ŞAH - CONPET    SAHDACIA  SAHDACIA

         SAHDACIA  SAHDACIA  SAHDACIA  2018

        

Informatii Sahiste detaliate

                                                              Trimestrul IV , 2018

 

 

                  "CUPA   ORASULUI  COMARNIC "  editia a VI a  / Sah Clasic
                                                COMARNIC  /   14-16  decembrie  2018

  

                                                            CM   ANUTA  Laurentiu

              In conjunctura unor conditii meteo potrivnice, mi-a fost greu sa ma decid
       sa particip la acest turneu. Decisiva a fost dorinta de a juca un concurs de
       sah clasic real ( 90 min + 30 sec/ mutare ), o rara avis in Romania anului
       2018. Cu o participare de 34 jucatori, din care 24 reprezentand Ploiestiul,
       turneul a fost relativ modest, cu doar 7 CM, insa cu multi juniori periculosi.
       Organizat si arbitrat de MI Cioara Andrei, competitia s-a desfasurat fara
       incidente, in conditii normale si a fost gazduita de salile liceului "Simion
       Stolnicu" din Comarnic. Cand dupa 3 runde ramasesem singurul lider, dupa
       victoria cu sansa prin depasirea timpului de gandire, la primul favorit,
       CM Telea Stefan, mi-am zis ca minunea nu va tine mult, mai ales ca urma
       sa-mi iau un bye in runda 4, deoarece era prea mult pentru mine a 3 a
       runda de clasic in aceeasi zi. A fost o alegere inspirata, deoarece naveta
       Ploiesti - Comarnic era oricum obositoare. In penultima runda a urmat
       cea mai grea partida, cea cu periculosul junior ploiestean Serban Cristian,
       dar am rezistat nervos si am castigat partida. Dupa o remiza scurta cu
       Cimpoiasu Dan, in care nici unul dintre noi nu dorea sa-si asume riscuri
       inutile, am asteptat vreo 3 ore sa aflu care din primele doua locuri imi era
       rezervat.Asteptam rezultatul partidei contracandidatului Turlea Constantin
       cu juniorul pe care tocmai il invinsesem in runda precedenta. A invins
       juniorul. Ulterior, aveam sa aflu ca si in cazul victoriei lui Turlea, as fi
       obtinut locul 1 la coeficient bucholtz. O reusita frumoasa, ca un cadou in
       apropiere de Mos Craciun, in care munca la partida s-a combinat in mod
       fericit cu sansa. Si de ce sa nu spun ca si premiul de 500 lei a fost
       binevenit, alaturi de cele 40 puncte Elo castigate.
Clasament final dupa 6 runde
Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB3 
1 8 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1824 Cs Conpet Ploiesti 5,0 24,0 19,0
2 4 I Serban Cristian-Stefan 1954 Cs Universitar Ploiesti 4,5 20,5 16,0
3 1 CM Telea Stefan 2027 Acs Fianchetto Constanta 4,5 20,0 14,0
4 5 I Cimpoiasu Dan 1947 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,5 19,5 16,0
5 2 I Turlea Constantin 1949 Cs Universitar Ploiesti 4,0 22,5 15,5
6 12 CM Bratu Gheorghe 1700 Csm Craiova 4,0 18,5 15,0
7 19 II Veneteanu Mihai 1503 Acs Viitorul Urziceni 4,0 18,5 14,0
8 16 II Ungureanu Constantin-Gabriel 1584 Cs Spartac Bucuresti 4,0 17,0 12,0
9 6 I Gavrila Petrisor 1924 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 22,0 15,5
10 9 CM Dobrin Catalin 1805 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 21,0 14,5
11 7 CM Chesa Viorel 1837 Cs Universitar Ploiesti 3,5 20,0 12,5
12 14 II Spiridon Mihai-Zoltan 1669 Cs Petrom Flacara Moreni 3,5 18,5 12,5
13 13 II Cosac Robert-Mihai 1693 Cs Universitar De Sah Bucurest 3,5 18,0 11,0
14 15 I Sandulescu Gheorghe 1631 Cs Conpet Ploiesti 3,5 15,5 9,0
15 3 CM Georgescu Cristian 1995 Cs Spartac Bucuresti 3,0 20,5 11,5
16 18 II Bratu Ioan-Valentin 1562 Cs Vointa Buzau 3,0 18,5 13,0
17 22 II Popa Andra-Maria 1403 Cs Universitar Ploiesti 3,0 15,5 9,0
18 11 I Popa Catalina-Elena 1746 Cs Universitar Ploiesti 3,0 14,0 9,0
19 10 I Popa Marian 1755 Cs Universitar Ploiesti 2,5 21,0 11,5
20 25 II Popescu Alexandru-Mihai 1272 Cs Universitar Ploiesti 2,5 20,5 8,5
21 17 II Chivu Razvan-Gabriel 1570 Cs Universitar Ploiesti 2,5 18,5 9,5
22 21 II Gavrila Vlad-Cristian 1428 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 17,0 7,5
23 23 CM Dumitrica Neculai 1395 Cs Sergentul Vaslui 2,5 16,5 8,5
24 20 II Staicut Constantin 1441 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 14,0 8,5
25 29 II Ferar Cezara-Maria 1068 Cs Universitar Ploiesti 2,5 14,0 7,0
26 24 II Gagenel Robert-Daniel 1367 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 18,5 8,0
27 33 FC Piciorea Florin 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 17,0 8,5
28 30 II Ionescu Luca 1012 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,5 17,5 4,5
29 31 FC Savu Mihai-Samuel 1018 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,5 15,0 5,5
30 27 II Ghita Petre-Gabriel 1249 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,5 13,0 5,5
31 28 II Nedelcu Eva-Antonia 1213 Csm Bucuresti 1,5 12,0 3,5
32 32 FC Andrei Gheorghe (C.) 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,0 17,5 5,5
33 34 Besteliu Nicu 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,0 17,0 5,5
34 26 II Ungureanu David-Mihai 1257 Cs Universitar Ploiesti 0,0 13,5 0,0
 
  CM     ANUTA  Laurentiu 
d. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 5 25 II Popescu Alexandru-Mihai 1272 Cs Universitar Ploiesti 2,5 w 1
2 4 13 II Cosac Robert-Mihai 1693 Cs Universitar De Sah Bucurest 3,5 s 1
3 2 1 CM Telea Stefan 2027 Acs Fianchetto Constanta 4,5 w 1
4 16 -2 not paired 0 0,0 - ½
5 1 4 I Serban Cristian-Stefan 1954 Cs Universitar Ploiesti 4,5 s 1
6 1 5 I Cimpoiasu Dan 1947 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,5 w ½
AICI PUTETI VEDEA  CATEVA DIN PARTIDELE PROPRII :  
 
  
CIMPOIASU  Dan 
Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 2 21 II Gavrila Vlad-Cristian 1428 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,5 s 1
2 1 10 I Popa Marian 1755 Cs Universitar Ploiesti 2,5 w ½
3 5 14 II Spiridon Mihai-Zoltan 1669 Cs Petrom Flacara Moreni 3,5 s ½
4 3 3 CM Georgescu Cristian 1995 Cs Spartac Bucuresti 3,0 w 1
5 3 18 II Bratu Ioan-Valentin 1562 Cs Vointa Buzau 3,0 w 1
6 1 8 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1824 Cs Conpet Ploiesti 5,0 s ½

 

SANDULESCU  Gheorghe 

 
Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 11 32 FC Andrei Gheorghe (C.) 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,0 w ½
2 6 1 CM Telea Stefan 2027 Acs Fianchetto Constanta 4,5 s 0
3 11 25 II Popescu Alexandru-Mihai 1272 Cs Universitar Ploiesti 2,5 s 0
4 13 30 II Ionescu Luca 1012 Cs Gambitul Damei Ploiesti 1,5 w 1
5 10 24 II Gagenel Robert-Daniel 1367 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 s 1
6 8 10 I Popa Marian 1755 Cs Universitar Ploiesti 2,5 w 1
  
 
 ********************************************************************************************  
                                                      " Memorial Maria Firescu-Nadejde ed.2018 "
                                            BRASOV - open  sah rapid /  16 decembrie
 
               Alt open de sah rapid, de data aceasta la Brasov, cu 52 jucatori, dar mai
        putin consistent, cu doar 3 maestri FIDE. WCM DIDILIUC Dariana, dupa o
        evolutie promitatoare la Bucuresti, a dat o fuga chiar in ziua urmatoare la
        Brasov, sperand sa dea lovitura. Locul ocupat (8), pare foarte bun. Chiar
        cele 4 puncte din cele 6 posibile par a indica o evolutie foarte buna.
        Atata doar ca adversarii de la care a adunat punctele nu au fost la un
        nivel prea ridicat. Totusi, rezultatul, pe ansamblu este bun. De consemnat
        punctajul maxim al castigatorului competitiei, CM Sandor Petrut, un
        expert la turneele cu timp de gandire redus.

WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela

Clasament final dupa 6 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 1 CM Sandor Petrut 2228 Acs Viitorul Urziceni 6,0 25,5 25,50
2 4 FM Nastase Robert-Paul 2098 CS Otopeni 5,0 23,5 17,50
3 3 FM Vrencian Lehel 2160 Cs Otopeni 5,0 23,0 17,00
4 5 CM Bulau Andrei-Cristian 2033 Cs Universitar Ploiesti 5,0 19,5 15,50
5 2 FM Dicu Razvan-Stefan 2222 Cs Otopeni 4,5 21,5 14,25
6 10 FC Lazurca Nicu-Sebastian 1799 Cs De Sah Lia Brasov 4,5 19,0 13,25
7 18 I Stan Luciana-Gabriela 1664 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 22,5 14,50
8 16 I Gherghel-Butan Maria 1702 Csm Bucuresti 4,0 22,5 11,50
9 12 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1775 Csm Craiova 4,0 22,0 12,00
10 13 I Ghinea Constantin 1763 Cs De Sah Viitorul Miercurea C 4,0 21,5 13,50
11 20 I Pelin Ana-Maria 1631 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 19,5 12,50
12 19 I Antal Hunor-Zoltan 1636 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 4,0 19,5 9,50
13 14 I Voinescu David-Ioan 1752 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 19,5 9,50
14 26 II Serban Viorel 1553 Cs Logic 64 Brasov 4,0 17,0 9,50
15 6 I Florea Leonard-Gelu 2002 Clubul De Sah Diana Galati 3,5 22,5 11,50
16 15 WCM Cretan Ioana-Cristina 1730 Cs Universitar Brasov 3,5 21,5 11,25
17 11 I Miklos Norbert 1778 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 3,5 21,5 10,50
18 7 I Uscoi Cornel 1950 Asc Olimpic Zarnesti 3,5 19,5 9,25
19 36 I Popa Andrada 1380 Cs Universitar Ploiesti 3,5 18,5 8,25
20 24 I Wunder Tamas-Gabor 1582 Cs De Sah Alex Brasov 3,5 18,0 7,75
21 17 I Antal Attila-Laszlo 1685 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 3,5 17,5 7,75
22 41 FC Simion Marius-Alexandru 1317 Cs Logic 64 Brasov 3,5 14,5 6,25
23 27 II Botea David-Alexandru 1552 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 22,0 8,00
24 39 II Costescu Mihnea-Constantin 1364 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 18,0 6,50
25 38 II Albu Camelia 1368 Csm Bucuresti 3,0 17,5 6,50
26 21 I Puia Alexia-Teodora 1625 Csm Bucuresti 3,0 17,0 5,50
27 32 WCM Maria Lia-Alexandra 1446 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 17,0 5,50
28 33 II Cristescu Constantin 1431 Cs De Sah Lia Brasov 3,0 16,0 7,00
29 23 I Sandea Dorin-Gheorghe 1602 CM de sah Alba Iulia 3,0 15,5 5,50
30 42 II Glavan Dumitru 1299 Cs De Sah Lia Brasov 3,0 12,5 3,50
31 28 II Vitan Rares-Mihai 1492 Acs Smart Galati 2,5 20,5 6,75
32 22 II Stan Ion-Gabriel 1607 Cs Sah Club Brasov 2,5 20,0 6,25
33 48 I Sichim Maria-Mihaela 1067 Cs Universitar Brasov 2,5 17,0 6,25
34 25 II Nistor Serban 1555 Cs De Sah Lia Brasov 2,5 16,0 3,75
35 35 II Stanea Stelian-Ioan 1382 Cs Chimia Victoria 2,5 15,0 4,50
36 46 II Costea Sorin 1181 Cs Tera-Sah Medias 2,0 21,0 6,00
37 34 II Mazilu Stefan-Fabian 1398 Cs Micul Sahist Iasi 2,0 19,5 5,75
38 29 II Lungu Cristian 1477 Cs Sah Club Brasov 2,0 17,5 4,00
39 9 I Coman Liviu 1837 Cs Carpati Sinaia 2,0 16,5 3,75
40 40 II Vitan Adrian 1330 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 16,0 3,75
41 50 FC Pirvu Ciprian-Valentin 1001 Cs De Sah Lia Brasov 2,0 14,5 3,00
42 30 FC Atodiresei Stelica 1456 Cs Universitar Ploiesti 2,0 14,5 3,00
43 37 II Mihaiu Corneliu 1374 Cs De Sah Ioios Brasov 2,0 14,0 3,00
44 49 FC Costea Marian 1001 Cs De Sah Lia Brasov 2,0 12,5 2,50
45 31 II Dringa Dumitru-Constantin 1447 Cs De Sah "unirea Prejmer" 1,5 17,5 2,50
46 47 II Serban Stelian 1145 Cs Logic 64 Brasov 1,5 12,0 1,00
47 44 II Tohanean Aurelia 1263 Cs De Sah Lia Brasov 1,5 11,0 1,00
48 45 FC Dumitru Cristina 1188 Cs De Sah "unirea Prejmer" 1,0 15,5 1,00
49 43 II Neculae Andrei-Fabian 1284 Cs Carpati Sinaia 1,0 15,0 2,00
50 51 FC Stan Eliza-Ildiko 1001 Cs Sah Club Brasov 1,0 15,0 1,00
51 52 FC Vlad Ioan-Daniel 1001 Cs De Sah "unirea Prejmer" 0,0 14,0 3,50
52 8 I Dragomir Ciprian-Romeo 1949 Cs De Sah Ioios Brasov 0,0 13,5 6,75
 

                                                                         WCM  DIDILIUC  Dariana

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 12 38 II Albu Camelia 1368 Csm Bucuresti 3,0 s 1
2 8 23 I Sandea Dorin-Gheorghe 1602 CM de sah Alba Iulia 3,0 w 1
3 1 1 CM Sandor Petrut 2228 Acs Viitorul Urziceni 6,0 s 0
4 6 21 I Puia Alexia-Teodora 1625 Csm Bucuresti 3,0 w 1
5 6 20 I Pelin Ana-Maria 1631 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 s 0
6 7 27 II Botea David-Alexandru 1552 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 w 1
 

 ********************************************************************************************  

                                  " Open Bucuresti Centenar -  Sah Rapid "   15 decembrie

 

              La seria nesfarsita de open-uri de sah rapid si blitz din acest an, iata ca
       se mai adauga inca unul, cu o titulatura atragatoare, intr-o zona centrala
       a capitalei, cu arbitri consacrati. Nu au fost multi concurenti, doar 48, insa
       printre ei au fost si 2 mari maestri, 3 maestri internationali si 3 maestri
       FIDE. Favoritii Manolache Marius si Marin Mihail au inclinat steagul in fata
       incisivilor Tomici Stefan, Manea Alexandru si Tomescu Vlad, care au
       terminat exact in aceasta ordine, la egalitate de puncte (7). Intr-un grup
       de 8 jucatori cu 5 puncte, a terminat open-ul si fosta noastra junioara
       WCM DIDILIUC  Dariana Gabriela, pe pozitia a 18 a. De consemnat remiza
       la maestra FIDE Yugina Maria. Pe ansamblu, o comportare buna.

WCM  DIDILIUC  Dariana - Gabriela

Clasament final dupa 9 runde

Rk. SNo AAA Typ RtgI Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 5
FM Tomici Stefan 2302 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,0 42,5 54,0
2 4
IM Manea Alexandru 2325 Cs Universitar Ploiesti 7,0 42,0 53,5
3 7
IM Tomescu Vlad 2253 Acs Pheonix Buzau 7,0 40,5 51,5
4 6
CM Martian Dragos-Daniel 2297 Acs Logic Delta 6,5 43,0 54,0
5 1
GM Manolache Marius 2500 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 38,0 49,0
6 8
FM Patrascu Catalin-Lucian U20 2192 Csm Focsani 2007 6,0 40,5 51,5
7 3
IM Grecescu Gabriel-Andrei 2352 Acs Mmi Andrei Murariu 6,0 39,5 51,0
8 17
I Olteanu Sebastian 1840 Sport Club Juventus Bucuresti 6,0 36,0 46,0
9 15
I Sandu Marian-Catalin U18 1848 Csm Ploiesti 6,0 36,0 44,5
10 11
WFM Yugina Maria 2065 CSU Arad 6,0 34,5 44,0
11 12
CM Tinta Gheorghe 1983 Cs "asociatia Axiopolis Sport 6,0 33,0 43,0
12 2
GM Marin Mihail 2468 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 38,5 49,5
13 10
I Stancu Robert-Alexandru U20 2093 Cs Universitar Ploiesti 5,5 36,5 45,5
14 20
I Nastore Pavel-Alexandru U12 1793 Csm Bucuresti 5,0 37,0 46,5
15 23
CM Cernea Radu-Gheorghe S65 1747 Sport Club Juventus Bucuresti 5,0 36,5 47,5
16 28
II Jinga Vlad-Ionut 1631 Acs Sah Club Vados Arad 5,0 34,5 44,5
17 25
II Ignat Matei-Marius U16 1689 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 5,0 34,0 44,0
18 22
WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1775 Cs Universitar Ploiesti 5,0 32,0 40,5
19 18
I Dumitrascu Daniel 1826 Acs Fianchetto Constanta 5,0 29,0 38,0
20 35
II Macaneata Ionut-Octavian U20 1424 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 28,5 37,0
21 16
CM Nastase Stefan S65 1843 Sport Club Juventus Bucuresti 5,0 28,0 38,0
22 13
CM Mihailov Iulian 1982 Acs Fianchetto Constanta 4,5 34,5 44,0
23 14
I Ciobanu Bogdan 1857 Sport Club Juventus Bucuresti 4,5 33,5 42,5
24 27
I Traila Alexandru-Irinel U16 1654 Csm Ploiesti 4,5 32,0 41,0
25 33
II Saioc David U10 1496 Acs Sah Club Vados Arad 4,5 31,5 40,5
26 29
Mioara Robert-Cristian 1620 Cs Oxygen Bucuresti 4,5 30,0 40,0
27 30
II Gutu-Cucu George-Ciprian 1572 Acs Master Mind Bucuresti 4,5 27,5 37,0
28 26
CM Covaci Stefan S65 1663 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,0 32,5 40,5
29 24
I Pruszter Rudolf 1740 Sport Club Juventus Bucuresti 4,0 32,0 40,5
30 19
I Stoica Liviu (M.) 1803 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 30,0 38,5
31 32
Rautu Andrei 1508 Portugalia 4,0 29,0 36,0
32 31
II Andrei Gabriel 1520 Acs Smart Galati 4,0 26,5 36,0
33 36
II Vintila Ionut-Vicentiu 1392 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 25,5 34,0
34 47
Nedelcu Florin 0 CS Spartac Bucuresti 4,0 23,5 30,5
35 9
Capata Ion 2165 Italia 3,5 36,0 47,0
36 42
II Marcu Daria-Ana U10 1202 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 31,5 41,0
37 40
II Grigore Alexandru-Mihai U14 1239 Csm Bucuresti 3,5 28,0 35,0
38 43
II Pislaru Victor U10 1127 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 29,0 35,0
39 46
Moisescu Ciprian-Alexandru 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 28,0 35,5
40 41
II Lefter Albert U10 1219 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 27,5 34,5
41 38
II Mavrodin Marin S65 1332 Cs Orasenesc Viitorul Pantelim 3,0 24,5 30,5
42 48
Sima Costin-Adrian U10 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 22,0 28,5
43 21
I David Cristian (C.) U18 1783 Cs "asociatia Axiopolis Sport 2,5 33,0 40,5
44 44
David Anisia-Maria U08 1026 Cs Oxygen Bucuresti 2,5 22,5 28,5
45 39
Ceciu Teodor-Costin U08 1247 Cs Orasenesc Viitorul Pantelim 2,5 18,5 25,5
46 34
II Dragomirescu Radu-Stefan 1432 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 24,0 30,5
47 37
ACM Dadal Cristinel-Gelu 1350 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 1,0 24,0 30,0
48 45
Bodnar Calin-Lucian U08 0 Csm Bucuresti 1,0 20,5 26,5
 

                                                                                

WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela

Rd. Bo. SNo AAA RtgI Club/City Pts. Res.
1 22 46 Moisescu Ciprian-Alexandru 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 s 1
2 9 9 Capata Ion 2165 Italia 3,5 w 0
3 16 34 II Dragomirescu Radu-Stefan 1432 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 s 1
4 7 11 WFM Yugina Maria 2065 CSU Arad 6,0 w ½
5 10 13 CM Mihailov Iulian 1982 Acs Fianchetto Constanta 4,5 s 1
6 4 1 GM Manolache Marius 2500 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 w 0
7 10 23 CM Cernea Radu-Gheorghe 1747 Sport Club Juventus Bucuresti 5,0 s ½
8 10 28 II Jinga Vlad-Ionut 1631 Acs Sah Club Vados Arad 5,0 w 0
9 12 19 I Stoica Liviu (M.) 1803 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 s 1
 

********************************************************************************************  

                               "CUPA ROMANIEI - sah rapid pe echipe feminine
                                                     Bucuresti  /   8-9.12.2018
 
Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8  TB1   TB3   TB4 
1 CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi  *  2 2 2 3 3 3 14 17,5 152,0
2 ACS Arnia Chessit A 1  *  2 2 3 3 3 11 15,5 125,0
3 CSM Bucuresti 1 1  *  2 2 3 3 3 10 15,0 117,0
4 Clubul Central de Sah Bucuresti 1 1  *  2 3 2 9 13,0 108,8
5 ACS Arnia Chessit B 0 1 1 1  *  2 3 3 6 11,0 71,5
6 CSU Ploiesti A ½ 0 0 ½ 1  *  3 3 4 8,0 38,3
7 CSU Ploiesti B 0 0 0 0 0 0  *  3 2 3,0 3,0
8 CSM Ploiesti 0 0 0 1 0 0 0  *  0 1,0 13,0
 

                                                                         WCM  DIDILIUC  Dariana

              Ma intreb cum ar fi aratat aceasta competitie fara cele 3 echipe feminine
       ploiestene, incropite si care ca valoare a loturilor erau victime sigure.
       Practic au fost 4 cluburi mari si late care mai sustin activitatea sahista
       feminina. Doar 4 cluburi. Este un dezastru organizatoric la nivel de
       federatie, de multi ani, a activitatii sahiste feminine romanesti. Aparitia
       unor exceptii precum Lehaci sau Ciolacu sunt pure intamplari si nu rodul
       actiunii constructive a celor ce diriguiesc "mai binele sahului romanesc".
       Printre concurentele ploiestence, auto sacrificata pe prima masa, fosta
       junioara a CONPET-ului, WCM DIDILIUC Dariana Gabriela, lipsita de acea
       sclipire cu care ne obisnuise in ultima perioada, a strans cam singura cele
       cateva puncte ale echipei sale (CSU Ploiesti A) si acelea la adversare sub
       rangul ei. Poate in competitiile viitoare sa mai produca surprize in randul
       "vedetelor". La caracterul ei bataios, putem astepta cu incredere. 

Imperecherea Echipelor si rezultatele pe runde

Round 1 on 2018/12/08 at 11.00
No. Team Team Res. : Res.
1   CSU Ploiesti B   CSU Ploiesti A 0 : 3
2   CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi   Clubul Central de Sah Bucuresti 2 : 1
3   CSM Ploiesti   CSM Bucuresti 0 : 3
4   ACS Arnia Chessit B   ACS Arnia Chessit A 1 : 2
Round 2 on 2018/12/08 at 12.00
No. Team Team Res. : Res.
1   CSU Ploiesti A   ACS Arnia Chessit A 0 : 3
2   CSM Bucuresti   ACS Arnia Chessit B 2 : 1
3   Clubul Central de Sah Bucuresti   CSM Ploiesti 2 : 1
4   CSU Ploiesti B   CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi 0 : 3
Round 3 on 2018/12/08 at 13.00
No. Team Team Res. : Res.
1   CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi   CSU Ploiesti A : ½
2   CSM Ploiesti   CSU Ploiesti B 0 : 3
3   ACS Arnia Chessit B   Clubul Central de Sah Bucuresti 1 : 2
4   ACS Arnia Chessit A   CSM Bucuresti 2 : 1
Round 4 on 2018/12/08 at 16.00
No. Team Team Res. : Res.
1   CSU Ploiesti A   CSM Bucuresti 0 : 3
2   Clubul Central de Sah Bucuresti   ACS Arnia Chessit A :
3   CSU Ploiesti B   ACS Arnia Chessit B 0 : 3
4   CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi   CSM Ploiesti 3 : 0
Round 5 on 2018/12/08 at 17.00
No. Team Team Res. : Res.
1   CSM Ploiesti   CSU Ploiesti A 0 : 3
2   ACS Arnia Chessit B   CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi 0 : 3
3   ACS Arnia Chessit A   CSU Ploiesti B 3 : 0
4   CSM Bucuresti   Clubul Central de Sah Bucuresti 2 : 1
Round 6 on 2008/12/09 at 11.00
No. Team Team Res. : Res.
1   CSU Ploiesti A   Clubul Central de Sah Bucuresti ½ :
2   CSU Ploiesti B   CSM Bucuresti 0 : 3
3   CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi   ACS Arnia Chessit A 2 : 1
4   CSM Ploiesti   ACS Arnia Chessit B 0 : 3
Round 7 on 2008/12/09 at 12.10
No. Team Team Res. : Res.
1   ACS Arnia Chessit B   CSU Ploiesti A 2 : 1
2   ACS Arnia Chessit A   CSM Ploiesti 3 : 0
3   CSM Bucuresti   CS Politehnica AQUA CARPATICA Iasi 1 : 2
4   Clubul Central de Sah Bucuresti   CSU Ploiesti B 3 : 0

WCM  DIDILIUC  Dariana 

Rd. SNo Name RtgI FED Pts. Res.
1 7 Patru Alexandra-Ioana 1631 ROU 1,0 s 1
2 13 WIM Raeva Elitsa 2250 BUL 5,0 w 0
3 19 IM Bulmaga Irina 2376 ROU 6,5 s 0
4 26 WIM Sgircea Silvia-Raluca 2180 ROU 4,0 w 0
5 10 Dragomir Carmen-Teodora 1411 ROU 1,0 s 1
6 1 WIM Marin Irina-Luiza 2008 ROU 2,5 w 0
7 16 WFM Visanescu Daria-Ioana 2031 ROU 4,0 s 0
 

 ********************************************************************************************  

                                       " OPEN  ROMGAZ  BLITZ" -  blitz             
                                                  Bucuresti   /    21  noiembrie  2018  

               Premiile fabuloase pentru un open de blitz in Romania a strans cea mai
        mare parte a jucatorilor valorosi din Bucuresti, din zona si nu numai, in
        total 181 jucatori. Locatia intr-o zona centrala a capitalei, in Aula
        Bibliotecii  Politehnice Bucuresti a fost un alt motiv al numarului mare de
        competitori, ca sa nu mai vorbim de lipsa taxei de participare (fapt unic).
        Cu 7 mari maestri, 6 maestri internationali si  9  maestri FIDE, openul a
        avut consistenta, dar surprizele au abundat si favoritii au cedat de multe
        ori in fata out-siderilor. In final, marele maestru Istratescu Andrei s-a
        impus, urmat indeaproape de MI Raceanu Valentin (o semi surpriza) si
        GM  Marin Mihail, aflat intr-un grup de cinci, printre care favoritul
        GM Lupulescu Costica. Intr-o companie selecta, in valul al treilea, s-a aflat
        fostul nostru junior si divizionar, MF MIROIU George Catalin, care a strans
        8 puncte din 11 posibile, situandu-se pe locul 11, la egalitate de puncte cu
        consacratii Bulmaga Irina si Parligras Mircea. Catalin a fost extrem de
        bataios, toate partidele lui fiind decise, singurele lui infrangeri fiind la
        castigatorul concursului, la GM Nanu Ciprian si incomodul Martian Dragos.
        Si SANDULESCU Gheorghe s-a aflat printre concurenti, cu dorinta de a nu
        termina pe ultimele locuri, dat fiind timpul de joc. Clasarea pe pozitia 117,
        cu 5 puncte acumulate, cred ca l-a multumit. Aceasta frenezie a sa de a
        juca la foc continuu este entuziasmanta.

    

