 1858 ROU Cs Alcor Bucuresti 7,5
1
14 3 4 CM Grigore, Gigi 1858 ROU Cs Alcor Bucuresti 7,5
1

*************************************************************************************

                            "Weekend Sahist Bucurestean - editia 55 "
                        sah  clasic ( 60 min.+30sec/mutare) -  1 / 3  dec. 2023 

Sandulescu Gheorghe     

           Acelasi clasic turneu de weekend, in Bucuresti, la locatia binecunoscuta Hotel
        MyContinental , de aceasta data cu 62 participanti, de la care nu putea lipsi si
        veteranul nostru coechipier  SANDULESCU Gheorghe . Fara exagerare , a fost
        cel mai bun turneu al domniei sale din acest an, fapt pentru care merita toate
        felicitarile. Nu este o afirmatie de complezenta. Celor care vor zambi superior,
        le propun sa joace sah competitional pana la varsta de 81 ani si sa reuseasca
        macar 2 remize cu adversari cu 500 puncte ELO in plus , in aceeasi competitie.
        Mult prea multi sahisti "se pensioneaza" de frica pierderii punctelor ELO de la
        45-50 ani sau joaca rar si "la protectie". Sa spunem ca "Don SANDULESCU" , a
        inceput cu o victorie si o remiza la al 5 lea favorit, a luat un bye in runda a 3 a ,
        "smecherindu-se" si urmand sfatul de a nu juca toate cele 3 runde de sambata
        (criminale pentru noi astia trecuti de o anumita varsta) , urmate de doua victorii
        , o infrangere si o remiza cu favoritul 4 in ultima runda. Cu cele 4,5 puncte
        acumulate, s-a clasat pe un frumos loc 16 si locul 3 la peste 60 ani (din 9).
        Pe podim, in ordinea locurilor, au urcat : MI Florescu Codrut si bulgarul
        Angelov Zvetomir , ambii cu cate 6 p, urmati de juniorul de 19 ani Iustin Silviu,
        cu 5,5 p.
CLASAMENT FINAL DUPA  7 RUNDE 
Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4 
1 1
IM Florescu, Codrut-Constantin ROU 2203 Csm Cluj Napoca 6 1 5 34 30,5
2 2
AGM Angelov, Zvetomir BUL 2083 Bulgaria 6 0 6 32 30
3 3
I Iustin, Silviu ROU 2045 Scm Gloria Buzau 5,5 0 5 31,5 28
4 6
CM Raducanu, Andrei-Augustin ROU 1970 Acs Chindia Targ. 5,5 0 5 30,5 27,5
5 11
I Trifu, Stefan ROU 1744 Acs Chess Masters 5,5 0 4 31 28
6 9
I Toma, Iustin ROU 1836 Acs M.M. Buc. 5 0 5 31 27,5
7 10
I Cojocaru, Filip ROU 1788 Clubul C.Sah Buc. 5 0 5 29 27
8 16
AIM Chuchukova, Stefani w BUL 1669 Bulgaria 5 0 5 28,5 26
9 5
CM Andronescu, Madalin ROU 2011 Acs Pheonix Bz. 5 0 4 30,5 27,5
10 14
I Anghelescu, Teodor-Stefan ROU 1688 Lps Satu Mare 4,5 0 4 29 26,5
11 15
I Gurnov, Cristian ROU 1678 Cs Sparta Techir. 4,5 0 4 27 24,5
12 26
I Frent-Lung, Gheorghe S60 ROU 1500 Cs Dinamo Buc. 4,5 0 4 27 24
13 21
II Mihaila, Marika-Nicolas ROU 1570 Cs Univ.Sah Buc. 4,5 0 4 26 24
14 4
IM Berechet, Otiliu-Octavian S60 ROU 2036 Cs Sanatatea Buc. 4,5 0 3 30 27,5
15 34
ACM Onofrasc, Ivan ROU 1406 Cs Univ.Sah Buc. 4,5 0 3 28 25
16 24
I Sandulescu, Gheorghe S60 ROU 1517 Cs Conpet Ploiesti 4,5 0 3 26,5 25
17 30
II Varabiescu, Petru ROU 1433 Lps Satu Mare 4,5 0 3 25 24
18 46
I Constantin-Ciuntu, Sophie w ROU 1193 Acs Oxygen 4 0 4 27,5 25
19 31
II Marinache, Luca-Marian ROU 1427 Cs Univ.Sah Buc. 4 0 4 25 24
20 29
AFM Simescu, Radu-Adrian ROU 1441 Acs Oxygen 4 0 4 24,5 24
21 27
II Grigoras, Alex.-Nicolae ROU 1493 Cs Univ. Ploiesti 4 0 4 24,5 22,5
22 8
I Marinescu, Ionut ROU 1864 Cs Energy Camp. 4 0 3 30,5 27,5
23 7
I Olteanu, Sebastian ROU 1939 Asc Daco-Get.Buc. 4 0 3 29 26,5
24 18
II Ionita, Alexandru A. ROU 1654 Cs Alcor Bucuresti 4 0 3 26 23
25 25
CM Lazarean, Colea-Valentin S60 ROU 1509 Cs Alcor Bucuresti 4 0 2 24,5 22
26 32
FC Stan, Matei ROU 1419 Cs Univ.Sah Buc. 3,5 0 3 27 24,5
27 19
II Marcu, Daria-Ana w ROU 1650 Cs Dinamo Buc. 3,5 0 3 26,5 24
28 20
CM Batali, Gheorghe S60 ROU 1616 Acs Mas.Mind Buc. 3,5 0 3 25,5 23
29 39
II Ionita, Eduard-Gabriel ROU 1352 Csm Ploiesti 3,5 0 3 25,5 22,5
30 12
CM Cernea, Radu-Gheorghe S60 ROU 1701 Asc Daco-Get. Buc. 3,5 0 3 22,5 20,5
31 40
II Samoila, Rares-Andrei ROU 1297 Acs Oxygen 3,5 0 3 21,5 21
32 13
CM Nicolescu, Ilie S60 ROU 1698 Acs Mas.Mind Buc. 3,5 0 3 21,5 19,5
33 47
I Mironescu, Stefan ROU 1173 Cs Univ.Sah Buc. 3,5 0 3 20,5 19,5
34 35
II Pitulice, Lucas-Andrei ROU 1402 Csm Bucuresti 3,5 0 2 27,5 24,5
35 22
II Craciun, Dorian-Raul ROU 1548 CmSah Alba Iulia 3,5 0 2 26,5 24
36 17
I Chihaia, Dragos-Paul ROU 1656 Cs Tinerii Ma.Buc. 3,5 0 2 24 21
37 44
II Grigorescu, Mihai ROU 1234 Csm Ploiesti 3 0 3 25 22,5
38 28
II Gondrea, Victor ROU 1483 Acs Fianchetto C-ta 3 0 3 24,5 22,5
39 49
II Constantinescu, Bogdan-I. ROU 1155 Cs Univ.Sah Buc. 3 0 3 22 20
40 56
II Munteanu, Vladimir ROU 1200 Clubul Al Mun. 3 0 3 18,5 17,5
41 53
Teodor, Anatolie S60 MDA 1092 Moldova 3 0 3 17 16
42 50
II Chihai, Adrian-Valentin ROU 1146 Acs Hannibal Buc. 3 0 3 16 15,5
43 36
ACM Ciuca, Ianis-Cristian ROU 1382 Cs Univ.Sah Buc. 3 0 2 25 23,5
44 37
II Ghita, Costa-Cristian ROU 1381 Cs Univ.Sah Buc. 3 0 2 25 23
45 42
Vrabie, Ion MDA 1265 Moldova 3 0 2 22 21
46 48
II Stoica, Melina-Theodora w ROU 1160 Cs Univ.Sah Buc. 3 0 2 19,5 18,5
47 54
III David, Teodor-Spiridon ROU 1065 Cs Univ.Sah Buc. 3 0 1 20 18
48 23
II Ganea, Yanis-Andrei ROU 1531 Css Ilfov 2,5 0 2 24,5 21,5
49 45
II Grigorescu, Stefan ROU 1205 Csm Ploiesti 2,5 0 2 23 21
50 43
FC Leventiu, Eduard-Mihai ROU 1251 Acs Oxygen 2,5 0 2 21 20
51 51
II Craciun, Dimitri ROU 1107 Acs S.C.C&c Buc. 2,5 0 1 21 20,5
52 38
II Bostina, Vladimir-Ioan ROU 1358 Csm Ploiesti 2,5 0 1 20 18
53 33
I Moroianu, George S60 ROU 1415 Cs Tinerii Ma.Buc. 2 0 2 26,5 23,5
54 57
II Ruja, Irina w ROU 1100 Ac Alfil Pitesti 2 0 2 18 17,5
55 58
IV Tanasa, Vlad ROU 1083 Acs M.M.Buc. 2 0 2 15,5 15
56 41
II Bosinceanu, Iosif ROU 1285 Cs Alcor Buc. 2 0 1 23 21
57 52
FC Patrasc, Patric-Cezar ROU 1097 Acs Reg.Nord-Est 2 0 1 17 16
58 55
FC Plesea, Luca-Matias ROU 1046 Cs Sah Club Galati 2 0 1 16,5 15,5
59 61
FC Neagu, Mihai-Adrian ROU 1001 Cs Sah Club Galati 1,5 0 0 19 18
60 60
FC Enciu, Sabina-Maria w ROU 1001 Scm Gloria Buzau 1 0 1 20 18,5
61 62
FC Stoica, Vlad V. ROU 1001 Cs Univ.Sah Buc. 1 0 0 22,5 20,5
62 59
FC Diaconu, Tudor-Ioan ROU 1001 Acs Hannibal Buc. 1 0 0 18,5 17

