Sah-Conpet Partide

     

    ŞAH - CONPET   2017

 

Informatii Sahiste detaliate

                                                              Trimestrul IV , 2017

 
                                    " MEMORIALUL  CORNELIU  BUTNARIU- 2017 " 
                                                         PLOIESTI / 10  decembrie
 
   Un adevarat festival sahist la Ploiesti, cu doua turnee de sah rapid, unul pentru juniorii
  sub 18 ani, celalalt open, in doua zile consecutive, in salile elegantului ”Hotel Central".
   Organizatorul, entuziastul tanar TURLEA Constantin, si-a dat toata silinta ca totul sa fie
perfect si a si reusit, aducand cativa jucatori de marca pentru sahul romanesc : marii
        maestri Jianu Vlad si Deac Bogdan, maestrii internationali Miron Lucian si Tomescu Vlad 
        alaturi de 12 maestri FIDE. De asemeni, pe parcursul celor doua open-uri, a facilitat
        lansarile de carte pentru apreciatul nostru campion, marele maestru Florin Gheorghiu,
      a carui prezenta a creat efluvii de admiratie si a cunoscutului antrenor si autor de carti cu
        tematica sahista, maestrul FIDE Ceteras Marius.
        Cei 103 participanti au reprezentat numeroase cluburi din tara, ploiestenii fiind desigur
        cei mai numerosi. Nu au lipsit si fosti sau actuali reprezentanti ai CS CONPET. Cel mai in
        forma si mai valoros, desi nu a aratat 100% din potential, clasat doar al 7 lea, cu acelasi
        punctaj cu locul 3, a fost MF  MIROIU Catalin. Cu o sincopa la un outsider, in runda a 4 a,
        dar si cu bypass-area favoritilor, Catalin nu a putut acumula un coeficient de departajare
        prea grozav. La jumatate de punct in spate, ex conpet-istul MF DOBRE Claudiu, iar la inca
        un punct sau mai mult, ceilalti combatanti care au cochetat sau inca mai joaca sub
        steagul clubului nostru.
      
              
      
 

          