  MF  MIROIU  George  Catalin         SANDULESCU  Gheorghe  

Clasament final dupa 11 runde

Loc Nr.st. Numele Tip ELO Club/Oras Pct.  TB2   TB3   TB5 
1 2
GM Istratescu Andrei 2617 Csu Universitatea De Vest Timi 9,5 79,5 85,5 2524
2 7
IM Raceanu Valentin 2410 Cs Victoria Techirghiol 9,0 77,0 81,5 2425
3 6
GM Marin Mihail 2442 Cs Studentesc Medicina Timisoa 8,5 78,0 83,0 2385
4 5
IM Costachi Mihnea U18 2445 Cs Politehnica Iasi 8,5 76,5 81,0 2290
5 1
GM Lupulescu Constantin 2619 Csu Universitatea De Vest Timi 8,5 75,0 80,0 2328
6 14
FM Tomici Stefan 2258 Cs Studentesc Medicina Timisoa 8,5 73,5 78,5 2259
7 4
GM Nanu Costica-Ciprian 2489 Cs Politehnica Iasi 8,5 72,0 78,0 2188
8 20
CM Radu Ioan 2205 Acs Comex Bucuresti 8,0 77,5 83,0 2147
9 13
IM Bulmaga Irina 2267 Cs Politehnica Iasi 8,0 74,5 80,0 2284
10 3
GM Parligras Mircea-Emilian 2542 Cs Politehnica Iasi 8,0 74,5 79,0 2316
11 8
FM Miroiu George-Catalin 2370 Cs Universitatea Targoviste 8,0 73,0 77,5 2280
12 21
I Vladescu Alin-Cristian 2181 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 8,0 69,0 74,5 2038
13 24
I Stancu Robert-Alexandru U20 2163 Cs Universitar Ploiesti 8,0 67,5 71,5 2023
14 28
FM Patrascu Catalin-Lucian U20 2108 Csm Focsani 2007 7,5 79,0 83,0 2373
15 12
WGM Cosma Elena-Luminita 2269 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,5 73,5 78,5 2160
16 9
IM Tomescu Vlad 2341 Acs Pheonix Buzau 7,5 73,0 77,5 2228
17 15
FM Dobre Claudiu-Cristian 2247 Cs Universitatea Targoviste 7,5 70,5 74,5 2075
18 10
CM Sandor Petrut 2316 Acs Viitorul Urziceni 7,5 70,0 75,5 2085
19 29
FM Nastase Robert-Paul U20 2106 Clubul Central De Sah Bucurest 7,5 68,0 72,5 1932
20 11
WGM Foisor Sabina-Francesca 2272 SUA 7,5 67,5 72,5 1996
21 22
NM Veneteanu Ion-Cristian 2178 Acs Viitorul Urziceni 7,5 67,0 71,5 2014
22 67
I Serban Cristian-Stefan U14 1696 Cs Universitar Ploiesti 7,5 66,5 67,5 2154
23 66
I Nastore Pavel-Alexandru U12 1700 Csm Bucuresti 7,5 66,0 70,0 2046
24 27
CM Done Stefan-Daniel 2116 Cs Alcor Bucuresti 7,5 65,5 70,5 1866
25 16
IM Doncea Vladimir 2226 Cs Sah Club Oltenia Craiova 7,5 65,0 70,0 1887
26 26
CM Martian Dragos-Daniel 2151 Acs Logic Delta 7,0 72,5 77,5 2153
27 62
I David Cristian (C.) U18 1732 Cs "asociatia Axiopolis Sport 7,0 68,0 73,0 1994
28 30
CM Rebegea Razvan-Vasile 2105 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 7,0 68,0 73,0 1804
29 23
NM Vladescu Florin-George 2170 Cs Petrom Flacara Moreni 7,0 67,5 71,5 1929
30 56
AIM Costin Alexandru U14 1789 Csm Bucuresti 7,0 66,5 68,0 2067
31 25
CM Luca Ionel 2152 Cs Alcor Bucuresti 7,0 65,5 69,5 1870
32 152
Fintina Daniel 0 fara c 7,0 65,0 69,0 1988
33 18
FM Ionescu Cristian-Dan S60 2215 Clubul Central De Sah Bucurest 7,0 64,0 69,0 1765
34 57
I Gavrila Petrisor 1787 Cs Gambitul Damei Ploiesti 7,0 64,0 67,5 1851
35 33
NM Zaim Marian 2053 Cs Muncitorul Resita 7,0 63,5 67,5 1846
36 39
I Dumitrascu Daniel 1925 Acs Fianchetto Constanta 7,0 62,5 67,0 1836
37 63
II Caraba Alexandru U14 1724 Cs Alcor Bucuresti 7,0 61,5 65,5 1789
38 94
II Prelipcean Eric-Matei U10 1424 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 7,0 61,0 64,0 2045
39 122
I Silion Oreste-Ionut 0 Sport Club Juventus Bucuresti 7,0 57,5 62,0 1876
40 38
CM Tinta Gheorghe S60 1934 Cs "asociatia Axiopolis Sport 7,0 57,5 60,5 1596
41 17
CM Onut Simeon 2224 Cs Alcor Bucuresti 6,5 68,5 74,0 1991
42 48
WCM Aciu Malina-Andreea U16 1828 Css Nr. 1 Timisoara 6,5 68,5 73,0 2013
43 43
I Stefan Mihai U16 1862 Cs Universitar Ploiesti 6,5 68,0 70,5 2016
44 31
FM Mitaru Dan S60 2104 Acs Master Mind Bucuresti 6,5 67,5 70,5 1940
45 59
I Uscoi Cornel 1782 Asc Olimpic Zarnesti 6,5 66,0 69,5 2037
46 148
Damir Anatolie 0 Clubul Central De Sah Bucurest 6,5 65,0 70,0 1966
47 51
FM Fluerariu Radu-Cristian U16 1813 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 65,0 67,5 1938
48 41
I Cosmulescu Alex.-Paul 1891 Acs Viitorul Urziceni 6,5 64,0 69,0 1730
49 151
Dinu Mihai 0 6,5 64,0 68,5 1957
50 47
WCM Nastase Andreea-Cristina U18 1832 Clubul Central De Sah Bucurest 6,5 63,5 67,5 1868
51 87
II Ioan Tudor U12 1558 Cs Oxygen Bucuresti 6,5 63,0 68,0 1887
52 180
Tagirta Florentin 0 Acs Master Mind Bucuresti 6,5 61,0 65,0 1773
53 49
II Barabancea Adrian 1818 Cs Dinamo Bucuresti 6,5 61,0 65,0 1826
54 78
I Jamba Alexandru 1642 Acs Viitorul Urziceni 6,5 60,5 64,0 2047
55 181
Ungureanu Silviu 0 6,5 60,0 65,0 1859
56 19
CM Coman Cornel 2207 Cs Zugzwang Bucuresti 6,5 60,0 64,0 1623
57 53
CM Chesa Viorel S60 1809 Cs Universitar Ploiesti 6,5 60,0 63,5 1664
58 103
II Ungureanu Constantin-G. U18 1329 Cs Spartac Bucuresti 6,5 59,5 64,0 1845
59 37
CM Filip Ion S60 1948 Sport Club Juventus Bucuresti 6,5 58,0 62,5 1852
60 32
I Dieaconescu Mihail-Adr. 2054 Acs Master Mind Bucuresti 6,5 54,5 56,0 1511
61 92
II Iloiu Liviu-Matei U12 1492 Cs Universitar De Sah Bucurest 6,0 66,0 71,0 2002
62 44
CM Grigore Gigi 1857 Cs Alcor Bucuresti 6,0 64,0 68,0 1900
63 80
I Cnejev Vladimir-Alex. U10 1619 Cs Oxygen Bucuresti 6,0 64,0 67,0 1983
64 83
II Panait Dragos-Florin U16 1603 Csm Bucuresti 6,0 63,0 65,5 1891
65 84
II Veneteanu Mihai U16 1590 Acs Viitorul Urziceni 6,0 62,5 66,5 1875
66 45
I Olteanu Sebastian 1857 Sport Club Juventus Bucuresti 6,0 61,5 66,0 1703
67 36
CM Georgescu Cristian 2004 Cs Spartac Bucuresti 6,0 61,5 65,5 1724
68 70
I Vladescu Ovidiu-Viorel 1679 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,0 61,5 64,5 1673
69 172
Rosca Ovidiu 0 neligitimat 6,0 61,0 65,5 1889
70 71
II Bantescu Dan U12 1677 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 61,0 63,5 1697
71 64
I Marinescu Iustin 1723 Cs Petrom Flacara Moreni 6,0 60,5 64,5 1508
72 52
CM Moldoveanu Paul S60 1810 Csm Buzau 6,0 59,0 64,0 1661
73 35
WFM Yugina Maria 2016 RUSIA 6,0 58,5 62,5 1572
74 60
I Geafer Andrei-Ninel 1781 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,0 58,0 62,5 1544
75 85
II Sementov Andrei 1585 Acs Master Mind Bucuresti 6,0 57,0 61,5 1696
76 73
II Istrate Ioan 1674 Cs Dinamo Bucuresti 6,0 57,0 61,0 1557
77 106
II Sava Robert-Gabriel U08 1291 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 57,0 59,5 1711
78 107
II Cojocaru Filip U10 1272 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 56,5 60,5 1739
79 138
Barbu Anghel 0 Acs Master Mind Bucuresti 6,0 54,0 57,0 1649
80 135
Anghelescu Florin S60 0 6,0 53,5 57,5 1560
81 111
II Paraschiv Alexandra U12 1241 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 53,5 56,5 1556
82 46
CM Cernea Radu-Gheorghe S60 1843 Sport Club Juventus Bucuresti 6,0 52,0 55,0 1479
83 61
I Stoica Liviu (M.) 1751 Clubul Central De Sah Bucurest 5,5 66,5 71,0 1989
84 40
I Fulger Ionut-Alexandru 1924 Acs Sah Chindia Targoviste 5,5 64,0 67,0 1649
85 68
I Radulescu Andrei 1692 Ac De Sah Alfil Pitesti 5,5 63,5 67,0 1844
86 100
II Toma Alexandru-Mihai U12 1386 Csm Bucuresti 5,5 62,0 65,5 1839
87 74
II Manea Florin 1674 Sport Club Juventus Bucuresti 5,5 61,5 64,0 1560
88 163
Mioara Robert-Cristian 0 Cs Oxygen Bucuresti 5,5 60,5 64,5 1615
89 72
I Dumitrescu Daniel U12 1676 Csm Bucuresti 5,5 60,5 63,5 1680
90 153
Gardin Eugen Cosmin 0 f club 5,5 59,0 63,5 1661
91 77
II Spiridon Mihai-Zoltan 1644 Cs Petrom Flacara Moreni 5,5 58,0 62,0 1725
92 50
I Rusa Antonio 1817 Acs Sissa Constanta 5,5 57,0 61,0 1515
93 55
CM Dobrin Catalin 1797 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 56,5 60,0 1576
94 54
CM Nastase Stefan S60 1802 Sport Club Juventus Bucuresti 5,5 56,5 59,5 1633
95 110
II Balaban Nicolae-Adrian U12 1243 Cs Alcor Bucuresti 5,5 53,0 56,5 1587
96 58
I Coman Liviu 1783 Cs Carpati Sinaia 5,0 63,5 67,5 1564
97 96
I Radu David (Cr) U10 1412 Csm Bucuresti 5,0 61,5 64,0 1709
98 104
II Saioc David U10 1303 Acs Sah Club Vados Arad 5,0 59,5 63,0 1745
99 109
I Anghel Teodor-Andrei U10 1254 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 59,0 62,0 1675
100 42
Danet Laurentiu 1881 Acs Master Mind Bucuresti 5,0 57,5 61,5 1438
101 102
II Ciocani Iosif U10 1354 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 56,0 60,0 1795
102 65
I Statescu-Enescu Vlad 1707 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 55,5 59,0 1441
103 108
II Predescu Ionut-Andrei U14 1260 Csm Bucuresti 5,0 55,0 57,5 1397
104 91
II Tofan Adrian-Ion 1539 Cs Fischer 2001 Bucuresti 5,0 55,0 57,5 1386
105 116
II Pandelescu Maria-Catalina U10 1137 Cs Oxygen Bucuresti 5,0 54,5 57,0 1489
106 101
II Calin Mihai-Octavian U08 1375 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 54,0 58,0 0
107 119
II Necula Vlad-Eduard U10 1095 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 54,0 57,0 1598
108 86
II Visarion Eugen-George 1566 Acs Pheonix Buzau 5,0 54,0 57,0 1580
109 90
II Andrei Gabriel 1550 Acs Smart Galati 5,0 53,5 56,5 1096
110 81
I Bracacescu Raluca-Veron. 1606 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 53,5 56,0 1002
111 167
Nedelcu Florin 0 5,0 53,0 56,0 1373
112 142
Bumbaru Viorel 0 fara club 5,0 52,5 56,5 1504
113 177
Spirache Catalin 0 SC Juventus Buc 5,0 52,5 56,5 1387
114 120
II Burcea Andrei U08 1068 Cs Oxygen Bucuresti 5,0 52,0 54,5 1111
115 150
David Mircea 0 Acs Master Mind Bucuresti 5,0 51,0 53,5 1329
116 117
II Bibis Vlad-Andreas U08 1124 Csm Bucuresti 5,0 51,0 53,5 1061
117 75
I Sandulescu Gheorghe S60 1673 Cs Conpet Ploiesti 5,0 50,5 53,5 1437
118 112
II Cojocaru Vlad-Cristian U14 1226 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 50,5 51,5 1051
119 169
Panciu Mihai 0 5,0 49,5 53,0 1382
120 179
Stanciu Livian 0 Fara club 5,0 49,5 52,5 1305
121 126
IV Anghelescu Teodor-Stefan U08 0 Csm Bucuresti 5,0 49,0 51,5 1254
122 166
Necula George 0 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 48,0 52,0 1134
123 89
I Bancu Constantin S60 1554 Sport Club Juventus Bucuresti 5,0 44,5 47,0 0
124 93
AIM Ulian Andrei-Octavian U12 1446 Csm Bucuresti 4,5 62,0 66,0 1819
125 97
I Spiridon Anisia U12 1400 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 59,5 63,0 1560
126 34
IM Candea Gheorghe S60 2019 Acs Master Mind Bucuresti 4,5 59,0 62,0 1467
127 76
I Moroianu George S60 1661 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,5 58,0 61,0 1438
128 95
II Vintila Ionut-Vicentiu 1421 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 57,0 60,5 1758
129 129
II Iosif Ianis-Mihai U10 0 Cs Oxygen Bucuresti 4,5 55,0 58,0 1442
130 79
II Serbanoiu Constantin 1623 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 52,0 55,0 1172
131 98
II Grigore Alexandru-Mihai U14 1395 Csm Bucuresti 4,5 50,0 51,0 1132
132 69
I Timpau Vasile 1684 Cs Universitatea Arad 4,0 57,5 61,5 1419
133 105
II Spiridon Teodora U10 1293 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 54,5 58,0 1140
134 113
II Dumitru Silvia-Alexandra U16 1199 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 51,5 54,0 985
135 115
II Grecu Andrei-Stefan U12 1160 Csm Bucuresti 4,0 51,0 55,0 1473
136 123
III Olteanu Gabriel-Luca U08 0 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 51,0 54,0 953
137 118
II Dachi Mihai-Iulian U10 1102 Csm Bucuresti 4,0 48,0 51,0 1093
138 125
III Anastase Ioana U10 0 Pantelimon 4,0 45,5 48,5 804
139 114
II Iordachescu George-Matei U08 1178 Scm Gloria Buzau 4,0 45,5 48,0 887
140 171
Predescu Mihai-Catalin U10 0 Csm Bucuresti 4,0 45,5 47,0 462
141 178
Staicu Bogdan-Cristian U10 0 Cs Carpati Sinaia 4,0 44,5 47,5 503
142 158
Istrate Andrei-Petru U08 0 Cs Orasenesc Viitorul Pantelim 4,0 43,5 46,5 1052
143 159
Lia Andrada-Gabriela U10 0 Csm Bucuresti 4,0 43,5 46,0 1164
144 156
Iordachescu Viorel Buzau 0 f club 4,0 43,5 46,0 560
145 132
IV Bulumac Ianis-Andrei U10 0 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 43,5 44,5 903
146 165
Neagu Robert-Mihai 0 4,0 43,0 46,0 1017
147 136
Arsene David-Mihai U10 0 Csm Bucuresti 4,0 41,5 44,0 677
148 140
Bobohalma Gabriel U10 0 4,0 40,0 42,5 573
149 134
Anghelescu Bianca U10 0 4,0 39,5 40,5 619
150 162
Micu Andrei-Mario U12 0 Csm Bucuresti 4,0 39,0 40,5 513
151 143
Ceciu Teodor-Costin U08 0 Cs Orasenesc Viitorul Pantelim 4,0 38,0 40,0 658
152 147
Cretescu Ciprian 0 Acs Master Mind Bucuresti 3,5 52,5 56,5 1442
153 130
IV Furfurica Iustin-Stefan U12 0 Acs Fianchetto Constanta 3,5 45,5 48,0 1225
154 155
Ionescu Matei-Dumitru U08 0 Csm Bucuresti 3,5 42,0 45,0 1124
155 128
IV Matei-Catruna Andrei U08 0 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 47,5 50,0 793
156 161
Mara Elena 0 3,0 45,5 47,5 469
157 133
Albei Ana Maria u12 0 CSM BUC 3,0 45,0 48,0 729
158 124
III Damir Alexandru U10 0 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 44,5 47,0 996
159 121
II Militaru Andreea-Elena U10 1056 Csm Bucuresti 3,0 44,5 47,0 1369
160 176
Silaghi Matias-Radu U08 0 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 43,5 45,0 535
161 141
Bulumac Ana-Maria U08 0 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 41,5 42,5 675
162 170
Popescu Alexandru-Andrei U08 0 Sport Club Juventus Bucuresti 3,0 41,0 43,5 532
163 173
Rustem Deniz-Gabriel U08 0 Cs Orasenesc Viitorul Pantelim 3,0 40,5 42,0 0
164 160
Lia Maria-Erika U08 0 Csm Bucuresti 3,0 39,5 41,0 469
165 164
Neagu Alexandru-Madalin U20 0 Clubul De Sah Municipal Teleor 2,5 40,5 41,5 485
166 82
CM Armeanu Ninel-Claudiu 1605 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 50,0 53,0 0
167 99
I Nicolae Dan-Stefan U12 1391 Cs Universitar De Sah Bucurest 2,0 49,5 51,0 1191
168 174
Rusu Ana-Maria 0 2,0 47,0 48,5 569
169 168
Opris Stefan U08 0 Csm Bucuresti 2,0 42,0 45,0 0
170 146
Costea Karina-I-Hanelore U10 0 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 41,5 42,5 945
171 149
Darabaneanu Maria 0 CSM BUC 1,5 38,0 39,0 592
172 88
II Vindereu Teodor U18 1558 Cs Oxygen Bucuresti 1,0 44,5 46,5 0
173 127
IV Loloiu Ioan-Sebastian U08 0 Csm Bucuresti 1,0 43,5 45,5 0
174 144
Ciochir Petru-Cristian U08 0 Csm Bucuresti 1,0 41,0 43,0 600
175 157
Iscru Rihhana 0 1,0 38,0 39,5 639
176 137
Asaftei Darius-Valentin U12 0 Csm Bucuresti 0,0 39,5 40,5 0
177 154
Grosu David 0 CSM BUC 0,0 38,0 39,0 657
178 131
II Popescu Alexandru 0 Cs Energy Cameron Campina 0,0 37,5 38,5 0
179 145
Condrea Corneliu S60 0 M Energy 0,0 36,0 37,0 791
180 139
Baykoz Alparslan-Emre 0 Acs Master Mind Bucuresti 0,0 35,5 36,5 0
181 175
Serban Andrei-Horatiu 0 0,0 35,0 36,0 0
 