 SANDULESCU  Gheorghe     

 
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 24 55 FC Plesea, Luca-Matias 1046 ROU Cs Sah Club Galati 2
1
2 4 5 CM Andronescu, Madalin 2011 ROU Acs Pheonix Buzau 5
½
3 32 -2 not paired 0 0 - ½
4 11 46 I Constantin-Ciuntu, Anne-Sophie 1193 ROU Acs Oxygen 4
1
5 6 8 I Marinescu, Ionut 1864 ROU Cs Energy Cameron Campina 4
0
6 12 32 FC Stan, Matei 1419 ROU Cs Universitar De Sah Bucurest 3,5
1
7 5 4 IM Berechet, Otiliu-Octavian 2036 ROU Cs Sanatatea Bucuresti 4,5
½
 
 

*************************************************************************************

                                     "BLITZ  MARATON  BUCURESTI " editia 3

                               blitz ( 5 min.+ 2 sec./mutare)/juc.  /  26 nov. 2023

MF  MIROIU  George  Catalin  

           9 ploiesteni (unii reprezentand din nefericire cluburi din afara Prahovei) au
        participat la un adevarat maraton de blitz (13 runde), in Bucuresti , Ploiestiul
        fiind ca si inexistent pe harta competitionala. Locul de de desfasurare : Hotel
        CARO. La acest turneu s-au prezentat 65 de jucatori , din care 2 MI si 6 MF, iar
        timpul de joc a fost unul normal pentru o partida de blitz (5 min.+2 sec.).
        Dintre ploiesteni , cel mai bine clasat a iesit fostul nostru junior si coechipier,
        MF  MIROIU  George - Catalin , pe locul 2 , cu 9,5 puncte. Catalin a inceput in
        forta, cu 5 victorii, dar doua infrangeri i-au taiat elanul si au urmat 4,5 p din
        ultimele 6 runde. Victoria din ultima runda in fata altui ploiestean, MI Tomescu
        Vlad a facut diferenta intre locurile 2 si 3. In spatele acestora, la jumatate de
        punct distanta (9) s-au situat alti doi ploiesteni : MF Hristodorescu Daniel si
        fostul nostru coechipier, MI Dobre Claudiu. Surpriza si castigatorul la 2 puncte
        distanta de urmaritori, a fost MF Patrascu Catalin - Lucian, cu 11,5 puncte.

