ŞAH - CONPET                                                       

           

Informatii Sahiste detaliate

                                                              Trimestrul IV , 2016

 

                             " Memorial Dr. Victor Țacu " - sah rapid
                                             Bucuresti  / 17 - 18 decembrie
 
                In organizarea ACS Master Mind Bucuresti, in memoria unui sufletist al sahului,
           domnii Candea Gheorghe , Candea Haralambie si Coman Victor-Florin au
           reusit sa stranga 43 de combatanti intr-un open de sah rapid. In preajma
           Craciunului, la"Casa cu nuci",a avut loc o competitie destul de puternica, avand
           la start 4 MI , 3 MF si 12 CM.  Victoria absolut categorica a lui MIROIU Catalin
           este un cadou pe care si-l face de Craciun si o bucurie fanilor sai, printre care
           bineinteles ma numar si eu, fostul lui antrenor. Cu 7,5 p din 9 , cu 6 victorii si 3
           remize, cu un punct inaintea celui de-al doilea clasat, Catalin pare a-si fi revenit
           la forma optima pentru saltul de mult asteptat, de a se alinia grupului de elita
           al colegilor de generatie. Noi conpetistii ii tinem pumnii si dorim ca 2017 sa-i
           aduca titlul pe care il merita. Totul este sa vrea si el cu adevarat.
MF   MIROIU    Catalin
CLASAMENT  FINAL DUPA 9 RUNDE
Rk. SNo Name Typ FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 2 FM Miroiu George-Catalin ROU 2333 Cs Universitatea Targoviste 7,5 52,0 40,5 43,00
2 8 CM Luca Ionel ROU 2110 Cs Crisul Oradea 6,5 51,5 39,5 36,50
3 1 IM Dumitrache Dragos-Nic. ROU 2402 Acs Comex Bucuresti 6,5 49,0 38,0 32,75
4 3 IM Vasilescu Lucian-Mihail ROU 2267 Cs Otopeni 6,5 47,5 38,0 33,50
5 6 CM Onut Simeon ROU 2179 Cs Alcor Bucuresti 6,0 49,5 38,5 32,00
6 11 CM Manole Stefan ROU 2056 Cs Universitar Ploiesti 6,0 47,5 36,5 28,50
7 10 I Avramescu Paul-Mihai ROU 2062 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,0 47,0 39,0 28,00
8 13 CM Salcu Laurentiu ROU 1975 Clubul Central De Sah Buc. 6,0 45,5 34,5 27,25
9 14 IM Panush Viktor MDA 1960 5,5 50,0 38,5 26,50
10 4 FM Popescu Gheorghe ROU 2227 Csm Craiova 5,5 47,0 37,0 26,75
11 5 CM Radu Ioan ROU 2221 Acs Comex Bucuresti 5,5 47,0 36,0 24,50
12 17 I Stancu Robert-Alexandru ROU 1899 Cs Otopeni 5,5 44,0 34,0 22,25
13 27 I Barbu George-Emilian ROU 1798 Sport Club Juventus Buc. 5,5 32,5 25,5 17,50
14 7 I Vladescu Alin-Cristian ROU 2143 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 52,5 40,5 27,25
15 23 WCM Stanciu Andreea-Briana ROU 1809 Acs Smart Galati 5,0 47,5 37,5 24,50
16 22 CM Simion Nicolae S65 ROU 1828 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 46,5 35,5 23,25
17 15 CM Cernea Radu-Gheorghe S70 ROU 1935 Sport Club Juventus Buc. 5,0 42,5 33,0 21,50
18 16 I Stefan Mihai ROU 1903 Cs Universitar Ploiesti 5,0 40,0 30,5 19,25
19 24 II Dospin Florin-Andrei ROU 1809 Acs Master Mind Bucuresti 5,0 39,0 31,5 18,00
20 18 FM Georgescu Gabriel-Ioan S65 ROU 1889 Clubul Central De Sah Buc. 5,0 35,5 29,0 16,25
21 30 I Vladescu Ovidiu-Viorel ROU 1703 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,5 41,0 32,5 18,00
22 29 I Coman Mihnea-George ROU 1768 Cs Universitar De Sah Buc. 4,5 40,5 31,0 17,50
23 26 I Paune Florea S75 ROU 1799 Sport Club Juventus Buc. 4,5 39,5 30,5 18,50
24 20 I Radulescu Gabriel ROU 1847 Acs Master Mind Bucuresti 4,5 39,0 31,0 15,00
25 34 II Spiridon Mihai-Zoltan ROU 1630 Cs Petrom Flacara Moreni 4,5 36,0 26,5 15,50
26 28 I Gheorghiu Alexandru-D. ROU 1785 Acs Master Mind Bucuresti 4,5 35,5 29,0 12,25
27 32 I Gorunescu Nicolae-Gab. ROU 1675 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 44,0 34,5 17,00
28 31 CM Armeanu Ninel-Claudiu ROU 1685 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 34,0 27,0 9,00
29 35 II Sementov Andrei ROU 1616 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 31,5 24,5 9,00
30 36 FC Nica Dragos-Adrian ROU 1591 Css Nr. 1 Bucuresti 4,0 29,0 23,0 8,50
31 9 IM Miulescu Gabriel S65 ROU 2082 Acs Master Mind Bucuresti 3,5 41,5 32,5 14,50
32 41 I Otetea Ioana ROU 1437 Clubul Central De Sah Buc. 3,5 41,5 32,0 14,25
33 33 I Bancu Constantin S70 ROU 1656 Sport Club Juventus Buc. 3,5 38,5 32,0 8,75
34 19 CM Lazarean Colea-Valentin S65 ROU 1856 Cs Alcor Bucuresti 3,5 36,0 28,0 13,00
35 25 I Untu Liviu-Doru ROU 1799 Clubul Central De Sah Buc. 3,5 32,5 26,5 10,50
36 21 CM Dananau Cristian-Florin ROU 1839 Acs Master Mind Bucuresti 3,5 28,5 21,5 5,00
37 12 CM Tomoae Marian ROU 2007 Sport Club Juventus Buc. 3,0 41,0 31,0 11,50
38 37 I Moroianu George S60 ROU 1582 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 35,5 29,0 8,00
39 38 II Rada Florin-Iulian ROU 1540 Clubul De Sah Al An Bucuresti 3,0 31,5 25,5 5,00
40 42 I Zamora Aurel S75 ROU 1324 Acs Sah Club C&c Bucuresti 2,0 32,0 26,0 2,50
41 39 II Clipcea Caius-Lucian ROU 1529 Clubul Central De Sah Buc. 1,0 36,0 28,5 5,50
42 43 III Constantinescu Andrei ROU 1001 Cs Universitar De Sah Buc. 1,0 33,0 26,0 0,50
43 40 II Jeltopop Nicolae ROU 1498 Acs Sah Club C&c Bucuresti 1,0 29,5 23,5 0,50
 
MIROIU    Catalin
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 2 22 CM Simion Nicolae 1828 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 s 1
2 2 13 CM Salcu Laurentiu 1975 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 w 1
3 2 7 I Vladescu Alin-Cristian 2143 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 s ½
4 2 11 CM Manole Stefan 2056 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,0 w 1
5 1 5 CM Radu Ioan 2221 ROU Acs Comex Bucuresti 5,5 s 1
6 1 1 IM Dumitrache Dragos-Nicolae 2402 ROU Acs Comex Bucuresti 6,5 w ½
7 1 8 CM Luca Ionel 2110 ROU Cs Crisul Oradea 6,5 s ½
8 2 10 I Avramescu Paul-Mihai 2062 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,0 w 1
9 1 14 IM Panush Viktor 1960 MDA 5,5 s 1
          La aceasta competitie, venit din Anglia ( unde este student ) pe perioada vacantei,
       a participat si fostul meu junior  Manole Stefan. Tinand cont de faptul ca a lasat-o
       mai moale cu sahul, avand alte prioritati, Stefanel a evoluat destul de bine,
       clasarea in final pe locul 6 fiind foarte buna.
            
MANOLE  Stefan
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 11 33 I Bancu Constantin 1656 ROU Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 w 1
2 9 41 I Otetea Ioana 1437 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 s 1
3 4 6 CM Onut Simeon 2179 ROU Cs Alcor Bucuresti 6,0 w 1
4 2 2 FM Miroiu George-Catalin 2333 ROU Cs Universitatea Targoviste 7,5 s 0
5 6 8 CM Luca Ionel 2110 ROU Cs Crisul Oradea 6,5 w 0
6 6 22 CM Simion Nicolae 1828 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0 s 0
7 10 26 I Paune Florea 1799 ROU Sport Club Juventus Bucuresti 4,5 w 1
8 8 23 WCM Stanciu Andreea-Briana 1809 ROU Acs Smart Galati 5,0 s 1
9 7 24 II Dospin Florin-Andrei 1809 ROU Acs Master Mind Bucuresti 5,0 w 1
 

*******************************************************************************************

 

                         " Memorial Corneliu  Butnariu " - Ploiesti /  05-16 decembrie

              Un open "in familie" am putea spune , chiar daca au participat si doi morenari.
        Din nefericire, pe parcurs am consemnat decesul damboviteanului Mare Nelson
        Nicolae , un moment nefericit. Dar revenind la procesul competitional, sa
        spunem ca printre noi s-a ratacit si un jucator din alta categorie, practic fara
        contracandidat, fostul nostru coechipier si viitorul maestru international
        Dobre Claudiu Cristian ( ii mai lipsesc 13 puncte ELO pentru acordare),
        cu 236 puncte ELO mai mult decat jucatorul cu rangul 2. Practic, desi a muncit
       din greu fiecare partida, a jucat la o singura poarta si a realizat un neverosimil
       9 din 9. Printre cei 61 de participanti s-au numarat si 6 actuali jucatori ai
       C.S.CONPET Ploiesti, "resturi" ai marii familii conpetiste. Cel mai bun punctaj
       ( 6 p) l-a realizat CM  Anuta Laurentiu , castigator al locului 1 la veterani si
       locul 7 la general ( la egalitate de puncte cu locul 4 ). O prestatie de asemeni
       mai mult decat onoranta, au avut-o Romosan Cristian si CM Pogorevici Leonid
       ultimul aflat la o varsta matusalemica pentru sah ( 85,5 ani), amandoi cu 5,5 p.
       In plutonul de mijloc au terminat Sandulescu Gheorghe, aflat si dansul la o
      varsta respectabila ( 74,5 ani) (pe care nu i-o dai) si Cinatti Larentiu, cu 4,5 p.
      Plutonul conpetistilor il incheie Coman Adrian Catalin, intrat ceva mai recent
      in focurile competitiei sahiste, dar are timp sa se perfectioneze la cei doar
      47 de ani ai sai. Acum cativa ani "gestionam" juniorii. Acum, fara fonduri,
     "gestionez" veteranii.