MF  MIROIU  George  Catalin

Rd. Masa Nr.start Numele ELO Club/Oras Pct. Rez.
1 8 98 II Grigore Alexandru-Mihai 1395 Csm Bucuresti 4,5 w 1
2 8 53 CM Chesa Viorel 1809 Cs Universitar Ploiesti 6,5 s 1
3 8 31 FM Mitaru Dan 2104 Acs Master Mind Bucuresti 6,5 s 1
4 7 20 CM Radu Ioan 2205 Acs Comex Bucuresti 8,0 w 1
5 1 2 GM Istratescu Andrei 2617 Csu Universitatea De Vest Timi 9,5 s 0
6 6 23 NM Vladescu Florin-George 2170 Cs Petrom Flacara Moreni 7,0 w 1
7 6 26 CM Martian Dragos-Daniel 2151 Acs Logic Delta 7,0 s 0
8 10 36 CM Georgescu Cristian 2004 Cs Spartac Bucuresti 6,0 w 1
9 7 30 CM Rebegea Razvan-Vasile 2105 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 7,0 s 1
10 5 4 GM Nanu Costica-Ciprian 2489 Cs Politehnica Iasi 8,5 w 0
11 6 28 FM Patrascu Catalin-Lucian 2108 Csm Focsani 2007 7,5 w 1
 

SANDULESCU  Gheorghe 

Rd. Masa Nr.start Numele ELO Club/Oras Pct. Rez.
1 75 165 Neagu Robert-Mihai 0 4,0 s 1
2 28 28 FM Patrascu Catalin-Lucian 2108 Csm Focsani 2007 7,5 w 0
3 56 130 IV Furfurica Iustin-Stefan 0 Acs Fianchetto Constanta 3,5 s 1
4 22 31 FM Mitaru Dan 2104 Acs Master Mind Bucuresti 6,5 w 0
5 57 147 Cretescu Ciprian 0 Acs Master Mind Bucuresti 3,5 s ½
6 47 153 Gardin Eugen Cosmin 0 f club 5,5 w 0
7 59 115 II Grecu Andrei-Stefan 1160 Csm Bucuresti 4,0 s ½
8 54 116 II Pandelescu Maria-Catalina 1137 Cs Oxygen Bucuresti 5,0 w 1
9 48 109 I Anghel Teodor-Andrei 1254 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 s 0
10 52 113 II Dumitru Silvia-Alexandra 1199 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 w 1
11 47 135 Anghelescu Florin 0 6,0 s 0
 

      

******************************************************************************************** 

                             "Trofeul Clubului Central de Sah Bucuresti" -  sah  rapid             
                                                  Bucuresti   /    17 - 18  noiembrie  2018  

            Alt turneu de sah rapid, la care organizatorii s-au gandit ca pierd prea mult
      timp si au mai taiat 2 secunde la "bonus", asa ca timpul alocat fiecarui
      jucator a fost 10 minute + 10 secunde/ mutare. In ritmul acesta, se va juca
      in curand, rapid la 5 minute + 1 secunda / mutare si blitz la 1 minut + 1/2
      secunde pe mutare spre bucuria pustilor care oricum nu prea au la ce sa se
      gandeasca. Mai este sahul joc de gandire, sau doar concurs de cine invata
      mai bine pe dinafara variante si scheme de joc ? Din nefericire, este o
      degenerescenta a sahului adevarat, atata timp cat se gafeaza la toate
      nivelurile aproape in fiecare partida. Dar organizatorii sunt stapanii nostri
      si tendinta este : timp cat mai scurt si taxe tot mai mari. Unde se mai joaca
      sah normal ?
      Revenind la acest open, sa spunem ca a avut ca locatie Hotel Ibis - Palatul
      Parlamentului,s-a desfasurat pe durata a 7 runde si au jucat 50 competitori
      Printre ei si maestrul FIDE  MIROIU  George Catalin, care acumuland 5,5 p
      a ocupat pozitia a 4 a, la egalitate cu locul 2. Singura infrangere a suferit-o
      la castigatorul competitiei, MI Manea Alexandru, dar a punctat la MF Dobre
      Claudiu si MF Hristodorescu Daniel.

