ŞAH - CONPET     SAHDACIA   SAHDACIA

       SAHDACIA   SAHDACIA SAHDACIA    2018                                              

  

Informatii Sahiste detaliate

                                                              Trimestrul II , 2018

 

                   

                                          " Campionatele Naționale pentru veterani 2018 "
                                                Techirghiol / 29 iunie - 05 iulie
               
       O finala de veterani pe care as vrea sa o uit cat mai repede. O finala
       chinuita din toate punctele de vedere. Al doilea concurs in continuare,
       dupa"Trofeul Litoralului",la doar o zi, cu naveta zilnica Eforie - Techirghiol,
       pe fondul unui bioritm catastrofal si sub presiunea unei situatii familiale ce
       necesita prezenta mea acasa, m-au facut sa ratez multiple oportunitati si
       chiar plecarea mai devreme, inaintea ultimei probe, de blitz.
       Clasicul, s-a cam terminat in runda a 2 a, cand intr-o pozitie de remiza
       chioara, analizata pe toate fetele dupa partida cu adversarul, MI Baluta C.,
       am fortat o victorie iluzorie si am pierdut. Ce a urmat a fost o lunga
       frustrare obositoare si lipsa de pofta de joc. Cu 3,5 puncte din 7 posibile a
       rezultat o mediocra clasare. Nici la proba de dezlegari nu a fost prea bine,
       ratand inexplicabil 2 din cele 3 probleme de mat in 2 mutari, cu o
       frustranta clasare pe pozitia a 4 a. La sah rapid a inceput sa se mai
       amelioreze cat de cat bioritmul, astfel incat am jucat ceva mai bine si am
       terminat pe locul 9 (din 36 participanti), cu 4,5 puncte din 7, cu frumoase
       victorii la favoritul nr.1, maestrul Magdan Cezar si CM Atimoftoaiei Dtru.

CM    ANUTA  Laurentiu

Dezlegari

                                                           Finala CN veterani 2018 dezlegari
Clasament masculin
Loc Nume Club Cat. Timp Puncte
1 Pancu Gheorghe Acs Duellist Iasi S50 118 20 I S50
2 Tufa Mihai Clubul De Sah Diana Galati S65 119 15.5 I S65, II S50
3 Petrovici Valeriu Cs Universitatea Arad S65 120 15.5 II S65, III S50
4 Anuta Elefterie-Laurentiu Cs Conpet Ploiesti S50 120 7.5
5 Galupa Vasile Cs Spartac Bucuresti S65 120 7.5 III S65
6 Cernea Radu-Gheorghe Sport Club Juventus Bucuresti S65 113 4.5
7 Costeniuc Gheorghe Raraul Campulung Moldovenesc S50 116 1.5
8 Baluta Constantin Clubul Central de Sah Bucuresti S65 120 1.5
9 Ionita Gheorghe Cs Mediator Giarmata Vii S50 108 1
10 Dumitrica Neculai Acs Pheonix Buzau S50 112 1
11 Simion Nicolae Cs Tinerii Maestri Bucuresti S65 89 0
12 Boda Relu Acs Master Mind Bucuresti S65 120 0
Arbitru, Techirghiol
IA Dinu-Ioan Nicula 3 iulie 2018
 

    

ANUTA   Laurentiu 

            O proba de dezlegari mai dificila ca niciodata. Cel putin cele 3 probleme de
      mat in 2 mutari, au fost criminale, dovada ca din cei 12 concurenti, 7 nu au
      reusit sa rezolve nici macar una (printre ei si un maestru international ).
      Eram convins ca le-am rezolvat corect toate 3, mai ales ca pierdusem mult
      timp la ele, dar dificultatea si pasa proasta in care ma aflam m-au facut sa
      nu sesizez subtilitatile la doua dintre ele. Singura medalie pe care mizam s-a
      ratat numai si numai din vina mea. Totusi, revin cu o problema pe care am
      sesizat-o inca de acum 3 ani, care apare doar la finalele de veterani si la
      care oficialii FRSah raman opaci, desi chestiunea este de o anormalitate
      flagranta. Doar in sahul bananier romanesc se poate petrece situatia cand
      la o competitie nationala, pentru acelasi (singur) rezultat, aceluiasi jucator,
      i se (pot ) acorda 2 (doua) medalii (premii). Este de un absurd total ca in
      situatia in care participa la veterane 3 jucatoare, sa concureze pentru 3
      medalii, facand separatia clara cu veteranii (firesc !), iar la masculin, cand
      participa suficienti jucatori,sa nu faci separatia intre"peste 50" si "peste 65".
      Chiar si in situatia discutabila de participare la comun a celor 2 categorii de
      varsta, acordarea a doua medalii (premii) simultan este aberanta. Ori esti
      intr-o categorie, ori esti in cealalta.Nu poti fi simultan in amandoua. Nu este
      nici logic, nici moral !

 Sah  Clasic

Clasament  final  dupa 7 runde 

Rk. SNo Name Typ Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 2 FM Suciu Dinu-Simi S50 2100 Cs Muncitorul Resita 6,0 26,5 22,25
2 16 CM Verciuc Nicolae S50 1862 As Club Sah Victoria Bacau 5,5 29,5 21,75
3 5 CM Nastase Stefan S65 1923 Sport Club Juventus Bucuresti 5,0 33,5 22,25
4 21 CM Cernea Radu-Gheorghe S65 1762 Sport Club Juventus Bucuresti 5,0 29,0 20,00
5 4 CM Bonte Arghir S50 1965 Clubul De Sah Al Municipiului 5,0 26,0 17,50
6 14 CM Dracea Gheorghe S50 1867 Acs Dumbravita 5,0 25,5 15,00
7 3 NM Chesca Alexandru S65 2015 Scm Gloria Buzau 4,5 30,0 18,50
8 9 I Craciun Gheorghe S50 1902 Cs Sparta Techirghiol 4,5 26,0 13,25
9 13 I Chirimbu Alexandru-Claudiu S50 1869 Cs Dacia Craiova 4,5 21,5 14,00
10 10 CM Fugulyan Grigore S50 1884 Cs Universitatea Arad 4,0 30,0 17,00
11 23 CM Moldoveanu Paul S65 1705 Csm Buzau 4,0 29,5 16,25
12 8 NM Tufa Mihai S65 1906 Clubul De Sah Diana Galati 4,0 26,5 13,00
13 17 I Linca Ionel S50 1822 Acs Sissa Constanta 4,0 24,0 11,25
14 12 CM Calugar Mihail S65 1881 Clubul De Sah Deva 4,0 24,0 10,25
15 22 CM Milea Florian S65 1747 Cs Spartac Bucuresti 4,0 23,0 10,75
16 20 I Dumitrascu Daniel S50 1767 Acs Fianchetto Constanta 4,0 22,0 9,75
17 1 IM Baluta Constantin S65 2139 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 31,5 13,25
18 15 CM Sorbun Cristinel S50 1867 Club Sah Caissa Miercurea Ciuc 3,5 26,0 11,75
19 6 CM Martian Fanase S65 1913 CS Sparta Techirghiol 3,5 23,5 9,50
20 26 I Dordea Vasile S65 1648 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,5 23,0 8,00
21 11 CM Anuta Elefterie-Laurentiu S50 1881 Cs Conpet Ploiesti 3,5 22,5 10,50
22 19 I Coman Liviu S50 1792 Cs Carpati Sinaia 3,0 27,5 9,75
23 7 I Aioanei Gheorghe S50 1908 Cs Capablanca Iasi 3,0 26,0 9,00
24 27 II Parvulescu Nicu S65 1645 Acs Duellist Iasi 3,0 25,0 8,50
25 18 FM Vasile Constantin S65 1814 Acs Sissa Constanta 3,0 24,5 8,50
26 24 I Boda Relu S65 1671 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 22,5 8,00
27 34 CM Dumitrica Neculai S50 1408 Acs Pheonix Buzau 3,0 20,5 3,50
28 28 I Costeniuc Gheorghe S50 1592 Raraul Campulung Moldovenesc 3,0 18,5 4,00
29 25 I Leahu Cristian-Constantin S50 1658 Cs Mediator Giarmata Vii 2,5 18,0 2,50
30 33 II Dinca Gheorghe S65 1447 Sah Club Ramnicu Valcea 2,0 23,5 2,00
31 30 CM Simion Nicolae S65 1546 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,0 23,0 5,25
32 32 I Teodorescu Daniel S50 1468 Sah Club Ramnicu Valcea 2,0 20,5 5,00
33 35 I Ionita Gheorghe S50 1385 Cs Mediator Giarmata Vii 1,5 20,0 2,50
34 31 II Galupa Vasile S65 1507 Cs Spartac Bucuresti 1,5 19,0 1,25
35 29 I Porumb Alecu S65 1582 Cs Universitatea Targoviste 1,5 18,5 1,00
 

 

CM    ANUTA  Laurentiu 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 11 28 I Costeniuc Gheorghe 1592 Raraul Campulung Moldovenesc 3,0 w 1
2 1 1 IM Baluta Constantin 2139 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 w 0
3 9 27 II Parvulescu Nicu 1645 Acs Duellist Iasi 3,0 s ½
4 11 19 I Coman Liviu 1792 Cs Carpati Sinaia 3,0 s 0
5 12 6 CM Martian Fanase 1913 CS Sparta Techirghiol 3,5 w 1
6 9 22 CM Milea Florian 1747 Cs Spartac Bucuresti 4,0 w 0
7 12 25 I Leahu Cristian-Constantin 1658 Cs Mediator Giarmata Vii 2,5 s 1

  Sah Rapid

Clasament  final  dupa 7 runde

Rk. SNo Name Typ Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 18 CM Nastase Stefan S65 1818 Sport Club Juventus Bucuresti 6,0 0,0 27,0 21,75
2 16 CM Fugulyan Grigore S50 1836 Cs Universitatea Arad 5,5 1,0 29,5 22,00
3 4 NM Kutnik Alexandru-Francisc S65 2038 Acs Sissa Constanta 5,5 0,0 31,5 24,25
4 2 FM Suciu Dinu-Simi S50 2191 Cs Muncitorul Resita 5,0 0,0 30,0 18,75
5 22 I Dumitrascu Daniel S50 1794 Acs Fianchetto Constanta 5,0 0,0 25,0 15,50
6 9 I Aioanei Gheorghe S50 1907 Cs Capablanca Iasi 5,0 0,0 22,5 15,50
7 25 I Linca Ionel S50 1716 Acs Sissa Constanta 4,5 0,0 27,0 16,75
8 7 CM Bonte Arghir S50 2003 Clubul De Sah Al Municipiului 4,5 0,0 27,0 15,25
9 14 CM Anuta Elefterie-Laurentiu S50 1862 Cs Conpet Ploiesti 4,5 0,0 23,5 13,50
10 28 CM Ionescu-Bujor Miron S65 1600 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 0,0 32,0 17,25
11 3 IM Baluta Constantin S65 2139 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 0,0 29,5 15,50
12 5 NM Tufa Mihai S65 2019 Clubul De Sah Diana Galati 4,0 0,0 28,0 13,25
13 1 NM Magdan Cezar-Constantin S65 2235 Cs Universitatea Arad 4,0 0,0 27,0 14,00
14 6 CM Atimoftoaei Dumitru S50 2016 Cs Capablanca Iasi 4,0 0,0 27,0 13,00
15 23 CM Verciuc Nicolae S50 1779 As Club Sah Victoria Bacau 4,0 0,0 24,0 13,00
16 15 CM Sorbun Cristinel S50 1850 Club Sah Caissa Miercurea Ciuc 4,0 0,0 24,0 11,00
17 17 I Coman Liviu S50 1835 Cs Carpati Sinaia 3,5 0,0 31,5 13,75
18 11 CM Calugar Mihail S65 1881 Clubul De Sah Deva 3,5 0,0 29,5 12,00
19 12 CM Cernea Radu-Gheorghe S65 1880 Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 0,0 22,5 9,50
20 21 CM Simion Nicolae S65 1801 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,5 0,0 21,0 9,50
21 10 I Craciun Gheorghe S50 1902 Cs Sparta Techirghiol 3,0 0,0 25,0 9,25
22 33 I Ionita Gheorghe S50 1469 Cs Mediator Giarmata Vii 3,0 0,0 25,0 9,00
23 19 FM Vasile Constantin S65 1818 Acs Sissa Constanta 3,0 0,0 25,0 8,00
24 30 II Parvulescu Nicu S65 1574 Acs Duellist Iasi 3,0 0,0 23,5 8,00
25 20 CM Milea Florian S65 1814 Cs Spartac Bucuresti 3,0 0,0 20,5 5,00
26 13 CM Dracea Gheorghe S50 1867 Acs Dumbravita 3,0 0,0 20,0 5,00
27 35 II Dinca Gheorghe S65 1426 Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 0,0 19,5 5,75
28 29 I Boda Relu S65 1578 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 0,0 16,5 3,00
29 8 CM Martian Fanase S65 1913 CS Sparta Techirghiol 2,5 0,0 27,5 6,50
30 27 I Porumb Alecu S65 1623 Cs Universitatea Targoviste 2,5 0,0 20,0 4,50
31 36 CM Dumitrica Neculai S50 1296 Acs Pheonix Buzau 2,5 0,0 17,0 2,75
32 32 I Leahu Cristian-Constantin S50 1502 Cs Mediator Giarmata Vii 2,0 0,0 26,0 7,00
33 24 CM Moldoveanu Paul S65 1728 Csm Buzau 2,0 0,0 17,5 1,50
34 34 IV Toza Lucian S65 1465 Acs Sissa Constanta 1,5 0,0 21,5 1,25
35 26 I Costeniuc Gheorghe S50 1642 Raraul Campulung Moldovenesc 1,5 0,0 21,0 4,00
36 31 II Galupa Vasile S65 1507 Cs Spartac Bucuresti 0,0 0,0 17,5 0,00

   

CM   ANUTA  Laurentiu

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 14 32 I Leahu Cristian-Constantin 1502 Cs Mediator Giarmata Vii 2,0 s 1
2 3 3 IM Baluta Constantin 2139 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 w 0
3 11 26 I Costeniuc Gheorghe 1642 Raraul Campulung Moldovenesc 1,5 s 1
4 4 1 NM Magdan Cezar-Constantin 2235 Cs Universitatea Arad 4,0 w 1
5 5 28 CM Ionescu-Bujor Miron 1600 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 s 0
6 6 6 CM Atimoftoaei Dumitru 2016 Cs Capablanca Iasi 4,0 s 1
7 5 5 NM Tufa Mihai 2019 Clubul De Sah Diana Galati 4,0 w ½
 

********************************************************************************************  

                                                     " Festivalul International FISCA 2018 "     
                                                  Cap Aurora  /  22 iunie - 01 iulie

                Desfasurat aproximativ in paralel cu "Trofeul Litoralului", din nefericire
        pentru sahisti, "Festivalul International FISCA 2018", open de traditie, a
        reunit la start 159 de participanti. Printre jucatorii cu "pedigree" (2 GM,
       11 MI,15 MF), s-a numarat si MF MIROIU George Catalin, cotat ca al 8 lea
       favorit. Cu toate ca a avut un start excelent, cu 5 din 6 posibile si cu doua
       remize bune la adversari tari, in rundele 7 si 8, infrangerea din runda
       finala la jucatorul american Kavutskiy Konstantin (MI 2397) l-a scos de pe
       orbita premiantilor, coborandu-l tocmai pe locul 16, adversarul sau
       ocupand locul 2, la egalitate de puncte cu castigatorul GM Murariu Andrei.
       Asa cum des se intampla in sah, de la extaz la agonie nu este decat un pas.
       In afara de Catalin au participat alti 13 ploiesteni. Printre ei si doi fosti
       componenti ai clubului nostru : CIMPOIASU Dan si POPA Marian.
       Dan a avut o evolutie excelenta, poate cel mai bun turneu al sau, cu cele
       5,5 puncte clasandu-se pe locul 33, mult deasupra rangului sau (59).
       Victoria la Voiteanu G. si remizele la Daianu Cr. si Breahna R., toti MF,
       subliniind forma buna afisata. Marian a fost mai predispus atmosferei de
       vacanta, ca orice slujbas care prinde cateva zile libere si a strans doar
       4 puncte si acelea cu mare greutate. Poate la urmatoarea vacanta...