CLASAMENT FINAL DUPA  14 RUNDE 

Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4 
1 4
FM Patrascu, Catalin-Lucian ROU 2162 Cs Univ.Sah Buc. 11,5 0 11 106 90
2 3
FM Miroiu, George-Catalin ROU 2188 Ac Alfil Pitesti 9,5 1 9 109,5 91,5
3 1
IM Tomescu, Vlad ROU 2235 Acs Viitorul Urz. 9,5 0 9 107 89
4 7
FM Hristodorescu, Daniel ROU 2086 Acs Viitorul Urz. 9 1,5 8 105 87,5
5 2
IM Dobre, Claudiu-Cristian ROU 2207 Cs Univ. Targov. 9 1,5 7 111 92,5
6 11
I Negrean, Andrei ROU 2009 Clubul C.Sah Buc. 9 0 8 108,5 90,5
7 13
AIM Stan, Andrei-Mihaita ROU 1980 Scm Gloria Buzau 8,5 1 7 104 88
8 18
I Toma, Iustin ROU 1909 Acs M.M.Buc. 8,5 0 8 94 80
9 10
FM Voiteanu, Gabriel ROU 2016 Cs Univ.Targov. 8 0 8 98 83
10 27
CM Chiricuta, Ion ROU 1627 AcsMmiMurariu 8 0 8 92 78,5
11 31
II Ciobanu, Claudiu-Jan ROU 1577 Acs Crisade Pitesti 8 0 8 89 75
12 8
I Iustin, Silviu ROU 2035 Scm Gloria Buzau 8 0 7 109 91
13 22
I Marinescu, Ionut ROU 1770 Cs Energy Camp. 8 0 7 90,5 77,5
14 6
I Vezeteu, Marian-Daniel ROU 2139 Cs Univ.Ploiesti 7,5 0 7 105 87
15 23
II Vasile, Matei ROU 1719 Cs Univ.Sah Buc. 7,5 0 7 101 84
16 9
Rakhmangulov, Denis UKR 2033 Ucraina 7,5 0 7 94 81
17 17
FM Mitaru, Dan S60 ROU 1924 Acs MasterM.Buc. 7,5 0 7 89,5 76
18 24
CM Tomoae, Marian S60 ROU 1700 Cs Spartac Buc. 7,5 0 7 87,5 73,5
19 16
WFM Pirvulescu, Ekaterina w ROU 1926 Acs Pheonix Bz. 7,5 0 6 95,5 80
20 42
I Calugareanu, Ioana-Denisa w ROU 1342 Css Nr. 2 Buc. 7,5 0 6 82,5 70
21 14
I Nacu, Mihai ROU 1963 Css Nr. 2 Buc. 7 0 7 98,5 81
22 33
II David, Alexandru S60 ROU 1547 Cs Ga. Damei Pl. 7 0 7 95,5 80,5
23 54
II Chihai, Adrian-Valentin ROU 1148 Acs Hannibal Buc. 7 0 7 86,5 74
24 5
CM Bulau, Andrei-Cristian ROU 2145 Cs Univ. Ploiesti 7 0 6 109,5 92
25 21
I Vlad, Oliviu-Catalin ROU 1771 Acs Hannibal Buc. 7 0 6 98 80,5
26 20
I Pirvulescu, Adrian ROU 1774 Acs Pheonix Bz. 7 0 6 88 74,5
27 34
II Fluture, Valentin-Petrica ROU 1541 Cs Ga.Damei Pl. 7 0 6 87,5 74
28 40
II Grasu, Gigi ROU 1457 Asc Daco-Get.Buc. 7 0 6 82 69,5
29 41
II Tufeanu, Rares-Andrei ROU 1426 Acs Chess Masters 7 0 5 87 74,5
30 12
CM Neagu, Mihai-Cosmin ROU 1983 Cs Tinerii Ma.Buc. 6,5 0 6 97 82,5
31 36
II Radu, Teodor ROU 1531 Cs Univ.Sah Buc. 6,5 0 6 90 73
32 35
II Balaban, Nicolae-Adrian ROU 1541 Cs Alcor Buc. 6,5 0 6 85 71,5
33 15
I Voinescu, David-Ioan ROU 1959 Cs Dinamo Buc. 6,5 0 6 84,5 70,5
34 28
II Sementov, Andrei ROU 1591 Acs MasterM.Buc. 6,5 0 6 82 69,5
35 43
II Constantin-Ciuntu, Darius ROU 1334 Acs Oxygen 6,5 0 6 80,5 68,5
36 56
II Constantinescu, Bogdan-I. ROU 1128 Cs Univ.Sah Buc. 6,5 0 6 75,5 64
37 38
I Moroianu, George S60 ROU 1492 Cs TineriiMa.Buc. 6,5 0 6 74 63,5
38 25
I Radulescu, Gabriel ROU 1680 Acs MasterM.Buc. 6,5 0 5 84 71,5
39 30
II Nedelcu, Florin ROU 1580 Cs Spartac Buc. 6 0 6 76 66
40 39
II Bunda, Daniel ROU 1491 Cs Alcor Buc. 6 0 6 74,5 62
41 46
II Nitu, Maria Roxana w ROU 1275 Acs Oxygen 6 0 6 72,5 62
42 47
ACM Ivan, Daniel ROU 1233 Acs Oxygen 6 0 6 65 56,5
43 37
I Frent-Lung, Gheorghe S60 ROU 1524 Cs Dinamo Buc. 6 0 5 87,5 75,5
44 32
I Timpau, Vasile ROU 1559 Csm Camp.Mold. 6 0 5 85,5 73
45 48
II Radusca, Radu ROU 1233 Acs Oxygen 6 0 5 73,5 62,5
46 55
II Popescu, Rares-Stefan ROU 1133 Cs Univ.Sah Buc. 5,5 0 5 83 71,5
47 52
I Ivascu, Petru ROU 1198 Acs Oxygen 5,5 0 5 81,5 69
48 29
I Raducanu, Lucian ROU 1589 AscDacoGet.Buc. 5,5 0 5 77,5 66
49 58
I Constantin-Ciuntu, Sophie w ROU 1098 Acs Oxygen 5,5 0 5 76,5 67,5
50 51
II David, Andrei ROU 1216 Clubul C.Sah Buc. 5,5 0 4 85 73
51 49
II Tudor, George S. ROU 1230 Acs M.M.Buc. 5,5 0 4 70,5 59,5
52 44
II Dinca, Andrei C. ROU 1328 Acs Oxygen 5 0 5 78,5 67
53 57
I Stanica, Maria w ROU 1121 Css Ilfov 5 0 5 68 57
54 45
Marian, Petrica ROU 1309 Acs Oxygen 5 0 4 74,5 64,5
55 50
II Mihalcea, Ioan Alexandru ROU 1229 Acs Oxygen 5 0 4 67 57,5
56 60
II Ivascu, George-Sorin ROU 1033 Acs Oxygen 5 0 4 59,5 50
57 19
Rotariu, Constantin CAN 1777 Canada 4,5 0 4 76,5 64,5
58 64
Ilie, Alexandru-Stefan ROU 1001 Acs Oxygen 4,5 0 4 65 55,5
59 59
Cioroianu, Ivo ROU 1067 Cs Micul Print Br. 4,5 0 4 61 52,5
60 53
III Sorop, Ioana-Alexia w ROU 1194 Acs Oxygen 4,5 0 3 61 52,5
61 65
Ilie, Eduard Andrei ROU 1001 Acs Oxygen 4 0 3 64 56
62 62
Dinca, Stefan ROU 1001 Acs Oxygen 4 0 3 62,5 54,5
63 26
I Chihaia, Dragos-Paul ROU 1656 Cs Tinerii Ma.Buc. 3,5 0 2 69 57,5
64 61
Aichimoaie, Alexandru ROU 1001 Cs Micul Print Br. 3,5 0 2 62,5 54
65 63
Dumitrescu, Mihnea-Ioan ROU 1001 Cs Micul Print Br. 2 0 1 58,5 49,5
 
MF  MIROIU  George  Catalin 
Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 3 35 II Balaban, Nicolae-Adrian 1541 Cs Alcor Bucuresti 6,5
1
2 3 20 I Pirvulescu, Adrian 1774 Acs Pheonix Buzau 7
1
3 3 12 CM Neagu, Mihai-Cosmin 1983 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,5
1
4 1 8 I Iustin, Silviu 2035 Scm Gloria Buzau 8
1
5 1 5 CM Bulau, Andrei-Cristian 2145 Cs Universitar Ploiesti 7
1
6 1 7 FM Hristodorescu, Daniel 2086 Acs Viitorul Urziceni 9
0
7 2 11 I Negrean, Andrei 2009 Clubul Central De Sah Bucurest 9
0
8 5 10 FM Voiteanu, Gabriel 2016 Cs Universitatea Targoviste 8
1
9 1 4 FM Patrascu, Catalin-Lucian 2162 Cs Universitar De Sah Bucurest 11,5
½
10 4 31 II Ciobanu, Claudiu-Jan 1577 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 8
1
11 3 2 IM Dobre, Claudiu-Cristian 2207 Cs Universitatea Targoviste 9
0
12 4 18 I Toma, Iustin 1909 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 8,5
1
13 2 1 IM Tomescu, Vlad 2235 Acs Viitorul Urziceni 9,5
1

 

*************************************************************************************

                           Festivalul International de Sah Satori Art Slobozia, U2050  
                             Slobozia  /  10 -12  noiembrie 2023 / 60 min. + 30 sec. 