                   

DOBRE    Claudiu                                                      ANUTA   Laurentiu    

            
                                   ROMOSAN  Cristian           POGOREVICI  Leonid      SANDULESCU  Gheorghe
         
                                                             CINATTI  Laurentiu              COMAN  Adrian Catalin    
CLASAMENT  FINAL DUPA 9 RUNDE
Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 FM Dobre Claudiu-Cristian ROU 2367 Cs Universitatea de vest Timisoara 9,0 54,0 41,5 54,00
2 8 II Bulau Andrei-Cristian ROU 1973 Cs Universitar Ploiesti 8,0 50,0 37,0 41,00
3 6 I Turlea Constantin ROU 2047 Cs Universitar Ploiesti 6,5 52,5 39,5 32,75
4 4 FM Barbu Nicolai ROU 2066 Cs Universitar Ploiesti 6,0 53,5 40,5 32,00
5 12 I Cimpoiasu Dan ROU 1946 Cso "tricolorul" Breaza 6,0 48,5 38,0 30,75
6 17 II Stroe Flavius-Gabriel ROU 1839 Csm Ploiesti 6,0 48,5 36,5 28,00
7 11 CM Anuta Elefterie-Laurentiu ROU 1958 Cs Conpet Ploiesti 6,0 48,0 35,5 29,25
8 7 CM Telea Stefan ROU 1975 Csm Speranta Focsani 6,0 47,5 35,0 30,00
9 14 CM Dobrin Catalin ROU 1872 Cso "tricolorul" Breaza 6,0 43,0 33,0 26,50
10 40 II Iliescu Mihai-Octavian ROU 1398 Cs Universitar Ploiesti 6,0 41,0 33,5 24,50
11 5 I Iordache Adrian-Iulian ROU 2062 Csm Ploiesti 5,5 55,0 42,0 29,25
12 2 CM Herea Sergiu-Gabriel ROU 2131 Csm Ploiesti 5,5 49,5 36,5 25,50
13 23 I Romosan Cristian ROU 1728 Cs Conpet Ploiesti 5,5 47,0 36,0 26,00
14 10 CM Pogorevici Leonid ROU 1961 Cs Conpet Ploiesti 5,5 45,5 35,5 28,00
15 20 CM Stoicescu Horia ROU 1747 Cs Carpati Sinaia 5,5 44,0 34,5 25,00
16 9 I Szocs Teodor-Iulian ROU 1961 Csm Ploiesti 5,5 44,0 34,5 24,00
17 16 CM Chesa Viorel ROU 1848 Cs Universitar Ploiesti 5,5 41,5 34,5 21,50
18 18 I Popa Marian ROU 1832 Cs Universitar Ploiesti 5,0 47,5 36,5 22,50
19 15 Gavrila Petrisor ROU 1869 Cs Gambitu Damei Ploiesti 5,0 46,5 34,5 22,25
20 24 II Serban Cristian-Stefan ROU 1716 Cs Universitar Ploiesti 5,0 43,5 34,5 21,25
21 13 Lazar Iosif ROU 1943 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,0 41,0 31,5 21,50
22 26 I Dinescu George-Marian ROU 1684 Cs Universitar Ploiesti 5,0 40,5 32,0 20,00
23 27 Spiridon Mihai-Zoltan ROU 1649 Cs Petrom Flacara M oreni 5,0 40,0 32,5 18,50
24 44 II Marin Alexia-Iuliana ROU 1251 Cs Universitar Ploiesti 5,0 39,0 31,5 20,00
25 3 I Vezeteu Marian-Daniel ROU 2085 Cs Petrolul Ploiesti 4,5 47,5 37,5 20,50
26 22 I Sandulescu Gheorghe ROU 1741 Cs Conpet Ploiesti 4,5 43,5 34,5 16,00
27 42 II Ciapa Ioana-Antonia ROU 1291 Cs Universitar Ploiesti 4,5 41,5 33,5 17,75
28 19 I Cojocaru Constantin-Daniel ROU 1751 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5 41,5 32,0 18,50
29 30 II Bratu Ioan-Valentin ROU 1576 Cs Vointa Buzau 4,5 40,5 32,0 18,00
30 21 Negrus Eduard ROU 1746 Cs Petrom Flacara Moreni 4,5 40,5 30,5 18,00
31 31 I Cinatti Laurentiu ROU 1541 Cs Conpet Ploiesti 4,5 40,5 28,5 15,00
32 36 II Chivu Razvan-Gabriel ROU 1478 Csm Ploiesti 4,5 40,0 30,5 16,75
33 25 David Alexandru ROU 1706 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,5 38,0 29,5 15,50
34 37 II Coman Ana-Cristina ROU 1462 Cs Universitar Ploiesti 4,5 38,0 29,0 13,75
35 41 II Tudor Alina-Maria ROU 1322 Csm Ploiesti 4,5 36,0 27,5 15,25
36 54 Docuz Larisa-Anamaria ROU 1001 Cso "tricolorul" Breaza 4,0 43,0 33,5 18,50
37 35 I Dragulin Andrei ROU 1499 Cs Petrolul Ploiesti 4,0 42,0 32,5 16,75
38 33 II Mastalos Iannis-Mihai ROU 1505 Cs Universitar Ploiesti 4,0 41,0 32,0 13,50
39 28 I Crampita Gheorghe ROU 1645 Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 40,0 31,0 15,25
40 45 IV Ghita Petre-Gabriel ROU 1241 Cso "tricolorul" Breaza 4,0 37,0 28,5 12,75
41 43 II Corfu Gabriel-Ionut ROU 1274 Cso "tricolorul" Breaza 4,0 36,5 28,0 13,75
42 47 Soare Andrei ROU 1004 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 35,0 27,5 11,50
43 48 IV Anghel Rares-Mihai ROU 1321 Csm Ploiesti 4,0 34,5 27,5 12,50
44 39 Chivu Ciprian-Vasile ROU 1406 ACS Pheonix Buzau 3,5 39,0 30,5 12,75
45 38 II Coman Adrian-Catalin ROU 1408 Cs Conpet Ploiesti 3,5 36,5 30,0 10,00
46 51 IV Stelian Edward-Andrei ROU 1023 Cs Universitar Ploiesti 3,5 34,0 26,0 11,00
47 50 Ferar Cezara-Maria ROU 1060 Cs Universitar Ploiesti 3,5 29,5 23,5 6,50
48 53 Coman Alexandru-Daniel ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 3,5 27,0 21,0 7,75
49 60 Vizireanu Andrei ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 3,0 34,0 25,5 8,50
50 46 NC Cioara Maria ROU 1058 Cs Universitar Ploiesti 3,0 33,5 26,0 7,00
51 55 Dumitru Alexandru ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 3,0 30,0 23,5 7,00
52 58 Rosu Mihai-Radu ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 3,0 30,0 22,5 7,00
53 29 Mare Nelson-Nicolae ROU 1612 Cs Petrom Flacara Moreni 2,0 38,0 30,0 6,50
54 32 II Macovei Mihai ROU 1509 Clubul De Sah Diana Galati 2,0 37,5 28,5 7,00
55 61 NC Cirstocea Ioan-Mihai-Bogdan ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 2,0 30,5 24,5 3,00
56 56 Gheorghe Raisa-Maria ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 2,0 29,5 23,0 4,50
57 59 Soare Iustin ROU 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 29,5 22,5 2,50
58 57 Militaru Mihai-Gabriel ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 1,0 30,0 23,0 1,00
59 49 Armaczki Adriana ROU 1201 Cs Universitar Ploiesti 0,5 30,5 24,0 2,25
60 52 III Jurkovschi Aida-Maria ROU 1004 Csm Ploiesti 0,5 30,0 23,5 2,25
61 34 Parvan Valentin ROU 1502 Cs Gambitul Damei Ploiesti 0,0 26,5 20,5 0,00
           Ca sa fiu cinstit , nu-mi facusem prea mari sperante pentru acest open, dat fiind
      cele 4 luni de la ultimul concurs de sah clasic jucat, dar mai ales programul de
      desfasurare al rundelor (doar in zilele lucratoare), care pe mine ca salariat ma
      dezavantajau clar. De altfel, aveam sa constat ca eram unul dintre extrem de
      putinii jucatori care de la serviciu veneau direct la runda. Dar sa nu fac din asta
     un capat de tara. Cu exceptia a 1-2 partide, nu am prea fost multumit de jocul meu.
     M-am chinuit groaznic in cateva, in care parca uitasem sa mai castig, oboseala
     punandu-si amprenta dupa 8 ore si jumatate de servici si 3-4 ore de joc. Per
     ansamblu, totusi, pot fi multumit ca mi-am atins cele doua obiective : locul 1 la
     veterani ( din perspectiva recuperarii taxei de participare ) si a castigului la ELO.
     O partida ceva mai buna am facut-o cu Vezeteu Dan , in runda a - 6 - a , dar
    profitand de criza de timp a adversarului, care a comis cateva inexactitati decisive.
             Singura partida pierduta a fost in fata castigatorului turneului, unde doua
        mutari hazardate de pion m-au dus la dezastru . L-am chinuit putin, fiind ultima
        partida a rundei, care s-a terminat tarziu in noapte, dar cam atat. 
          