        

        MF  MIROIU  George  Catalin                    CIMPOIASU  Dan                             POPA  Marian

 

Clasament  final  dupa 9 runde

Loc Nr.start Numele Tip ELO Club/Oras Pct.  TB2   TB3 
1 1 GM Murariu Andrei 2504 Clubul De Sah Al Municipiului 7,5 48,0 45,00
2 5 IM Kavutskiy Konstantin 2397 SUA 7,5 48,0 43,00
3 7 IM Vasiesiu Dan S50 2379 Cs Sah Club Galati 7,0 48,0 40,00
4 28 CM Antonica Dragos-Andrei U14 2143 Clubul De Sah Diana Galati 7,0 46,0 37,00
5 4 IM Anton Teodor 2431 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,0 45,5 37,50
6 2 GM Georgescu Tiberiu-Marian 2497 Clubul De Sah Al Municipiului 7,0 45,0 36,75
7 11 FM Martinovici Ilie U16 2360 Scm Gloria Buzau 7,0 44,0 36,25
8 6 IM Grecescu Gabriel-Andrei 2389 Acs Mmi Andrei Murariu 6,5 49,0 38,25
9 10 IM Carmaciu Lucian-Catalin 2370 Cs Sah Club Galati 6,5 48,5 36,75
10 13 FM Banzea Alexandru-Bogdan U18 2337 Clubul Central De Sah Bucurest 6,5 47,0 36,25
11 21 FM Dicu Razvan-Stefan 2223 Cs Otopeni 6,5 42,5 33,50
12 9 IM Baratosi Daniel 2371 Acs Sah Club Vados Arad 6,0 49,5 34,25
13 17 IM Dambrauskas Virginijus S50 2301 Lituania 6,0 49,0 33,00
14 3 IM Cioara Andrei-Nestor 2444 Cs Universitar Ploiesti 6,0 48,0 33,75
15 32 WFM Yugina Maria 2124 Rusia 6,0 47,5 33,25
16 8 FM Miroiu George-Catalin 2373 Cs Universitatea Targoviste 6,0 46,0 30,50
17 33 CM Padurariu Mihai-Edward U14 2107 Cs Sah Club Galati 6,0 45,5 30,50
18 34 CM Ghimpu Samuel-Timotei U16 2087 Acs Smart Galati 6,0 45,0 32,25
19 18 FM Vasiesiu Victor U18 2295 Css Targu Mures 6,0 44,5 31,50
20 23 CM Martian Dragos-Daniel 2221 Acs Logic Delta 6,0 44,0 28,50
21 27 WFM Cosman Andreea-Marioara 2160 Csm Bucuresti 6,0 43,5 28,50
22 14 FM Nastase Robert-Paul U20 2331 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 43,0 30,75
23 86 Mihailova Alina U14 1706 Moldova 6,0 42,5 24,50
24 35 I Mocanu Victor-Valentin 2081 Cs Sah Club Galati 6,0 42,0 28,50
25 29 CM Nuta Dan 2141 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 6,0 41,0 28,50
26 48 I Craciun Alexandru-Emilian U16 1969 Acs Smart Galati 6,0 39,5 26,00
27 31 IM Nevednichy Boris M S65 2130 Moldova 6,0 39,0 28,00
28 36 I Isfan Ioan-Marius U16 2054 Cs Fairplay Braila 6,0 36,5 26,75
29 78 Martinenco Sergiu 1790 Moldova 6,0 32,0 22,00
30 12 IM Rosen Eric 2355 SUA 5,5 49,0 29,25
31 16 FM Pisu Robert-Daniel 2304 Acs Smart Galati 5,5 45,5 28,50
32 15 FM Gheorghiu Calin 2318 Cs Politehnica Iasi 5,5 44,5 26,50
33 59 Cimpoiasu Dan S50 1904 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 44,5 26,50
34 38 CM Creanga Robert-Ionut U12 2044 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,5 44,5 25,50
35 49 I Stoian Cristian-Georgian U14 1959 Csm Craiova 5,5 43,0 26,75
36 22 FM Breahna Radu S50 2222 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 5,5 43,0 26,00
37 20 NM Nita Lucian 2225 Cs Universitatea Targoviste 5,5 42,0 27,25
38 39 I Coman Mihnea-George U16 2043 Acs Smart Galati 5,5 41,0 25,50
39 24 FM Voiteanu Gabriel 2203 Cs Universitar Ploiesti 5,5 41,0 24,50
40 26 CM Andronescu Madalin 2169 Acs Pheonix Buzau 5,5 40,5 25,75
41 56 WCM Lolici Iselin-Amanda 1920 Cs Universitatea Arad 5,5 40,5 22,75
42 41 I Farcadi Hunor U16 2019 Css Targu Mures 5,5 40,0 24,50
43 45 Ribarov Valerij S50 1988 Bulgaria 5,5 39,5 22,50
44 25 FM Daianu Cristian-Clement 2193 Cs Otopeni 5,5 39,0 24,00
45 71 Verbin Valentina U16 1841 Moldova 5,5 39,0 20,75
46 51 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela U14 1935 Clubul Central De Sah Bucurest 5,5 38,5 22,25
47 70 AIM Costin Alexandru U14 1858 Csm Bucuresti 5,5 38,0 20,25
48 63 Savov Ilko Ananiev 1893 Bulgaria 5,5 37,0 22,25
49 76 CM Mogirzan Matei-Valeriu U10 1809 Css Nr. 1 Timisoara 5,5 36,5 20,25
50 40 I Coca Cristi-Iulian U14 2037 Acs Smart Galati 5,0 47,0 25,25
51 47 I Stefan Mihai U16 1971 Cs Universitar Ploiesti 5,0 44,0 22,50
52 84 I Mainescu Andrei-Cristian U12 1722 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 43,5 20,75
53 19 IM Vasilescu Lucian-Mihail S50 2239 Cs Otopeni 5,0 43,0 24,50
54 55 WCM Nastase Andreea-Cristina U18 1924 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 42,5 21,50
55 37 CM Bulau Andrei-Cristian U16 2051 Cs Universitar Ploiesti 5,0 42,0 22,75
56 50 CM Stancu Ovidiu-Grigore S50 1952 Ac De Sah Alfil Pitesti 5,0 42,0 21,50
57 74 I Serban Cristian-Stefan U14 1822 Cs Universitar Ploiesti 5,0 42,0 21,25
58 79 WCM Balan Briana-Cleopatra U18 1783 Lps Satu Mare 5,0 42,0 20,50
59 30 AIM Paraschiv Paul-Alexandru U16 2140 Csu Universitatea De Vest Timi 5,0 41,5 22,75
60 72 I Ciobanu Bogdan 1839 Sport Club Juventus Bucuresti 5,0 41,5 22,25
61 73 I Codreanu Alex-Cosmin U16 1823 Cs Sah Club Galati 5,0 41,0 22,50
62 57 I Mintau Andrei-Catalin U14 1917 Cs Universitar Ploiesti 5,0 41,0 20,50
63 77 I Nastore Pavel-Alexandru U12 1796 Csm Bucuresti 5,0 41,0 20,00
64 64 I Berechet Stefan-Mario U16 1890 Scm Gloria Buzau 5,0 39,0 19,75
65 58 WCM Panainte Andreea-Bianca U18 1904 Csm Bucuresti 5,0 37,0 19,00
66 60 CM Marcu Iulian S50 1899 Csm Craiova 5,0 36,5 20,50
67 53 I Dobrin Ionut-Alexandru U16 1930 Acs Smart Galati 5,0 36,5 20,25
68 97 I Popa Catalina-Elena U18 1634 Cs Universitar Ploiesti 5,0 36,5 18,50
69 82 I Mastalos Iannis-Mihai U14 1756 Cs Universitar Ploiesti 5,0 36,5 18,25
70 42 I Voicu Gabriel U20 2017 Cs Sah Club Galati 5,0 36,0 19,50
71 61 I Stegaroiu Marcel-Florian 1899 Cs Tinerii Maestri Craiova 5,0 35,0 18,50
72 89 I Mihalca Imre-Gheorghe S50 1695 Acs ''la Bunicu'' Baia Mare 5,0 33,5 16,00
73 52 AIM Dobre Ana-Margareta-Alexandra 1930 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 33,0 19,25
74 43 I Turlea Constantin 2014 Cs Universitar Ploiesti 4,5 46,5 21,75
75 65 I Stan Andrei-Mihaita U18 1888 Scm Gloria Buzau 4,5 44,5 22,25
76 108 I Puia Alexia-Teodora U12 1549 Csm Bucuresti 4,5 41,5 17,75
77 46 I Panainte Daniel-Iulian 1973 Css Palatul Copiilor Constanta 4,5 40,5 17,00
78 54 Nikula Mikko 1927 Finlanda 4,5 38,0 18,50
79 112 II Serban Viorel S50 1520 Cs Logic 64 Brasov 4,5 37,5 17,50
80 81 I Rata Anamaria U14 1762 Csm Ploiesti 4,5 37,5 17,00
81 67 I Zlatea Cezar-Stelian U16 1876 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 37,0 16,75
82 96 I Craita Sorin 1647 Cs Sah Club Galati 4,5 37,0 15,75
83 80 FM Georgescu Gabriel-Ioan S65 1774 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 36,5 17,50
84 88 II Serbanoiu Constantin 1701 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 36,5 15,00
85 92 I Butusina Samuel U16 1686 Acs Sah Club Vados Arad 4,5 36,5 15,00
86 115 II Ungureanu Florin 1486 Acs Smart Galati 4,5 36,0 14,25
87 105 I Rosca Grigore S65 1569 Cs Sparta Techirghiol 4,5 35,0 16,00
88 106 I Andres Marina-Corina U18 1565 Cs Sah Club Galati 4,5 35,0 13,75
89 103 I Radu David (Cr) U10 1597 Csm Bucuresti 4,5 34,0 15,25
90 44 I Ambru Dan-Calin 2013 Acs Samus Sah Club Cluj Napoca 4,0 45,0 17,25
91 93 II Musteata Darius-Gabriel-Orlando U14 1670 Csm Bucuresti 4,0 42,5 18,75
92 90 AFM Paraschiv Petronela-Alexandra U16 1694 Csu Universitatea De Vest Timi 4,0 42,5 16,50
93 62 CM Nedelcu Teodor-Cosmin U12 1896 Scm Gloria Buzau 4,0 41,5 17,00
94 68 I Vilcu Matei-Stefan U14 1874 Css Targu Mures 4,0 40,5 15,00
95 66 Romanesco Roel 1885 Olanda 4,0 40,5 15,00
96 87 II Radulescu Andrei 1705 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,0 40,0 17,25
97 100 II Dumitrescu Daniel U12 1625 Csm Bucuresti 4,0 39,0 15,25
98 128 Tiganas Vadim 1323 Moldova 4,0 38,0 14,00
99 114 Cotun Mihaela U16 1495 Moldova 4,0 37,5 12,25
100 140 II Zamfir Octavian 1167 Cs Sah Club Galati 4,0 37,0 16,00
101 94 Manitcaia Alina U18 1667 Moldova 4,0 37,0 13,50
102 83 I Otetea Ioana U14 1728 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 36,0 13,50
103 104 Socolov Victor S65 1575 Moldova 4,0 35,5 12,50
104 107 II Volovici Radu-Maxim-Cristian U16 1561 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,0 35,0 14,75
105 91 II Spiridon Mihai-Zoltan 1689 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 35,0 13,50
106 95 AIM Ulian Andrei-Octavian U12 1659 Csm Bucuresti 4,0 35,0 12,00
107 116 II Prelipcean Eric-Matei U10 1485 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 4,0 35,0 11,50
108 117 II Bantescu Dan U12 1482 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 34,0 12,75
109 129 II Jumbei Victoria U18 1314 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 4,0 34,0 12,50
110 98 Focsa Iurie S50 1628 Moldova 4,0 33,5 12,25
111 119 Cogut Irina U16 1446 Moldova 4,0 33,0 13,50
112 151 Dimitriu Matei 0 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 32,5 13,00
113 75 I Popa Marian S50 1821 Cs Universitar Ploiesti 4,0 31,5 12,00
114 110 II Capragiu Matei-Stefan U14 1530 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,0 30,5 11,00
115 120 II Pataki Dragos-Ioan U12 1420 Cs Sah Club Potaissa Turda 4,0 30,0 12,75
116 85 I Fetcu Marius-Eugen S65 1712 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 27,5 10,00
117 157 FC Florescu Cristian 0 Acs Logismart Sibiu 3,5 42,0 17,25
118 69 I Mihai Cristian U14 1867 Acs Smart Galati 3,5 42,0 15,75
119 118 II Moroianu Stefan S65 1474 Cs Spartac Bucuresti 3,5 39,0 14,75
120 102 I Popa Andrada U18 1605 Cs Universitar Ploiesti 3,5 36,5 11,50
121 131 II Mocan Adrian 1283 Cs Mediator Giarmata Vii 3,5 35,0 11,75
122 109 I Anusca Vasile S50 1541 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 34,0 9,00
123 113 I Popescu Silvestru-Sorin S50 1515 Asociatia Sah Club Bistrita 3,5 33,0 8,50
124 152 Dumitrache Dragos-Alexandru 0 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,5 30,5 10,50
125 121 II Visoiu Nicolae 1390 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 30,0 10,50
126 111 II Slobozeanu Mihail-Lucian 1527 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 38,0 12,75
127 123 II Saioc David U10 1377 Acs Sah Club C&c Bucuresti 3,0 37,5 13,50
128 101 I Uzuneanu Gabriela U18 1608 Cs Fairplay Braila 3,0 35,0 10,00
129 150 Cataveicu Ion 0 Moldova 3,0 34,5 10,00
130 125 I Ghenea Razvan-Marian U16 1354 Cs Noua Generatie Mangalia 3,0 34,5 10,00
131 134 Verjbitchii Serghei 1237 Moldova 3,0 33,5 6,50
132 133 I Ivancescu Bogdan-Andrei U08 1259 Csm Bucuresti 3,0 32,5 7,00
133 135 II Cristescu Alexandru-Mihai U16 1220 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,0 32,0 8,50
134 146 II Gradinaru Tudor-Matei U12 1034 Cs Universitatea Targoviste 3,0 31,5 9,00
135 142 II Mocanu Ruxandra-Ioana U14 1097 Cs Universitatea Targoviste 3,0 31,0 9,50
136 124 II Iana Florin 1376 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 30,5 10,00
137 122 II Bantescu Petre S50 1382 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 30,5 7,00
138 143 II Hristea Andreea-Beatrice U16 1093 Acs Logic Delta 3,0 30,0 8,25
139 127 II Ivascu Gabriel-Doru 1323 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 29,5 6,00
140 145 II Grigore Fabian-Cristian U14 1053 Cs Universitatea Targoviste 3,0 26,0 7,00
141 132 II Dobra Robert-Cristian U16 1274 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 26,0 5,50
142 156 Stegaroiu Ionut-Marian U18 0 Cs Tinerii Maestri Craiova 3,0 24,5 5,00
143 99 II Gal Peter S50 1627 Acs Juvenes Targu Mures 2,5 32,5 5,75
144 147 Sandulache Mihnea 0 2,5 31,5 9,00
145 139 II Revnic Calin 1189 Cs Sah Club Potaissa Turda 2,5 31,5 7,00
146 159 II Niculescu-Gorpin Mihail S65 1436 Acs Master Mind Bucuresti 2,5 30,5 8,50
147 141 II Revnic Radu-Andrei U12 1149 Cs Sah Club Potaissa Turda 2,5 28,0 5,25
148 126 II Jumbei Nicolae U16 1325 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 2,5 27,5 5,50
149 137 II Mitu Andrei-Stefan U16 1205 Cs Noua Generatie Mangalia 2,5 27,5 4,25
150 136 II Boncea-Pentac Salia-Ana U16 1213 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 2,0 32,5 3,50
151 148 Glavan Dumitru S50 0 Cs De Sah Lia Brasov 2,0 30,0 3,00
152 155 Sofroni Alexei 0 Moldova 2,0 27,5 6,00
153 154 Serban Adrian 0 Cs Logic 64 Brasov 2,0 27,0 4,00
154 158 FC Petre Gabriela (L.) U16 0 Clubul Central De Sah Bucurest 2,0 26,5 2,50
155 130 II Simion Adela-Maria U16 1304 Cs Sig-Mar Sighetu Marmatiei 1,5 28,5 3,75
156 144 II Suliman Reis U16 1067 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 1,5 25,0 2,50
157 149 Marc Crina-Maria 0 Cs Vointa Satu Mare 1,5 23,5 1,50
158 153 Marc Claudiu 0 Cs Vointa Satu Mare 1,5 23,0 1,50
159 138 II Dumitru Silvia-Alexandra U16 1196 Clubul Central De Sah Bucurest 1,0 32,5 2,50
 