Sandulescu Gheorghe      

             Hotelul Select din Slobozia a gazduit un open international cu 111 participanti ,
         dintre care 8 jucatori de peste hotare , doi dintre acestia urcand pe podium la
         final. Printre cei 111 jucatori s-a numarat si "obisnuitul casei", veteranul
         SANDULESCU Gheorghe , care a surprins cu o evolutie excelenta , tinand  cont
         de adversari. A inceput in forta castigand primele doua runde la adversari mai
         bine cotati , au urmat doua infrangeri tot la adversari mai tari si a incheiat
         turneul cu o remiza si o victorie, acumuland 3,5 p din 6 posibile si terminand
         pe locul 34 (rang initial 51). La open a mai participat si prahoveanul CM Telea
         Stefan si el cu o evolutie buna , clasat pe pozitia 9  ( rang 8), cu 4,5 p.
         Pe podium au urcat in ordine : Bezeyko Olexander (Ucraina) cu 5,5 p ,
         MF Buzbuchi Ionut cu 5 p si  Dimitrov Dejan (Bulgaria) , tot cu 5 p.
 CLASAMENT FINAL DUPA  6 RUNDE  
Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB3 
1 9 Bezeyko, Olexander UKR 1887 5,5 21 5
2 2 FM Buzbuchi, Ionut ROU 2028 Acs Juniorul C-ta 5 20,5 4
3 5 Dimitrov, Dejan BUL 2003 5 18 5
4 3 I Tudoroiu, Razvan-Catalin ROU 2005 Csm Galati 5 18 4
5 10 I Arghirescu, Andrei ROU 1878 ClubMun.Speranta 5 17,5 5
6 18 II Dascalescu, Adelin-Stefan ROU 1741 Csm Focsani 2007 4,5 22,5 4
7 4 CM Popescu, Daniel-Vasilica ROU 2004 Acs Pheonix Buzau 4,5 20 4
8 11 I Taran, Sebastian ROU 1878 Acs Smart Galati 4,5 20 4
9 8 CM Telea, Stefan ROU 1890 Cs Carpati Sinaia 4,5 19,5 4
10 1 CM Andronescu, Madalin ROU 2029 Acs Pheonix Buzau 4,5 18 4
11 21 I Rusu, Adrian ROU 1727 Cs Univ.Bucurest 4,5 16,5 4
12 32 II Haineala, Iustin-Petru ROU 1635 Acs Smart Galati 4,5 16 4
13 17 I Negulescu, Alexandru ROU 1751 Cs Carpati Sinaia 4 22,5 3
14 24 II Miron, Dimitrie ROU 1695 Acs Logic Delta 4 20,5 3
15 39 II Carac, Radu-Ionut ROU 1600 Cs Medgidia 4 18,5 3
16 14 I Gavrila, Marian ROU 1822 Acs Satori Art Sbz. 4 18 3
17 37 I Arghirescu, Marius ROU 1610 Club.Mun.Speranta 4 18 3
18 41 II Bobu, Stefan-Valentin ROU 1583 Acs Satori Art Sbz. 4 17,5 3
19 29 Hristova, Ivelina BUL 1656 4 17 3
20 47 I Toculet, Gheorghe-Cristache ROU 1564 Acs Crisade Pitesti 4 16,5 3
21 30 I Coman, Vasile ROU 1655 Cs Medgidia 4 16,5 3
22 71 II Munteanu, Stefan P. ROU 1293 Acs Smart Galati 4 16 3
23 43 II Moisi, Diana ROU 1580 Acs Smart Galati 4 16 2
24 13 CM Tinta, Gheorghe ROU 1838 Cs Medgidia 4 15,5 4
25 19 I Jamba, Alexandru ROU 1735 Acs Viitorul Urz. 4 15,5 4
26 36 II Iordachescu, George-Matei ROU 1611 Scm Gloria Bz. 4 15,5 3
27 15 I Cotoros, Eduard ROU 1791 Csm Constanta 3,5 20,5 2
28 7 I Ionita, Emilian-Paul ROU 1919 Csm Focsani 2007 3,5 20 3
29 23 II Ciobanu, Sebastian-Stefan ROU 1715 Csm Focsani 2007 3,5 18,5 2
30 25 I Dumitrascu, Daniel ROU 1692 Cs Medgidia 3,5 18,5 2
31 79 II Bocaneala, Patrick ROU 1247 Acs Smart Galati 3,5 18 3
32 31 II Panaite, Eduard-Andrei ROU 1640 Acs Logic Delta 3,5 18 3
33 12 I Gavrila, Marius-Daniel ROU 1846 Acs Pheonix Buzau 3,5 18 3
34 51 I Sandulescu, Gheorghe ROU 1492 Cs Conpet Ploiesti 3,5 18 3
35 56 FC Stan, Matei ROU 1394 Cs Univ. Buc. 3,5 18 3
36 54 II Chesaru, Ioan-Constantin ROU 1443 Acs Satori Art Sbz. 3,5 18 2
37 26 II Dobre, Iulian ROU 1679 Acs Satori Art Sbz. 3,5 17,5 3
38 27 CM Racovita, Gheorghe ROU 1659 Acs Smart Galati 3,5 17,5 2
39 60 II Negotei, Alin-Adrian ROU 1373 Acs Genius Galati 3,5 17 3
40 33 II Draghici, Cezar-Matei ROU 1634 Acs Satori Art Sbz. 3,5 17 2
41 52 II Calin, Rares-Ionut ROU 1491 Acs Minerva Braila 3,5 17 1
42 67 Apostolakii, Iryna UKR 1321 3,5 16,5 3
43 42 II Boghici, Mario-Bogdan ROU 1581 Acs Smart Galati 3,5 16,5 3
44 80 Dymytrova, Anastasia UKR 1242 3,5 16 3
45 53 II Costianu, Claudiu ROU 1479 Acs Smart Galati 3,5 13 3
46 40 II Matei, Mihai-Florin ROU 1595 Acs Juniorul C=ta 3,5 11,5 3
47 44 I Oltenescu, Georgeta-Costina ROU 1575 Scm Gloria Buzau 3 20,5 3
48 66 II Poleacu, Ioan-Alexandru ROU 1321 Acs Oras.Viit. Pant. 3 19,5 2
49 28 I Chis, Bogdan-Vasile ROU 1659 Clubul C.Sah Buc. 3 19 2
50 49 II Datcu, Adrian-Iulian ROU 1527 Acs Minerva Braila 3 18 3
51 6 I Dorache, Florin ROU 1949 Cs Sparta Techir. 3 18 2
52 45 II Calin, Mihai-Octavian ROU 1569 CSS ILFOV 3 18 2
53 61 II Mohonea, Alexandru ROU 1373 Csm Galati 3 17,5 2
54 55 II Grama, David-Ioan ROU 1431 Cs Univ.Sah Buc. 3 17,5 2
55 16 II Aloman, Daniel-Ionut ROU 1756 Acs Satori Art Sbz. 3 17 3
56 46 I Coman, Liviu ROU 1565 Cs Carpati Sinaia 3 16,5 3
57 90 Chilibiiskyi, Daniil UKR 1148 3 16 2
58 48 II Iosif, Constantin ROU 1536 Acs Satori Art Sbz. 3 15,5 3
59 34 I Dragomir, Sorin ROU 1627 Acs Fianchetto C-ta 3 15,5 3
60 62 II Stan, Oana-Bianca ROU 1362 Acs Smart Galati 3 15,5 2
61 89 II Blaj, Laurentiu-Mihai ROU 1148 Csm Medias 3 15 3
62 63 II Bostina, Vladimir-Ioan ROU 1359 Csm Ploiesti 3 15 3
63 69 II Tuzlaru, Darius-Mihai ROU 1308 Csm Constanta 3 15 3
64 78 II Iorgoiu, Minuviu ROU 1261 Acs Satori Art Sbz. 3 15 2
65 70 II Radu, Silviu Cristian ROU 1302 Csm Constanta 3 15 2
66 57 CM Gurguiatu, Sandu ROU 1385 Csm Focsani 2007 3 14 2
67 106 FC Horhat, Andra ROU 1001 Csm Medias 3 13 2
68 64 II Popa, Nicolae ROU 1357 Acs Satori Art Sbz. 3 11,5 3
69 83 II Aldea, Florin-Alexandru ROU 1204 Acs Smart Galati 2,5 17,5 2
70 93 II Zidarescu, Andrei-Emanuil ROU 1130 Acs Pheonix Buzau 2,5 17,5 1
71 96 II Beganu, Rares-Irinel ROU 1124 Acs Pheonix Buzau 2,5 17 1
72 85 II Celea, Andreea-Alina ROU 1167 Cs Micul Print Br. 2,5 17 1
73 22 CM Bratu, Gheorghe ROU 1717 Csm Craiova 2,5 17 1
74 58 II Vintila, Ionut-Vicentiu ROU 1384 Cs Alcor Bucuresti 2,5 16,5 1
75 87 II Cotoros, Carina ROU 1153 Acs Fianchetto C-ta 2,5 15,5 2
76 82 II Zoican, Alesia-Maria ROU 1226 Acs Pheonix Buzau 2,5 15,5 2
77 74 CM Dumitrica, Neculai ROU 1268 Cs Sergentul Vaslui 2,5 14,5 2
78 65 I Paparuz, Vasile ROU 1339 Acs Viitorul Urz. 2,5 14 2
79 109 FC Tabacaru, Denis-Cristian ROU 1001 Cs Amara 2,5 12 1
80 35 II Sandu, Razvan-Nicolae ROU 1627 Acs Satori Art Sbz. 2 19,5 1
81 38 CM Moldoveanu, Paul ROU 1608 Acs Pheonix Buzau 2 18,5 2
82 101 II Pertea, Ion-Marian ROU 1094 Acs Pheonix Buzau 2 18 2
83 72 I Costea, Ghita ROU 1291 Acs Smart Galati 2 16 1
84 81 II Moraru, Stefan-Robert ROU 1237 Acs Juniorul C-ta 2 16 1
85 59 II Enache, Virgilius-Ionel ROU 1379 Acs Viitorul Urz. 2 16 1
86 103 II Mohonea, Maria ROU 1073 Cs Micul Print Br. 2 15,5 1
87 84 II Enache, Sorin ROU 1181 Acs Viitorul Urz. 2 15,5 1
88 20 II Ionica, Robert ROU 1731 Acs Smart Galati 2 15 1
89 108 FC Sararu, Alexandru-Cristian ROU 1001 Acs Genius Galati 2 15 1
90 76 II Gimurtu, Stelian ROU 1263 Acs Sissa C-ta 2 14,5 1
91 91 II Calina, Niculae ROU 1145 Acs Satori Art Sbz. 2 14 1
92 97 II Panes, Constantin ROU 1123 Acs Satori Art Sbz. 2 13,5 1
93 75 II Dirmon-Diaconu, D.Marian ROU 1264 Acs Logic Delta 2 13 2
94 94 II Szekely, David-Kristof ROU 1126 Csm Medias 2 13 2
95 98 II Mihaila, Maria ROU 1115 Csm Medias 2 12,5 1
96 77 II Ibadula, Sali-Denis ROU 1261 Cs Medgidia 1,5 16,5 0
97 50 II Tanase, Vasile-Marian ROU 1517 Acs Viitorul Urz. 1,5 15 1
98 86 II Toculet, Erika-Andreea ROU 1156 Acs Crisade Pit. 1,5 14,5 0
99 88 II Nita, Catalin-Andrei ROU 1152 Cs Pal.Copiilor Bz. 1,5 14 1
100 102 II Tataru, Andreea-Cristina ROU 1079 Acs Logic Delta 1,5 14 0
101 110 Boroshneva, Kassia UKR 0 1,5 13,5 0
102 99 II Grigore, Ioana-Catalina ROU 1101 Acs Logic Delta 1,5 12,5 1
103 100 II Costea, Lucian-Marian ROU 1096 Cs Amara 1,5 12 0
104 92 II Croitoru, Matei-Andrei ROU 1142 Acs Logic Delta 1,5 11 0
105 68 II Mocanu, George Laurentiu ROU 1320 Acs Satori Art Sbz. 1 15 0
95 FC Monoranu, Victor-Philip ROU 1125 Acs Genius Galati 1 15 0
111 Movila, Mark MDA 0 1 15 0
108 105 FC Baicoianu, Alexya-Alina ROU 1001 Cs Amara 1 14,5 0
109 107 FC Pavel, Nicolae-Catalin ROU 1001 Cs Univ.Sah Buc. 1 14,5 0
110 104 II Nicolae, Daria-Stefania ROU 1100 Acs Satori Art Sbz. 1 13,5 0
111 73 II Rosu, Ionut-Daniel ROU 1281 Acs Satori Art Sbz. 0 13,5 0