Clasament final dupa 7 runde

Loc Nr.start Numele FED Rtg. Club/Oras Pct.  TB2   TB3 
1 1 GM Jianu Vlad-Cristian ROU 2590 Csu Universitatea De Vest Timi 6,5 30,5 34,0
2 2 GM Deac Bogdan-Daniel ROU 2521 Cs Universitar Ploiesti 6,5 28,5 32,0
3 11 FM Patrascu Catalin-Lucian ROU 2189 Csm Focsani 2007 5,5 29,5 32,5
4 7 FM Tomici Stefan ROU 2256 Cs Studentesc Medicina Timisoa 5,5 29,5 32,0
5 16 CM Pisu Robert-Daniel ROU 2052 Acs Smart Galati 5,5 28,0 31,0
6 8 FM Secheres Adrian-Simion ROU 2247 Csu Universitatea De Vest Timi 5,5 27,5 29,5
7 5 FM Miroiu George-Catalin ROU 2347 Cs Universitatea Targoviste 5,5 25,5 28,5
8 3 IM Miron Lucian-Costin ROU 2492 Cs Universitar Ploiesti 5,0 31,5 34,0
9 12 FM Nastase Robert-Paul ROU 2185 Cs Otopeni 5,0 30,0 34,0
10 9 FM Daianu Cristian-Clement ROU 2193 Cs Otopeni 5,0 28,0 31,5
11 10 FM Abramciuc Marius MDA 2192 MOLDOVA 5,0 27,0 30,5
12 4 FM Dobre Claudiu-Cristian ROU 2392 Csu Universitatea De Vest Timi 5,0 27,0 30,0
13 22 I Stefan Mihai ROU 1968 Cs Universitar Ploiesti 5,0 27,0 29,5
14 6 IM Tomescu Vlad ROU 2339 Acs Pheonix Buzau 5,0 26,5 29,5
15 29 I Matei Florin-Cristian ROU 1895 Cs Petrolul Ploiesti 5,0 25,0 27,0
16 28 I Gavrila Petrisor ROU 1895 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,0 23,5 25,5
17 41 FM Georgescu Gabriel-Ioan ROU 1768 Clubul Central De Sah Bucurest 5,0 22,5 24,5
18 46 I Holovaci Claudiu-Constantin ROU 1727 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 22,0 22,5
19 52 II Radulescu Andrei ROU 1690 Ac De Sah Alfil Pitesti 5,0 21,0 21,5
20 23 CM Bulau Andrei-Cristian ROU 1956 Cs Universitar Ploiesti 4,5 29,5 32,5
21 15 I Iordache Adrian-Iulian ROU 2056 Csm Ploiesti 4,5 27,5 29,5
22 64 I Mastalos Iannis-Mihai ROU 1582 Cs Universitar Ploiesti 4,5 27,0 29,0
23 54 I Groapa Aurelian ROU 1680 Cs Cimentul Bicaz 4,5 26,5 28,5
24 25 CM Herea Sergiu-Gabriel ROU 1916 Csm Ploiesti 4,5 23,0 25,5
25 32 CM Chesa Viorel ROU 1833 Cs Universitar Ploiesti 4,5 23,0 25,5
26 36 WCM Nastase Andreea-Cristina ROU 1809 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 22,5 25,0
27 30 I Negulescu Alexandru ROU 1864 Cs Carpati Sinaia 4,5 22,5 24,5
28 20 CM Rosca Vasile-Benone ROU 1987 Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 28,5 31,5
29 18 CM Done Stefan-Daniel ROU 2037 Acs Pheonix Buzau 4,0 28,0 30,5
30 14 CM Turcu Iulian ROU 2057 Clubul De Sah Deva 4,0 26,5 29,5
31 37 I Popa Denis-Marius ROU 1808 Acs Pheonix Buzau 4,0 25,5 28,5
32 21 WFM Adoamnei Roxana-Antonela ROU 1978 Cs Universitatea Arad 4,0 25,0 27,5
33 38 I Marinescu Iustin ROU 1784 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 24,5 26,5
34 80 II Coman Ana-Cristina ROU 1421 Cs Universitar Ploiesti 4,0 24,0 27,0
35 26 NM Lazar Iosif ROU 1909 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 24,0 26,5
36 44 I Serban Cristian-Stefan ROU 1750 Cs Universitar Ploiesti 4,0 24,0 26,5
37 45 I Ion Dragos-Cosmin ROU 1733 Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 23,5 26,0
38 40 I Statescu-Enescu Vlad ROU 1781 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 23,5 26,0
39 27 CM Anuta Elefterie-Laurentiu ROU 1906 Cs Conpet Ploiesti 4,0 23,0 25,5
40 49 I Sandulescu Gheorghe ROU 1707 Cs Conpet Ploiesti 4,0 22,0 23,5
41 61 I Nistor Valentina ROU 1592 Cs Petrolul Ploiesti 4,0 22,0 23,5
42 48 II Spiridon Mihai-Zoltan ROU 1710 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 21,5 23,5
43 34 I Frunza Ionel ROU 1825 Cs Petrom Flacara Moreni 4,0 21,5 23,0
44 50 II Veress Armand ROU 1701 Cs Logic 64 Brasov 4,0 21,5 22,0
45 47 II Bus Nicolae ROU 1713 Cs De Sah "unirea Prejmer" 4,0 20,5 22,0
46 33 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela ROU 1826 Csm Craiova 4,0 19,5 21,5
47 24 Matei Nicolae ROU 1933 Cs Petrolul Ploiesti 4,0 18,0 19,5
48 13 FM Seder Nicolae ROU 2061 Acs Sah Chindia Targoviste 3,5 26,5 30,0
49 53 II Manea Florin ROU 1687 Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 26,5 29,0
50 39 CM Raduica Remus ROU 1782 Cs De Sah Alex Brasov 3,5 23,0 25,0
51 42 CM Dobrin Catalin ROU 1758 Cso "tricolorul" Breaza 3,5 22,5 25,0
52 62 Nica Dragos-Adrian ROU 1590 Css Nr. 1 Bucuresti 3,5 22,5 25,0