 

MF  MIROIU Catalin 

Rd. Masa Nr.start Numele ELO Club/Oras Pct. Rez.
1 8 87 II Radulescu Andrei 1705 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,0 w 1
2 8 47 I Stefan Mihai 1971 Cs Universitar Ploiesti 5,0 s ½
3 15 54 Nikula Mikko 1927 Finlanda 4,5 w 1
4 9 35 I Mocanu Victor-Valentin 2081 Cs Sah Club Galati 6,0 s ½
5 10 37 CM Bulau Andrei-Cristian 2051 Cs Universitar Ploiesti 5,0 w 1
6 6 49 I Stoian Cristian-Georgian 1959 Csm Craiova 5,5 s 1
7 2 3 IM Cioara Andrei-Nestor 2444 Cs Universitar Ploiesti 6,0 w ½
8 6 11 FM Martinovici Ilie 2360 Scm Gloria Buzau 7,0 s ½
9 3 5 IM Kavutskiy Konstantin 2397 SUA 7,5 w 0
 

 

CIMPOIASU   Dan  

Rd. Masa Nr.start Numele ELO Club/Oras Pct. Rez.
1 57 139 II Revnic Calin 1189 Cs Sah Club Potaissa Turda 2,5 w 1
2 17 17 IM Dambrauskas Virginijus 2301 Lituania 6,0 s 0
3 45 106 I Andres Marina-Corina 1565 Cs Sah Club Galati 4,5 w 1
4 16 24 FM Voiteanu Gabriel 2203 Cs Universitar Ploiesti 5,5 s 1
5 17 29 CM Nuta Dan 2141 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 6,0 w ½
6 16 25 FM Daianu Cristian-Clement 2193 Cs Otopeni 5,5 s ½
7 80 -2 neimperecheat 0 0,0 - ½
8 19 26 CM Andronescu Madalin 2169 Acs Pheonix Buzau 5,5 w ½
9 17 22 FM Breahna Radu 2222 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 5,5 s ½
 

POPA  Marian

Rd. Masa Nr.start Numele ELO Club/Oras Pct. Rez.
1 71 154 Serban Adrian 0 Cs Logic 64 Brasov 2,0 w 1
2 31 33 CM Padurariu Mihai-Edward 2107 Cs Sah Club Galati 6,0 s 0
3 50 112 II Serban Viorel 1520 Cs Logic 64 Brasov 4,5 w 0
4 51 123 II Saioc David 1377 Acs Sah Club C&c Bucuresti 3,0 s 0
5 60 133 I Ivancescu Bogdan-Andrei 1259 Csm Bucuresti 3,0 w 1
6 48 116 II Prelipcean Eric-Matei 1485 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 4,0 s 0
7 57 134 Verjbitchii Serghei 1237 Moldova 3,0 s 1
8 49 102 I Popa Andrada 1605 Cs Universitar Ploiesti 3,5 w ½
9 51 114 Cotun Mihaela 1495 Moldova 4,0 s ½
 

 

******************************************************************************************** 

                          Festivalul International de Sah " Trofeul  Litoralului  2018 "  
                                           Eforie  Nord / 18  -  28 iunie
  
             Dupa 9 luni de inactivitate competitionala (sah clasic ), fortat de probleme        profesionale si familiale, am incercat sa reinod pasiunea, jucand un open
       traditional pentru sahul romanesc. N-as putea spune ca a fost nici bun, nici
       rau pentru mine, pentru o reacomodare, cu cele 5 puncte din 10 posibile,
       un loc aproape de rangul meu initial ( loc 48 din 102 participanti ), dar nici
       "n-am rupt gura targului", ratand destule oportunitati.Pe ansamblu, cotat
       de mine ca un concurs "de incalzire", inaintea finalelor de veterani, a fost
       acceptabil. Cu 4 GM, 5 MI si 8 MF, open-ul a atras jucatori dornici de sah
       de buna calitate si zile de plaja. In afara de subsemnatul, au mai participat
       inca doi jucatori reprezentand C.S.CONPET, veterana PORCOLEANU Doina
       si  ROMOSAN  Cristian, amandoi acumuland in final cate 3,5 puncte si
       situandu-se pe pozitiile 83, respectiv 87.
       In cadrul aceluiasi festival, s-a organizat si un concurs de dezlegari, la care
       am obtinut LOCUL 3 ( sectiunea "seniori").

                              C

CM     ANUTA  Laurentiu              PORCOLEANU  Doina                    ROMOSAN  Cristian

Clasament  final  dupa 10 runde

Rk. SNo Name FED RtgI Club/City Pts.  TB1   TB2   TB4 
1 4 GM Grigore George-Gabriel ROU 2479 Clubul De Sah Al Municipiului 8,0 53,5 66,5 2484
2 3 GM Manolache Marius ROU 2488 Cs Studentesc Medicina Timisoara 7,5 54,5 68,0 2480
3 1 GM Istratescu Andrei ROU 2581 Csu Universitatea De Vest Timi 7,5 54,0 67,5 2498
4 12 FM Stoleriu George ROU 2298 Cs Politehnica Iasi 7,5 53,5 66,0 2457
5 2 GM Kharitonov Alexandr RUS 2571 7,5 51,5 64,5 2416
6 8 FM Schitco Ivan MDA 2353 7,0 52,5 64,0 2370
7 7 FM Tomici Stefan ROU 2378 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,0 49,5 61,5 2280
8 5 IM Soltanici Ruslan MDA 2395 7,0 49,5 61,0 2244
9 6 IM Peptan Corina-Isabela ROU 2388 Csm Bucuresti 7,0 48,0 60,5 2198
10 10 FM Ileana George ROU 2325 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,5 51,5 63,5 2281
11 9 IM Itkis Boris ROU 2327 Cs Victoria Techirghiol 6,5 51,0 62,0 2176
12 19 CM Ciorgovean Iustin ROU 2178 Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 50,5 62,5 2297
13 17 Chircu Vadim MDA 2199 6,5 49,0 61,0 2204
14 11 IM Bargan Sergiu MDA 2308 6,5 48,5 61,0 2216
15 33 Glavan Pavel MDA 2008 6,5 47,5 58,5 2172
16 28 FM Fluerariu Radu-Cristian ROU 2027 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 47,0 59,0 2136
17 16 CM Zubcu Vlad-George ROU 2217 Cs Politehnica Iasi 6,5 47,0 58,0 2150
18 21 NM Ciobanu Viorel-Adrian ROU 2151 Clubul De Sah Diana Galati 6,5 46,0 56,0 2144
19 14 WIM Dragomirescu Angela ROU 2261 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 45,0 57,0 2109
20 30 WCM Bucur Denisa-Andreea ROU 2018 Cs Dinamo Bucuresti 6,5 41,0 51,5 2069
21 29 CM Georgescu Cristian ROU 2025 Cs Spartac Bucuresti 6,5 40,5 51,0 1963
22 20 Ceres Dragos MDA 2167 6,0 50,0 61,0 2232
23 25 CM Senetia Teodor ROU 2038 Cs Spartac Bucuresti 6,0 46,0 58,0 2047
24 26 NM Neagu Liviu ROU 2036 Cs Universitatea Targoviste 6,0 44,5 54,5 2098
25 36 WFM Lehaci Miruna-Daria ROU 1960 Cs Politehnica Iasi 6,0 44,5 54,0 2044
26 27 I Miloi Pavel-Dan ROU 2030 Cs Dinamo Bucuresti 6,0 44,0 54,0 1996
27 50 I Filip Andrei (L.) ROU 1822 Csm Bucuresti 6,0 43,0 52,5 2084
28 32 I Galatanu Iulian-Marinica ROU 2008 Cs Sah Club Galati 6,0 42,5 54,0 1946
29 15 Maximov Oleg RUS 2232 6,0 42,5 53,0 1958
30 18 CM Ciorica Mihai-Vlad ROU 2183 Css Nr. 1 Timisoara 6,0 41,5 53,0 1908
31 34 CM Bonte Arghir ROU 1965 Clubul De Sah Al Municipiului 6,0 37,5 47,5 1824
32 13 FM Calin Alexandru ROU 2262 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,5 50,5 62,5 2145
33 54 I Bonciu David ROU 1770 Css Palatul Copiilor Constanta 5,5 46,0 57,0 1997
34 46 CM Nicolescu Ilie ROU 1854 Acs Master Mind Bucuresti 5,5 45,5 57,0 1939
35 63 II Chiheri Alexandru-Virgil ROU 1731 Acs Juvenes Targu Mures 5,5 44,0 55,0 2069
36 22 FM Dragomirescu Calin ROU 2104 Cs Sinandrei Timis 5,5 43,0 55,0 1914
37 24 Shtefyrtsa Vsevolod MDA 2046 5,5 42,5 53,0 1934
38 23 WCM Aciu Malina-Andreea ROU 2055 Cs Studentesc Medicina Timisoara 5,5 42,0 53,5 1818
39 37 NM Tufa Mihai ROU 1906 Clubul De Sah Diana Galati 5,5 42,0 52,5 1987
40 45 Dergausov Denis MDA 1864 5,5 41,5 50,5 1904
41 47 I Gurnov Cristian ROU 1853 Cs Sparta Techirghiol 5,5 40,5 49,5 1820
42 39 CM Tusu Nicolae-Dan ROU 1890 Sah Club Ramnicu Valcea 5,5 40,0 48,5 1832
43 48 I Cotruta Alexandru-Mihai ROU 1853 Cs Politehnica Iasi 5,5 37,0 47,5 1807
44 40 CM Marinica Marin ROU 1887 Clubul De Sah Municipal Teleor 5,5 36,0 45,0 1724
45 52 Chirpii Alexandru MDA 1797 5,5 35,5 46,5 1741
46 49 I Linca Ionel ROU 1822 Acs Sissa Constanta 5,5 35,5 46,5 1712
47 35 NM Kutnik Alexandru-Francisc ROU 1961 Acs Sissa Constanta 5,0 47,5 59,5 2052
48 42 CM Anuta Elefterie-Laurentiu ROU 1881 Cs Conpet Ploiesti 5,0 41,5 51,5 1827
49 65 Scurtu Alexandr MDA 1714 5,0 41,5 51,0 1742
50 58 CM Milea Florian ROU 1747 Cs Spartac Bucuresti 5,0 40,5 50,5 1825
51 73 WCM Anghel Maria ROU 1614 Css Palatul Copiilor Constanta 5,0 40,0 49,0 1821
52 53 I Axin Andrei ROU 1781 Clubul De Sah Diana Galati 5,0 39,0 47,0 1730
53 43 I Baibarac Niculae ROU 1878 Sah Club Ramnicu Valcea 5,0 37,5 46,5 1624
54 77 I Stan Luciana-Gabriela ROU 1552 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 37,0 44,0 1763
55 89 II Ciorba Mihai ROU 1465 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 36,0 46,0 1742
56 69 I Kaunz Werner ROU 1693 Cs Universitar Sibiu 5,0 36,0 44,0 1668
57 95 II Costescu Mihnea-Constantin ROU 1353 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 34,5 44,5 1741
58 61 CM Cornea Alexandru ROU 1741 Clubul De Sah Al Municipiului 5,0 31,5 40,5 1497
59 67 I Cristian Codrut ROU 1712 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,5 44,5 54,0 1794
60 81 II Lungu Alexandru ROU 1545 Cs Politehnica Iasi 4,5 43,0 53,0 1819
61 55 I Dumitrascu Daniel ROU 1767 Acs Fianchetto Constanta 4,5 41,0 51,0 1829
62 57 I Mortu Adrian ROU 1748 Cs Palatul Copiilor Buzau 4,5 41,0 51,0 1752
63 64 II Coman Andrei-Alexandru ROU 1719 Css Nr. 1 Timisoara 4,5 41,0 48,5 1733
64 59 CM Covaci Stefan ROU 1747 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,5 40,5 51,0 1628
65 91 II Radulescu Vlad-Andrei ROU 1416 Clubul De Sah Diana Galati 4,5 40,0 49,5 1801
66 90 II Cotoros Eduard ROU 1436 Acs Fianchetto Constanta 4,5 39,0 49,0 1806
67 74 I Matasaru Stephanie ROU 1596 CS Sinandrei 4,5 36,5 45,5 1742
68 38 I Craciun Gheorghe ROU 1902 Cs Sparta Techirghiol 4,5 35,0 44,0 1495
69 62 I Manate Laurean ROU 1740 Csm Jiul Petrosani 4,5 32,0 43,0 1540
70 86 I Tamba Dumitru ROU 1484 Cs Sergentul Vaslui 4,0 41,0 51,0 1779
71 71 I Ionita Angel ROU 1635 Clubul De Sah Diana Galati 4,0 41,0 50,5 1683
72 60 II Dragomir Sorin ROU 1743 Acs Sissa Constanta 4,0 39,5 49,5 1647
73 41 CM Fugulyan Grigore ROU 1884 Cs Universitatea Arad 4,0 39,0 48,5 1653
74 88 Durucay Ethem TUR 1481 4,0 37,0 46,5 1629
75 84 WCM Maria Lia-Alexandra ROU 1514 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 37,0 46,0 1668
76 51 I Albescu Nicolae ROU 1818 Cs Chimia Ramnicu Valcea 4,0 36,5 45,5 1690
77 75 I Porumb Alecu ROU 1582 Cs Universitatea Targoviste 4,0 36,0 44,0 1545
78 97 II Mavrodin Marin ROU 1290 Cs Orasenesc Pantelimon 4,0 36,0 42,5 1611
79 93 I Ionita Gheorghe ROU 1385 Cs Mediator Giarmata Vii 4,0 33,0 41,5 1592
80 87 CM Hlinschi Mihai ROU 1481 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 31,0 37,5 1463
81 70 I Bruma Ioan ROU 1686 Clubul De Sah Al Municipiului 3,5 40,0 49,5 1677
82 78 II Isac Teodor ROU 1552 Cs Stiinta Miroslava 3,5 37,0 46,5 1682
83 79 I Porcoleanu Doina-Olga ROU 1552 Cs Conpet Ploiesti 3,5 37,0 45,5 1573
84 80 CM Simion Nicolae ROU 1546 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,5 36,5 44,5 1588
85 76 I Ionita Ioan ROU 1578 Cs Politehnica Iasi 3,5 36,0 43,0 1603
86 94 II Mitran Marin ROU 1366 Clubul De Sah Municipal Teleor 3,5 35,5 44,5 1454
87 68 I Romosan Cristian ROU 1703 Cs Conpet Ploiesti 3,5 30,5 39,5 1365
88 98 II Paraschiv Alexandru-Stefan ROU 1166 Cs Politehnica Iasi 3,5 30,5 37,5 1479
89 85 II Galupa Vasile ROU 1507 Cs Spartac Bucuresti 3,5 30,0 38,0 1444
90 72 I Citra Anton-Valeriu ROU 1616 Acs Pheonix Buzau 3,5 24,0 31,5 1226
91 82 II Mitrea Sorin-Ioachim ROU 1543 Cs Juniorul Cluj 3,0 38,0 45,5 1553
92 92 II Baciu Mihnea-Iustin ROU 1388 Cs Olimp Sah Focsani 3,0 34,0 42,0 1501
93 99 II Stan Robert-Daniel ROU 1166 Css Palatul Copiilor Constanta 3,0 33,0 39,5 1284
94 83 Gofstein Boris RUS 1541 3,0 30,5 37,5 1405
95 56 CM Moldoveanu Niculae ROU 1756 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 29,5 38,0 1397
96 101 FC Bogdan-Mihalescul Marcel ROU 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 29,5 36,5 1287
97 66 Triboi Alexander MDA 1714 2,0 35,5 43,5 1392
98 100 FC Ratcu Cristian ROU 0 Clubul De Sah Municipal Teleor 2,0 31,0 37,0 730
99 96 II Bornaz Alexandru-Stefan ROU 1316 Cs Palatul Copiilor Buzau 2,0 30,5 37,5 1268
100 31 I Budur Costel ROU 2011 Cs Cimentul Bicaz 1,5 34,5 43,5 1801
101 44 I Ciubotariu Maricel ROU 1867 Acs Fianchetto Constanta 1,5 33,0 42,5 1558
102 102 FC Mardan Andrei-Ovidiu ROU 0 Cs Palatul Copiilor Buzau 1,5 27,0 34,5 663
 