                                             AICI PUTETI VEDEA CELE DOUA PARTIDE :  
MF    DOBRE  CLAUDIU  CRISTIAN
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 1 31 I Cinatti Laurentiu 1541 ROU Cs Conpet Ploiesti 4,5 w 1
2 1 17 II Stroe Flavius-Gabriel 1839 ROU Csm Ploiesti 6,0 s 1
3 1 8 II Bulau Andrei-Cristian 1973 ROU Cs Universitar Ploiesti 8,0 w 1
4 1 5 I Iordache Adrian-Iulian 2062 ROU Csm Ploiesti 5,5 s 1
5 2 4 FM Barbu Nicolai 2066 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,0 w 1
6 1 6 I Turlea Constantin 2047 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,5 s 1
7 1 2 CM Herea Sergiu-Gabriel 2131 ROU Csm Ploiesti 5,5 w 1
8 1 11 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1958 ROU Cs Conpet Ploiesti 6,0 s 1
9 1 7 CM Telea Stefan 1975 ROU Csm Speranta Focsani 6,0 w 1
 
    ANUTA   Laurentiu
 
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 8 39 Chivu Ciprian-Vasile 1406 ROU ACS Pheonix Buzau 3,5 s 1
2 8 24 II Serban Cristian-Stefan 1716 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 w ½
3 9 26 I Dinescu George-Marian 1684 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 s ½
4 30 -2 not paired 0 0,0 - ½
5 9 28 I Crampita Gheorghe 1645 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 w 1
6 6 3 I Vezeteu Marian-Daniel 2085 ROU Cs Petrolul Ploiesti 4,5 s 1
7 4 17 II Stroe Flavius-Gabriel 1839 ROU Csm Ploiesti 6,0 w 1
8 1 1 FM Dobre Claudiu-Cristian 2367 ROU Cs Universitatea de vest Timisoara 9,0 w 0
9 5 9 I Szocs Teodor-Iulian 1961 ROU Csm Ploiesti 5,5 s ½
ROMOSAN  CRISTIAN
 
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 20 55 Dumitru Alexandru 1001 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 s 1
2 7 9 I Szocs Teodor-Iulian 1961 ROU Csm Ploiesti 5,5 w 1
3 5 6 I Turlea Constantin 2047 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,5 s 0
4 8 14 CM Dobrin Catalin 1872 ROU Cso "tricolorul" Breaza 6,0 w 1
5 4 8 II Bulau Andrei-Cristian 1973 ROU Cs Universitar Ploiesti 8,0 w 0
6 13 21 Negrus Eduard 1746 ROU Cs Petrom Flacara Moreni 4,5 s 0
7 14 37 II Coman Ana-Cristina 1462 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 w 1
8 13 54 Docuz Larisa-Anamaria 1001 ROU Cso "tricolorul" Breaza 4,0 s 1K
9 6 10 CM Pogorevici Leonid 1961 ROU Cs Conpet Ploiesti 5,5 s ½
POGOREVICI  Leonid
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 29 -2 not paired 0 0,0 - ½
2 16 49 Armaczki Adriana 1201 ROU Cs Universitar Ploiesti 0,5 w 1K
3 8 54 Docuz Larisa-Anamaria 1001 ROU Cso "tricolorul" Breaza 4,0 w 1
4 4 4 FM Barbu Nicolai 2066 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,0 s 0
5 8 27 Spiridon Mihai-Zoltan 1649 ROU Cs Petrom Flacara M oreni 5,0 w 1
6 4 17 II Stroe Flavius-Gabriel 1839 ROU Csm Ploiesti 6,0 s ½
7 7 18 I Popa Marian 1832 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 w ½
8 7 15 Gavrila Petrisor 1869 ROU Cs Gambitu Damei Ploiesti 5,0 s ½
9 6 23 I Romosan Cristian 1728 ROU Cs Conpet Ploiesti 5,5 w ½
 
SANDULESCU  Gheorghe 
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 19 52 III Jurkovschi Aida-Maria 1004 ROU Csm Ploiesti 0,5 w 1K
2 6 8 II Bulau Andrei-Cristian 1973 ROU Cs Universitar Ploiesti 8,0 s 0
3 16 57 Militaru Mihai-Gabriel 1001 ROU Cs Universitar Ploiesti 1,0 w 1
4 9 15 Gavrila Petrisor 1869 ROU Cs Gambitu Damei Ploiesti 5,0 s 0
5 15 41 II Tudor Alina-Maria 1322 ROU Csm Ploiesti 4,5 w 1
6 9 14 CM Dobrin Catalin 1872 ROU Cso "tricolorul" Breaza 6,0 w 0
7 13 35 I Dragulin Andrei 1499 ROU Cs Petrolul Ploiesti 4,0 s 1
8 12 40 II Iliescu Mihai-Octavian 1398 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,0 w 0
9 13 26 I Dinescu George-Marian 1684 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 s ½
CINATTI  Laurentiu
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 1 1 FM Dobre Claudiu-Cristian 2367 ROU Cs Universitatea de vest Timisoara 9,0 s 0
2 19 46 NC Cioara Maria 1058 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 w 1
3 19 48 IV Anghel Rares-Mihai 1321 ROU Csm Ploiesti 4,0 s 1
4 10 16 CM Chesa Viorel 1848 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,5 w 0
5 18 47 Soare Andrei 1004 ROU Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 s 1
6 11 18 I Popa Marian 1832 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 w 0
7 18 42 II Ciapa Ioana-Antonia 1291 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 s 0
8 18 60 Vizireanu Andrei 1001 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 w 1
9 16 37 II Coman Ana-Cristina 1462 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 s ½
 
 COMAN  Adrian Catalin
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 7 9 I Szocs Teodor-Iulian 1961 ROU Csm Ploiesti 5,5 s 0
2 25 55 Dumitru Alexandru 1001 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 w 1
3 13 18 I Popa Marian 1832 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 s 0
4 23 57 Militaru Mihai-Gabriel 1001 ROU Cs Universitar Ploiesti 1,0 w 1
5 14 20 CM Stoicescu Horia 1747 ROU Cs Carpati Sinaia 5,5 s 0
6 22 48 IV Anghel Rares-Mihai 1321 ROU Csm Ploiesti 4,0 w 1
7 15 24 II Serban Cristian-Stefan 1716 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 s 0
8 20 35 I Dragulin Andrei 1499 ROU Cs Petrolul Ploiesti 4,0 w 0
9 21 43 II Corfu Gabriel-Ionut 1274 ROU Cso "tricolorul" Breaza 4,0 s ½
                                       

*******************************************************************************************

   

                        " Finalele Campionatelor Nationale de sah rapid, dezlegari si blitz "
                                                    Brasov  / 02 - 04 decembrie 2016 
                  La aceasta editie au participat si 4 ploiesteni , toti fosti sau actuali componenti
           ai clubului nostru. De toti 4 suntem mandri, rezultatele acestora fiind mai
           mult decat notabile. Medalia de bronz ( locul 3) la dezlegari prin junioara
           Didiliuc  Dariana si locurile 4 si 6 , la blitz, respectiv sah rapid , prin maestrul
           FIDE  Miroiu Catalin , m-au umplut de bucurie, fiind rezultate excelente. Nici
           rezultatele junioarei Coman Emilia si veteranei Porcoleanu Doina nu sunt
           chiar rele , vorbind la modul general. Totusi, daca remarcam ca veterana
           clubului nostru , Porcoleanu Doina , a fost de departe cea mai varstnica
           participanta, locurile din clasament ii fac cinste cu atat mai mult. Poate daca
          Miroiu C. si Coman E. ar fi reusit sa ajunga la timp la proba de dezlegari, acum
          am fi consemnat alte rezultate onorante. Oricum , Brasovul nu a fost niciodata
          o locatie tocmai rea pentru sahistii ploiesteni.
        
                        
DIDILIUC Dariana                   MIROIU    Catalin 
              
    PORCOLEANU   Doina         COMAN Emilia - Florentina 
              Bineinteles ca medalia Darianei la dezlegari este rezultatul cel mai valoros.
        Un bronz la senioare este inca una din medaliile care certifica, a cata oara, ca
        Didiliuc este un punct de reper in proba de dezlegari feminine, chiar daca
        valoarea lui Bulmaga este indiscutabila. Mai multa pregatire pe aceasta directie
        ii va aduce in mod sigur constanta in obtinerea unei medalii mai stralucitoare,
        asa cum a mai facut-o.
 DIDILIUC Dariana-Gabriela
 
Campionatul Naţional dezlegări 2016 feminin
Clasament final
Loc Nume Club Timp Puncte
1 IM Bulmaga Irina Cs Politehnica Iaşi 116 40.25
2 WGM Sandu Mihaela Cs Studenţesc Medicina Timişoara 120 25.5
3 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela Csm Craiova 117 21.25
4 WNM Anuşca Mădălina-Maria Cs Universitar Braşov 115 16.5
5 WCM Năstase Andreea-Cristina Clubul Central De Sah Bucureşti 116 14
6 WIM Sgîrcea Silvia-Raluca Csm Bucureşti 120 14
7 WCM Dobre Ana-Margareta-Alexandra Clubul Central De Sah Bucureşti 120 11.5
8 WIM Marin Irina-Luiza Clubul Central De Sah Bucureşti 120 6
9 WCM Anton Ana-Roxana Cs Universitatea Arad 119 5
10 WFM Baciu Anca-Otilia Clubul Central De Sah Bucureşti 117 3
11 FC Timiş Clara Acs Mmi Andrei Murariu 97 1
Arbitru şef, Braşov
IA Dinu-Ioan Nicula 2 decembrie 2016
Campionatul Naţional  de  Sah rapid 2016
               Aici s-a remarcat , la baieti, fostul nostru junior  MF  MIROIU Catalin - George.
        Cu 7 p , acelasi numar de puncte cu locul 3 , a terminat pe locul 6, inaintea unor
         jucatori mult mediatizati in ultima vreme, precum MI  Costachi Mihnea .
 