53 71 II Chivu Razvan-Gabriel ROU 1486 Cs Universitar Ploiesti 3,5 22,5 24,0
54 65 I Patru Alexandra-Ioana ROU 1552 Cs Universitar Ploiesti 3,5 22,5 24,0
55 75 I Neghiu Cristian-Andrei ROU 1464 Cs Otopeni 3,5 21,5 23,5
56 35 I Matei Adrian ROU 1819 Asociatia Sah Club Snagov 3,5 20,5 22,5
57 77 II Nitu Iulian-Bogdan ROU 1453 Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 28,0 31,0
58 19 FM Petrescu Georgian-Dorin ROU 2016 Cs De Sah Alex Brasov 3,0 26,0 29,5
59 76 II Iliescu Mihai-Octavian ROU 1457 Cs Universitar Ploiesti 3,0 25,5 28,5
60 31 I Cimpoiasu Dan ROU 1847 Cso "tricolorul" Breaza 3,0 25,5 28,0
61 63 II Rata Anamaria ROU 1589 Csm Focsani 2007 3,0 24,5 27,5
62 66 II Nistor Serban ROU 1532 Cs De Sah Lia Brasov 3,0 23,5 25,5
63 59 I Wunder Tamas-Gabor ROU 1644 Cs De Sah Alex Brasov 3,0 22,5 24,5
64 73 II Botea David-Alexandru ROU 1474 Cs Logic 64 Brasov 3,0 22,5 23,0
65 72 II Dringa Dumitru-Constantin ROU 1478 Cs De Sah "unirea Prejmer" 3,0 22,0 24,0
66 57 II Istrate Ioan ROU 1651 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 22,0 23,5
67 56 II David Alexandru ROU 1655 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,0 21,5 23,5
68 II Bratu Ioan-Valentin ROU 1515 Cs Vointa Buzau 3,0 21,5 23,5
69 97 Malisevschi Cristian-Bronislav ROU 1001 Cs Petrolul Ploiesti 3,0 20,5 22,5
70 69 II Cnejev Vladimir-Alexandru ROU 1506 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 20,5 22,0
71 43 I Calcea Ioan ROU 1754 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 3,0 19,0 20,5
72 93 Gheorghe Raisa-Maria ROU 1051 Cs Universitar Ploiesti 3,0 18,5 20,0
73 82 II Sandu Alexandru ROU 1367 Cs Universitar Ploiesti 3,0 17,5 19,0
74 90 III Burlacu Andrei-Valentin ROU 1090 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,0 17,5 18,0
75 85 III Rosu Mihai-Radu ROU 1257 Cs Universitar Ploiesti 3,0 16,0 16,5
76 58 AIM Costin Alexandru ROU 1646 Csm Bucuresti 2,5 23,5 25,0
77 55 I Dinescu George-Marian ROU 1663 Cs Universitar Ploiesti 2,5 22,5 24,5
78 79 II Radu David (Cr) ROU 1422 Csm Bucuresti 2,5 22,5 24,0
79 78 II Spiridon Anisia ROU 1441 Cs Petrom Flacara Moreni 2,5 21,5 23,5
80 74 II Mos Maria-Magdalena ROU 1472 Cs Petrolul Ploiesti 2,5 20,5 22,5
81 96 Atodiresei Stelica ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 2,5 20,5 22,5
82 51 I Romosan Cristian ROU 1697 Cs Conpet Ploiesti 2,5 20,0 21,5
83 89 II Soare Andrei ROU 1141 Cs Universitar Ploiesti 2,5 18,0 18,5
84 17 CM Oncel Ilie ROU 2043 Cs Universitar Ploiesti 2,0 23,5 26,5
85 60 II Laszlo Jozsef-Attila ROU 1604 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 2,0 22,5 24,5
86 84 Udrea Ioan-Alexandru ROU 1276 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 20,5 22,5
87 67 II Prelipcean Eric-Matei ROU 1532 Clubul Central De Sah Bucurest 2,0 20,5 21,0
88 83 II Udrea Hristofor ROU 1352 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 20,0 21,5
89 92 II Militaru Mihai-Gabriel ROU 1079 Cs Universitar Ploiesti 2,0 19,5 21,0
90 81 I Iordache Dumitru ROU 1416 Cs Petrolul Ploiesti 2,0 19,5 21,0
91 94 IV Nita Victor-Gabriel ROU 1039 Cs Universitar Ploiesti 2,0 17,0 18,5
92 86 II Spiridon Teodora ROU 1250 Cs Petrom Flacara Moreni 2,0 16,5 17,0
93 91 II Jurkovschi Aida-Maria ROU 1085 Cs Universitar Ploiesti 2,0 16,0 16,5
94 88 IV Matei-Catruna Andrei ROU 1203 Clubul Central De Sah Bucurest 2,0 16,0 16,5
95 101 Stamate Tiberiu-Ianis ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 2,0 15,5 16,0
96 95 III Borza Mara-Florentina ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 1,5 16,5 17,0
97 87 III Barbieru Iustin-Mihai ROU 1212 Cs Universitar Ploiesti 1,5 16,5 17,0
98 70 I Balea Dumitru-Lucian ROU 1497 Cs Universitatea Targoviste 1,0 19,5 20,0
99 102 Voica Tudor ROU 1001 Cs Oxygen Bucuresti 1,0 17,5 19,5
100 103 Voicu Rares-Andrei ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 1,0 17,5 19,0
101 100 Sima Marian-Stefan ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 1,0 17,0 19,0
102 98 Militaru Cristian-Andrei ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 1,0 15,0 15,5
103 99 Saulea Patrick-Gabriel ROU 1001 Cs Universitar Ploiesti 0,0 16,5 17,5