 

ANUTA  Laurentiu 

Rd. Bo. SNo Name RtgI FED Club/City Pts. Res.
1 39 98 II Paraschiv Alexandru-Stefan 1166 ROU Cs Politehnica Iasi 3,5 w 1
2 17 19 CM Ciorgovean Iustin 2178 ROU Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 w 0
3 32 90 II Cotoros Eduard 1436 ROU Acs Fianchetto Constanta 4,5 s 1
4 11 16 CM Zubcu Vlad-George 2217 ROU Cs Politehnica Iasi 6,5 s 0
5 29 70 I Bruma Ioan 1686 ROU Clubul De Sah Al Municipiului 3,5 w ½
6 27 75 I Porumb Alecu 1582 ROU Cs Universitatea Targoviste 4,0 s 1
7 18 30 WCM Bucur Denisa-Andreea 2018 ROU Cs Dinamo Bucuresti 6,5 w ½
8 15 25 CM Senetia Teodor 2038 ROU Cs Spartac Bucuresti 6,0 w 0
9 26 55 I Dumitrascu Daniel 1767 ROU Acs Fianchetto Constanta 4,5 s 1
10 18 18 CM Ciorica Mihai-Vlad 2183 ROU Css Nr. 1 Timisoara 6,0 w 0
 

 

PORCOLEANU  Doina 

Rd. Bo. SNo Name RtgI Club/City Pts. Res.
1 56 -2 not paired 0 0,0 - ½
2 23 51 I Albescu Nicolae 1818 Cs Chimia Ramnicu Valcea 4,0 w ½
3 28 37 NM Tufa Mihai 1906 Clubul De Sah Diana Galati 5,5 s 0
4 34 38 I Craciun Gheorghe 1902 Cs Sparta Techirghiol 4,5 s ½
5 35 43 I Baibarac Niculae 1878 Sah Club Ramnicu Valcea 5,0 w ½
6 38 60 II Dragomir Sorin 1743 Acs Sissa Constanta 4,0 s 0
7 45 93 I Ionita Gheorghe 1385 Cs Mediator Giarmata Vii 4,0 w 1
8 34 49 I Linca Ionel 1822 Acs Sissa Constanta 5,5 s 0
9 42 89 II Ciorba Mihai 1465 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 w 0
10 43 94 II Mitran Marin 1366 Clubul De Sah Municipal Teleor 3,5 s ½

 

ROMOSAN  Cristian

Rd. Bo. SNo Name RtgI Club/City Pts. Res.
1 14 16 CM Zubcu Vlad-George 2217 Cs Politehnica Iasi 6,5 w 0
2 41 93 I Ionita Gheorghe 1385 Cs Mediator Giarmata Vii 4,0 s 0
3 47 92 II Baciu Mihnea-Iustin 1388 Cs Olimp Sah Focsani 3,0 w 0
4 50 87 CM Hlinschi Mihai 1481 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 s 1
5 41 89 II Ciorba Mihai 1465 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 w 0
6 47 101 FC Bogdan-Mihalescul Marcel-Ioan 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 s 1
7 43 94 II Mitran Marin 1366 Clubul De Sah Municipal Teleor 3,5 w 1
8 38 91 II Radulescu Vlad-Andrei 1416 Clubul De Sah Diana Galati 4,5 s 0
9 39 84 WCM Maria Lia-Alexandra 1514 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 w 0
10 41 80 CM Simion Nicolae 1546 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,5 s ½
 

******************************************************************************************** 

                                                   "Cupa HOTEL CENTRAL" -  9 iunie, Ploiesti

 
                   Intotdeauna am fost un socialist in gandire, adica mai binele pentru cei
          multi. Liberalismul care creeaza un elitism in care o mana de indivizi isi
          trag pentru ei toate beneficiile pe spinarea celor multi, ma oripileaza.
          De ce abordez politic problema ? Pentru ca are legatura cu turneul.
          Ni se spune ca un astfel de open aduce la start 2 GM si 2 MI si astfel
          turneul este foarte valoros , justificandu-se o taxa de participare cam
          mare pentru un blitz sub acoperire. Acele 3-4 turnee de sah clasic anuale
          organizate in Ploiesti sunt o amintire, inlocuite de 2-3 turnee de "sah
          rapid". Premii mari ? Acestea sunt impartite intre cei 5-6 profesionisti.
          Castigul sahist sau mandria autohtonilor de a juca cu un GM sau un MI
          sunt simple iluzii pentru 80% dintre ei. Sa joace ce, un semi-blitz ?
          Care este castigul ploiestenilor ? Probabil cei 40 de jucatori mai putini
          intr-o jumatate de an este raspunsul. Dupa aceasta digresiune -
          advertisment, sa spunem ca primele 3 locuri si le-au impartit cei 2 GM si
          un MI ( 1.Deac B.,2.Manolache M., 3.Tomescu V.), ultimii doi la egalitate
          de puncte cu MF Dobre Claudiu, fostul component al divizionarei noastre.
          MF MIROIU Catalin, favoritul 5, a avut un parcurs bun, pana la ultima
          runda, remizand cu Manolache si Tomescu. Din pacate, toata munca a
          fost compromisa de partida din runda ultima, cand a pierdut la fostul
          coechipier, MF Dobre Cl. Cu 4,5 puncte din 7 posibile s-a clasat abia pe
          locul 11, cu al 2 lea coeficient bucholtz din concurs.
          Cei 63  jucatori au beneficiat de conditiile excelente de la "Hotelul
          Central" pentru o singura zi. Un adevarat chilipir pentru primii 3 clasati
          de a castiga 2.000 lei intr-o singura zi . Drept compensare, jucatorii
          ploiesteni au libertatea de a juca oriunde alt undeva un concurs de sah
          adevarat (clasic), pe multe sute sau mii de lei.

MF  MIROIU  George  Catalin 

Clasament  final  dupa 9 runde

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 GM Deac Bogdan-Daniel ROU 2540 Cs Politehnica Iasi 7,0 0,0 29,0 32,50
2 2 GM Manolache Marius ROU 2496 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 0,0 30,5 25,75
3 6 IM Tomescu Vlad ROU 2280 Acs Pheonix Buzau 5,5 0,0 28,0 21,75
4 4 FM Dobre Claudiu-Cristian ROU 2350 Cs Universitatea Targoviste 5,5 0,0 24,5 22,75
5 3 IM Manea Alexandru ROU 2444 Cs Universitar Ploiesti 5,0 0,0 27,5 21,00
6 9 FM Daianu Cristian-Clement ROU 2161 Cs Otopeni 5,0 0,0 27,5 19,50
7 12 FM Nastase Robert-Paul ROU 2098 Cs Otopeni 5,0 0,0 27,0 19,00
8 8 FM Vrencian Lehel ROU 2202 Cs Otopeni 5,0 0,0 26,0 17,00
9 11 CM Andronescu Madalin ROU 2107 Acs Pheonix Buzau 5,0 0,0 25,5 18,25
10 7 FM Voiteanu Gabriel ROU 2211 Cs Universitar Ploiesti 5,0 0,0 22,5 18,75
11 5 FM Miroiu George-Catalin ROU 2290 Cs Universitatea Targoviste 4,5 0,0 29,5 19,25
12 10 FM Pribeanu Mihail-Dacian ROU 2157 Cs Sah Club Galati 4,5 0,0 27,0 14,75
13 14 I Stancu Robert-Alexandru ROU 2024 Cs Universitar Ploiesti 4,5 0,0 26,0 15,75
14 17 I Stefan Mihai ROU 1971 Cs Universitar Ploiesti 4,5 0,0 26,0 15,75
15 16 I Panainte Daniel-Iulian ROU 1992 Css Palatul Copiilor Constanta 4,5 0,0 25,5 16,50
16 33 I Patru Alexandra-Ioana ROU 1612 Cs Universitar Ploiesti 4,5 0,0 24,5 12,50
17 63 Gobjila Nicolai MDA 0 Moldova 4,5 0,0 22,0 15,25
18 18 CM Grigore Gigi ROU 1949 Cs Alcor Bucuresti 4,0 0,0 26,5 14,00
19 20 I Sandu Marian-Catalin ROU 1868 Csm Ploiesti 4,0 0,0 24,5 14,75
20 19 I Miloi Pavel-Dan ROU 1891 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 0,0 24,5 12,75
21 34 I Rata Anamaria ROU 1611 Csm Ploiesti 4,0 0,0 24,5 12,50
22 28 I Mastalos Iannis-Mihai ROU 1706 Cs Universitar Ploiesti 4,0 0,0 23,0 10,75
23 30 II Bantescu Dan ROU 1683 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 0,0 22,5 11,00
24 26 I Bajenaru Leonard ROU 1756 Csm Buzau 4,0 0,0 22,0 9,00
25 15 CM Oncel Ilie ROU 2024 Cs Universitar Ploiesti 4,0 0,0 21,5 12,25
26 35 II Dumitrescu Daniel ROU 1610 Csm Bucuresti 4,0 0,0 21,5 10,00
27 22 Cimpoiasu Dan ROU 1838 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 0,0 19,0 9,00
28 24 I Serban Cristian-Stefan ROU 1805 Cs Universitar Ploiesti 3,5 0,0 27,0 12,00
29 31 II David Alexandru ROU 1644 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 0,0 24,5 12,00
30 23 I Negulescu Alexandru ROU 1826 Cs Carpati Sinaia 3,5 0,0 24,5 10,75
31 39 I Neacsu Gabriel ROU 1505 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 0,0 24,0 10,75
32 25 II Radulescu Andrei ROU 1796 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,5 0,0 23,5 9,75
33 32 I Dinescu George-Marian ROU 1639 Cs Universitar Ploiesti 3,5 0,0 23,0 9,50
34 29 II Manea Florin ROU 1686 Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 0,0 22,0 8,75
35 37 II Coman Ana-Cristina ROU 1520 Cs Universitar Ploiesti 3,5 0,0 21,5 9,75
36 47 II Popa Andra-Maria ROU 1349 Cs Universitar Ploiesti 3,5 0,0 21,0 9,75
37 49 II Zamfir Cosmin-Ionut ROU 1313 Cs Petrolul Ploiesti 3,5 0,0 20,5 10,25
38 51 II Kocak Halil ROU 1223 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,5 0,0 20,0 7,75
39 27 II Spiridon Mihai-Zoltan ROU 1730 Cs Petrom Flacara Moreni 3,5 0,0 18,5 8,25
40 21 I Zafiu Valeriu ROU 1839 Cs Universitar Ploiesti 3,0 0,0 29,5 13,00
41 36 I Popa Catalina-Elena ROU 1606 Cs Universitar Ploiesti 3,0 0,0 23,0 9,50
42 43 II Saioc David ROU 1444 Css Nr. 2 Bucuresti 3,0 0,0 21,5 5,00
43 38 II Iliescu Mihai-Octavian ROU 1505 Cs Universitar Ploiesti 3,0 0,0 21,0 6,00
44 54 II Ionescu Luca ROU 1143 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,0 0,0 17,0 5,00
45 58 Badiulescu Daniel Florin ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 3,0 0,0 15,0 3,00
46 13 CM Done Stefan-Daniel ROU 2050 Csm Buzau 2,5 0,0 25,0 8,50
47 50 II Dragomir Carmen-Teodora ROU 1302 Csm Ploiesti 2,5 0,0 22,5 9,00
48 42 II Vitan Rares-Mihai ROU 1466 Acs Smart Galati 2,5 0,0 22,5 6,25
49 45 II Capragiu Matei-Stefan ROU 1409 Ac De Sah Alfil Pitesti 2,5 0,0 20,5 6,50
50 46 II Vitan Adrian ROU 1364 Acs Sah Chindia Targoviste 2,5 0,0 20,5 4,50
51 44 II Serban Viorel ROU 1430 Cs Logic 64 Brasov 2,5 0,0 18,0 4,00
52 52 II Marin Alexia-Iuliana ROU 1203 Cs Universitar Ploiesti 2,5 0,0 18,0 3,75
53 41 FC Atodiresei Stelica ROU 1490 Cs Universitar Ploiesti 2,0 0,0 20,5 5,00
54 56 FC Stan Andrei-Sebastian ROU 1046 Cs Universitar Ploiesti 2,0 0,0 19,5 3,00
55 55 II Serban Stelian ROU 1056 Cs Logic 64 Brasov 2,0 0,0 19,0 5,25
56 48 FC Glavan Dumitru ROU 1316 Cs De Sah Lia Brasov 2,0 0,0 19,0 2,00
57 60 FC Savu Mihai-Samuel ROU 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 0,0 16,0 3,00
58 57 Ardeleanu Catalin-Stefan ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 2,0 0,0 14,0 2,00
59 53 III Barbieru Iustin-Mihai ROU 1149 Cs Universitar Ploiesti 1,5 0,0 18,0 2,00
60 61 FC Serban Adrian ROU 1001 Cs Logic 64 Brasov 1,0 0,0 19,5 0,50
61 59 Mosgoreanu Eduard-Gabriel ROU 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,0 0,0 17,0 0,50
62 40 I Crampita Gheorghe ROU 1501 Acs Sah Chindia Targoviste 0,0 0,0 15,0 0,00
62 FC Toma Atanasie ROU 1001 Csm Ploiesti 0,0 0,0 15,0 0,00
 

 

MF  MIROIU  George  Catalin 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 5 36 I Popa Catalina-Elena 1606 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 s 1
2 5 22 Cimpoiasu Dan 1838 ROU Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 w 1
3 4 14 I Stancu Robert-Alexandru 2024 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 s ½
4 4 16 I Panainte Daniel-Iulian 1992 ROU Css Palatul Copiilor Constanta 4,5 w 1
5 2 6 IM Tomescu Vlad 2280 ROU Acs Pheonix Buzau 5,5 s ½
6 2 2 GM Manolache Marius 2496 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 w ½
7 3 4 FM Dobre Claudiu-Cristian 2350 ROU Cs Universitatea Targoviste 5,5 s 0
 

 

  DOBRE    Claudiu 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 4 35 II Dumitrescu Daniel 1610 ROU Csm Bucuresti 4,0 w 1
2 4 21 I Zafiu Valeriu 1839 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 s 0
3 10 19 I Miloi Pavel-Dan 1891 ROU Cs Dinamo Bucuresti 4,0 w 1
4 7 23 I Negulescu Alexandru 1826 ROU Cs Carpati Sinaia 3,5 s ½
5 9 24 I Serban Cristian-Stefan 1805 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,5 w 1
6 5 12 FM Nastase Robert-Paul 2098 ROU Cs Otopeni 5,0 s 1
7 3 5 FM Miroiu George-Catalin 2290 ROU Cs Universitatea Targoviste 4,5 w 1
 

 

CIMPOIASU  Dan 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 22 53 III Barbieru Iustin-Mihai 1149 ROU Cs Universitar Ploiesti 1,5 w 1
2 5 5 FM Miroiu George-Catalin 2290 ROU Cs Universitatea Targoviste 4,5 s 0
3 14 39 I Neacsu Gabriel 1505 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 w 0
4 18 45 II Capragiu Matei-Stefan 1409 ROU Ac De Sah Alfil Pitesti 2,5 s ½
5 20 55 II Serban Stelian 1056 ROU Cs Logic 64 Brasov 2,0 w 1
6 16 32 I Dinescu George-Marian 1639 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,5 s ½
7 15 36 I Popa Catalina-Elena 1606 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 w 1
 

********************************************************************************************

                             " Campionatele Nationale Universitare  - 2018
                                                                   Iasi / 08 - 10 iunie
           In competitia feminina, fosta noastra junioara, WCM DIDILIUC Dariana,
         a repetat evolutia foarte buna de anul trecut. Atata doar ca in ultima
         runda a ratat castigarea titlului de campioana universitara, prin
         infrangerea la Cosman Andreea Marioara. Incepand ca a 5 a favorita si
         locul 3 obtinut ( medalia de bronz ) , este foarte bun. De remarcat
         numarul redus de concurente ( 7 ), ceea ce reflecta preocuparea redusa
         a FRSah pentru impulsionarea sahului feminin.
         In competitia masculina, doar 12 combatanti. De remarcat ca 5 dintre
        acestia au reprezentat centrul universitar Ploiesti. Printre ei un coechipier
        de-al nostru, super-maturul ROMOSAN Cristian, aflat pe bancile facultatii
        la o varsta la care altii incep sa se gandeasca la sfarsitul carierei. Este de
        admirat curajul. Pe plan sahist, rezultatul lui Cristi cu 50% din punctaj,
        nu a impresionat, dar a fost onorabil. Sa mai spunem ca titlul de campion
        universitar si l-a adjudecat fostul nostru coechipier in echipa noastra
        divizionara si fost component al lotului de juniori ai C.S.CONPET la un
        moment dat, MF  AXINTE Matei.