MF  MIROIU Catalin - George

Clasament final dupa 9 runde  - Masculin - Sah rapid

Loc Nr.start Numele ELO CIV Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 1 GM Jianu Vlad-Cristian 2580 0 Cs Studentesc Medicina Timisoa 7,5 2597 46,0
2 6 GM Nanu Costica-Ciprian 2412 0 Cs Dinamo Bucuresti 7,5 2481 42,0
3 4 GM Berescu Alin-Mile 2437 0 Cs Aem Luxten Timisoara 7,0 2485 44,0
4 2 GM Nevednichy Vladislav 2489 0 Cs Aem Luxten Timisoara 7,0 2446 41,5
5 3 IM Grunberg Mihai-Lucian 2448 0 Cs Aem Luxten Timisoara 7,0 2441 43,5
6 8 FM Miroiu George-Catalin 2333 0 Cs Universitatea Targoviste 7,0 2344 40,0
7 14 CM Toma Radu-Cristian 2211 0 Cs Sah Club Cs Aem Luxten Timisoara 7,0 2338 39,5
8 16 CM Gavrilescu David 2180 0 Cs Sah Club Oltenia Craiova 6,5 2332 38,0
9 20 NM Oprisor Razvan-Gabriel 2153 0 Cs Universitatea Targoviste 6,5 2278 38,0
10 17 FM Vrencian Lehel 2173 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 6,5 2149 34,0
11 7 IM Costachi Mihnea 2376 0 Cs Politehnica Iasi 6,0 2287 42,0
12 10 FM Bida Mihai-Eugen 2296 0 Cs Sah Club Galati 6,0 2262 42,0
13 5 GM Georgescu Tiberiu-Marian 2416 0 Clubul De Sah Al Municipiului 6,0 2225 38,5
14 24 CM Pit-Rada Mihail-Cosmin 2101 0 Cs Universitatea Targoviste 6,0 2183 36,5
15 30 NM Neagu Liviu 2058 0 Cs Universitatea Targoviste 6,0 2161 36,0
16 23 CM Luca Ionel 2110 0 Cs Crisul Oradea 6,0 2145 41,0
17 15 FM Nastase Robert-Paul 2200 0 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 2118 37,5
18 12 FM Daianu Cristian-Clement 2272 0 Cs Otopeni 6,0 2085 36,0
19 22 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2111 0 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 2048 34,0
20 25 I Gulie Cosmin 2091 0 Cs Universitatea Targoviste 6,0 2045 37,5
21 21 CM Luncasu Raul-Ionut 2129 0 Acs Pheonix Buzau 6,0 2038 36,0
22 27 I Avramescu Paul-Mihai 2062 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,5 2225 33,5
23 18 NM Barbu Iulian 2172 0 Cs De Sah Alex Brasov 5,5 2201 40,0
24 13 FM Dicu Razvan-Stefan 2232 0 Cs Otopeni 5,5 2129 36,0
25 11 FM Rusan Paul-Cristian 2279 0 Asociatia Sah Club Bistrita 5,5 2088 38,0
26 19 NM Nita Lucian 2165 0 Cs Universitatea Targoviste 5,5 2038 36,5
27 105 Velcherean Vasile-Adrian 0 1001 Acs Juvenes Targu Mures 5,5 2015 38,0
28 40 I Borodi Cosmin-Alin 1881 0 Acs Napocensis Activ Cluj Napo 5,5 2014 37,0
29 32 CM Rosca Vasile-Benone 1982 0 Acs Sah Chindia Targoviste 5,5 1983 35,5
30 34 I Popescu Daniel-Vasilica 1964 0 Acs Pheonix Buzau 5,5 1977 34,0
31 36 CM Dan Cristian-Mihaita 1916 0 Clubul De Sah Orizont 64 Brail 5,5 1932 37,5
32 56 I Creanga Robert-Ionut 1664 0 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,5 1924 35,0
33 29 CM Mihailov Iulian 2060 0 Acs Fianchetto Constanta 5,5 1877 32,0
34 57 I Nedelcu Teodor-Cosmin 1616 0 Clubul De Sah Orizont 64 Brail 5,5 1875 33,5
35 72 II Purece Victor 1459 0 Cs Sah Club Brasov 5,5 1724 28,5
36 43 I Uscoi Cornel 1849 0 Cs De Sah Ioios Brasov 5,0 2035 36,5
37 53 I Miloi Pavel-Dan 1721 0 Cs Sah Club Brasov 5,0 2001 38,5
38 38 I Deliman Antonio-Emil 1910 0 Cs Tera-Sah Medias 5,0 1959 34,0
39 41 CM Fugulyan Grigore 1876 0 Cs Universitatea Arad 5,0 1937 35,5
40 45 I Gavrila Marius-Daniel 1798 0 Acs Pheonix Buzau 5,0 1889 33,5
41 63 II Sandor Attila 1562 0 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 5,0 1878 32,5
42 44 I Laszlo Zoltan-Imre 1831 0 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 5,0 1877 34,0
43 35 I Ciubotariu Maricel 1956 0 Acs Fianchetto Constanta 5,0 1847 32,5
44 33 I Dragomir Ciprian-Romeo 1970 0 Cs De Sah Ioios Brasov 5,0 1815 32,5
45 61 Nica Dragos-Adrian 1591 0 Css Nr. 1 Bucuresti 5,0 1687 31,5
46 52 I Antal Attila-Laszlo 1744 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 5,0 1528 28,0
47 26 FM Scripcaru George-Daniel 2074 0 Cs Politehnica Iasi 4,5 2092 37,0
48 9 CM Sandor Petrut 2329 0 Cs De Sah Alex Brasov 4,5 1993 36,5
49 28 CM Ifrim Silviu 2061 0 Acs Regional De Sah ''nord-Est 4,5 1865 32,5
50 51 I Stejeroiu Vlad 1745 0 Cs De Sah Alex Brasov 4,5 1797 34,0
51 31 NM Mircov Nicola-Alexandar 2048 0 Cs Universitatea Arad 4,5 1785 32,5
52 46 I Miklos Norbert 1796 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 4,5 1756 33,5
53 68 CM Anghel Iulian-Mihai 1533 0 Css Nr. 1 Timisoara 4,5 1756 29,0
54 67 II Vasiloiu Adrian-Mihai 1537 0 Acs Pheonix Buzau 4,5 1741 31,0
55 39 CM Raduica Remus 1896 0 Cs De Sah Alex Brasov 4,5 1729 31,0
56 77 II Botea David-Alexandru 1369 0 Cs Logic 64 Brasov 4,5 1721 29,0
57 48 II Groapa Aurelian 1766 0 Cs Cimentul Bicaz 4,5 1712 34,0
58 76 II Mihaiu Corneliu 1400 0 Cs De Sah Ioios Brasov 4,5 1643 24,0
59 55 I Voinescu David-Ioan 1680 0 Cs Sah Club Brasov 4,5 1619 31,0
60 66 II Istrate Ioan 1548 0 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 1546 31,5
61 59 II Rusu Gheorghe 1608 0 Cs Universitatea Targoviste 4,5 1508 26,0
62 37 I Tipeiu Nicolae-Adrian 1916 0 Cs Universitar Brasov 4,5 1485 27,5
63 104 Tudor Codrut 0 1001 4,5 1476 28,0
64 79 II Toma Alexandru-Mihai 1315 0 Acs Sah Club C&c Bucuresti 4,0 1659 31,5
65 60 II Veress Armand 1597 0 Cs Logic 64 Brasov 4,0 1635 31,0
66 73 II Sabarez Iulian 1436 0 Cs Politehnica Iasi 4,0 1616 30,0
67 42 I Botea Dan-Dumitru 1859 0 Cs Sah Club Brasov 4,0 1569 31,0
68 71 II Dringa Dumitru-Constantin 1472 0 Cs De Sah Unirea Prejmer 4,0 1567 30,0
69 62 I Balea Dumitru-Lucian 1569 0 Cs Universitatea Targoviste 4,0 1566 27,5
70 78 II Lungu Cristian 1364 0 Cs Sah Club Brasov 4,0 1539 33,0
71 58 I Anusca Vasile 1610 0 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 1524 27,5
72 81 II Costescu Mihnea-Constantin 1268 0 Cs Sah Club Brasov 4,0 1483 31,0
73 101 Revnic Calin 0 1001 4,0 1468 28,5
74 54 I Frent-Lung Gheorghe 1700 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 1405 24,5
75 64 I Ionita Gheorghe 1560 0 Cs Mediator Giarmata Vii 4,0 1403 28,0
76 75 II Serban Luca-Nicolae 1401 0 Cs De Sah Ioios Brasov 4,0 955 22,5
77 82 II Gotsman Szabolcs-Mihaly 1201 0 Cs Sah Club Brasov 4,0 793 25,5
78 69 II Visoescu Alexandru-Bogdan 1528 0 Cs Logic 64 Brasov 3,5 1749 33,0
79 65 II Durac Eugen 1557 0 Acs Regional De Sah ''nord-Est 3,5 1603 33,0
80 70 II Antal Hunor-Zoltan 1488 0 Cs Sah Club Brasov 3,5 1584 32,5
81 50 I Calcea Ioan 1761 0 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 3,5 1511 34,5
82 49 CM Pirici Gheorghe 1763 0 Acs Regional De Sah ''nord-Est 3,5 1391 28,5
83 74 II Serban Viorel 1403 0 Cs Logic 64 Brasov 3,5 1367 27,5
84 87 II Cristea Matei-Alexandru 1075 0 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 1231 27,5
85 83 II Birta Andrei 1174 0 Cs Sah Club Brasov 3,5 649 24,0
86 98 Chereches Marius-Calin 0 1001 Cs Juvenes Tg. Mures 3,0 1274 26,5
87 94 Guranda Mihai 0 1009 Cs Logic 64 Brasov 3,0 1241 26,5
88 84 II Gombas Sandor 1150 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 3,0 1198 27,0
89 103 Serban Stelian 0 1001 Cs Logic 64 Brasov 3,0 1126 24,0
90 93 IV Gombas Csongor 0 1029 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 3,0 1082 25,0
91 80 II Revnic Radu-Andrei 1308 0 Cs Sah Club Potaissa Turda 3,0 876 25,5
92 91 III Neicu Patrick 0 1143 Cs Sah Club Brasov 3,0 809 24,5
93 89 II Boatca Luca 0 1230 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 774 22,5
94 85 II Chisalescu Bogdan 1138 0 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 738 23,5
95 86 II Satco Rares-Mihai 1101 0 Cs Ariadna Suceava 3,0 701 28,0
96 97 Bencze Csaba 0 1001 3,0 640 23,5
97 90 III Calota Rares-Stefan 0 1166 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 2,5 1517 33,0
98 102 Serban Adrian 0 1001 Cs Logic 64 Brasov 2,5 1335 19,5
99 88 II Bilcu Marco-Octavian 0 1247 Cs Sah Club Brasov 2,5 1169 25,0
100 99 Cretu Maxim-Ionut 0 1001 Acs Mmi Andrei Murariu 2,5 1004 23,0
101 47 Barabancea Adrian 1773 0 Cs Dinamo Bucuresti 2,0 1498 29,0
102 107 FC Zorila Claudiu 0 1001 Clubul De Sah Orizont 64 Brail 2,0 854 26,5
103 92 IV Ciobotaru Dimitrie 0 1032 Cs Logic 64 Brasov 2,0 789 19,5
104 95 Danila Tudor-Gabriel 0 1003 Acs Mmi Andrei Murariu 2,0 639 20,5
105 100 Popescu Cristian-Viorel 0 1001 2,0 571 20,0
106 106 IV Popescu Razvan-Cristian 0 1001 Cs Sah Club Potaissa Turda 1,0 702 25,0
107 96 Dimitriu Filip 0 1003 Acs Mmi Andrei Murariu 1,0 660 19,5
MF  MIROIU Catalin - George
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 8 61 Nica Dragos-Adrian 1591 0 ROU Css Nr. 1 Bucuresti 5,0 s 1
2 8 34 I Popescu Daniel-Vasilica 1964 0 ROU Acs Pheonix Buzau 5,5 w 0
3 14 23 CM Luca Ionel 2110 0 ROU Cs Crisul Oradea 6,0 s 1
4 11 44 I Laszlo Zoltan-Imre 1831 0 ROU Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 5,0 w 1
5 8 25 I Gulie Cosmin 2091 0 ROU Cs Universitatea Targoviste 6,0 s 1
6 6 19 NM Nita Lucian 2165 0 ROU Cs Universitatea Targoviste 5,5 w 1
7 2 3 IM Grunberg Mihai-Lucian 2448 0 ROU Cs Aem Luxten Timisoara 7,0 s 0
8 5 15 FM Nastase Robert-Paul 2200 0 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 w 1
9 4 12 FM Daianu Cristian-Clement 2272 0 ROU Cs Otopeni 6,0 s 1
       La fete am avut 3 reprezentante, doua junioare si o veterana. Dariana a beneficiat
    de o partida castigata prin neprezentarea campioanei Peptan Corina si cu inca
    trei victorii , cu 4p din 6, parea sa fie marea surpriza. Din pacate aburii succesului
    au ametit-o si cu o singura remiza din ultimele 3 runde, a terminat in plutonul de
    mijloc. Celelalte doua jucatoare ploiestene au avut evolutii modeste.
          