Sandulescu Gheorghe 

 
Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 6 6 I Dorache, Florin 1949 Cs Sparta Techirghiol 3
1
2 17 21 I Rusu, Adrian 1727 Cs Univ.Sah Bucurest 4,5
1
3 8 1 CM Andronescu, Madalin 2029 Acs Pheonix Buzau 4,5
0
4 16 23 II Ciobanu, Sebastian-St. 1715 Csm Focsani 2007 3,5
0
5 34 85 II Celea, Andreea-Alina 1167 Cs Micul Print Braila 2,5
½
6 29 87 II Cotoros, Carina 1153 Acs Fianchetto Constanta 2,5
1

*************************************************************************************

                                                             "Cupa de Toamna  SIBIU "

                            sah clasic (60 min.+30sec/mutare) - 27 / 29 oct. 2023  

    

 ROMOSAN  Cristian 

            Un turneu al juniorilor sibieni ai maestrei internationale Moldovan Corina , pe
         care aceasta l-a si arbitrat si in care s-au aventurat si cativa maturi , printre
        acestia numarandu-se si componentul clubului CS CONPET Ploiesti ,
        ROMOSAN  Cristian . Avand rangul 1 si dat fiind diferenta mare de elo fata de
        ceilalti competitori , Cristi isi facuse calculele sa castige premiul pentru locul 1,
        dar la final a trebuit sa se multumeasca cu LOCUL 3 , cu cele 5 puncte din 6
        posibile. Pe locul 1, cu 6p din 6, s-a situat Mihaescu Darius - Petrisor (33 ani),
        de la clubul gazda, iar pe locul 2, cu 5,5 p , brasoveanul Ciolac Marius - Florin
        (31 ani). De mentionat ca cei clasati pe podium nu s-au intalnit intre ei !!!!!!!!!
          