       (

WCM  DIDILIUC  Dariana                 ROMOSAN  Cristian

FINALA  FEMININA

Clasament  final  dupa 7 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB3 
1 3 WFM Cosman Andreea-Marioara 2160 ASE Bucuresti 4,5 11,00 4
2 7 WCM Anton Ana-Roxana 1860 Universitatea Tehnica Gheorghe Asac 4,0 13,00 3
3 5 Didiliuc Dariana-Gabriela 1784 Universitatea Nationala de Educatie 4,0 9,25 3
4 4 I Ardelean Lorela-Daniela 1847 Universitatea Politehnica Timisoara 4,0 9,00 3
5 2 WCM Cimpean Andra 1894 Universitatea de Vest Timisoara 3,5 9,50 3
6 6 Manolache Elena Nicoleta 1001 Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti 1,0 1,00 1
7 1 Arabadji Alina 1001 Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti 0,0 0,00 0
 

 

DIDILIUC   Dariana  Gabriela

Round 1
Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 2 1894 WCM Cimpean Andra 1 - 0 WCM Anton Ana-Roxana 1860 7
2 3 2160 WFM Cosman Andreea-Marioara 1 - 0 Manolache Elena Nicoleta 1001 6
3 4 1847 I Ardelean Lorela-Daniela 0 - 1 Didiliuc Dariana-Gabriela 1784 5
4 1 1001 Arabadji Alina 0 spielfrei 0 -1
Round 2
Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 6 1001 Manolache Elena Nicoleta 0 - 1 I Ardelean Lorela-Daniela 1847 4
2 7 1860 WCM Anton Ana-Roxana 1 - 0 WFM Cosman Andreea-Marioara 2160 3
3 1 1001 Arabadji Alina - - + WCM Cimpean Andra 1894 2
4 5 1784 Didiliuc Dariana-Gabriela 0 spielfrei 0 -1
Round 3
Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 3 2160 WFM Cosman Andreea-Marioara 1 - 0 Arabadji Alina 1001 1
2 4 1847 I Ardelean Lorela-Daniela ½ - ½ WCM Anton Ana-Roxana 1860 7
3 5 1784 Didiliuc Dariana-Gabriela 1 - 0 Manolache Elena Nicoleta 1001 6
4 2 1894 WCM Cimpean Andra 0 spielfrei 0 -1
Round 4
Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 7 1860 WCM Anton Ana-Roxana ½ - ½ Didiliuc Dariana-Gabriela 1784 5
2 1 1001 Arabadji Alina 0 - 1 I Ardelean Lorela-Daniela 1847 4
3 2 1894 WCM Cimpean Andra 0 - 1 WFM Cosman Andreea-Marioara 2160 3
4 6 1001 Manolache Elena Nicoleta 0 spielfrei 0 -1
Round 5
Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 4 1847 I Ardelean Lorela-Daniela 1 - 0 WCM Cimpean Andra 1894 2
2 5 1784 Didiliuc Dariana-Gabriela 1 - 0 Arabadji Alina 1001 1
3 6 1001 Manolache Elena Nicoleta 0 - 1 WCM Anton Ana-Roxana 1860 7
4 3 2160 WFM Cosman Andreea-Marioara 0 spielfrei 0 -1
Round 6
Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 1 1001 Arabadji Alina 0 - 1 Manolache Elena Nicoleta 1001 6
2 2 1894 WCM Cimpean Andra ½ - ½ Didiliuc Dariana-Gabriela 1784 5
3 3 2160 WFM Cosman Andreea-Marioara ½ - ½ I Ardelean Lorela-Daniela 1847 4
4 7 1860 WCM Anton Ana-Roxana 0 spielfrei 0 -1
Round 7
Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 5 1784 Didiliuc Dariana-Gabriela 0 - 1 WFM Cosman Andreea-Marioara 2160 3
2 6 1001 Manolache Elena Nicoleta 0 - 1 WCM Cimpean Andra 1894 2
3 7 1860 WCM Anton Ana-Roxana + - - Arabadji Alina 1001 1
4 4 1847 I Ardelean Lorela-Daniela 0 spielfrei 0 -1
 

 

FINALA  MASCULINA

Clasament  final  dupa 7 runde

Loc Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 3 FM Acsinte Matei-Ionut 2216 Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iasi 6,0 25,0 17,5
2 2 FM Tomici Stefan 2378 Universitatea Politehnica Bucuresti 5,5 26,0 19,0
3 1 FM Secheres Adrian-Simion 2415 Universitatea de Vest Timisoara 5,0 24,5 16,5
4 6 I Tiron Lucian-Ilie 1956 Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi 3,5 28,5 20,5
5 8 I Soare Flavius-Alexandru 1650 Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti 3,5 24,5 17,5
6 4 I Vezeteu Marian-Daniel 2055 Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti 3,5 22,5 16,0
7 7 I Romosan Cristian 1703 Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti 3,5 22,0 15,0
8 5 AGM Dombi Rudolf 1992 Universitatea de Vest Timisoara 3,0 26,5 19,5
9 9 II Mladinoi Ion 1550 Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi 2,5 24,5 17,0
10 10 Nedelchev Pavel 1001 Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti 2,5 18,5 12,5
11 11 Vacarus Teodor 1001 Universitatea Petrol-Gaze din Ploiesti 1,5 24,0 16,5
12 12 FC Rotari Dumitru 1001 Universitatea Tehnica Gheorghe Asachi 0,5 18,5 13,0
 

 

ROMOSAN  Cristian

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. Club/Oras Pct. Rez.
1 1 1 FM Secheres Adrian-Simion 2415 Universitatea de Vest Timisoara 5,0 s 0
2 4 10 Nedelchev Pavel 1001 Universitatea Petrol-Gaze din Ploie 2,5 w 1
3 4 6 I Tiron Lucian-Ilie 1956 Universitatea Tehnica Gheorghe Asac 3,5 w 0
4 4 9 II Mladinoi Ion 1550 Universitatea Tehnica Gheorghe Asac 2,5 s ½
5 6 - bye - - - 1
6 1 3 FM Acsinte Matei-Ionut 2216 Universitatea Alexandru Ioan Cuza d 6,0 w 0
7 5 11 Vacarus Teodor 1001 Universitatea Petrol-Gaze din Ploie 1,5 s 1
 

********************************************************************************************

                                              Open de Sah Rapid "Trofeul Bujorul de Munte"     
                                                          CHEIA - 08-10 iunie  2018
               Desfasurat in mirifica statiune Cheia, nefructificata insa suficient, din
        din punct de vedere turistic si nici sahist, open-ul de sah rapid a reunit la
        start doar 20 de concurenti. Printre acestia s-a delectat cu aerul curat de
        munte si veteranul conpetist SANDULESCU  Gheorghe. Pentru varsta
        venerabila si tipul de open, rezultatul coechipierului nostru, cele 4,5 p din
       9 posibile, a fost unul bun. Printre participanti au fost si alti doi ploiesteni,
       Gavrila Petrisor si Chesa Viorel, clasati pe locurile 5 si 6, cu 5,5 si respectiv
       5 puncte. Castigatorul turneului a fost maestrul FIDE Mitaru Dan, urmat de
       maestrul Veneteanu Ion Cristian.

 

SANDULESCU  Gheorghe 

                                     Clasament  final  dupa 9 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 2 FM Mitaru Dan 2070 Acs Master Mind Bucuresti 7,5 49,5 40,25 36,0
2 1 NM Veneteanu Ion-Cristian 2138 Acs Fianchetto Constanta 7,0 48,0 35,25 35,5
3 3 I Avramescu Paul-Mihai 2034 Acs Fianchetto Constanta 6,5 50,0 33,50 34,0
4 4 I Deliman Antonio-Emil 1890 Cs Tera-Sah Medias 6,5 49,5 34,75 31,5
5 5 I Gavrila Petrisor 1861 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 46,5 24,00 29,0
6 6 CM Chesa Viorel 1782 Cs Universitar Ploiesti 5,0 47,5 20,75 29,5
7 7 II Veress Armand 1717 Cs Logic 64 Brasov 5,0 45,5 19,00 25,0
8 13 II Tariceanu Victor 1410 Csm Bucuresti 5,0 45,0 23,00 24,5
9 9 FC Nica Dragos-Adrian 1661 Css Nr. 1 Bucuresti 5,0 35,5 15,00 21,5
10 14 II Costea Sorin 1154 Cs Tera-Sah Medias 5,0 31,0 12,00 20,5
11 10 CM Ionescu-Bujor Miron 1600 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 45,5 18,75 22,5
12 8 I Sandulescu Gheorghe 1669 Cs Conpet Ploiesti 4,5 44,0 17,00 24,5
13 15 III Zlata Alex-Stefan 1080 Cs Olimp Sah Focsani 4,5 39,5 13,75 22,5
14 11 I Balea Dumitru-Lucian 1488 Cs Universitatea Targoviste 4,5 38,5 12,50 23,5
15 18 FC Silaghi Matias-Radu 1001 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 31,5 8,50 18,0
16 20 Constantin Georgian-Iulian 1001 Acs Master Mind Bucuresti 3,5 30,0 5,00 16,5
17 12 II Niculescu-Gorpin Mihail 1445 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 32,5 4,50 13,5
18 16 FC Costea Karina-Ioana-Hanelore 1001 Acs Master Mind Bucuresti 1,5 33,0 2,50 9,0
19 17 FC Savu Isabela 1001 Acs Master Mind Bucuresti 1,0 32,5 1,00 5,0
20 19 FC Ticoi Roberta-Maria 1001 Acs Master Mind Bucuresti 1,0 32,0 1,50 8,0
 

   

SANDULESCU  Gheorghe  

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 7 19 FC Ticoi Roberta-Maria 1001 ROU Acs Master Mind Bucuresti 1,0 w 1
2 4 2 FM Mitaru Dan 2070 ROU Acs Master Mind Bucuresti 7,5 s 0
3 6 15 III Zlata Alex-Stefan 1080 ROU Cs Olimp Sah Focsani 4,5 w ½
4 5 10 CM Ionescu-Bujor Miron 1600 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 s 1
5 3 5 I Gavrila Petrisor 1861 ROU Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 w ½
6 3 6 CM Chesa Viorel 1782 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 w 0
7 6 18 FC Silaghi Matias-Radu 1001 ROU Acs Master Mind Bucuresti 4,0 s 1
8 3 1 NM Veneteanu Ion-Cristian 2138 ROU Acs Fianchetto Constanta 7,0 w 0
9 5 13 II Tariceanu Victor 1410 ROU Csm Bucuresti 5,0 s ½
 

******************************************************************************************** 

                      " Finala Campionatului National Individual de Senioare  - 2018 "
                                                                14  -  22 mai   /   Olanesti 

              

                 Desfasurate la Olanesti, finalele de seniori si senioare au strans la start
         53 de baieti si 24 fete.Este mult, este putin ? Probabil este mult fata de
         ceea ce prevede viitorul, daca lucrurile merg in acelasi sens. Destul de
         multe nume de marca absente, prea multi jucatori ce nu au legatura cu
         aceasta etapa finala, daca tot exista acele "semifinale" (la baieti ) .
         Comentarii si statistici comparative despre aceste finale, veti gasi la
        "Comentarii fara perdea".
         In afara de mentiunea ca finala masculina a fost castigata in premiera
         in mod meritat de marele maestru international GEORGESCU Tiberiu, nu
         am sa insist pe aceasta.
         Finala feminina a fost de-a dreptul exploziva, cu surprize de proportii,
         junioarele COSMAN, CIOLACU si LEHACI fiind buturugile mici in calea
         experimentatelor componente ale lotului olimpic. In final, clasamentul
         "s-a asezat" intr-o ordine previzibila, doar COSMAN A.M. facand exceptie,
         pe locul 4. Printre cele 24 participante s-au numarat WCM COMAN Emilia
         si PORCOLEANU Doina, amandoua cu evolutii frumose. Venita dupa o
         reusita la Olimpiada Sportului Scolar, Emilia a castigat acolo unde era de
         asteptat si a pierdut la componentele lotului olimpic, poate doar cea la
         Ciocan fiind discutabila. Partida curajoasa din ultima runda impotriva
         WGM  Sandu Mihaela, desi pierduta, lasa mult loc la sperante pentru
         evolutii entuziasmante pe viitor. Cu 4,5 p din 9, a terminat pe locul 11.
         Pornita initial cu penultimul rang in finala, veterana PORCOLEANU  Doina,
         a reusit sa-si depaseasca nivelul si sa adune 4 p, cu care a terminat pe
         locul 19. Perseverenta de a combate in fata unor adversare cu 45-50 de
         ani mai tinere este remarcabil.