MF  MIROIU  George  Catalin

Clasament final dupa 7 runde

Loc Nr.start Numele Tip ELO Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 4 IM Manea Alexandru 2285 Cs Universitar Ploiesti 6,0 2392 29,0
2 1 FM Dobre Claudiu-Cristian 2340 Cs Univ. Targoviste 5,5 2333 29,5
3 2 IM Tomescu Vlad 2291 Acs Pheonix Buzau 5,5 2269 28,5
4 3 FM Miroiu George-Catalin 2286 Cs Univ. Targoviste 5,5 2213 28,5
5 13 I Coman Mihnea-George U16 1918 Cs Universitar De Sah Buc. 5,5 2037 24,5
6 10 I Stancu Robert-Alexandru U20 2077 Cs Universitar Ploiesti 5,0 2154 27,0
7 5 FM Abramciuc Marius U20 2249 SCM Gloria Buzau 5,0 2142 28,0
8 12 I Stefan Mihai U16 1934 Cs Universitar Ploiesti 5,0 1976 27,0
9 23 II Dumitrescu Daniel U12 1650 Csm Bucuresti 4,5 1992 24,0
10 6 FM Vrencian Lehel 2212 Cs Otopeni 4,5 1971 25,5
11 14 I Nita Iulian-Pavel 1887 Clubul Central  Sah Buc. 4,5 1795 23,0
12 49 NM Serban Florin 0 Cs Univ. Alba Iulia 4,0 2031 28,5
13 8 FM Pribeanu Mihail-Dacian 2154 Cs Sah Club Galati 4,0 1958 28,5
14 7 CM Vasile Claudiu-Daniel 2156 Cs Otopeni 4,0 1938 25,0
15 9 FM Hristodorescu Daniel 2081 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 1893 27,0
16 24 I Matei Adrian 1643 Asociatia Sah Club Snagov 4,0 1753 24,5
17 19 I Statescu-Enescu Vlad 1804 Cs Tinerii Maestri Buc. 4,0 1745 25,0
18 26 II Jinga Vlad-Ionut 1608 Acs Sah Club Vados Arad 4,0 1737 22,0
19 29 II Visoiu Nicolae 1527 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 1698 21,5
20 21 II Bantescu Dan U12 1745 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 1698 20,5
21 33 I Spiridon Anisia U12 1453 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 1499 19,0
22 16 I Pavelescu Dumitru-Stefan 1879 Acs Samus Sah Club Cluj N. 3,5 1797 25,0
23 17 CM Nastase Stefan S65 1852 Sport Club Juventus Buc. 3,5 1772 23,5
24 15 I Pavel Mihai-Cosmin 1881 Acs Regional De Sah ''N-Est 3,5 1719 24,5
25 18 I Stoica Liviu (M.) 1813 Clubul Central De Sah Buc. 3,5 1692 21,5
26 34 II Busuioc Stelian-Marian U12 1428 Acs M.M. Mihail Marin Buc. 3,5 1680 21,0
27 28 II Serbanoiu Constantin 1567 Clubul Central De Sah Buc. 3,5 1657 22,5
28 31 II Visoiu Stefan-Alexandru U12 1469 Clubul Central De Sah Buc. 3,5 1629 20,5
29 25 II Spiridon Mihai-Zoltan 1633 Cs Petrom Flacara Moreni 3,5 1610 22,5
30 11 I Zlatea Cezar-Stelian U16 1945 Clubul Central De Sah Buc. 3,5 1592 21,5
31 46 II Stan Robert-Daniel U16 1156 Css Palatul Copiilor C-ta 3,5 1439 19,0
32 50 Mioara Robert-Cristian 0 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 1546 19,0
33 37 Apostoaiei Tudor-Andrei 1347 Clubul Central De Sah Buc. 3,0 1527 20,5
34 27 CM Toma Pavel-Cornel 1575 Cs Sah Club Potaissa Turda 3,0 1520 22,0
35 20 CM Porfireanu Serban 1763 Cs Alcor Bucuresti 3,0 1385 19,5
36 30 II Andrei Gabriel 1525 Acs Smart Galati 2,5 1567 21,5
37 32 II Ungureanu Constantin-Gabr. U18 1459 Acs Sah Club C&c Buc. 2,5 1503 21,5
38 40 III Craciun Sasha-Matei U10 1223 Cs Otopeni 2,5 1431 18,5
39 44 AIM Soare Ioan 1156 Cs Tunari 2,5 1349 20,0
40 39 II Grigore Alexandru-Mihai U14 1243 Csm Bucuresti 2,5 1290 20,0
41 45 II Sava Robert-Gabriel U08 1156 Clubul Central De Sah Buc. 2,5 1222 15,5
42 35 II Barsan Ioan S65 1409 Cs Chimia Victoria 2,0 1542 23,0
43 36 II Vintila Ionut-Vicentiu 1381 Clubul Central De Sah Buc. 2,0 1540 23,5
44 38 II Staniloiu Ioana 1248 Acs Sah Club C&c Buc. 2,0 1350 22,0
45 22 I Ciobotaru Alexandru-Vlad 1693 Acs Viitorul Urziceni 2,0 1331 20,5
46 43 II Coman Andrei (M.) U10 1207 Acs Mihail Marin Buc. 2,0 1171 16,0
47 48 II Serbanoiu Ana-Maria U14 1098 Clubul Central De Sah Buc. 2,0 1137 14,0
48 47 II Ferar Cezara-Maria U10 1121 Cs Universitar Ploiesti 1,5 1103 15,0
49 41 II Spiridon Teodora U10 1221 Cs Petrom Flacara Moreni 1,0 1092 17,5
50 42 II Dragut Stefan-Cristian U12 1213 Css Nr. 2 Bucuresti 1,0 1088 19,5
 

MF  MIROIU  George  Catalin

Rd. Masa Nr.start Numele ELO Club/Oras Pct. Rez.
1 3 28 II Serbanoiu Constantin 1567 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 s 1
2 3 16 I Pavelescu Dumitru-Stefan 1879 Acs Samus Sah Club Cluj Napoca 3,5 w 1
3 3 10 I Stancu Robert-Alexandru 2077 Cs Universitar Ploiesti 5,0 s ½
4 3 23 II Dumitrescu Daniel 1650 Csm Bucuresti 4,5 w 1
5 2 4 IM Manea Alexandru 2285 Cs Universitar Ploiesti 6,0 s 0
6 4 9 FM Hristodorescu Daniel 2081 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 w 1
7 2 1 FM Dobre Claudiu-Cristian 2340 Cs Universitatea Targoviste 5,5 w 1
 

******************************************************************************************** 

                                    "Memorial Dr. Victor  Tacu - Editia 3" -  sah  rapid             
                                                  Bucuresti   /    11  noiembrie  2018 

    

              Celebra de acum "Casa cu nuci" a gazduit a treia editie a memorialului ce-l
       omagiaza pe regretatul sufletist al sahului, dr.Victor Tacu. La acest open
       de sah rapid (- blitz), la 10 minute + 12 secunde, au participat 35 jucatori.
       MF MIROIU George Catalin a fost unul dintre protagonisti, respectandu-si
       rangul initial (3) si terminand pe treapta a 3 a a podiumului, departajat de
       locul 2(maestrul international MANEA Alexandru) doar la al treilea criteriu.
       Singura infrangere a suferit-o la castigatorul competitiei, Martian Daniel.
       Meritul a fost cu atat mai mare cu cat a devansat doi jucatori mult mai
       titrati, maestrii internationali Costachi Mihnea(rang 1) si Tomescu Vlad (2).

MF  MIROIU  George  Catalin

Clasament final dupa 7 runde

Rk. SNo Name Typ Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 6 CM Martian Dragos-Daniel 2231 Acs Logic Delta 6,0 31,0 26,00
2 4 IM Manea Alexandru 2285 Cs Universitar Ploiesti 5,5 29,0 22,50
3 3 FM Miroiu George-Catalin 2286 Cs Universitatea Targoviste 5,5 29,0 21,00
4 5 FM Abramciuc Marius 2249 Moldova 5,0 30,5 20,00
5 1 IM Costachi Mihnea 2373 Cs Politehnica Iasi 5,0 30,0 20,50
6 7 FM Vrencian Lehel 2212 Cs Otopeni 4,5 28,5 17,00
7 14 I Stefan Mihai U16 1934 Cs Universitar Ploiesti 4,5 28,5 15,25
8 20 I Radulescu Gabriel S50 1773 Acs Master Mind Bucuresti 4,5 26,0 16,00
9 9 NM Nita Lucian 2135 Cs Universitatea Targoviste 4,0 32,0 15,50
10 11 FM Hristodorescu Daniel 2081 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 27,5 13,50
11 10 FM Nastase Robert-Paul 2105 CS.Otopeni 4,0 27,0 14,00
12 12 FM Petrescu Georgian-Dorin 1968 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 27,0 12,25
13 2 IM Tomescu Vlad 2291 Acs Pheonix Buzau 4,0 26,0 11,50
14 15 I Coman Mihnea-George U16 1918 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,0 25,5 10,50
15 16 I Dobre Radu-Fabian U12 1851 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 25,0 13,75
16 27 I Matei Adrian 1643 Asociatia Sah Club Snagov 4,0 16,0 8,00
17 8 FM Ionescu Cristian-Dan S50 2148 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 30,5 14,75
18 26 II Dumitrescu Daniel U12 1650 Csm Bucuresti 3,5 25,5 10,00
19 22 I Bajenaru Leonard 1730 Csm Buzau 3,5 24,0 10,50
20 19 CM Verciuc Nicolae S50 1783 As Club Sah Victoria Bacau 3,5 23,0 9,00
21 18 I Barbu George-Emilian S50 1804 Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 22,5 7,75
22 35 FC Mioara Robert-Cristian 1001 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 23,0 10,50
23 25 CM Lazarean Colea-Valentin S65 1656 Cs Alcor Bucuresti 3,0 22,5 7,00
24 28 II Jinga Vlad-Ionut 1608 Acs Sah Club Vados Arad 3,0 22,0 7,25
25 21 I Pruszter Rudolf 1746 Sport Club Juventus Bucuresti 3,0 22,0 6,25
26 13 CM Batali Gheorghe S65 1966 Acs Master Mind Bucuresti 3,0 22,0 6,00
27 17 CM Cernea Radu-Gheorghe S65 1805 Sport Club Juventus Bucuresti 3,0 21,5 7,75
28 23 FM Georgescu Gabriel-Ioan S65 1705 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 20,0 7,00
29 32 II Andrei Gabriel 1525 Acs Smart Galati 2,5 21,5 7,00
30 30 FC Bunda Daniel 1580 Sport Club Juventus Bucuresti 2,0 25,0 6,00
31 33 II Barsan Ioan S65 1409 Cs Chimia Victoria 2,0 19,0 4,50
32 29 FC Grasu Gigi 1585 Clubul De Sah Municipal Teleor 2,0 19,0 3,00
33 24 I Vladescu Ovidiu-Viorel S50 1663 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 1,5 20,5 5,25
34 34 FC Cojocea Catalin-Viorel 1001 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 1,5 19,5 4,00
35 31 I Bancu Constantin S65 1547 Sport Club Juventus Bucuresti 1,0 19,0 2,25
 