 CLASAMENT FINAL DUPA  6 RUNDE
Rk. SNo Name Typ Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 66 Mihaescu, Darius-Petrisor 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 6 23 20
2 25 Ciolac, Marius-Florin 1001 CS SAH CLUB BRASOV 5,5 24 21
3 1 I Romosan, Cristian 1568 CS CONPET PLOIESTI 5 21 19
4 5 II Tatu, Camelia 1254 CS UNIVERSITAR SIBIU 5 20 18
5 14 IV Giroe, Stefan-Bogdan 1039 ACS LOGISMART SIBIU 4,5 27,5 24,5
6 30 Dascalu, Vladimir 1001 ACS TURNUL ALB SIBIU 4,5 22 19
7 16 Rotariu, Iulian-Mihai 1014 CS CARPATI SINAIA 4,5 18,5 16,5
8 3 II Eva, Maria-Luiza 1373 CS MEDIATOR GIARMATA VII 4 23,5 22
9 69 Nitu, Sergiu-Gabriel 1001 ACS TURNUL ALB SIBIU 4 22 20
10 17 II Pozna-Tokos, Bence U12 1010 ACS JUVENES TARGU MURES 4 21,5 19
11 2 II Raditoiu, Laurentiu 1394 CS METALURGISTUL CUGIR 4 21 19
12 15 IV Topan, David U12 1038 CS SAH CLUB POTAISSA TURDA 4 20 17,5
13 12 II Brinduse, Darius 1200 ACS SMART CHESS SIBIU 4 19,5 18
14 18 II Beldiman, Ciprian-Dumitru U10 1005 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 4 19 18,5
15 10 II Simu, Alexandru U9 1068 CSM MEDIAS 4 18 16
16 6 Cosman, Adrian-Vasile 1225 ACS LOGISMART SIBIU 4 18 16
17 62 Zidaru, Serban-Stefan 1001 ACS NAPOCENSIS ACTIV CLUJ N. 4 17,5 15,5
18 51 Rujan, Antonio 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 4 16 15,5
19 60 Vlasici, Robert-Cristian 1001 ACS TURNUL ALB SIBIU 4 15,5 14
20 35 Dull, Matei U12 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 4 13,5 13
21 61 Zaplitnii, Stanislav 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 3,5 25 22
22 9 IV Nistor, Darius-Ionut U8 1082 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 3,5 22,5 20,5
23 65 Matei, Mihai 1001 ACS LOGISMART SIBIU 3,5 20,5 18,5
24 43 Mohanu, Stefan-Daniel 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 3,5 20 17,5
25 8 IV Podasca, Petru-Andrei U8 1095 CS LOGIC 64 BRASOV 3,5 19,5 17,5
26 23 Bartes, Ioana-Patricia 1001 CS METALURGISTUL CUGIR 3,5 18,5 16
27 63 Balas, Liviu-Onisim 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 3,5 16,5 15
28 27 Dancanet, Razvan-Ioan 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 3 22,5 20,5
29 59 Vitan, Daniel-Attila U11 1001 CS SAH C. POTAISSA TURDA 3 22 19,5
30 33 Dragomir, Mihai-Cristian U12 1001  ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 3 19,5 18
31 50 Ramureanu, Ioan-Vladimir U10 1001 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 3 19,5 17,5
32 58 Virag, Eva-Maria U11 1001 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 3 18,5 18
33 32 Donita, Andrei-Cristian 1001 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 3 18 17,5
34 52 Sandu, Victor U8 1001 CSS VIITORUL CLUJ-NAPOCA 3 18 16
35 7 I Sandea, Dorin-Ghoerghe 1150 ACS NAPOCENSIS ACTIV CLUJ 3 17 15
36 19 Andrei, Rares-Gabriel U7 1001 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 3 16 14,5
37 45 Nicoara, Gabriel U11 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 3 15,5 15
38 22 Barsan, Darius-Mihai U7 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 3 15 13,5
39 26 Cozma, Mihai-Ioan U12 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 3 14,5 14
40 20 Anghel, Stefan 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 2,5 20 17,5
41 46 Pintea, Elisabeta-Ana 1001 CS SAH CLUB POTAISSA TURDA 2,5 19,5 17
42 44 Nicoara, Andrei 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 2,5 18,5 16,5
43 37 Fleschin, Petru 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 2,5 18 17,5
44 31 Diaconu, Petru-Mateo U10 1001 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 2,5 17,5 16,5
45 40 Husaru, Ciprian 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 2,5 16,5 16
46 55 Vamanu, Darius-Andrei U9 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 2,5 13 12,5
47 36 Farima, Robert U8 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 2 19 17
48 28 Danea, Liciniu-Gabriel U12 1001 CSM MEDIAS 2 17,5 16
49 13 IV Ramureanu, Maria-Ioana U7 1041 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 2 16 15
50 41 Laze, Andrei U7 1001 CSM MEDIAS 2 16 15
51 38 Gorun, Igor-Mihail U8 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 2 15,5 15
52 68 Musan, Eduard-Andreas U10 1001 ACS LOGISMART SIBIU 2 15 14,5
53 57 Virag, Anna-Timea U9 1001 ACS JOCUL SAH RM. VALCEA 2 15 13,5
54 21 Badalan-Martinescu, Iancu U7 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 2 14 13
55 56 Vecerdea, Alexia 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 2 13,5 13
56 47 Pintea, Traian 1001 CS SAH C. POTAISSA TURDA 1,5 13,5 13
57 39 Grigore, Marcu-Nathanael U9 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 1,5 12 11,5
58 53 Tatu, Andreea U11 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 1 16,5 15,5
59 64 Balas, Timotei-Adrian 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 1 13,5 12
60 34 Dragomirasi, Yanis-Ion U7 1001 ACS JOCUL SAH RM.VALCEA 1 12,5 12
61 24 Blaga, Vladimir U7 1001 CSM MEDIAS 1 12 12
62 70 Simionov, Cristian 1001 ACS SMART CHESS SIBIU 0,5 14,5 13
63 67 Muntean, Mihai U10 1001 ACS LOGISMART SIBIU 0,5 14 12,5
64 4 II Andronache, Sorin 1369 CLUBUL DE SAH DEVA 0 13,5 12,5
11 II Bobes, Radu-Catalin 1003 ACS SMART CHESS SIBIU 0 13,5 12,5
29 Darjan, Leya-Maria 1001 CSM MEDIAS 0 13,5 12,5
48 Pozna-Tokos, Huba U8 1001 ACS JUVENES TG. MURES 0 13,5 12,5
49 Raicu, Ana U7 1001 CSM MEDIAS 0 13,5 12,5
54 Tocaciu, Mihai 1001 CS ATLAS SAH 0 13,5 12,5
70 42 Lazureanu, Vladimir U9 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 0 12 11

    

 ROMOSAN  Cristian 

 
Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 1 37 Fleschin, Petru 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 2,5
1
2 1 20 Anghel, Stefan 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 2,5
1
3 1 30 Dascalu, Vladimir 1001 ACS TURNUL ALB SIBIU 4,5
1
4 1 14 IV Giroe, Stefan-Bogdan 1039 ACS LOGISMART SIBIU 4,5
0
5 3 61 Zaplitnii, Stanislav 1001 CS UNIVERSITAR SIBIU 3,5
1
6 3 12 II Brinduse, Darius 1200 ACS SMART CHESS SIBIU 4
1
 

*************************************************************************************

                               "Weekend Sahist Bucurestean - editia 54 "
                       sah clasic (60 min.+30sec/mutare) - 20 / 22 octombrie 2023 