      

                                                 COMAN  Emilia Florentina                PORCOLEANU  Doina

FINALA  FEMININA

Clasament  final  dupa 9 runde 

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 1 IM Bulmaga Irina 2415 Cs Politehnica Iasi 7,0 42,0 2366
2 2 IM Peptan Corina-Isabela 2393 Csm Bucuresti 6,5 42,0 2307
3 3 WGM Cosma Elena-Luminita 2331 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,0 43,0 2243
4 7 WFM Cosman Andreea-Marioara 2130 Csm Bucuresti 6,0 42,5 2242
5 5 WGM Sandu Mihaela 2258 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,0 42,0 2176
6 4 WIM Dragomirescu Angela 2272 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 44,5 2189
7 6 WIM Sgircea Silvia-Raluca 2198 Csm Bucuresti 5,5 43,5 2193
8 8 WCM Ciocan Maria-Alexandra 2021 Csm Bucuresti 5,0 38,5 1923
9 16 WCM Schiopu Andreea-Alexandra 1765 Csm Bucuresti 5,0 34,0 1828
10 14 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 1843 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 44,0 2079
11 12 WCM Coman Emilia-Florentina 1869 Csm Bucuresti 4,5 40,0 1907
12 11 WCM Panainte Andreea-Bianca 1894 Csm Bucuresti 4,5 38,5 1933
13 20 I Pelin Ana-Maria 1635 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 36,5 1824
14 10 WFM Lehaci Miruna-Daria 1906 CSA Steaua Bucuresti 4,0 44,0 2008
15 17 WNM Florea Dorina 1722 Cs Universitatea Arad 4,0 36,0 1724
16 15 I Bogdan Elizaveta 1805 Csm Bucuresti 4,0 34,0 1741
17 18 AFM Paraschiv Petronela-Alexandra 1720 Csu Universitatea De Vest Timi 4,0 33,0 1671
18 9 WCM Duca-Iliescu Delia-Monica 1971 Cs Universitar Brasov 4,0 32,5 1656
19 23 I Porcoleanu Doina-Olga 1543 Cs Conpet Ploiesti 4,0 31,5 1606
20 13 WCM Pancu Aureliana-Eugenia 1852 Acs Duellist Iasi 3,5 39,0 1813
21 21 I Patru Alexandra-Ioana 1588 Cs Universitar Ploiesti 3,5 32,5 1645
22 22 I Toba Andreea-Valentina 1568 Csm Craiova 3,0 32,5 1658
23 19 WCM Anghel Maria 1658 Css Palatul Copiilor Constanta 3,0 32,5 1573
24 24 II Paun Liliana 1216 Acs Master Mind Bucuresti 1,0 34,0 803
 

 

COMAN Emilia - Florentina  

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 11 23 I Porcoleanu Doina-Olga 1543 Cs Conpet Ploiesti 4,0 w 1
2 3 4 WIM Dragomirescu Angela 2272 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 s 0
3 9 24 II Paun Liliana 1216 Acs Master Mind Bucuresti 1,0 w 1
4 4 1 IM Bulmaga Irina 2415 Cs Politehnica Iasi 7,0 w 0
5 8 20 I Pelin Ana-Maria 1635 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 s 1
6 6 8 WCM Ciocan Maria-Alexandra 2021 Csm Bucuresti 5,0 s 0
7 8 15 I Bogdan Elizaveta 1805 Csm Bucuresti 4,0 w 1
8 5 11 WCM Panainte Andreea-Bianca 1894 Csm Bucuresti 4,5 s ½
9 4 5 WGM Sandu Mihaela 2258 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,0 w 0
 

 

PORCOLEANU  Doina 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 11 12 WCM Coman Emilia-Florentina 1869 Csm Bucuresti 4,5 s 0
2 12 16 WCM Schiopu Andreea-Alexandra 1765 Csm Bucuresti 5,0 w 0
3 12 18 AFM Paraschiv Petronela-Alexandra 1720 Csu Universitatea De Vest Timi 4,0 s ½
4 12 19 WCM Anghel Maria 1658 Css Palatul Copiilor Constanta 3,0 w ½
5 11 22 I Toba Andreea-Valentina 1568 Csm Craiova 3,0 s ½
6 10 15 I Bogdan Elizaveta 1805 Csm Bucuresti 4,0 w 0
7 12 24 II Paun Liliana 1216 Acs Master Mind Bucuresti 1,0 s 1
8 10 9 WCM Duca-Iliescu Delia-Monica 1971 Cs Universitar Brasov 4,0 s ½
9 12 - bye - - - 1
 

 

 ********************************************************************************************

                 " Olimpiada Nationala a Sportului Scolar "- finala nationala -
                                           Licee - fete  /  Sibiu   /  11-13 mai  2018
           WCM COMAN Emilia-Florentina - VICECAMPIOANA nationala scolara. 
         Dupa un turneu nereusit ( mondialul ), a urmat aceasta finala excelenta
         pentru Emilia. Probabil cazarea a fost corespunzatoare de data asta si
         ambitia luptei cu colegele de generatie a facut-o pe fosta conpetista sa
         arate tot ce poate. A fost o finala ce a reunit 40 de liceene sahiste, 14
         dintre ele avand categorii superioare si constituindu-se practic intr-o
         adevarata finala de fete la 16-18 ani.
         WCM COMAN Emilia-Florentina a terminat pe locul secund, dupa eterna
         sa rivala de generatie, WCM NASTASE Andreea. In mod ciudat, cele doua
         nu s-au intalnit in turneu. Diferenta de 0,5 puncte a facut-o ultima runda,
         cand Nastase a castigat la Ciocan, iar Emilia a remizat cu Hrib. De altfel,
         Coman si Hrib au fost singurele din concurs care nu au cunoscut
         infrangerea. Emilia a fost singura care a stopat-o pe favorita nr.1,
         WCM Stanciu Andreea-Briana ( clasata pe locul 3 ), depasind un complex
         psihologic si fara subiectivism, putem spune ca ar fi meritat titlul de
         campioana, dar...
         Oricum, indiferent de calcule si supozitii, Emilia a facut o finala excelenta.
     

                                    COMAN  Emilia Florentina                 COMAN (2)   STANCIU (3)  NASTASE (1)

Clasament final dupa 7 runde

Loc Nr.start Numele ELO Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 3 WCM Nastase Andreea-Cristina 1935 Lic Teoretic I. Petrus Otopeni 6,0 23,0 26,50
2 5 WCM Coman Emilia-Florentina 1869 CN Al. I. Cuza Ploiesti 5,5 23,5 23,50
3 1 WCM Stanciu Andreea-Briana 2036 CN Mihai Viteazu Bucuresti 5,5 23,0 24,50
4 7 WCM Hrib Andrada-Ioana 1741 CN M. Eminescu Iasi 5,5 22,0 23,25
5 6 WCM Balan Briana-Cleopatra 1783 Lic. de Arta C. Baba Bistrita 5,0 23,5 21,50
6 2 WCM Ciocan Maria-Alexandra 2021 CN Mircea cel Batran Rm. Valcea 5,0 23,0 20,00
7 4 WCM Panainte Andreea-Bianca 1894 Lic.Teoretic G. Calinescu Constanta 4,5 23,0 17,75
8 8 AFM Paraschiv Petronela-Alex. 1720 CN Banatean Timisoara 4,5 20,5 15,25
9 13 I Andres Marina-Corina 1565 CN C. Negri Galati 4,5 19,5 15,75
10 10 I Angheluta Raluca 1621 CN GH. Rosca Codreanu Barlad 4,5 17,0 13,25
11 12 I Uzuneanu Gabriela 1608 CN N. Balcescu Braila 4,0 21,5 13,50
12 9 I Pelin Ana-Maria 1635 CN A. Saguna Brasov 4,0 20,5 14,00
13 15 II Tuduran Camelia-Diana 1460 CN Preparandia Dimitrie Tichindeal 4,0 20,0 12,50
14 16 II Banciu Ana-Maria 1436 CN Unirea Focsani 4,0 18,0 10,75
15 14 II Libik Krisztina-Szilvia 1487 Lic.Teo. Tamas Aron Odorheiu Secuie 4,0 17,5 11,50
16 11 I Cristocea Gabriela 1621 CN M. Eminescu Petrosani 4,0 17,0 12,25
17 26 II Hristea Andreea-Beatrice 1093 Colegiul Brad Segal Tulcea 3,5 19,5 12,25
18 18 II Davidescu Miruna-Gabriela 1388 CN Carol I Craiova 3,5 18,5 11,25
19 20 I Bacanu Maria-Nicoleta 1339 CN O. Goga Sibiu 3,5 18,5 9,75
20 23 II Oprea Maria-Andrada 1271 CN B.P Hasdeu Buzau 3,5 18,0 10,25
21 21 II Zoitanu Ioana 1339 CN A.T. Laurian Botosani 3,5 17,5 10,25
22 17 II Tet Stefania 1412 CN O. Goga Marghita 3,5 17,5 9,75
23 27 II Varhanioschi Denisa-Maria 0 CN I. Slavici Satu-Mare 3,5 16,5 10,75
24 38 Pop Simina 0 CN Silvania Zalau 3,5 16,0 9,25
25 28 III Badulescu Maria 0 C.N. Zinca Golescu Pitesti 3,0 16,5 7,00
26 29 FC Morosan Augusta-Gabriela 0 CN Militar ST. CEL MARE Campulung M 3,0 16,5 6,50
27 24 II Bobos Anamaria 1204 Lic. Teoretic Cluj-Napoca 3,0 16,0 6,75
28 33 Cozma Elisa-Ioana 0 CN Roman Voda Neamt 3,0 15,5 7,25
29 34 Fleancu Ioana 0 Lic.de arte I.St. Paulian Turnu Sev 3,0 14,0 4,50
30 35 Hultsch Luise 0 Lic. T. Joseph Haltrich Sighisoara 3,0 14,0 3,50
31 39 Popa Stefania Lorena 0 CN N. Titulescu Pucioasa 3,0 12,5 6,50
32 22 II Simion Adela-Maria 1304 CN Dragos Voda Sighetul Marmatiei 2,5 17,5 7,00
33 19 II Paslaru Andreea-Raluca 1372 Lic. Teh. Carol I Fetesti 2,5 16,0 7,50
34 31 Bejan Miruna-Larisa 0 Lic. Teoretic P. Pandrea Bals 2,5 12,5 3,75
35 32 Bercu Diana Elena 0 C. Economoic V. Madgearu Tg. Jiu 2,0 15,5 5,50
36 25 II Inasal Daniela-Elena 1131 Lic. Teoretic Traian Vuia Resita 2,0 14,5 2,00
37 30 FC Rotaru Denisa-Emilia 0 CT Ghe. Asachi Onesti 2,0 12,5 3,00
38 37 Patrin Alexandra Loredana 0 CN Pedagogic M Scarlat Alexandria 1,5 12,0 1,25
39 40 Valeanu Alexandra 0 LT D. Bolintineanu Bolintin Vale 1,5 11,0 1,25
40 36 Milu Alexandra 0 Lic.Teh. Baroti Szabo David Baraolt 0,0 10,0 0,50

   

COMAN  Emilia Florentina 

Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV Club/Oras Pct. Rez.
1 5 25 II Inasal Daniela-Elena 1131 1131 Lic. Teoretic Traian Vuia Resita 2,0 s 1
2 5 16 II Banciu Ana-Maria 1436 1436 CN Unirea Focsani 4,0 w 1
3 5 10 I Angheluta Raluca 1621 1621 CN GH. Rosca Codreanu Barlad 4,5 s 1
4 2 2 WCM Ciocan Maria-Alexandra 2021 2036 CN Mircea cel Batran Rm. Valcea 5,0 w ½
5 2 4 WCM Panainte Andreea-Bianca 1894 1956 Lic.Teoretic G. Calinescu Constanta 4,5 s ½
6 1 1 WCM Stanciu Andreea-Briana 2036 2027 CN Mihai Viteazu Bucuresti 5,5 w 1
7 2 7 WCM Hrib Andrada-Ioana 1741 1813 CN M. Eminescu Iasi 5,5 s ½
 

 

******************************************************************************************************************

                                                       " Campionatul Mondial Şcolar " - 2018 
Durres (Albania) , 21 - 29 aprilie
           Delegatia Romaniei la acest campionat mondial scolar a cuprins 16
        juniori ( 9 baieti si 7 fete ), condusi de ploiesteanul TURLEA Constantin.
        Alaturi de acesta, a mai facut deplasarea in vederea sustinerii examenului
        de acordare a titlului de arbitru FIDE (bineanteles obtinut cu brio) si fosta
        noastra junioara DIDILIUC Dariana-Gabriela.
        Desi au fost incercari de obtinere a unor rezultate deosebite din partea
        scolarilor romani, doar WFM  LEHACI Miruna-Daria, la fete 15 ani, a reusit
        sa obtina medalia de bronz. Fosta noastra junioara, care a adus clubului
        zeci de medalii, WCM  COMAN Emilia-Florentina, calificata de drept pentru
        acest mondial, a participat, dar rezultatul nu a fost pe masura asteptarilor.
        Poate o piedica a fost si problema cazarii, asa cum am aflat, insa, cele 5 p
        din 9, acumulate si valoarea adversarelor nu sunt motive de incantare.
        Emilia a demonstrat ca poate mult mai mult, asa ca asteptam rezultatele
        care o reprezinta cu adevarat.
       

COMAN  Emilia Florentina 

Clasament  final  dupa 9 runde    F 17

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB3   TB4  rtg+/-
1 1
WFM Radeva Viktoria FID 2274 8,5 43,0 47,5 9,2
2 3
Heydarova Aytaj AZE 1876 8,0 43,0 47,5 115,2
3 2
Kostecka Marika POL 1890 5,5 46,0 49,5 -8,8
4 4
Koljevic Nikolina MNE 1862 5,0 47,0 50,5 -32,4
5 6
WFM Ayan Bengu Sena TUR 1834 5,0 43,0 44,0 -46,8
6 14
Askey Roshell Nathasha SRI 1494 5,0 41,5 42,5 95,6
7 16
Vithanage Sandaruwi M SRI 1435 5,0 41,0 41,0 90,8
8 13
Choinska Debora POL 1545 5,0 40,0 41,0 40,8
9 7
WCM Jayaweera Sayuni Gihansa SRI 1823 5,0 39,5 42,5 -49,2
10 9
Onur Cigdem TUR 1770 5,0 36,5 36,5 -20,4
11 5
Coman Emilia-Florentina ROU 1836 5,0 35,0 35,0 -80,4
12 8
Krzysztynska Anna POL 1795 4,5 45,5 49,0 -4,0
13 11
Garcia Angie ESA 1698 4,5 43,0 43,0 -11,4
14 10
Popa Catalina-Elena ROU 1737 4,5 36,5 37,5 -97,6
15 15
Thuduwage Yasasirini Pabasara SRI 1458 3,5 39,0 39,0 53,6
16 12
Rakic Tijana MNE 1597 3,5 32,5 32,5 -42,8
17 18
Precaj Xhoana ALB 0 3,5 31,0 31,0
18 17
Kollari Hafife KOS 0 3,0 32,0 32,0
19 20
Shqahu Olta ALB 0 1,0 34,5 34,5
20 19
Seferi Almira ALB 0 0,0 33,0 34,0
 

 

COMAN Emilia - Florentina  

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Pts. Res.
1 5 15 Thuduwage Yasasirini Pabasara 1458 SRI 3,5 w 0
2 6 17 Kollari Hafife 0 KOS 3,0 s 1
3 5 13 Choinska Debora 1545 POL 5,0 w 1
4 4 8 Krzysztynska Anna 1795 POL 4,5 s 0
5 4 11 Garcia Angie 1698 ESA 4,5 w 1
6 2 1 WFM Radeva Viktoria 2274 FID 8,5 w 0
7 5 16 Vithanage Sandaruwi M 1435 SRI 5,0 s 0
8 9 19 Seferi Almira 0 ALB 0,0 w 1
9 8 20 Shqahu Olta 0 ALB 1,0 s 1
 

 

POPA  Catalina Elena

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Pts. Res.
1 10 20 Shqahu Olta 0 ALB 1,0 s 1
2 3 3 Heydarova Aytaj 1876 AZE 8,0 w 0
3 6 12 Rakic Tijana 1597 MNE 3,5 s ½
4 6 9 Onur Cigdem 1770 TUR 5,0 w ½
5 6 16 Vithanage Sandaruwi M 1435 SRI 5,0 s 0
6 7 18 Precaj Xhoana 0 ALB 3,5 w 1
7 7 14 Askey Roshell Nathasha 1494 SRI 5,0 s 0
8 8 17 Kollari Hafife 0 KOS 3,0 w 1
9 6 15 Thuduwage Yasasirini Pabasara 1458 SRI 3,5 s ½
 

 ************************************************************************************************

                                    " Cupa  Primaverii  Urziceni "    - 2018 
                                                     Urziceni  / 15  aprilie  
      
          Rangul 13 cu care a inceput veteranul SANDULESCU Gheorghe open-ul
        de la Urziceni i-a purtat noroc. Jucand acest turneu de sah rapid, alaturi
        de alti 27 competitori, jucatorul CONPET -ului a avut o evolutie care i-a
        permis clasarea pe un frumos loc 7 in clasamentul general, acumuland
        4,5 p din 7 posibile, tot atatea cat jucatorul clasat pe locul 4.
        Vivacitatea coechipierului nostru la cei 76 ani ai sai sunt de admirat .
        Prin acest rezultat a obtinut locul 1 la veterani.