                DIDILIUC Dariana                    PORCOLEANU   Doina                                  COMAN Emilia  
Clasament final dupa 9 runde  - Feminin - Sah rapid
Loc Nr.start Numele ELO CIV Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 3 IM Bulmaga Irina 2335 0 Cs Politehnica Iasi 7,5 2358 36,5
2 11 WFM Cosman Andreea-Marioara 1990 0 Css Nr. 1 Timisoara 6,5 2288 35,0
3 2 WGM Cosma Elena-Luminita 2364 0 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 2274 38,0
4 13 WCM Morea Georgiana-Steluta 1885 0 Csm Bucuresti 6,5 2009 31,0
5 6 WGM Ionescu Irina 2167 0 Csm Bucuresti 6,0 2127 38,0
6 19 WCM Aciu Malina-Andreea 1638 0 Csm Focsani 2007 6,0 2068 34,0
7 4 WGM Sandu Mihaela 2261 0 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 2086 37,5
8 5 WIM Sgircea Silvia-Raluca 2258 0 Csm Bucuresti 5,0 2093 39,0
9 9 WNM Anusca Madalina-Maria 2065 0 Cs Universitar Brasov 5,0 2058 40,0
10 7 WIM Jicman Ligia-Letitia 2137 0 Csm Lugoj 5,0 1998 33,0
11 8 WIM Marin Irina-Luiza 2115 0 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 1974 34,0
12 15 WCM Nastase Andreea-Cristina 1829 0 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 1966 31,0
13 12 AIM Dobre Ana-Margareta-Alexandra 1970 0 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 1846 33,0
14 10 WFM Baciu Anca-Otilia 2018 0 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 1790 31,5
15 17 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1789 0 Css Nr. 1 Timisoara 4,5 1871 32,0
16 16 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1808 0 Csm Craiova 4,5 1803 34,5
17 20 WCM Bucur Denisa-Andreea 1637 0 Csm Bucuresti 4,5 1668 30,0
18 14 WCM Anton Ana-Roxana 1832 0 Cs Universitatea Arad 4,5 1626 29,0
19 28 II Apostu Milena-Maria 1292 0 Csm Bucuresti 4,5 1402 27,0
20 24 I Puia Alexia-Teodora 1400 0 Csm Bucuresti 4,0 1593 30,5
21 25 II Bencze Noemi 1350 0 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,0 1433 28,5
22 21 I Porcoleanu Doina-Olga 1601 0 Cs Conpet Ploiesti 4,0 1392 24,5
23 18 WCM Coman Emilia-Florentina 1653 0 Csm Ploiesti 3,5 1597 31,5
24 23 II Stan Luciana-Gabriela 1541 0 Csm Bucuresti 3,5 1540 30,0
25 27 WCM Maria Lia-Alexandra 1308 0 Csm Bucuresti 3,5 1362 28,0
26 22 I Pelin Ana-Maria 1549 0 Csm Bucuresti 3,0 1743 34,0
27 30 Timis Clara 0 1001 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 1295 27,5
28 26 II Bira Andrada-Paraschiva 1346 0 Acs Juvenes Targu Mures 2,5 1190 28,0
29 29 Ciobotaru Sofia 0 1018 Cs Logic 64 Brasov 2,0 663 23,0
30 31 Toma Daria-Ioana 0 1001 Acs Sah Club C&c Bucuresti 1,0 816 27,0
DIDILIUC Dariana   
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 1 1 IM Peptan Corina-Isabela 2397 0 ROU Csm Bucuresti 0,0 s 1K
2 5 9 WNM Anusca Madalina-Maria 2065 0 ROU Cs Universitar Brasov 5,0 w 0
3 11 24 I Puia Alexia-Teodora 1400 0 ROU Csm Bucuresti 4,0 s 1
4 8 19 WCM Aciu Malina-Andreea 1638 0 ROU Csm Focsani 2007 6,0 w 1
5 4 15 WCM Nastase Andreea-Cristina 1829 0 ROU Clubul Central De Sah Buc. 5,0 s 0
6 7 10 WFM Baciu Anca-Otilia 2018 0 ROU Clubul Central De Sah Buc. 5,0 s 1
7 4 7 WIM Jicman Ligia-Letitia 2137 0 ROU Csm Lugoj 5,0 w 0
8 5 13 WCM Morea Georgiana-Steluta 1885 0 ROU Csm Bucuresti 6,5 w 0
9 9 17 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1789 0 ROU Css Nr. 1 Timisoara 4,5 s ½
PORCOLEANU   Doina
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 6 6 WGM Ionescu Irina 2167 0 ROU Csm Bucuresti 6,0 w 0K
2 13 28 II Apostu Milena-Maria 1292 0 ROU Csm Bucuresti 4,5 s 0
3 14 30 Timis Clara 0 1001 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 w ½
4 14 27 WCM Maria Lia-Alexandra 1308 0 ROU Csm Bucuresti 3,5 s ½
5 12 26 II Bira Andrada-Paraschiva 1346 0 ROU Acs Juvenes Targu Mures 2,5 w ½
6 14 31 Toma Daria-Ioana 0 1001 ROU Acs Sah Club C&c Buc. 1,0 s 1
7 10 17 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1789 0 ROU Css Nr. 1 Timisoara 4,5 w ½
8 10 12 AIM Dobre Ana-Margareta-Alex. 1970 0 ROU Clubul Central De Sah Buc. 5,0 s 0
9 13 29 Ciobotaru Sofia 0 1018 ROU Cs Logic 64 Brasov 2,0 w 1
COMAN Emilia  
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 3 3 IM Bulmaga Irina 2335 0 ROU Cs Politehnica Iasi 7,5 s 0
2 11 25 II Bencze Noemi 1350 0 ROU Css Viitorul Cluj-Napoca 4,0 w 1
3 6 7 WIM Jicman Ligia-Letitia 2137 0 ROU Csm Lugoj 5,0 s 0
4 12 31 Toma Daria-Ioana 0 1001 ROU Acs Sah Club C&c Bucuresti 1,0 w 1
5 9 13 WCM Morea Georgiana-Steluta 1885 0 ROU Csm Bucuresti 6,5 s 0
6 10 22 I Pelin Ana-Maria 1549 0 ROU Csm Bucuresti 3,0 w 0
7 11 23 II Stan Luciana-Gabriela 1541 0 ROU Csm Bucuresti 3,5 s 1
8 11 20 WCM Bucur Denisa-Andreea 1637 0 ROU Csm Bucuresti 4,5 w ½
9 10 14 WCM Anton Ana-Roxana 1832 0 ROU Cs Universitatea Arad 4,5 w 0
Campionatul Naţional  de  Blitz 2016
            La aceasta sectiune, MIROIU Catalin a ocupat locul 4, la egalitate de puncte cu
       locul 3, totalizand 7 puncte din 9 posibile. Un rezultat mai bun decat la sah rapid,
       Catalin depasind astfel mai multi favoriti, printre care 2 mari maestri si 2
       maestri internationali .
Clasament final dupa 9 runde  - Masculin - Blitz
Loc Nr.start Numele ELO CIV Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 2 GM Nevednichy Vladislav 2548 0 Cs Aem Luxten Timisoara 8,5 2750 43,5
2 1 GM Jianu Vlad-Cristian 2582 0 Cs Studentesc Medicina Timisoa 8,0 2619 41,5
3 3 GM Nanu Costica-Ciprian 2493 0 Cs Dinamo Bucuresti 7,0 2409 42,0
4 8 FM Miroiu George-Catalin 2328 0 Cs Universitatea Targoviste 7,0 2272 37,5
5 15 NM Nita Lucian 2171 0 Cs Universitatea Targoviste 6,5 2357 42,0
6 9 CM Sandor Petrut 2307 0 Cs De Sah Alex Brasov 6,5 2323 39,0
7 7 IM Costachi Mihnea 2337 0 Cs Politehnica Iasi 6,5 2320 41,5
8 16 CM Luca Ionel 2166 0 Cs Crisul Oradea 6,5 2213 36,0
9 20 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2105 0 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 2308 41,5
10 6 GM Georgescu Tiberiu-Marian 2394 0 Clubul De Sah Al Municipiului 6,0 2305 40,5
11 4 GM Berescu Alin-Mile 2463 0 Cs Aem Luxten Timisoara 6,0 2232 39,5
12 13 FM Bida Mihai-Eugen 2187 0 Cs Sah Club Galati 6,0 2225 40,0
13 25 FM Scripcaru George-Daniel 2060 0 Cs Politehnica Iasi 6,0 2222 39,0
14 21 I Avramescu Paul-Mihai 2105 0 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,0 2175 41,0
15 22 CM Gavrilescu David 2103 0 Cs Sah Club Oltenia Craiova 6,0 2174 37,0
16 27 CM Pit-Rada Mihail-Cosmin 2046 0 Cs Universitatea Targoviste 6,0 2156 36,5
17 24 FM Nastase Robert-Paul 2069 0 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 2137 36,5
18 10 FM Dicu Razvan-Stefan 2234 0 Cs Otopeni 6,0 2117 33,5
19 11 FM Daianu Cristian-Clement 2233 0 Cs Otopeni 6,0 2026 34,5
20 17 FM Vrencian Lehel 2143 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 6,0 1949 32,5
21 5 IM Grunberg Mihai-Lucian 2444 0 Cs Aem Luxten Timisoara 5,5 2176 41,0
22 89 Velcherean Vasile-Adrian 0 1001 5,5 2050 37,0
23 44 II Visoescu Alexandru-Bogdan 1730 0 Cs Logic 64 Brasov 5,5 2021 35,5
24 45 I Stejeroiu Vlad 1716 0 Cs De Sah Alex Brasov 5,5 2006 36,0
25 31 I Deliman Antonio-Emil 1914 0 Cs Tera-Sah Medias 5,0 2030 32,5
26 12 FM Rusan Paul-Cristian 2229 0 Asociatia Sah Club Bistrita 5,0 2027 34,5
27 28 CM Ifrim Silviu 1996 0 Acs Regional De Sah ''nord-Est 5,0 1999 35,5
28 39 Barabancea Adrian 1826 0 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 1989 32,5
29 19 I Gulie Cosmin 2119 0 Cs Universitatea Targoviste 5,0 1977 34,5
30 14 NM Oprisor Razvan-Gabriel 2176 0 Cs Universitatea Targoviste 5,0 1975 34,0
31 53 I Creanga Robert-Ionut 1608 0 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 1947 37,0
32 26 CM Rosca Vasile-Benone 2060 0 Acs Sah Chindia Targoviste 5,0 1934 34,0
33 38 I Toculet Gheorghe-Cristache 1834 0 Acs Micul Regat Campulung 5,0 1923 33,0
34 37 CM Fugulyan Grigore 1855 0 Cs Universitatea Arad 5,0 1920 33,5
35 23 NM Neagu Liviu 2089 0 Cs Universitatea Targoviste 5,0 1894 34,5
36 58 CM Anghel Iulian-Mihai 1506 0 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 1870 35,0
37 40 I Uscoi Cornel 1813 0 Cs De Sah Ioios Brasov 5,0 1866 30,5
38 43 II Antal Hunor-Zoltan 1732 0 Cs Sah Club Brasov 5,0 1802 32,0
39 30 I Borodi Cosmin-Alin 1951 0 Acs Napocensis Activ Cluj Napo 5,0 1799 32,0
40 48 I Antal Attila-Laszlo 1663 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 5,0 1775 31,0
41 29 I Bolog Iulian 1970 0 Club Sah Caissa Miercurea Ciuc 5,0 1763 33,0
42 46 I Voinescu David-Ioan 1710 0 Cs Sah Club Brasov 5,0 1722 28,5
43 34 NM Mircov Nicola-Alexandar 1898 0 Cs Universitatea Arad 5,0 1713 31,0
44 35 CM Dan Cristian-Mihaita 1870 0 Clubul De Sah Orizont 64 Brail 4,5 1891 35,0
45 18 CM Mihailov Iulian 2134 0 Acs Fianchetto Constanta 4,5 1853 35,0
46 73 I Frent-Lung Gheorghe 0 1290 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,5 1848 34,5
47 57 II Stan Ion-Gabriel 1551 0 Cs Sah Club Brasov 4,5 1824 33,0
48 51 I Miloi Pavel-Dan 1611 0 Cs Sah Club Brasov 4,5 1783 32,0
49 85 Chereches Marius 0 1001 Cs Juvenes Tg. Mures 4,5 1738 31,5
50 32 I Ciubotariu Maricel 1912 0 Acs Fianchetto Constanta 4,5 1695 30,0
51 47 II Groapa Aurelian 1679 0 Cs Cimentul Bicaz 4,5 1634 28,0
52 72 I Tudor Codrut 0 1310 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 1749 31,0
53 52 I Anusca Vasile 1610 0 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 1688 31,0
54 59 II Veress Armand 1445 0 Cs Logic 64 Brasov 4,0 1685 33,0
55 42 I Miklos Norbert 1744 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 4,0 1659 30,0
56 49 AFM Nedelcu Teodor-Cosmin 1613 0 Clubul De Sah Orizont 64 Brail 4,0 1631 30,0
57 56 II Vasiloiu Adrian-Mihai 1564 0 Acs Pheonix Buzau 4,0 1615 28,5
58 36 Nica Dragos-Adrian 1868 0 Css Nr. 1 Bucuresti 4,0 1554 28,5
59 60 II Purece Victor 1399 0 Cs Sah Club Brasov 4,0 1553 27,5
60 55 II Rusu Gheorghe 1576 0 Cs Universitatea Targoviste 4,0 1543 27,0
61 63 II Botea David-Alexandru 1348 0 Cs Logic 64 Brasov 4,0 1542 31,0
62 33 I Tipeiu Nicolae-Adrian 1902 0 Cs Universitar Brasov 4,0 1528 25,0
63 54 II Istrate Ioan 1592 0 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 1508 28,0
64 41 CM Pirici Gheorghe 1786 0 Acs Regional De Sah ''nord-Est 4,0 1386 23,0
65 84 Bencze Csaba 0 1001 4,0 1377 25,5
66 79 Stan Vlad-Stefan (g.) 0 1070 Cs Sah Club Brasov 4,0 1183 21,5
67 61 II Lungu Cristian 1379 0 Cs Sah Club Brasov 4,0 958 28,0
68 50 II Serban Luca-Nicolae 1613 0 Cs De Sah Ioios Brasov 3,5 1691 28,0
69 74 II Bilcu Marco-Octavian 0 1247 Cs Sah Club Brasov 3,5 1422 28,5
70 65 II Birta Andrei 1296 0 Cs Sah Club Brasov 3,5 1383 24,5
71 64 II Toma Alexandru-Mihai 1327 0 Acs Sah Club C&c Bucuresti 3,0 1443 31,0
72 62 II Costescu Mihnea-Constantin 1356 0 Cs Sah Club Brasov 3,0 1435 30,5
73 66 II Dringa Dumitru-Constantin 1257 0 Cs De Sah Unirea Prejmer 3,0 1413 31,0
74 81 Danila Tudor-Gabriel 0 1003 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 1199 22,0
75 88 Revnic Calin 0 1001 3,0 1134 25,5
76 78 III Neicu Patrick 0 1143 Cs Sah Club Brasov 3,0 1133 22,0
77 80 Gombas Csongor 0 1029 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 3,0 1099 20,0
78 67 II Gotsman Szabolcs-Mihaly 1232 0 Cs Sah Club Brasov 3,0 820 27,0
79 68 II Revnic Radu-Andrei 1191 0 Cs Sah Club Potaissa Turda 3,0 791 25,0
80 75 II Boatca Luca 0 1230 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 760 22,5
81 70 II Cristea Matei-Alexandru 1140 0 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 717 26,5
82 86 Cretu Maxim-Ionut 0 1001 Acs Mmi Andrei Murariu 2,5 1518 28,0
83 90 Zorila Claudiu 0 1001 Clubul De Sah Orizont 64 Brail 2,0 1298 27,5
84 76 II Satco Rares-Mihai 0 1200 Cs Ariadna Suceava 2,0 877 26,0
85 77 III Calota Rares-Stefan 0 1166 Acs Jocul Celor 3 Cai Bucurest 2,0 794 21,0
86 69 II Gombas Sandor 1141 0 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 2,0 741 28,5
87 71 II Chisalescu Bogdan 1097 0 Clubul Central De Sah Bucurest 2,0 657 23,0
88 87 Popescu Razvan-Cristian 0 1001 Cs Sah Club Potaissa Turda 2,0 611 20,0
89 82 Dimitriu Filip 0 1003 Acs Mmi Andrei Murariu 2,0 568 18,0
90 83 Antal Magor-Laszlo 0 1001 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 0,0 629 22,0
 