Sandulescu Gheorghe      

          Traditional turneu aflat la a 54 a editie, cu o locatie pe placul veteranului nostru ,
        Dl. SANDULESCU Gheorghe , hotel MyContinental din Bucuresti. Au fost de
        aceasta data mai multi jucatori decat de obicei : 88 , dintre acestia 4 MI si 2 MF.
        Veteranul nostru nu a mai prins o forma buna si la realizari  nu si-a trecut decat
        2,5 puncte cu care s-a clasat pe locul 68. In clasamentul final, pe podium au
        urcat : CM Kuzhylnyi, Oleksandr (Ucraina) cu 6,5p , MI Bargan Sergiu ( Moldova)
        cu 6 p si CM Dobrin Ionut - Alexandru cu 5,5 p.
 CLASAMENT FINAL DUPA  7  RUNDE
Rk. SNo Name Typ sex FED Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3   TB4 
1 1
CM Kuzhylnyi, Oleksandr UKR 2260 Ucraina 6,5 6 32,5 30
2 3
IM Bargan, Sergiu MDA 2208 Moldovai 6 5 30 27,5
3 4
CM Dobrin, Ionut-Alexandru ROU 2136 Acs Smart Galati 5,5 5 32,5 28,5
4 10
I Iustin, Silviu ROU 2017 Scm Gloria Buzau 5,5 5 31 28
5 34
Stancev, Chirill MDA 1609 Moldova 5,5 5 30,5 29
6 6
AGM Angelov, Zvetomir BUL 2087 Bulgaria 5,5 4 25,5 23
7 13
CM Raducanu, Andrei-Augustin ROU 1953 Acs Chindia Targ. 5 5 31,5 28,5
8 16
Bezeyko, Olexander UKR 1880 Ucraina 5 5 29,5 26
9 8
CM Andronescu, Madalin ROU 2030 Acs Pheonix Buzau 5 4 31,5 28,5
10 11
I Tudoroiu, Razvan-Catalin ROU 1993 Csm Galati 5 4 30,5 28,5
11 31
II Gavrila, Vlad-Cristian ROU 1662 Cs Ga.Damei Pl. 5 4 29 26
12 18
II Constantinoiu, Alexandru Ioan ROU 1807 Csm Ploiesti 4,5 4 29 26
13 9
I Barbu, Simon-Alexandru ROU 2023 Csm Galati 4,5 4 26,5 24
14 50
Stancev, Semion MDA 1485 Moldova 4,5 4 26 24
15 2
IM Florescu, Codrut-Constantin ROU 2215 Csm Cluj Napoca 4,5 3 32 29
16 23
AIM Ulian, Andrei-Octavian ROU 1767 Csm Bucuresti 4,5 3 30,5 28
17 24
I Cojocaru, Filip ROU 1759 Clubul C.Sah Buc. 4,5 3 28 25
18 5
IM Vasilescu, Lucian-Mihail S60 ROU 2135 Cs Otopeni 4,5 3 28 25
19 41
I Marchidan, Costica ROU 1573 Cs As Nevaz. Buc. 4,5 3 26 24
20 29
CM Cernea, Radu-Gheorghe S60 ROU 1688 Asc Daco-Get.Buc. 4,5 3 25,5 23
21 39
AIM Chuchukova, Stefani w BUL 1575 Bulgaria 4,5 3 24,5 23,5
22 42
II Ionita, Alexandru A. ROU 1554 Cs Alcor Bucuresti 4 4 28 25,5
23 14
I Ghita, Vlad-Bogdan ROU 1914 AcsVados Arad 4 4 28 25
24 32
II Parvu, Razvan-George ROU 1620 Acs Oxygen 4 4 25 23
25 52
II Olteanu, Gabriel-Luca ROU 1473 Clubul C.Sah Buc. 4 4 24 21,5
26 20
I Nacu, Mihai ROU 1798 Css Nr. 2 Buc. 4 3 30,5 27,5
27 7
I Voinescu, David-Ioan ROU 2058 Cs Dinamo Buc. 4 3 29,5 26
28 47
II Mihaila, Marika-Nicolas ROU 1507 Cs Univ.Sah Buc. 4 3 27,5 25
29 35
II Zlate-Ion, Matei ROU 1599 Clubul C.Sah Buc. 4 3 27 25,5
30 28
WFM Sariteanu, Sabina w ROU 1708 Cs Univ.Sah Buc. 4 3 26 24
31 40
II Popescu, Alexandru-Mihai ROU 1574 Cs Ga.Damei Pl. 4 3 25,5 22,5
32 66
II Bostina, Vladimir-Ioan ROU 1267 Csm Ploiesti 4 3 23,5 21
33 43
Ivarlac, Vladislav MDA 1536 Moldova 4 3 23 22,5
34 62
II Grasu, Denis-Gabriel ROU 1366 Acs Lura Brasov 4 3 23 21,5
35 63
II Varabiescu, Petru ROU 1347 Lps Satu Mare 4 3 22,5 20,5
36 30
II David, Radu-Nicolae ROU 1684 Cs Spartac Buc. 4 2 29,5 26,5
37 17
I Gavrila, Petrisor ROU 1808 CsG.Nest.Barlad 4 2 25,5 23
38 44
I Calugareanu, Ioana-Denisa w ROU 1521 Css Nr. 2 Buc. 4 2 24 21
39 51
CM Lazarean, Colea-Valentin S60 ROU 1478 Cs Alcor Buc. 4 2 23 21
40 25
I Rusu, Adrian ROU 1743 Cs Univ.Sah Buc. 3,5 3 27 24,5
41 38
I Vladescu, Ovidiu-Viorel ROU 1584 Cs Tinerii Ma.Buc. 3,5 3 26 24
42 37
I Stanica, Andrei ROU 1588 Css Ilfov 3,5 3 24 22,5
43 57
II Matei-Catruna, Andrei ROU 1422 Clubul C.Sah Buc. 3,5 3 24 22
44 64
FC Stan, Matei ROU 1345 Cs Univ.Sah Buc. 3,5 3 21 19,5
45 36
II Ganea, Yanis-Andrei ROU 1593 Css Ilfov 3,5 3 20,5 18,5
46 77
IV Panait, Robert-Florentin ROU 1049 Acs Logic Delta 3,5 2 23,5 21
47 61
II Marinache, Luca-Marian ROU 1368 Cs Univ.Sah Buc. 3,5 2 23 20,5
48 48
I Pandelescu, Maria-Catalina w ROU 1505 Acs Oxygen 3,5 2 21,5 19,5
49 15
IM Panush, Viktor MDA 1896 Moldova 3,5 1 25 22,5
50 33
CM Fugulyan, Grigore S60 ROU 1613 Cs Univ. Arad 3,5 0 24 22
51 22
II Vasile, Matei ROU 1779 Cs Univ.Sah Buc. 3 3 26 23,5
52 45
I Frent-Lung, Gheorghe S60 ROU 1515 Cs Dinamo Buc. 3 3 23,5 22,5
53 84
FC Cirica, Eric-Cristian ROU 1001 Acs Hannibal Buc. 3 3 21 20
54 70
Vrabie, Ion MDA 1228 Moldova 3 3 20,5 19
55 72
II Badescu, Eliza-Ioana w ROU 1156 Acs Oxygen 3 3 17,5 15,5
56 12
FM Mitaru, Dan S60 ROU 1957 Acs MasterM.Buc. 3 2 28,5 25
57 65
II Radusca, Radu ROU 1319 Acs Oxygen 3 2 25 23,5
58 80
III Sorop, Ioana-Alexia w ROU 1001 Acs Oxygen 3 2 25 22,5
59 54
Mihali-Viorescu, Andrei ROU 1453 3 2 23,5 23
60 19
NM Ciordas, Andrei-Victor S60 ROU 1806 Acs MasterM.Buc. 3 2 22 21
61 55
II Paraschiv, Alexandra w ROU 1438 Clubul C.Sah Buc. 3 2 21,5 20,5
62 21
I Chihaia, Dragos-Paul ROU 1782 Cs Tinerii Ma.Buc. 3 2 21 19,5
63 53
II David, Alexandru S60 ROU 1464 Cs Ga.Damei Pl. 3 2 20,5 20
64 69
II Badescu, Matei-Andrei ROU 1242 Acs Oxygen 3 2 17,5 17
65 75
FC Rotescu, Vladimir-Szilard ROU 1034 Acs Oxygen 3 2 17,5 16,5
66 68
ACM Ivan, Daniel ROU 1246 Acs Oxygen 3 1 25 22
67 56
I Moroianu, George S60 ROU 1437 Cs Tinerii Ma.Buc. 3 1 22 19,5
68 46
I Sandulescu, Gheorghe S60 ROU 1510 Cs Conpet Ploiesti 2,5 2 25,5 24,5
69 58
II Cioara, Nicolae-Cristian ROU 1417 Cs Ga.Damei Pl. 2,5 2 25,5 22,5
70 49
Popa, Decebal MDA 1488 Moldova 2,5 2 23 21,5
71 59
II Grasu, Gigi ROU 1397 Asc DacoGet. Buc. 2,5 2 23 20,5
72 74
I Stanica, Maria w ROU 1076 Css Ilfov 2,5 2 19,5 18,5
73 86
FC Irimia, Dragos-Andrei ROU 1001 Cs Univ.Sah Buc. 2,5 2 19 18,5
74 71
Madan, Bogdan MDA 1169 Moldova 2,5 1 20 18,5
75 78
I Grigore, Melania-Cristina w ROU 1031 Csm Ploiesti 2,5 1 19 17,5
76 60
II Mircea, Marius-Ionut ROU 1392 Clubul C.Sah Buc. 2 2 24,5 23
77 73
FC Cirstea, Radu ROU 1136 Asc DacoGet. Buc. 2 2 20 19,5
78 26
II Podea, Andrei ROU 1731 Ac Alfil Pitesti 2 1 24 21,5
79 79
III Fetcu, Amalia w ROU 1007 Cs Univ.Sah Buc. 2 1 20,5 19
80 83
FC Cioroianu, Ivo ROU 1001 Cs Micul Print Br. 2 1 19 18
81 88
Madan, David MDA 1001 Moldova 2 1 13,5 12,5
82 85
FC Ilie, Gabriel-Danut ROU 1001 Acs Oxygen 2 0 18,5 17,5
83 27
II Fluture, Valentin-Petrica ROU 1722 Cs Ga.Damei Pl. 1,5 1 26 23,5
84 81
FC Banu, Alessandro Nicolas ROU 1001 Acs Oxygen 1,5 1 21,5 19,5
85 82
FC Bujoreanu, Vlad-Mihai ROU 1001 Csu Ase Buc. 1,5 1 19,5 18,5
86 67
II Tudor, George S. ROU 1262 Acs M.M. Buc. 1 1 19 18
87 76
II Anghel, Andreea-Roberta w ROU 1084 Acs MasterM. Buc. 1 0 23,5 21,5
88 87
Iordachi, Noe MDA 1001 Moldova 1 0 19,5 17,5