 

SANDULESCU  Gheorghe 

Clasament  final  dupa 7 runde

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 1 IM Tomescu Vlad ROU 2272 Acs Pheonix Buzau 6,0 31,5 22,5
2 2 FM Abramciuc Marius MDA 2227 SCM Gloria Buzau 5,5 28,5 20,0
3 4 Iordache Adrian-Iulian ROU 2079 Acs Sah Chindia Targoviste 5,0 30,0 20,5
4 9 II Jamba Alexandru ROU 1787 Acs Viitorul Urziceni 4,5 31,0 22,5
5 6 CM Georgescu Cristian ROU 1953 Cs Spartac Bucuresti 4,5 29,5 21,5
6 3 NM Veneteanu Ion-Cristian ROU 2149 Acs Fianchetto Constanta 4,5 29,5 21,0
7 13 I Sandulescu Gheorghe ROU 1655 Cs Conpet Ploiesti 4,5 26,0 19,0
8 5 I Cosmulescu Alexandru-Paul ROU 1978 Acs Viitorul Urziceni 4,0 29,0 20,0
9 8 I Popovici Cristinel-Adrian ROU 1790 Acs Satori Art Slobozia 4,0 28,0 18,5
10 17 II Iosif Constantin ROU 1581 Acs Satori Art Slobozia 4,0 25,5 18,5
11 14 AFM Paun Bogdan-Andrei ROU 1645 Acs Viitorul Urziceni 4,0 24,0 19,5
12 19 II Petrache Otto ROU 1498 Acs Pheonix Buzau 4,0 24,0 17,5
13 11 I Voicu Teodor-Mihnea ROU 1680 Cs Palatul Copiilor Buzau 3,5 28,0 20,0
14 7 I Gavrila Petrisor ROU 1869 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 27,0 20,0
15 12 FC Nitu Viorel ROU 1667 Acs Viitorul Urziceni 3,5 25,0 18,5
16 10 I Ciobotaru Alexandru-Vlad ROU 1724 Acs Viitorul Urziceni 3,5 25,0 17,0
17 18 II Popa Nicolae ROU 1551 Acs Satori Art Slobozia 3,5 24,0 17,0
18 15 FC Tanase Vasile-Marian ROU 1610 Acs Viitorul Urziceni 3,5 24,0 16,0
19 22 II Ungureanu Constantin-Gabriel ROU 1265 Acs Sah Club C&c Bucuresti 3,5 21,5 15,5
20 27 Procopovici Dumitru MDA 1001 Moldova 3,0 20,0 13,5
21 25 II Bujor Andrei-Cristian ROU 1111 Cs Sah Club Galati 2,5 22,5 16,5
22 23 FC Predescu Ionut-Andrei ROU 1264 Csm Bucuresti 2,5 21,0 16,5
23 16 I Paparuz Vasile ROU 1607 Acs Viitorul Urziceni 2,5 19,0 13,5
24 24 II Slobozeanu Ioana-Raluca ROU 1211 Clubul Central De Sah Bucurest 2,5 17,5 14,0
25 21 FC Garofide Petre ROU 1299 Acs Viitorul Urziceni 2,0 22,0 17,5
26 26 Guleama Claudiu ROU 1001 Acs Viitorul Urziceni 2,0 18,5 14,5
27 20 II Enache Virgilius-Ionel ROU 1435 Acs Viitorul Urziceni 2,0 17,0 12,5
28 28 FC Predescu Mihai-Catalin ROU 1001 Csm Bucuresti 0,0 17,5 11,5
 

   

SANDULESCU  Gheorghe

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 13 27 Procopovici Dumitru 1001 MDA Moldova 3,0 s 1
2 5 6 CM Georgescu Cristian 1953 ROU Cs Spartac Bucuresti 4,5 w 0
3 9 21 FC Garofide Petre 1299 ROU Acs Viitorul Urziceni 2,0 s 1
4 4 4 Iordache Adrian-Iulian 2079 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 5,0 w 0
5 7 19 II Petrache Otto 1498 ROU Acs Pheonix Buzau 4,0 s 1
6 6 14 AFM Paun Bogdan-Andrei 1645 ROU Acs Viitorul Urziceni 4,0 w ½
7 7 12 FC Nitu Viorel 1667 ROU Acs Viitorul Urziceni 3,5 s 1
 

 

******************************************************************************************************************

                                  "Finalele Campionatelor Nationale de Juniori - 2018 " 
            Calimanesti - Caciulata / 27 martie - 6 aprilie
             
                COMAN Emilia-Florentina  :          BRONZ           la F20    -   sah  clasic 
                                                                                                       ARGINT         la F20       -  blitz
                                                                                                                                  LOCUL IV       la F20    -   sah  rapid

                         MOS Maria Magdalena          :         BRONZ           la F18    -   dezlegari  

               Acest moment al adevarului in sahul juvenil national, vine in fiecare an sa
        confirme sau sa infirme pretentiile juniorilor, parintilor acestora si
        antrenorilor lor, la suprematia autohtona. Fiecare junior poate purta
        ipotetic in bagaje "bastonul" de campion. Lupta este insa foarte grea si
        minunile sunt extrem de rare, de obicei favoritii se impun si-si impart cu
        inclestare medaliile. Si anul acesta, in milenara statiune Calimanesti-
       Caciulata, si-au disputat bataliile pe tabla de sah 497 juniori ( 316 baieti si
       181 fete ) doar la sahul clasic, cu tot cu celelalte 3 probe depasind 500.
       Printre acestia au concurat si 3 dintre fostii nostri juniori. Ca de obicei,
       WCM  COMAN Emilia-Florentina a avut cele mai bune rezultate, ea obtinand
       medalia de bronz la sah clasic, la fete 20 ani, concurand la o categorie
       superioara celei de drept. A mai obtinut medalia de argint la blitz si un loc
       4 la sah rapid, la egalitate de puncte cu locul 3. Evolutia celeilalte junioare
       fost conpetiste, MOS Maria Magdalena, in general modesta, a fost salvata
       de medalia de bronz de la dezlegari, o performanta in conjunctura actuala,
       cand sahul nu mai reprezinta o prioritate. In schimb SZOCS Iulian, cu o
       participare mai mult decat modesta la probele rapide, a fost de
       nerecunoscut. Poate la anul, cand isi va gasi un club departe de Ploiesti,
       care sa-l sustina financiar. Ce sa-i faci, Ploiestiul este un oras sarac pentru
       sah, doar fotbalul de liga a 4 a suscitand interesul autoritatilor locale
       pentru "sport"(sportul banilor negri ). Dar de ce sa ne impacientam,
      Ploiestiul a devenit placa turnanta a mafiei nationale. Mafia detesta sportul.
      Este nerentabil pentru profitul ei, ca si invatamantul, ca si sanatatea.
                      
              COMAN  Emilia Florentina         MOS  Maria  Magdalena              SZOCS  Teodor  Iulian 

                                              

SAH  CLASIC

F20

Clasament  final dupa 7 runde     

Rk. Name 1 2 3 4 5 6 7 8 Pts.  TB1   TB2 
1 WCM Stanciu Ioana-Georgiana * ½ ½ ½ 1 1 1 1 5,5 15,25 0,0
2 WCM Cimpean Andra ½ * 1 0 1 1 ½ 1 5,0 15,00 0,0
3 WCM Coman Emilia-Florentina ½ 0 * 1 ½ 1 1 1 5,0 13,50 0,0
4 I Ardelean Lorela-Daniela ½ 1 0 * 1 0 1 1 4,5 14,25 0,0
5 WCM Ciungan Diana-Alexandra 0 0 ½ 0 * 1 1 1 3,5 7,00 0,0
6 I Bejan Clarisa-Iustina 0 0 0 1 0 * ½ 0 1,5 5,25 0,0
7 I Toba Andreea-Valentina 0 ½ 0 0 0 ½ * ½ 1,5 4,00 0,0
8 I Morar Maria-Magdalena 0 0 0 0 0 1 ½ * 1,5 2,25 0,0

                   

  WCM  COMAN Emilia Florentina  

 

Rd. SNo Name RtgI Club/City Pts. Res.
1 5 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1913 Css Nr. 1 Timisoara 3,5 w ½
2 6 I Ardelean Lorela-Daniela 1841 Lps Satu Mare 4,5 s 1
3 7 WCM Stanciu Ioana-Georgiana 1999 Csm Craiova 5,5 w ½
4 1 WCM Cimpean Andra 1881 Csu Universitatea De Vest Timi 5,0 s 0
5 2 I Toba Andreea-Valentina 1576 Csm Craiova 1,5 w 1
6 3 I Morar Maria-Magdalena 1500 Css Viitorul Cluj-Napoca 1,5 s 1
7 8 I Bejan Clarisa-Iustina 1518 Cs Politehnica Iasi 1,5 w 1

F18

Clasament  final dupa 9 runde  

 

Rk. SNo Name RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 7 Nistor Valentina 1794 1794 Cs Petrolul Ploiesti 7,0 35,5 32,00 37,5
2 4 Nastase Andreea-Cristina 1877 1877 Clubul Central De Sah Bucurest 7,0 35,5 31,00 31,5
3 2 Stanciu Andreea-Briana 2027 2027 Cs Otopeni 7,0 34,5 33,00 32,5
4 1 Ciocan Maria-Alexandra 2036 2036 Csm Bucuresti 6,5 36,0 30,00 32,5
5 3 Panainte Andreea-Bianca 1956 1956 Csm Bucuresti 5,0 34,5 17,25 26,0
6 8 Popa Catalina-Elena 1737 1737 Cs Universitar Ploiesti 4,5 33,0 12,00 21,0
7 12 Cristocea Gabriela 1525 1525 Css Nr. 1 Timisoara 4,5 31,5 19,50 25,0
8 5 Balan Briana-Cleopatra 1827 1827 Lps Satu Mare 4,0 36,5 16,75 23,5
9 10 Popa Andrada 1594 1594 Cs Universitar Ploiesti 4,0 29,0 10,00 21,0
10 11 Mos Maria-Magdalena 1532 1532 Cs Petrolul Ploiesti 4,0 28,0 10,25 20,0
11 6 Hrib Andrada-Ioana 1813 1813 Cs Politehnica Iasi--Steaua Bucures 3,5 29,0 8,50 20,0
12 9 Andres Marina-Corina 1668 1668 Cs Sah Club Galati 3,0 26,5 9,25 13,5
13 13 Radu Mihaela-Delia 1367 1367 Css Odorheiu Secuiesc 2,0 28,5 4,00 10,0
14 14 Jumbei Victoria 0 1001 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 1,0 28,5 4,50 1,0

    

MOS Maria Magdalena  

                                                                                     

Rd. Bo. SNo Name RtgI RtgN Club/City Pts. Res.
1 4 4 Nastase Andreea-Cristina 1877 1877 Clubul Central De Sah Bucurest 7,0 w 0
2 7 14 Jumbei Victoria 0 1001 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 1,0 s 1
3 4 6 Hrib Andrada-Ioana 1813 1813 Cs Politehnica Iasi--Steaua Bucures 3,5 w ½
4 5 12 Cristocea Gabriela 1525 1525 Css Nr. 1 Timisoara 4,5 s 0
5 6 13 Radu Mihaela-Delia 1367 1367 Css Odorheiu Secuiesc 2,0 w 1
6 4 5 Balan Briana-Cleopatra 1827 1827 Lps Satu Mare 4,0 w ½
7 4 2 Stanciu Andreea-Briana 2027 2027 Cs Otopeni 7,0 s 0
8 7 9 Andres Marina-Corina 1668 1668 Cs Sah Club Galati 3,0 s ½
9 6 10 Popa Andrada 1594 1594 Cs Universitar Ploiesti 4,0 w ½

                                               SAH  RAPID                                                  

     F20

Clasament  final dupa 9 runde  

Rk. Name Rtg 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts.  TB1   TB2 
1 WCM Cimpean Andra 1728 * 1 0 1 1 1 1 ½ 1 6,5 23,25 0,0
2 I Dumitras Teodora-Iarina 1527 0 * ½ 1 ½ ½ 1 1 1 5,5 18,25 0,0
3 I Ardelean Lorela-Daniela 1595 1 ½ * ½ ½ 0 1 1 ½ 5,0 20,00 0,0
4 WCM Coman Emilia-Florentina 1746 0 0 ½ * 1 1 ½ 1 1 5,0 15,25 0,0
5 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1764 0 ½ ½ 0 * 1 ½ 1 ½ 4,0 12,75 0,0
6 I Morar Maria-Magdalena 1507 0 ½ 1 0 0 * 1 0 0 2,5 10,25 0,0
7 WCM Stanciu Ioana-Georgiana 1761 0 0 0 ½ ½ 0 * 1 ½ 2,5 8,25 1,5
8 I Bejan Clarisa-Iustina 1433 ½ 0 0 0 0 1 0 * 1 2,5 8,25 1,0
9 I Toba Andreea-Valentina 1475 0 0 ½ 0 ½ 1 ½ 0 * 2,5 8,25 0,5

     

COMAN Emilia - Florentina 

Rd. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 6 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1764 ROU Css Nr. 1 Timisoara 4,0 w 1
2 7 I Toba Andreea-Valentina 1475 ROU Csm Craiova 2,5 s 1
3 8 I Morar Maria-Magdalena 1507 ROU Css Viitorul Cluj-Napoca 2,5 w 1
4 9 I Bejan Clarisa-Iustina 1433 ROU Cs Politehnica Iasi 2,5 s 1
5 1 WCM Cimpean Andra 1728 ROU Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 w 0
6 2 I Dumitras Teodora-Iarina 1527 ROU Cs Botosani 5,5 s 0
7 3 I Ardelean Lorela-Daniela 1595 ROU Lps Satu Mare 5,0 w ½
8 4 WCM Stanciu Ioana-Georgiana 1761 ROU Csm Craiova 2,5 s ½
9 - bye - - - - 0

 

F18

Clasament  final dupa 9 runde 

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 2 WCM Nastase Andreea-Cristina 1833 Clubul Central De Sah Bucurest 8,0 36,0 41,25 43,5
2 3 WCM Panainte Andreea-Bianca 1805 Csm Bucuresti 7,0 36,0 34,25 34,5
3 1 WCM Stanciu Andreea-Briana 1884 Cs Otopeni 6,5 34,0 28,25 31,0
4 7 I Nistor Valentina 1600 Cs Petrolul Ploiesti 6,0 32,5 19,00 27,0
5 4 WCM Hrib Andrada-Ioana 1686 Cs Politehnica Iasi--Steaua Bucures 5,0 34,5 18,00 27,0
6 13 II Radu Mihaela-Delia 1325 Css Odorheiu Secuiesc 5,0 30,0 15,25 24,0
7 6 I Popa Catalina-Elena 1604 Cs Universitar Ploiesti 4,5 36,5 19,75 24,0
8 5 WCM Ciocan Maria-Alexandra 1671 Csm Bucuresti 4,5 32,0 13,50 20,5
9 8 WCM Balan Briana-Cleopatra 1534 Lps Satu Mare 4,5 32,0 12,75 21,0
10 10 I Cristocea Gabriela 1462 Css Nr. 1 Timisoara 4,0 28,5 8,00 16,0
11 9 II Mos Maria-Magdalena 1474 Cs Petrolul Ploiesti 3,0 29,5 8,25 19,5
12 12 II Popa Andrada 1384 Cs Universitar Ploiesti 2,5 29,5 4,00 15,0
13 11 I Andres Marina-Corina 1396 Cs Sah Club Galati 2,5 28,5 5,25 12,0
14 14 FC Craiu Elena-Diana 1001 Cs Sparta Techirghiol 0,0 28,5 0,00 0,0

 

MOS Maria Magdalena

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 2 2 WCM Nastase Andreea-Cristina 1833 Clubul Central De Sah Bucurest 8,0 s 0
2 6 12 II Popa Andrada 1384 Cs Universitar Ploiesti 2,5 w ½
3 6 14 FC Craiu Elena-Diana 1001 Cs Sparta Techirghiol 0,0 s 1
4 5 5 WCM Ciocan Maria-Alexandra 1671 Csm Bucuresti 4,5 w 1
5 3 4 WCM Hrib Andrada-Ioana 1686 Cs Politehnica Iasi--Steaua Bucures 5,0 w ½
6 3 1 WCM Stanciu Andreea-Briana 1884 Cs Otopeni 6,5 s 0
7 4 6 I Popa Catalina-Elena 1604 Cs Universitar Ploiesti 4,5 w 0
8 7 10 I Cristocea Gabriela 1462 Css Nr. 1 Timisoara 4,0 s 0
9 7 11 I Andres Marina-Corina 1396 Cs Sah Club Galati 2,5 s 0
 

B18

Clasament  final dupa 9 runde 

  