MIROIU    Catalin 
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 8 53 I Creanga Robert-Ionut 1608 0 ROU Cs Universitar De Sah Bucurest 5,0 s 1
2 8 31 I Deliman Antonio-Emil 1914 0 ROU Cs Tera-Sah Medias 5,0 w 1
3 7 20 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2105 0 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 s 0
4 9 37 CM Fugulyan Grigore 1855 0 ROU Cs Universitatea Arad 5,0 w 1
5 8 28 CM Ifrim Silviu 1996 0 ROU Acs Regional De Sah ''nord-Est 5,0 s 1
6 3 1 GM Jianu Vlad-Cristian 2582 0 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 8,0 w 0
7 7 89 Velcherean Vasile-Adrian 0 1001 ROU 5,5 s 1
8 6 26 CM Rosca Vasile-Benone 2060 0 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 5,0 w 1
9 4 22 CM Gavrilescu David 2103 0 ROU Cs Sah Club Oltenia Craiova 6,0 s 1
        La fete, cele 3 ploiestence ale noastre au avut evolutii superioare, victorii sau
    remize cu adversare valoroase producand surprize de proportii. Coman Emilia a
    aratat in sfarsit un nivel bun, castigand la Morea si Nastase si remizand cu Cosma.
    Didiliuc Dariana a castigat la Cosma si Nastase, iar Porcoleanu Doina a castigat
    in prima runda la Ionescu Irina. Aceste surprize, chiar daca nu semnificativ, s-a
    materializat si in urcarea cu cateva locuri in clasamentul final, fata de rapid.
    Concluzia : Deci se poate !
          