 SANDULESCU  Gheorghe      

    
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 1 1 CM Kuzhylnyi, Oleksandr 2260 UKR Ucraina 6,5
0
2 23 70 Vrabie, Ion 1228 MDA Moldova 3
1
3 12 6 AGM Angelov, Zvetomir 2087 BUL Bulgaria 5,5
0
4 29 67 II Tudor, George S. 1262 ROU Acs M.M. Buc. 1
1
5 17 22 II Vasile, Matei 1779 ROU Cs Univ. Sah Buc. 3
0
6 27 62 II Grasu, Denis-Gabriel 1366 ROU Acs Lura Brasov 4
0
7 34 71 Madan, Bogdan 1169 MDA Moldova 2,5
½
      

*************************************************************************************

                        Campionatul National pe Echipe - Masculin - DIVIZIA A - 2023
Busteni - 9 / 15 octombrie 

MF  MIROIU  George  Catalin  

            Anul acesta Divizia A pe echipe masculine s-a jucat la Busteni, unde 9 echipe
         s-au luptat pentru calificarea in Superliga, pe parcursul a 9 runde. Printre
         participante, in premiera, s-a numarat si AC de Sah Alfil Pitesti , echipa la care
         tocmai s-a transferat fostul nostru junior si coechipier, MF MIROIU George -
         Catalin. Nu doar ca a jucat pe prima masa , o masa din an in an tot mai dificila,
         dar si-a asumat si responsabilitatea de capitan de echipa. S-a achitat cu brio
         de a doua sarcina, echipa ocupand pozitia a 4 a, care-i permite ramanerea in
         a 2 a liga si anul viitor si tinand cont ca primele doua pozitii ce permiteau
         calificarea in prima liga erau aproape de neatins, dat fiind loturile primelor
         doua clasate : CS Sparta Techirghiol si CS Universitar Ploiesti. In ce priveste
         sarcina extrem de grea de jucator pe prima masa l-a depasit, deoarece este
         imposibil sa joci cu adversari teoretic superiori si concomitent sa fii perturbat
         de eventualele propuneri de remiza si evaluarea pozitiilor componentilor
         intregii tale echipe pentru luarea deciziei corecte. Nu poti fi si una si alta decat
         daca esti net superior adversarilor tai. Pe masa a 3 a poate ar fi mers. In atari
         conditii , cele 2,5 puncte din 8 posibile scoase de Catalin par a fi ceva firesc.
         Poate la anul, Catalin se va axa mai mult pe jocul propriu, coborand pe o masa,
         doua mai jos.

CLASAMENT FINAL  DIVIZIA A  2023 

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9  TB1   TB3 
1 CS Sparta Techirghiol  *  3 6 15 36
2 CS Universitar Ploiesti 3  *  3 4 5 5 6 5 6 14 37
3 CS Otopeni 3  *  3 5 3 6 11 31,5
4 AC de Sah Alfil Pitesti 2 3  *  3 4 10 27
5 SCM Gloria Buzau 1 1  *  8 25
6 ACS Pionii Regelui Romanesti ½ 1 3 3  *  3 4 7 20,5
7 CSM Cluj Napoca ½ 0 2 ½ 3  *  4 5 16
8 CS Dinamo Bucuresti ½ 1 0 2  *  5 2 15
9 CSM Focsani 2007 0 0 ½ ½ 2 1  *  0 8
 
MF  MIROIU  George  Catalin 
 
               5. AC de Sah Alfil Pitesti (RtgAvg:2174 / TB1: 10 / TB2: 0) Captain: Miroiu George Catalin
Bo. Name Rtg FED Pts. Games
1 FM Miroiu, George-Catalin 2341 ROU 2,5 8
2 FM Sanz Wawer, Daniel 2359 ESP 5,5 7
3 IM Foisor, Ovidiu-Doru 2305 ROU 3,5 7
4 I Costin, Alexandru 2088 ROU 4 8
5 I Veneteanu, Mihai 2034 ROU 4 8
6 I Capragiu, Matei-Stefan 1914 ROU 4,5 7
7 CM Stancu, Ovidiu-Grigore 1873 ROU 1 1
8 I Radulescu, Andrei 1869 ROU 2 2

Rd. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 46 FM Nastase, Robert-Paul 2237 ROU Cs Otopeni 4
1
2 9 CM Nedelcu, Teodor-Cosmin 2303 ROU Scm Gloria Buzau 4,5
0
3 56 I Veress, Armand 2168 ROU Cs Dinamo Bucuresti 1
1
4 29 I Danila, Stefan 1920 ROU Csm Focsani 2007 3,5
0
5 14 CM Horvat, Dan-Sebastian 2076 ROU Csm Cluj Napoca 2,5
½
6 50 FM Baranciuc, Alexandr 2320 MDA 5,5
0
7 4 GM Hamitevici, Vladimir 2482 MDA 6
0
8 20 GM Zanan, Evgeny 2465 ISR 7
0