   

MF  MIROIU Catalin

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 5 57 II Istrate Ioan 1651 ROU Cs Dinamo Bucuresti 3,0 w 1
2 5 32 CM Chesa Viorel 1833 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 s 1
3 5 18 CM Done Stefan-Daniel 2037 ROU Acs Pheonix Buzau 4,0 w ½
4 7 22 I Stefan Mihai 1968 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 s 0
5 15 53 II Manea Florin 1687 ROU Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 w 1
6 7 20 CM Rosca Vasile-Benone 1987 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 s 1
7 5 15 I Iordache Adrian-Iulian 2056 ROU Csm Ploiesti 4,5 w 1
 

 

DOBRE  CLAUDIU  CRISTIAN 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 4 56 II David Alexandru 1655 ROU Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,0 s 1
2 4 33 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1826 ROU Csm Craiova 4,0 w 1
3 4 15 I Iordache Adrian-Iulian 2056 ROU Csm Ploiesti 4,5 s ½
4 6 21 WFM Adoamnei Roxana-Antonela 1978 ROU Cs Universitatea Arad 4,0 w 1
5 2 11 FM Patrascu Catalin-Lucian 2189 ROU Csm Focsani 2007 5,5 s 0
6 8 22 I Stefan Mihai 1968 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 w ½
7 8 40 I Statescu-Enescu Vlad 1781 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 s 1
 
 
CM   ANUTA  Laurentiu 
 
Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 27 79 II Radu David (Cr) 1422 ROU Csm Bucuresti 2,5 w ½
2 26 51 I Romosan Cristian 1697 ROU Cs Conpet Ploiesti 2,5 s 1
3 14 49 I Sandulescu Gheorghe 1707 ROU Cs Conpet Ploiesti 4,0 w 1
4 9 10 FM Abramciuc Marius 2192 MDA MOLDOVA 5,0 s 0
5 16 12 FM Nastase Robert-Paul 2185 ROU Cs Otopeni 5,0 w 0
6 26 55 I Dinescu George-Marian 1663 ROU Cs Universitar Ploiesti 2,5 s 1
7 20 45 I Ion Dragos-Cosmin 1733 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 w ½
 

 