Clasament final dupa 9 runde  - Feminin - Blitz
Loc Nr.start Numele ELO CIV Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 6 IM Bulmaga Irina 2236 2387 Cs Politehnica Iasi 8,5 2502 37,0
2 3 WIM Sgircea Silvia-Raluca 2261 2281 Csm Bucuresti 6,5 2229 38,5
3 10 WFM Cosman Andreea-Marioara 1973 2115 Css Nr. 1 Timisoara 6,5 2200 39,0
4 2 WGM Cosma Elena-Luminita 2354 2324 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 2171 34,0
5 4 WGM Sandu Mihaela 2261 2207 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,0 2118 36,0
6 8 WIM Marin Irina-Luiza 2057 2096 Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 2107 34,5
7 1 IM Peptan Corina-Isabela 2397 2395 Csm Bucuresti 5,5 2179 38,5
8 18 WCM Aciu Malina-Andreea 1687 1931 Csm Focsani 2007 5,5 1893 32,5
9 17 I Firaru Roxana-Maria 1714 1835 Cs Otopeni 5,5 1880 33,0
10 9 WFM Baciu Anca-Otilia 2014 2090 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 2016 37,5
11 7 WNM Anusca Madalina-Maria 2058 1965 Cs Universitar Brasov 5,0 1988 37,0
12 5 WGM Ionescu Irina 2255 2287 Csm Bucuresti 5,0 1954 34,0
13 19 WCM Coman Emilia-Florentina 1661 1836 Csm Ploiesti 5,0 1914 36,5
14 12 AIM Dobre Ana-Margareta-Alexandra 1889 1956 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 1876 35,0
15 15 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1773 1846 Csm Craiova 5,0 1872 35,5
16 23 I Pelin Ana-Maria 1468 1726 Csm Bucuresti 5,0 1680 28,5
17 16 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1755 1871 Css Nr. 1 Timisoara 4,5 1827 31,0
18 14 WCM Nastase Andreea-Cristina 1804 1899 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 1791 33,0
19 11 WCM Morea Georgiana-Steluta 1894 1886 Csm Bucuresti 4,0 1729 33,5
20 20 WCM Bucur Denisa-Andreea 1645 1835 Csm Bucuresti 4,0 1626 31,5
21 21 I Porcoleanu Doina-Olga 1584 1584 Cs Conpet Ploiesti 4,0 1600 29,5
22 22 II Stan Luciana-Gabriela 1499 1533 Csm Bucuresti 4,0 1445 27,5
23 28 II Bencze Noemi 1274 1394 Css Viitorul Cluj-Napoca 4,0 1294 24,5
24 27 I Puia Alexia-Teodora 1282 1477 Csm Bucuresti 4,0 1290 25,0
25 13 WCM Anton Ana-Roxana 1882 1858 Cs Universitatea Arad 3,5 1671 34,5
26 26 II Apostu Milena-Maria 1315 1395 Csm Bucuresti 3,5 1262 29,5
27 24 II Bira Andrada-Paraschiva 1401 1038 Acs Juvenes Targu Mures 3,0 1374 29,5
28 30 Timis Clara 0 1001 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 1156 24,0
29 25 WCM Maria Lia-Alexandra 1324 1324 Csm Bucuresti 3,0 806 24,0
30 29 Marcu Daria-Ana 0 1001 Csm Bucuresti 2,5 1159 22,5
31 31 Toculet Erika-Andreea 0 1001 Acs Micul Regat Campulung 1,5 626 23,5
32 32 Toma Daria-Ioana 0 1001 Acs Sah Club C&c Bucuresti 0,0 603 24,5
COMAN Emilia - Florentina
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 3 3 WIM Sgircea Silvia-Raluca 2261 2281 ROU Csm Bucuresti 6,5 s 0
2 12 30 Timis Clara 0 1001 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 w 1
3 8 11 WCM Morea Georgiana-Steluta 1894 1886 ROU Csm Bucuresti 4,0 s 1
4 8 10 WFM Cosman Andreea-Marioara 1973 2115 ROU Css Nr. 1 Timisoara 6,5 w 0
5 6 2 WGM Cosma Elena-Luminita 2354 2324 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 w ½
6 8 15 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1773 1846 ROU Csm Craiova 5,0 s 1
7 7 18 WCM Aciu Malina-Andreea 1687 1931 ROU Csm Focsani 2007 5,5 w ½
8 6 7 WNM Anusca Madalina-Maria 2058 1965 ROU Cs Universitar Brasov 5,0 s 0
9 9 14 WCM Nastase Andreea-Cristina 1804 1899 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 w 1
DIDILIUC  Dariana - Gabriela
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 15 31 Toculet Erika-Andreea 0 1001 ROU Acs Micul Regat Campulung 1,5 w 1
2 6 8 WIM Marin Irina-Luiza 2057 2096 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 6,0 s 0
3 11 23 I Pelin Ana-Maria 1468 1726 ROU Csm Bucuresti 5,0 w 1
4 4 2 WGM Cosma Elena-Luminita 2354 2324 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 s 1
5 5 7 WNM Anusca Madalina-Maria 2058 1965 ROU Cs Universitar Brasov 5,0 w 0
6 8 19 WCM Coman Emilia-Florentina 1661 1836 ROU Csm Ploiesti 5,0 w 0
7 10 21 I Porcoleanu Doina-Olga 1584 1584 ROU Cs Conpet Ploiesti 4,0 s 1
8 7 14 WCM Nastase Andreea-Cristina 1804 1899 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 s 1
9 3 3 WIM Sgircea Silvia-Raluca 2261 2281 ROU Csm Bucuresti 6,5 w 0
  PORCOLEANU   Doina   
Rd. Masa Nr.start Numele ELO CIV FED Club/Oras Pct. Rez.
1 5 5 WGM Ionescu Irina 2255 2287 ROU Csm Bucuresti 5,0 s 1
2 7 9 WFM Baciu Anca-Otilia 2014 2090 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 w 0
3 9 13 WCM Anton Ana-Roxana 1882 1858 ROU Cs Universitatea Arad 3,5 s 0
4 12 28 II Bencze Noemi 1274 1394 ROU Css Viitorul Cluj-Napoca 4,0 w 1
5 10 14 WCM Nastase Andreea-Cristina 1804 1899 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 w 0
6 12 29 Marcu Daria-Ana 0 1001 ROU Csm Bucuresti 2,5 s 1
7 10 15 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1773 1846 ROU Csm Craiova 5,0 w 0
8 12 25 WCM Maria Lia-Alexandra 1324 1324 ROU Csm Bucuresti 3,0 s 1
9 10 23 I Pelin Ana-Maria 1468 1726 ROU Csm Bucuresti 5,0 w 0
 *******************************************************************************************
    

                                       "SUPERLIGA" 2016 - Calimanesti  /  18 - 27 noiembrie

               Aceasta competitie devine din an in an tot mai dura, echipele fiind "garnisite"
        cu loturi tot mai puternice. In intrecerea masculina a fost o echipa ce i-a avut in
        componenta pe doi dintre ex jucatorii nostri, de la fostul CONPET, maestrii
        FIDE Posedaru Bogdan si Baciu Stefan. Din nefericire, evolutia lor nu a fost
        deloc consistenta, astfel ca "au contribuit" la clasarea pe ultimul loc a echipei
        Victoria Techirghiol, care a retrogradat.
        In intrecerea feminina, s-a simtit dezintegrarea tot mai evidenta a sahului
        feminin, nereusind sa stranga cele 10 echipe necesare. Ce sa mai discutam de
        o eventuala divizie A feminina ? Au fost doar 8 echipe, doua dintre ele avand
        in componenta doua din fostele junioare ale CONPET-ului . Coman Emilia a
        jucat pe masa a - 4 - a pentru Smart Galati , avand o evolutie foarte buna, cu
       3 puncte din 4 posibile, ca de altfel intreaga echipa, clasata pe locul 4 . In ceea
       ce o priveste pe Didiliuc Dariana , cu evolutie pe masa 1, la Universitar Ploiesti ,
       misiunea ei a fost de domeniul imposibilului. Acel punct la Daulyte  Deimante ,
       maestra internationala de 2427, o absolva de toate celelalte partide pierdute.
       Oricum echipa ei era condamnata inca inainte de inceperea competitiei, la
       ultimul loc. 
                     
         MF  POSEDARU  Bogdan             MF BACIU Stefan
           
      COMAN Emilia - Florentina                DIDILIUC Dariana  
"SUPERLIGA" Masculin
Loc Echipa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  TB1   TB2   TB3 
1 C.S. AEM Timisoara  *  3 4 4 4 6 17 0 38,0
2 Clubul de Sah al mun. Baia Mare 3  *  3 5 16 0 33,0
3 C.S. Stud. Medicina Timisoara 2  *  3 3 5 12 2 30,5
4 C.S. Universitar Ploiesti  *  4 4 4 12 0 31,0
5 Vados - Magazinul de Sah 2 3 2  *  3 4 10 0 27,0
6 C.S. Politehnica Iasi 3 3 2  *  4 3 4 7 0 25,5
7 Sah - Club Galati 3 2  *  3 4 6 0 24,5
8 Pro Logos - Sah-Club Oltenia 2 3 3  *  3 3 4 0 24,0
9 C.S. Otopeni 0 1 1 ½ 2 2 3  *  4 3 2 15,0
10 C.S. Victoria Techirghiol 2 2 3 2  *  3 0 21,5
 10. C.S. Victoria Techirghiol (Media Rtg.:2446, Capitan: Pavlov Mircea / TB1: 3 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED Tip 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Part. Media Rtg.
1 GM Tarlev Konstantin 2596 UKR ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 3,5 7 2617
2 GM Ionescu Constantin 2444 ROU 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 0 3,0 9 2521
3 GM Murariu Andrei 2505 ROU ½ ½ 1,0 2 2470
4 IM Itkis Boris 2368 ROU ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ ½ 4,0 9 2468
5 FM Posedaru Bogdan 2327 ROU ½ 0 ½ 1 0 ½ ½ ½ 0 3,5 9 2427
7 IM Pavlov Mircea-Sergiu-Aurelian 2333 ROU 0 1 1,0 2 2371
8 FM Baciu Stefan 2172 ROU 1 ½ 0 0 ½ 0 0 2,0 7 2384
9 FM Ileana George 2224 ROU U20 1 0 ½ ½ 0 ½ 0 1 0 3,5 9 2300
   
MF    POSEDARU   Bogdan 
Rd. Nr.start Numele Rtg. FED Pct. Rez.
1 19 IM Danilov Vladimir 2389 ROU 4,0 w ½
2 12 FM Vrencian Lehel 2244 ROU 3,0 s 0
3 34 GM Jianu Vlad-Cristian 2544 ROU 6,5 w ½
4 44 GM Parligras Mircea-Emilian 2599 ROU 7,0 w 1
5 78 IM Vasiesiu Dan 2386 ROU 3,5 s 0
6 5 IM Anton Teodor 2421 ROU 2,0 w ½
7 71 IM Barnaure Vlad-Victor 2480 ROU 3,0 s ½
8 26 IM Doncea Vladimir 2399 ROU 3,0 w ½
9 55 IM Manea Alexandru 2385 ROU 4,5 s 0
   