MF  MIROIU  George  Catalin 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 3 21 I Pruszter Rudolf 1746 Sport Club Juventus Bucuresti 3,0 w 1
2 2 11 FM Hristodorescu Daniel 2081 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 s ½
3 4 14 I Stefan Mihai 1934 Cs Universitar Ploiesti 4,5 w 1
4 2 8 FM Ionescu Cristian-Dan 2148 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 s 1
5 1 6 CM Martian Dragos-Daniel 2231 Acs Logic Delta 6,0 w 0
6 3 12 FM Petrescu Georgian-Dorin 1968 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 s 1
7 3 9 NM Nita Lucian 2135 Cs Universitatea Targoviste 4,0 w 1

******************************************************************************************** 

                                              "Weekend Sahist Bucurestean 15 " - sah  clasic
                                                   Bucuresti , 26 - 28 septembrie 

               Dupa turneul catastrofal de la Olanesti, abia asteptam un concurs in care
        sa-mi demonstrez ca inca nu a venit timpul sa ies la pensie si din sah.
        Pe de alta parte doream sa dau curs multiplelor invitatii ale prietenului
        Coman Victor Florin, la concursurile organizate de domnia sa. Conditiile
        oferite de acest open au fost excelente. Locatia in centrul capitalei, premii
        foarte atragatoare au compensat taxa de participare cam mare. Timpul de
        joc de semi sah clasic ( 60 minute + 30 sec. de mutare), mult utilizat in
        in ultima vreme, nu a fost imbucurator, dar cum la cei 37 jucatori au fost
        5 maestri FIDE si 12 CM, turneul a fost atractiv. Norocul m-a cam ocolit
        asa cum s-a intamplat in ultimele luni, astfel ca in primele trei runde,
        sortii mi-au repartizat 2 jucatori fara elo, din cei 5 care participau. Pe de
        alta parte, in runda a doua, cu MF Giurumia Sorin, intr-o pozitie aproape
        castigata, i-am tras o gafa stupida, care a dus la pierderea partidei. Totul
        a culminat cu gafa din ultima runda, cand intr-o pozitie simplu de castigat,
        o gafa facuta in mare criza de timp m-a facut sa ma multumesc doar cu
        remiza cu Luca Ionel. Cu 4 puncte din 7 posibile, m-am clasat doar pe
        locul 14.

CM     ANUTA  Laurentiu 

                        Luca Ionel  2113 - Anuta Laurentiu 1861 
  64...Dg4 ??  ( 64...De4!  1-0)
Clasament final dupa 7 runde
Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 2
FM Voiteanu Gabriel ROU 2147 Cs Universitar Ploiesti 5,5 20,5 27,0
2 3
FM Giurumia Sorin ROU 2139 Acs Master Mind Bucuresti 5,0 24,0 30,5
3 1
CM Onut Simeon ROU 2148 Cs Alcor Bucuresti 5,0 21,5 28,5
4 10
CM Creanga Robert-Ionut ROU 2036 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 20,0 27,0
5 5
CM Radu Ioan ROU 2112 Acs Comex Bucuresti 5,0 19,5 28,0
6 9
CM Senetia Teodor ROU 2048 Cs Spartac Bucuresti 4,5 20,0 29,5
7 7
I Dobre Mihai ROU 2104 Acs Pheonix Buzau 4,5 19,5 26,0
8 6
FM Mitaru Dan ROU 2105 Acs Master Mind Bucuresti 4,5 18,5 28,0
9 29
II Ignat Matei-Marius ROU 1576 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 4,5 16,5 25,0
10 11
FM Fluerariu Radu-Cristian ROU 2027 CS STUDENTESC MEDICINA TIM. 4,5 16,5 24,5
11 4
CM Luca Ionel ROU 2113 Cs Alcor Bucuresti 4,0 18,0 28,5
12 15
I Fulger Ionut-Alexandru ROU 1937 Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 16,5 26,0
13 28
II Sementov Andrei ROU 1585 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 16,0 27,5
14 16
CM Anuta Elefterie-Laurentiu ROU 1861 Cs Conpet Ploiesti 4,0 16,0 23,0
15 14
CM Ionita Serban-Petru ROU 1968 Cs Oxygen Bucuresti 4,0 15,5 24,5
16 8
CM Andronescu Madalin ROU 2070 Acs Pheonix Buzau 3,5 18,5 31,5
17 12
Arandjelovic Aleksandar Z SRB 2017 Serbia 3,5 15,5 25,0
18 20
I Gheorghiu Alexandru-Dan ROU 1760 Csm Bucuresti 3,5 15,5 24,5
19 23
CM Lazarean Colea-Valentin ROU 1728 Cs Alcor Bucuresti 3,5 14,5 27,0
20 36
FC Munos Jean Marc Lucien Jose ROU 1001 Cs Oxygen Bucuresti 3,5 14,5 24,5
21 24
Martinenco Sergiu MDA 1728 Moldova 3,5 13,5 23,5
22 25
WCM Ivanova Dilyana BUL 1712 Bulgaria 3,5 12,5 24,5
23 22
CM Covaci Stefan ROU 1734 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,5 11,5 19,0
24 26
II Jinga Vlad-Ionut ROU 1700 Acs Sah Club Vados Arad 3,0 12,5 24,5
25 27
II Prelipcean Eric-Matei ROU 1623 Viitorii Campioni Rdm Bucurest 3,0 12,0 24,5
26 33
AFM Beciu Silviu ROU 1450 Sport Club Juventus Bucuresti 3,0 11,5 24,0
27 21
FM Georgescu Gabriel-Ioan ROU 1743 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 11,5 23,0
28 19
I Marmalic Mihai ROU 1762 Acs Comex Bucuresti 3,0 8,5 21,0
29 18
I Barbu George-Emilian ROU 1821 Sport Club Juventus Bucuresti 3,0 7,5 20,0
30 30
FC Bunda Daniel ROU 1533 Sport Club Juventus Bucuresti 2,5 11,5 22,5
31 31
II Oncescu Vlad-Norin ROU 1530 Cs Micul Print Braila 2,5 10,0 23,5
32 35
FC Mioara Robert-Cristian ROU 1001 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 9,0 21,5
33 37
FC Peta Marius-Petrut ROU 1001 Acs Comex Bucuresti 2,0 9,0 20,0
34 17
I Radu David (Cr) ROU 1829 Csm Bucuresti 1,5 6,5 20,0
35 32
II Popa Nicolae ROU 1458 Acs Satori Art Slobozia 1,5 5,5 20,0
36 13
CM Cirlan Ionut-Gheorghe ROU 1983 Cs Spartac Bucuresti 1,0 6,5 22,0
37 34
FC Burcea Eugen-Andrei ROU 1001 Cs Otopeni 1,0 4,5 19,0
 
CM    ANUTA   Laurentiu  
 
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 14 35 FC Mioara Robert-Cristian 1001 ROU Cs Oxygen Bucuresti 2,0 w 1
2 3 3 FM Giurumia Sorin 2139 ROU Acs Master Mind Bucuresti 5,0 s 0
3 10 36 FC Munos Jean Marc Lucien Jose 1001 ROU Cs Oxygen Bucuresti 3,5 w 1
4 9 12 Arandjelovic Aleksandar Z 2017 SRB Serbia 3,5 s 0
5 19 -2 not paired 0 0,0 - ½
6 11 31 II Oncescu Vlad-Norin 1530 ROU Cs Micul Print Braila 2,5 w 1
7 5 4 CM Luca Ionel 2113 ROU Cs Alcor Bucuresti 4,0 s ½
 

******************************************************************************************** 

                                 "BitCoin Romania Chess Open" -  sah  rapid             
                                                  Bucuresti   /    20 - 21 octombrie  2018 

 

            Bucurestiul este aproape, un prieten cu masina dispus sa te ia pana acolo
      se mai gaseste, asa ca veteranul nostru coechipier, SANDULESCU Gheorghe
      si-a mai facut rost de un open de sah rapid. Aceasta competitie a strans la
      start 57 participanti. De ce doar atatia, la un oras ca Bucurestiul ? Posibil
      explicatia sta mai ales in locatia nu tocmai la indemana chiar si pentru
      localnici. Jucatorul nostru a avut o evolutie nu tocmai entuziasmanta in
      primele 6 runde, compensat de ultimele 4 runde. In final a strans 4,5 p din
      cele 10 posibile. Singurul rezultat de mentionat il constituie victoria din
      penultima runda la concitadinul Chesa Viorel, ceea ce il face sa piarda pe
      viitor o posibila sursa de transport. Clasarea pe locul 39 a fost insa buna.