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 2 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2175 Clubul Central De Sah Bucurest 8,5 34,0 42,50
2 1 IM Costachi Mihnea 2390 Cs Politehnica Iasi+Steaua Bucurest 8,0 35,0 39,00
3 4 FM Vasiesiu Victor 2044 Css Targu Mures 6,0 33,0 27,50
4 6 CM Ciorgovean Iustin 1976 Csu Universitatea De Vest Timi 5,5 35,5 24,50
5 5 FM Ileana George 2026 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,5 30,5 23,25
6 10 CM Herea Sergiu-Gabriel 1900 Csm Ploiesti 5,5 30,5 21,00
7 3 I Zubcu Vlad-George 2064 Cs Politehnica Iasi 5,5 29,5 21,00
8 18 I Bobocea Laurentiu-Vlad 1810 Css Viitorul Cluj-Napoca 5,0 38,0 20,50
9 7 FM Calin Alexandru 1967 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 36,5 23,00
10 8 CM Ciorica Mihai-Vlad 1925 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 31,5 19,00
11 16 I Stan Andrei-Mihaita 1817 Scm Gloria Buzau 4,5 35,0 20,75
12 20 I Mongescu Victor 1772 Lps Satu Mare 4,5 34,5 21,25
13 11 I Dumitru Matei-Ioan 1898 Csu Universitatea De Vest Timi 4,5 33,5 20,00
14 12 I Dicu Dan-Alexandru 1874 Lps Satu Mare 4,5 32,5 16,75
15 23 I Ilonczai Levente-David 1739 Lps Satu Mare 4,5 29,5 19,75
16 21 I Ion Dragos-Cosmin 1767 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5 29,5 17,25
17 15 I Albu George 1826 Cs Politehnica Iasi 4,5 29,5 13,50
18 24 I Chioran Andrei-Ovidiu 1723 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,5 27,5 12,25
19 19 I Padurean Daniel-Cristian 1807 Cs Muncitorul Resita 4,0 35,0 17,75
20 13 I Olinici Emanuel 1867 Cs Politehnica Iasi 4,0 34,5 16,75
21 26 I Csurka Roland 1699 Lps Satu Mare 4,0 28,5 13,25
22 9 I Sandu Marian-Catalin 1908 Csm Ploiesti 4,0 25,0 13,50
23 14 I Negulescu Alexandru 1853 Cs Carpati Sinaia 3,5 29,5 13,50
24 25 I Muntianu Razvan-Gavril 1700 Cs Politehnica Iasi 3,5 29,0 14,75
25 29 I Mortu Adrian 1567 Cs Palatul Copiilor Buzau 3,5 27,0 11,75
26 22 I David Cristian (C.) 1751 Cs "asociatia Axiopolis Sport 3,0 30,0 9,00
27 17 Szocs Teodor-Iulian 1816 Csm Ploiesti 3,0 29,5 12,00
28 27 I Apahidean Ioan 1677 Css Viitorul Cluj-Napoca 3,0 27,5 13,00
29 28 I Cristian Codrut 1629 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 27,0 7,50
30 30 II Dringa Dumitru-Constantin 1475 Cs De Sah "unirea Prejmer" 1,0 28,5 1,75

   

                                                                                                    SZOCS  Teodor  Iulian                                            

         

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 2 2 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2175 Clubul Central De Sah Bucurest 8,5 w 0
2 11 8 CM Ciorica Mihai-Vlad 1925 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 s 0
3 14 21 I Ion Dragos-Cosmin 1767 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5 s 1
4 10 9 I Sandu Marian-Catalin 1908 Csm Ploiesti 4,0 w 0
5 13 29 I Mortu Adrian 1567 Cs Palatul Copiilor Buzau 3,5 s 0
6 14 27 I Apahidean Ioan 1677 Css Viitorul Cluj-Napoca 3,0 s 1
7 13 28 I Cristian Codrut 1629 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 w ½
8 12 26 I Csurka Roland 1699 Lps Satu Mare 4,0 s ½
9 12 24 I Chioran Andrei-Ovidiu 1723 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,5 w 0

       BLITZ 

   F20

     Clasament  final dupa 7 runde  

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 7 I Dumitras Teodora-Iarina 1723 Cs Botosani 6,5 19,50 0,0
2 8 WCM Coman Emilia-Florentina 1707 Csm Bucuresti 4,5 12,25 0,0
3 1 I Toba Andreea-Valentina 1460 Csm Craiova 4,0 12,00 1,0
4 5 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1787 Css Nr. 1 Timisoara 4,0 12,00 0,0
5 2 WCM Cimpean Andra 1698 Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 7,50 0,0
6 3 I Morar Maria-Magdalena 1533 Css Viitorul Cluj-Napoca 2,5 6,25 0,0
7 4 I Bejan Clarisa-Iustina 1493 Cs Politehnica Iasi 1,5 6,25 0,0
8 6 I Ardelean Lorela-Daniela 1614 Lps Satu Mare 1,5 2,75 0,0

   

WCM  COMAN Emilia 

Rd. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 1 I Toba Andreea-Valentina 1460 Csm Craiova 4,0 s 1
2 5 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1787 Css Nr. 1 Timisoara 4,0 w 0
3 2 WCM Cimpean Andra 1698 Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 s 1
4 6 I Ardelean Lorela-Daniela 1614 Lps Satu Mare 1,5 w 1
5 3 I Morar Maria-Magdalena 1533 Css Viitorul Cluj-Napoca 2,5 s 1
6 7 I Dumitras Teodora-Iarina 1723 Cs Botosani 6,5 w 0
7 4 I Bejan Clarisa-Iustina 1493 Cs Politehnica Iasi 1,5 s ½

    F18

Clasament  final dupa 7 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 3 WCM Stanciu Andreea-Briana 1780 Cs Otopeni 7,0 34,0 31,25 40,5
2 5 WCM Ciocan Maria-Alexandra 1610 Csm Bucuresti 6,5 34,0 30,00 33,5
3 6 WCM Balan Briana-Cleopatra 1592 Lps Satu Mare 6,0 35,5 23,50 29,0
4 10 I Popa Catalina-Elena 1413 Cs Universitar Ploiesti 6,0 34,5 27,25 29,0
5 1 WCM Nastase Andreea-Cristina 1868 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 34,0 22,50 28,0
6 2 WCM Panainte Andreea-Bianca 1792 Csm Bucuresti 5,0 32,0 14,75 23,0
7 8 I Cristocea Gabriela 1514 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 27,0 14,00 21,5
8 7 I Nistor Valentina 1550 Cs Petrolul Ploiesti 4,5 36,5 20,25 25,5
9 9 II Mos Maria-Magdalena 1431 Cs Petrolul Ploiesti 4,5 31,5 12,50 20,5
10 4 WCM Hrib Andrada-Ioana 1626 Cs Politehnica Iasi-Steaua Bucurest 4,5 29,5 13,50 20,5
11 11 I Andres Marina-Corina 1355 Cs Sah Club Galati 4,0 30,5 9,00 18,0
12 12 II Radu Mihaela-Delia 1332 Css Odorheiu Secuiesc 3,0 29,0 6,00 17,0
13 13 FC Craiu Elena-Diana 1001 Cs Sparta Techirghiol 1,0 30,5 2,00 9,0

 

        

MOS Maria Magdalena

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 3 3 WCM Stanciu Andreea-Briana 1780 Cs Otopeni 7,0 w 0
2 6 8 I Cristocea Gabriela 1514 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 s 1
3 2 5 WCM Ciocan Maria-Alexandra 1610 Csm Bucuresti 6,5 w ½
4 4 7 I Nistor Valentina 1550 Cs Petrolul Ploiesti 4,5 w 0
5 7 - bye - - - 1
6 4 4 WCM Hrib Andrada-Ioana 1626 Cs Politehnica Iasi-Steaua Bucurest 4,5 s 0
7 6 13 FC Craiu Elena-Diana 1001 Cs Sparta Techirghiol 1,0 s 1
8 4 1 WCM Nastase Andreea-Cristina 1868 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 w 0
9 6 12 II Radu Mihaela-Delia 1332 Css Odorheiu Secuiesc 3,0 s 1

 

B18

Clasament  final dupa 9 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 2 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2061 Clubul Central De Sah Bucurest 8,5 39,0 46,25
2 1 IM Costachi Mihnea 2504 Cs Politehnica Iasi + Steaua Bucure 6,5 38,0 33,00
3 4 CM Ciorgovean Iustin 1989 Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 38,0 30,75
4 5 FM Ileana George 1957 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,5 36,0 30,75
5 10 CM Herea Sergiu-Gabriel 1853 Csm Ploiesti 6,0 33,5 25,00
6 7 FM Vasiesiu Victor 1899 Css Targu Mures 5,5 35,5 25,75
7 16 I Ilonczai Levente-David 1733 Lps Satu Mare 5,5 32,5 24,25
8 3 FM Calin Alexandru 2059 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 38,5 24,25
9 6 I Zubcu Vlad-George 1938 Cs Politehnica Iasi 5,0 35,0 21,00
10 9 I Sandu Marian-Catalin 1883 Csm Ploiesti 5,0 33,0 23,25
11 24 I Ion Dragos-Cosmin 1626 Acs Sah Chindia Targoviste 5,0 30,0 16,00
12 8 CM Ciorica Mihai-Vlad 1892 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 28,5 19,50
13 14 I Negulescu Alexandru 1796 Cs Carpati Sinaia 4,5 34,5 19,00
14 11 I Albu George 1831 Cs Politehnica Iasi 4,5 32,0 19,50
15 22 I David Cristian (C.) 1709 Cs "asociatia Axiopolis Sport 4,5 31,0 14,75
16 18 I Padurean Daniel-Cristian 1729 Cs Muncitorul Resita 4,5 29,5 14,25
17 12 I Dicu Dan-Alexandru 1816 Lps Satu Mare 4,5 28,5 14,75
18 27 I Apahidean Ioan 1605 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,5 25,0 15,00
19 13 I Olinici Emanuel 1816 Cs Politehnica Iasi 4,0 32,5 13,00
20 26 I Stan Andrei-Mihaita 1615 Scm Gloria Buzau 4,0 30,5 15,50
21 15 I Csurka Roland 1750 Lps Satu Mare 4,0 27,5 11,25
22 20 I Szocs Teodor-Iulian 1724 Csm Ploiesti 3,5 34,5 13,50
23 21 I Muntianu Razvan-Gavril 1712 Cs Politehnica Iasi 3,5 33,0 15,75
24 25 I Bobocea Laurentiu-Vlad 1624 Css Viitorul Cluj-Napoca 3,5 26,0 7,00
25 17 I Chioran Andrei-Ovidiu 1732 Css Viitorul Cluj-Napoca 3,5 23,5 8,25
26 19 I Dumitru Matei-Ioan 1725 Csu Universitatea De Vest Timi 3,0 27,5 7,00
27 28 I Mortu Adrian 1521 Cs Palatul Copiilor Buzau 3,0 25,0 6,50
28 23 I Mongescu Victor 1665 Lps Satu Mare 2,0 31,5 19,50
29 29 I Cristian Codrut 1511 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,0 26,0 4,50
30 30 II Dringa Dumitru-Constantin 1276 Cs De Sah "unirea Prejmer" 2,0 21,5 2,25
 

   

SZOCS  Teodor  Iulian

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 5 5 FM Ileana George 1957 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,5 s 0
2 10 8 CM Ciorica Mihai-Vlad 1892 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 s 1
3 9 16 I Ilonczai Levente-David 1733 Lps Satu Mare 5,5 w 0
4 11 27 I Apahidean Ioan 1605 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,5 w 1
5 9 23 I Mongescu Victor 1665 Lps Satu Mare 2,0 - 1K
6 5 10 CM Herea Sergiu-Gabriel 1853 Csm Ploiesti 6,0 s 0
7 9 24 I Ion Dragos-Cosmin 1626 Acs Sah Chindia Targoviste 5,0 w 0
8 9 26 I Stan Andrei-Mihaita 1615 Scm Gloria Buzau 4,0 w ½
9 10 22 I David Cristian (C.) 1709 Cs "asociatia Axiopolis Sport 4,5 s 0

 Dezlegari

    F20 
C.N. dezlegari 2018 - Fete 20 ani
Clasament final
Loc Nume Club Timp Puncte
1 Cimpean Andra Csu Universitatea De Vest Timişoara 80 17
2 Ardelean Lorela-Daniela Lps Satu Mare 87 16.25
3 Dumitraş Teodora-Iarina CS Botoşani 87 12
4 Toba Andreea-Valentina Csm Craiova 81 10
5 Stanciu Ioana-Georgiana Csm Craiova 90 7
6 Ciungan Diana-Alexandra Css Nr. 1 Timisoara 84 6
7 Bejan Clarisa-Iustina Cs Politehnica Iasi 80 5
8 Morar Maria-Magdalena Css Viitorul Cluj-Napoca 90 5
9 Coman Emilia-Florentina Csm Bucuresti 82 0
Arbitru şef, Constantin Ionescu Călimăneşti 4.04.2018
 
F18
C.N. dezlegari juniori 2018 - Fete 18 ani
Clasament final
Loc Nume Club Timp Puncte
1 Nistor Valentina Cs Petrolul Ploiesti 84 17
2 Hrib Andrada-Ioana Cs Politehnica Iasi-Steaua Bucuresti 85 15
3 Mos Maria-Magdalena Cs Petrolul Ploiesti 84 12
4 Stanciu Andreea-Briana Cs Otopeni 61 10.5
5-6 Andres Marina-Corina Cs Sah Club Galati 84 10.5
5-6 Popa Andrada Cs Universitar Ploiesti 84 10.5
7 Popa Catalina-Elena Cs Universitar Ploiesti 88 10.5
8-9 Ciocan Maria-Alexandra Csm Bucuresti 86 10
8-9 Cristocea Gabriela Css Nr. 1 Timisoara 86 10
10-11 Balan Briana-Cleopatra Lps Satu Mare 87 10
10-11 Nastase Andreea-Cristina Clubul Central De Sah Bucuresti 87 10
12 Panainte Andreea-Bianca Csm Bucuresti 87 5
13 Radu Mihaela-Delia Css Odorheiu Secuiesc 87 5
Arbitru şef, Constantin Ionescu Călimăneşti 4.04.2018
 
MOS Maria Magdalena 
B18
CN dezlegari juniori 2018 - B18
Clasament final
Loc Nume Club Timp Puncte
1 Costachi Mihnea Cs Politehnica Iasi-Steaua Buc. 65 30
2 Negulescu Alexandru Carpaţi Sinaia 87 20.5
3 Sandu Marian-Catalin Csm Ploiesti 85 20
4 Herea Sergiu-Gabriel Csm Ploiesti 88 20
5 Calin Alexandru Cs Tinerii Maestri Bucuresti 71 17
6 Zubcu Vlad-George Cs Politehnica Iasi 90 15.5
7 Mortu Adrian Cs Palatul Copiilor Buzau 85 15
8 Vasiesiu Victor Css Targu Mures 86 15
9 Dumitru Matei-Ioan Csu Universitatea De Vest Timi 89 15
10 Ileana George Cs Tinerii Maestri Bucuresti 90 15
11 Chioran Andrei-Ovidiu Css Viitorul Cluj-Napoca 64 14
12 Ciorica Mihai-Vlad Css Nr. 1 Timisoara 87 12.5
13 Olinici Emanuel Cs Politehnica Iasi 89 10.5
14 Muntianu Razvan-Gavril Cs Politehnica Iasi 90 10.5
15 Banzea Alexandru-Bogdan Clubul Central De Sah Bucurest 66 10
16 Ilonczai Levente-David Lps Satu Mare 73 10
17-18 Albu George Cs Politehnica Iasi 86 10
17-18 Cristian Codrut Cs Tinerii Maestri Bucuresti 86 10
19 Ion Dragos-Cosmin Acs Sah Chindia Targoviste 87 10
20-21 Dicu Dan-Alexandru Lps Satu Mare 88 10
20-21 Csurka Roland Lps Satu Mare 88 10
22 Padurean Daniel-Cristian Cs Muncitorul Resita 89 10
23 Apahidean Ioan Css Viitorul Cluj-Napoca 90 10
24 Stan Andrei-Mihaita Scm Gloria Buzau 87 5.5
25 Ciorgovean Iustin Csu Universitatea De Vest Timi 88 5.5
26 Dringa Dumitru-Constantin Cs De Sah "unirea Prejmer" 76 5
27 David Cristian (C.) Cs "asociatia Axiopolis Sport 84 5
28 Szocs Teodor Iulian Csm Ploiesti 86 5
29 Bobocea Laurentiu-Vlad Css Viitorul Cluj-Napoca 46 0
Arbitru şef, Constantin Ionescu Călimăneşti 4.04.2018