MF     BACIU   Stefan  
Rd. Nr.start Numele Rtg. FED Pct. Rez.
1 20 FM Ungureanu Vlad 2281 ROU 3,5 s 1
2 31 Vasile Claudiu-Daniel 2231 ROU 1,0 w ½
3 36 GM Manolache Marius 2504 ROU 1,5 s 0
4 47 GM Berescu Alin-Mile 2452 ROU 4,5 s 0
5 80 IM Filip Lucian 2396 ROU 4,0 w ½
6 3 IM Balla Tamas-Kristof 2361 ROU 4,0 s 0
7 70 GM Georgescu Tiberiu-Marian 2460 ROU 6,5 w 0
"SUPERLIGA" Feminina
Loc Echipa 1 2 3 4 5 6 7 8  TB1   TB2   TB3 
1 C.S. Politehnica Iasi  *  1 3 4 12 0 21,0
2 C.S. Stud. Medicina Timisoara  *  3 3 2 4 11 0 19,5
3 C.S.M. Bucuresti 3  *  3 4 3 10 0 18,5
4 A.C.S. Smart Galati ½ 1 1  *  3 4 4 8 0 17,0
5 C.S. Universitatea Arad ½ 1 1  *  2 4 7 0 13,5
6 Clubul Central de Sah Bucuresti 1 2 0 2  *  3 6 0 12,0
7 C.S.S. Nr. 1 Timisoara ½ ½ 0 0  *  4 2 0 8,0
8 C.S. Universitar Ploiesti 0 0 1 ½ 0 1 0  *  0 0 2,5
4. A.C.S. Smart Galati (Media Rtg.:2049, Capitan: Gilea Lucian / TB1: 8 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED Tip 1 2 3 4 5 6 7 Pct. Part. Media Rtg.
1 WIM Rakhmangulova Anastasiya 2260 UKR 0 1 1 ½ 0 1 3,5 6 2273
2 Rendi Eva 2005 ROU 0 1 1 ½ 0 0 2,5 6 2165
3 Vasile Teodora 1959 ROU 0 1 1 1 1 0 4,0 6 2041
4 Stanciu Andreea-Briana 1972 ROU U20 1 1 1 1 0 0 4,0 6 1884
5 Coman Emilia-Florentina 1836 ROU U20 1 1 ½ ½ 3,0 4 1785
  
 
 COMAN Emilia - Florentina
 
Rd. Nr.start Numele Rtg. FED Pct. Rez.
1 17 WFM Visanescu Daria-Ioana 2078 ROU 3,0 s 1
2 39 Cristocea Gabriela 1625 ROU 2,0 w 1
4 23 Coman Ana-Cristina 1464 ROU 0,5 w ½
6 12 Cusmuliuc Diana-Elena 1973 ROU 4,0 w ½
8. C.S. Universitar Ploiesti (Media Rtg.:1664, Capitan: Turlea Constantin / TB1: 0 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED Tip 1 2 3 4 5 6 7 Pct. Nr. part. Media Rtg.
1 Didiliuc Dariana-Gabriela 1846 ROU U20 1 0 0 0 0 0 0 1,0 7 2225
2 Popa Catalina-Elena 1785 ROU U20 0 0 0 0 0 0 ½ 0,5 7 2118
3 Patru Alexandra-Ioana 1499 ROU U20 0 0 0 0 0,0 4 2157
4 Popa Andrada 1527 ROU U20 0 0 0 0 0 ½ 0,5 6 1918
5 Coman Ana-Cristina 1464 ROU U20 ½ 0 0 0 0,5 4 1860
DIDILIUC Dariana-Gabriela
Rd. Nr.start Numele Rtg. FED Pct. Rez.
1 29 IM Daulyte Deimante 2427 LTU 5,5 w 1
2 24 WFM Terbe Julianna 2171 HUN 3,0 w 0
3 7 IM Mkrtchian Lilit 2439 ARM 4,5 s 0
4 2 Rendi Eva 2005 ROU 2,5 w 0
5 14 WGM Cosma Elena-Luminita 2324 ROU 5,5 s 0
6 35 WFM Cosman Andreea-Marioara 2115 ROU 2,5 w 0
7 40 WIM Marin Irina-Luiza 2096 ROU 2,0 s 0
 

     *******************************************************************************************

   

                                    "Memorial Maria Albuleţ" - ediţia 2016
                                          Braila   /   04 - 13 noiembrie    
                    Open de traditie in memoria unei mari campioane, legate inconfundabil de
              orasul Ploiesti, dar nascuta la Braila. La aceasta editie au participat 25 de
              participante, din care 18 junioare, in care victoria finala a obtinut-o
              ucrainianca  Martynkova  Olena . Cea mai buna clasare dintre romance a
              avut-o marea maestra Ionescu Irina. Printre junioare s-a numarat si fosta
              mea eleva, junioara Coman Emilia. Cu un final catastrofal, si-a distrus
              rezultatul la acest turneu, parand ca nu-si mai regaseste cadenta. Pornind
              cu  rangul 14, a terminat cu 4 puncte pe locul 17.
 
Coman Emilia

Clasament final dupa 9 runde

Loc Nr.start Numele FED Rtg. Club/Oras Pct.  TB2   TB3 
1 5 WFM Martynkova Olena UKR 2194 7,5 36,0 36,75
2 4 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2245 6,0 38,0 32,00
3 2 WGM Ionescu Irina ROU 2287 Csm Bucuresti 6,0 37,0 29,75
4 1 WGM Cosma Elena-Luminita ROU 2324 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,0 33,5 30,75
5 7 WFM Radeva Viktoria BUL 2125 6,0 33,0 27,00
6 3 WIM Rakhmangulova Anastasiya UKR 2260 5,0 38,0 25,00
7 6 IM Petrenko Svetlana MDA 2162 5,0 36,0 24,50
8 9 WGM Makropoulou Marina GRE 2119 5,0 35,5 23,00
9 8 WFM Hincu Olga MDA 2122 5,0 34,5 20,50
10 13 WCM Ciungan Diana-Alexandra ROU 1871 Css Nr. 1 Timisoara 5,0 32,0 20,75
11 11 WCM Aciu Malina-Andreea ROU 1931 Csm Focsani 2007 5,0 32,0 20,00
12 12 WFM Gitu Paula-Alexandra MDA 1904 5,0 30,0 16,50
13 15 I Ardelean Lorela-Daniela ROU 1803 Lps Satu Mare 5,0 27,5 16,00
14 18 I Popa Catalina-Elena ROU 1785 Cso "Tricolorul" Breaza 5,0 23,5 16,25
15 17 WCM Hrib Andrada-Ioana ROU 1785 Cs Politehnica Iasi 4,5 28,5 17,75
16 21 I Anghel Maria ROU 1682 Css Palatul Copiilor Constanta 4,0 31,5 16,75
17 14 WCM Coman Emilia-Florentina ROU 1836 Csm Ploiesti 4,0 30,0 12,00
18 23 II Uzuneanu Gabriela ROU 1569 Cs Fairplay Braila 4,0 29,0 15,00
19 22 I Paraschiv Petronela-Alexandra ROU 1661 Csu Universitatea De Vest Timi 4,0 26,5 13,50
20 16 I Balan Briana-Cleopatra ROU 1788 Lps Satu Mare 4,0 26,0 11,25
21 20 I Ciolacu Alessia-Mihaela ROU 1695 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 25,5 12,00
22 19 I Obada Ema ROU 1780 Cs Politehnica Iasi 3,5 33,5 15,50
23 10 WCM Panainte Andreea-Bianca ROU 1982 Css Palatul Copiilor Constanta 3,5 33,0 12,25
24 25 II Vorniceanu Alina ROU 1442 Cs Sah Club Galati 2,5 29,0 6,25
25 24 II Andres Marina-Corina ROU 1508 Cs Sah Club Galati 2,0 27,0 4,75
 
 
 COMAN  Emilia Florentina
 
Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 2 3 WIM Rakhmangulova Anastasiya 2260 UKR 5,0 w 0
2 10 24 II Andres Marina-Corina 1508 ROU Cs Sah Club Galati 2,0 s 1
3 7 7 WFM Radeva Viktoria 2125 BUL 6,0 w 0
4 9 25 II Vorniceanu Alina 1442 ROU Cs Sah Club Galati 2,5 s 1
5 6 11 WCM Aciu Malina-Andreea 1931 ROU Csm Focsani 2007 5,0 w ½
6 8 13 WCM Ciungan Diana-Alexandra 1871 ROU Css Nr. 1 Timisoara 5,0 s ½
7 8 23 II Uzuneanu Gabriela 1569 ROU Cs Fairplay Braila 4,0 w 1
8 6 17 WCM Hrib Andrada-Ioana 1785 ROU Cs Politehnica Iasi 4,5 s 0
9 8 15 I Ardelean Lorela-Daniela 1803 ROU Lps Satu Mare 5,0 w 0
 

******************************************************************************************

 

"                   Campionatul National pe Echipe - DIVIZIA A " - masculin
                                                 Editia 2016 / Mamaia  30 sept. – 09 oct.
 
         La aceasta divizie mai traim doar prin cei ce ne-au reprezentat cu onoare si
         valoare culorile clubului. Atatia ani in Divizia A, de doua ori in Superliga,
         echipa CONPET-ului a reprezentat o forta care nu se temea de nici o adversara.
         A fost… Acum este doar o frumoasa amintire. Se pare ca sunt oameni care
         construiesc cu truda si entuziasm cate ceva si sunt indivizi fara minte si
         sentimente a caror singura menire este sa distruga. Daca acesti indivizi fara
         veleitati s-ar afla la baza societatii, s-ar numi normalitate, dar ca raul sa fie
         absolut, ei se gasesc in varful piramidei, cu putere deplina de decizie si atunci
         se cheama Romania. La aceasta divizie au participat si 3 din fostii coechipieri
        si aparatori ai culorilor CONPET-ului. Si ca sa vezi intamplare : cele 2 echipe in
        care jucau cei 3, au ocupat primele doua locuri si s-au calificat in Superliga !
        Fostii nostri coechipieri, MI  MILU  Romeo-Sorin si MF  DOBRE Claudiu -
         Cristian au combatut impreuna pentru CSU Universitatea de Vest Timisoara ,
         contribuind la clasarea acesteia pe locul 1.  Echipa clasata pe locul al doilea ,
         CSU  Targoviste , l-a cooptat pe fostul meu junior, MF MIROIU  George-Catalin,
         care si-a adus contributia la calificare.

        
     MI   MILU  Romeo             MF    DOBRE    Claudiu                  MF    MIROIU    Catalin 

MI    MILU  Romeo

MF    DOBRE    Claudiu
 
 
  
 MF    MIROIU    Catalin