 SANDULESCU  Gheorghe

Clasament final dupa 10 runde 

Rk. SNo Name Typ FED RtgI Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 6 IM Tomescu Vlad ROU 2265 Acs Pheonix Buzau 7,5 53,0 65,5
2 4 IM Doncea Vladimir ROU 2320 Cs Sah Club Oltenia Craiova 7,5 49,5 60,5
3 9 FM Abramciuc Marius MDA 2192 SCM Gloria Buzau 7,5 49,5 60,5
4 1 GM Marin Mihail ROU 2492 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,5 47,0 58,5
5 10 CM Martian Dragos-Daniel ROU 2166 Acs Logic Delta 7,0 52,0 63,5
6 3 IM Grecescu Gabriel-Andrei ROU 2366 Acs Mmi Andrei Murariu 7,0 46,5 58,0
7 5 WGM Cosma Elena-Luminita ROU 2298 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 50,0 61,5
8 13 WFM Yugina Maria RUS 2042 Rusia 6,5 45,5 56,0
9 8 Capata Ion ITA 2203 Italia 6,5 44,0 55,0
10 23 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela U14 ROU 1833 Clubul Central De Sah Bucurest 6,5 42,0 53,5
11 28 I Iustin Silviu U16 ROU 1780 Scm Gloria Buzau 6,5 40,0 51,0
12 2 IM Cosma Ioan ROU 2415 Cs Sah Club Oltenia Craiova 6,0 52,5 64,5
13 14 I Avramescu Paul-Mihai ROU 2032 Acs Fianchetto Constanta 6,0 50,5 63,0
14 7 FM Ionescu Cristian-Dan S60 ROU 2251 Clubul Central de Sah Bucurest 6,0 48,5 59,5
15 17 I Fulger Ionut-Alexandru ROU 1899 Acs Sah Chindia Targoviste 6,0 47,0 56,0
16 35 II Bantescu Dan U12 ROU 1692 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 43,5 55,0
17 15 WFM Cosman Andreea-Marioara ROU 2022 Csm Bucuresti 6,0 43,5 54,0
18 25 CM Cernea Radu-Gheorghe S60 ROU 1807 Sport Club Juventus Bucuresti 6,0 37,5 47,0
19 18 CM Creanga Robert-Ionut U12 ROU 1887 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,5 45,0 56,0
20 19 CM Nastase Stefan S60 ROU 1882 Sport Club Juventus Bucuresti 5,5 42,5 53,0
21 27 I Gheorghiu Alexandru-Dan U16 ROU 1797 Csm Bucuresti 5,5 41,5 52,0
22 11 CM Andronescu Madalin ROU 2133 Acs Pheonix Buzau 5,5 39,5 50,5
23 20 I Gavrila Petrisor ROU 1882 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,5 39,5 50,5
24 39 Nica Dragos-Adrian ROU 1628 Css Nr. 1 Bucuresti 5,5 39,0 49,0
25 26 I Statescu-Enescu Vlad ROU 1800 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 44,5 55,5
26 43 I Mainescu Andrei-Cristian U12 ROU 1530 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 40,0 49,5
27 33 FM Georgescu Gabriel-Ioan S60 ROU 1724 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 38,5 49,5
28 45 I Otetea Ioana U14 ROU 1495 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 38,0 48,5
29 22 Barbu Anghel ROU 1861 Acs Master Mind Bucuresti 5,0 37,5 47,5
30 32 I Pirvulescu Adrian ROU 1735 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 37,5 45,5
31 48 II Ungureanu Constantin-Gabriel U18 ROU 1404 Cs Spartac Bucuresti 5,0 37,0 44,5
32 16 Kathstede Gerd Dr. GER 1993 Germania 5,0 36,5 45,5
33 56 Munos Jean Marc Julien Hose ROU 0 Cs Oxygen Bucuresti 5,0 28,0 36,0
34 12 I Iordache Adrian-Iulian ROU 2073 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5 45,0 55,5
35 30 I Cioca Valentin ROU 1773 Cs Spartac Bucuresti 4,5 40,0 50,0
36 38 II Veneteanu Mihai U16 ROU 1629 Acs Viitorul Urziceni 4,5 39,0 48,5
37 49 I Andres Marina-Corina U18 ROU 1401 Cs Sah Club Galati 4,5 35,5 46,0
38 29 CM Chesa Viorel S60 ROU 1776 Cs Universitar Ploiesti 4,5 35,0 43,5
39 40 I Sandulescu Gheorghe S60 ROU 1612 Cs Conpet Ploiesti 4,5 34,0 44,5
40 52 II Iloiu Liviu-Matei U12 ROU 1241 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,0 43,0 52,5
41 34 II David Alexandru ROU 1704 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 40,5 51,0
42 24 AIM Dobre Ana-Margareta-Alexandra ROU 1825 Acs Arnia Chessit 4,0 40,0 51,0
43 21 I Olteanu Sebastian ROU 1870 Sport Club Juventus Bucuresti 4,0 38,5 48,5
44 47 II Saioc David U10 ROU 1442 Acs Sah Club Vados Arad 4,0 37,5 46,0
45 36 II Spiridon Mihai-Zoltan ROU 1657 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 36,5 47,0
46 57 Tudor George (S.) ROU 0 Acs M.M. Mihail Marin Bucurest 4,0 35,5 43,5
47 37 II Jinga Vlad-Ionut ROU 1636 Acs Sah Club Vados Arad 4,0 35,0 43,5
48 44 II Andrei Gabriel ROU 1513 Acs Smart Galati 4,0 33,5 42,5
49 55 Baykoz Alparslan-Emre ROU 0 Cs Oxygen Bucuresti 4,0 30,5 38,5
50 31 I Matei Adrian ROU 1754 Asociatia Sah Club Snagov 3,5 36,0 47,0
51 41 CM Ionescu-Bujor Miron S60 ROU 1599 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 34,5 42,0
52 54 Huza George-Marian ROU 1111 Css Targu Mures 3,5 34,0 42,5
53 50 II Andriesei Cristian ROU 1335 Cs Politehnica Iasi 3,5 29,0 34,5
54 51 II Vitan Adrian ROU 1329 Acs Sah Chindia Targoviste 3,0 32,5 40,5
55 42 I Moroianu George S60 ROU 1578 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 32,0 40,0
56 46 II Ivascu Gabriel-Doru ROU 1469 Acs Mmi Andrei Murariu 2,0 31,0 39,5
57 53 II Mocanu Mihai U18 ROU 1210 Cs Micul Print Braila 1,0 26,0 32,0
 

 

SANDULESCU  Gheorghe

Rd. Bo. SNo Name RtgI FED Club/City Pts. Res.
1 30 -2 not paired 0 0,0 - 1
2 6 9 FM Abramciuc Marius 2192 MDA SCM Gloria Buzau 7,5 w 0
3 16 24 AIM Dobre Ana-Margareta-Alexandra 1825 ROU Acs Arnia Chessit 4,0 s 0
4 20 31 I Matei Adrian 1754 ROU Asociatia Sah Club Snagov 3,5 w ½
5 19 16 Kathstede Gerd Dr. 1993 GER Germania 5,0 s 0
6 25 49 I Andres Marina-Corina 1401 ROU Cs Sah Club Galati 4,5 w 0
7 29 - bye - - - - 1
8 24 50 II Andriesei Cristian 1335 ROU Cs Politehnica Iasi 3,5 s 1
9 18 29 CM Chesa Viorel 1776 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 s 1
10 13 11 CM Andronescu Madalin 2133 ROU Acs Pheonix Buzau 5,5 w 0
 

******************************************************************************************** 

                                                      "Memorial Maria Albuleţ" - ediţia 2018 
              Braila   /   16 - 31 octombrie 
                Traditionalul open in memoria marii noastre jucatoare, marea maestra
        internationala Maria Albulet, a avut la start doar 15 jucatoare, majoritatea
        fiind junioare. Interesul pare a se fi diminuat, atat din partea senioarelor
        noastre, cat si a jucatoarelor straine. Sa fie scaderea implicarii
        organizatorilor, sau problemelor financiare grave cu care se confrunta
        marea majoritate a marilor cluburi ?  Printre participante o gasim si pe
        fosta noastra junioara, DIDILIUC Dariana Gabriela, care si-a respectat
        rangul initial terminand in clasamentul final pe pozitia a-11-a, cu 4 puncte
        din 9 posibile. Castigatoarea trofeului, in mod previzibil, a fost marea
        maestra internationala Cosma Elena-Luminita. Surprizele au venit de la
        junioare. Marea surpriza s-a numit Ciolacu Alessia-Mihaela, clasata pe
        treapta a-3-a a podiumului, care la doar 14 ani a castigat la 2 maestre
        internationale si a remizat cu o mare maestra. Tot o surpriza a fost si
        junioara ploiesteana Nistor Valentina ( 5,5 p / locul 7), cu remiza la o
        maestra internationala.

                       

WCM    DIDILIUC   Dariana Gabriela       WCM  NISTOR  Valentina 

  Clasament final dupa 9 runde

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1
WGM Cosma Elena-Luminita ROU 2338 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,0 1,0 36,5 38,00
2 4
WIM Rakhmangulova Anastasiya UKR 2210 7,0 0,0 34,5 29,50
3 8
WFM Ciolacu Alessia-Mihaela ROU 1972 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 0,0 35,5 29,25
4 6
WGM Makropoulou Marina GRE 2110 5,5 0,0 36,0 23,00
5 3
WFM Terbe Zsuzsanna HUN 2215 5,5 0,0 35,0 20,50
6 10
Mihailova Alina MDA 1790 5,5 0,0 31,0 17,50
7 9
WCM Nistor Valentina ROU 1881 Cs Petrolul Ploiesti 5,5 0,0 29,0 16,25
8 5
IM Petrenko Svetlana MDA 2130 5,0 0,0 37,0 23,00
9 7
WCM Bucur Denisa-Andreea ROU 2012 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 0,0 35,0 18,50
10 2
WGM Babiy Olga UKR 2314 5,0 0,0 33,5 17,50
11 11
WCM Didiliuc Dariana-Gabriela ROU 1784 Csm Craiova 4,0 0,5 29,0 8,25
12 12
WCM Hrib Andrada-Ioana ROU 1770 Cs Politehnica Iasi 4,0 0,5 25,5 7,00
13 13
I Otetea Ioana ROU 1602 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 0,0 28,0 6,00
14 14
I Uzuneanu Gabriela ROU 1571 Cs Fairplay Braila 2,0 0,0 27,5 4,50
15 15
WCM Maria Lia-Alexandra ROU 1479 Cs Dinamo Bucuresti 1,5 0,0 29,5 2,75
 

                                                                               

WCM  DIDILIUC  Dariana Gabriela

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 4 4 WIM Rakhmangulova Anastasiya 2210 UKR 7,0 s 0
2 7 14 I Uzuneanu Gabriela 1571 ROU Cs Fairplay Braila 2,0 w 1
3 4 2 WGM Babiy Olga 2314 UKR 5,0 s 0
4 6 8 WFM Ciolacu Alessia-Mihaela 1972 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 w 0
5 8 - bye - - - - 1
6 5 3 WFM Terbe Zsuzsanna 2215 HUN 5,5 s 0
7 7 15 WCM Maria Lia-Alexandra 1479 ROU Cs Dinamo Bucuresti 1,5 w 1
8 7 12 WCM Hrib Andrada-Ioana 1770 ROU Cs Politehnica Iasi 4,0 s ½
9 4 9 WCM Nistor Valentina 1881 ROU Cs Petrolul Ploiesti 5,5 s ½

 

WCM  NISTOR  VALENTINA

 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 2 2 WGM Babiy Olga 2314 UKR 5,0 s 0
2 6 12 WCM Hrib Andrada-Ioana 1770 ROU Cs Politehnica Iasi 4,0 w 1
3 6 15 WCM Maria Lia-Alexandra 1479 ROU Cs Dinamo Bucuresti 1,5 w 1
4 3 5 IM Petrenko Svetlana 2130 MDA 5,0 s ½
5 5 7 WCM Bucur Denisa-Andreea 2012 ROU Cs Dinamo Bucuresti 5,0 w ½
6 2 1 WGM Cosma Elena-Luminita 2338 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,0 s 0
7 5 13 I Otetea Ioana 1602 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 s 1
8 8 - bye - - - - 1
9 4 11 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1784 ROU Csm Craiova 4,0 w ½