SANDULESCU  Gheorghe 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 47 101 Stamate Tiberiu-Ianis 1001 ROU Cs Universitar Ploiesti 2,0 s 1
2 21 21 WFM Adoamnei Roxana-Antonela 1978 ROU Cs Universitatea Arad 4,0 w ½
3 14 27 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1906 ROU Cs Conpet Ploiesti 4,0 s 0
4 27 80 II Coman Ana-Cristina 1421 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,0 w ½
5 31 97 Malisevschi Cristian-Bronislav 1001 ROU Cs Petrolul Ploiesti 3,0 s 1
6 20 37 I Popa Denis-Marius 1808 ROU Acs Pheonix Buzau 4,0 w 0
7 30 93 Gheorghe Raisa-Maria 1051 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 s 1
 

 

DIDILIUC  Dariana   

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 32 86 II Spiridon Teodora 1250 ROU Cs Petrom Flacara Moreni 2,0 w 1
2 4 4 FM Dobre Claudiu-Cristian 2392 ROU Csu Universitatea De Vest Timi 5,0 s 0
3 22 61 I Nistor Valentina 1592 ROU Cs Petrolul Ploiesti 4,0 w 0
4 29 71 II Chivu Razvan-Gabriel 1486 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,5 s 0
5 40 88 IV Matei-Catruna Andrei 1203 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 2,0 w 1
6 30 69 II Cnejev Vladimir-Alexandru 1506 ROU Cs Oxygen Bucuresti 3,0 s 1
7 25 59 I Wunder Tamas-Gabor 1644 ROU Cs De Sah Alex Brasov 3,0 w 1
 

MF  SEDER  Nicolae

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 13 65 I Patru Alexandra-Ioana 1552 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,5 w 1
2 13 40 I Statescu-Enescu Vlad 1781 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 4,0 s 1
3 2 2 GM Deac Bogdan-Daniel 2521 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,5 w 0
4 10 45 I Ion Dragos-Cosmin 1733 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 s 0
5 19 32 CM Chesa Viorel 1833 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 w ½
6 25 53 II Manea Florin 1687 ROU Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 s 1
7 17 30 I Negulescu Alexandru 1864 ROU Cs Carpati Sinaia 4,5 w 0
 

CIMPOIASU   Dan 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 30 82 II Sandu Alexandru 1367 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0 w 1
2 2 2 GM Deac Bogdan-Daniel 2521 ROU Cs Universitar Ploiesti 6,5 s 0
3 20 59 I Wunder Tamas-Gabor 1644 ROU Cs De Sah Alex Brasov 3,0 w 1
4 21 69 II Cnejev Vladimir-Alexandru 1506 ROU Cs Oxygen Bucuresti 3,0 s 1
5 7 10 FM Abramciuc Marius 2192 MDA MOLDOVA 5,0 w 0
6 17 47 II Bus Nicolae 1713 ROU Cs De Sah "unirea Prejmer" 4,0 s 0
7 24 61 I Nistor Valentina 1592 ROU Cs Petrolul Ploiesti 4,0 w 0K

 

MOS  Maria  Magdalena 

 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 22 22 I Stefan Mihai 1968 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,0 w ½
2 27 79 II Radu David (Cr) 1422 ROU Csm Bucuresti 2,5 s 0
3 40 51 I Romosan Cristian 1697 ROU Cs Conpet Ploiesti 2,5 w 1
4 25 32 CM Chesa Viorel 1833 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,5 s 0
5 37 55 I Dinescu George-Marian 1663 ROU Cs Universitar Ploiesti 2,5 w 0
6 42 81 I Iordache Dumitru 1416 ROU Cs Petrolul Ploiesti 2,0 s 1
7 33 53 II Manea Florin 1687 ROU Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 w 0
 

 

ROMOSAN  Cristian 

 

Rd Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 52 -2 neimperecheat 0 0,0 - ½
2 26 27 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1906 ROU Cs Conpet Ploiesti 4,0 w 0
3 40 74 II Mos Maria-Magdalena 1472 ROU Cs Petrolul Ploiesti 2,5 s 0
4 46 87 III Barbieru Iustin-Mihai 1212 ROU Cs Universitar Ploiesti 1,5 w 1
5 36 62 Nica Dragos-Adrian 1590 ROU Css Nr. 1 Bucuresti 3,5 s 0
6 41 97 Malisevschi Cristian-Bronislav 1001 ROU Cs Petrolul Ploiesti 3,0 w 1
7 32 71 II Chivu Razvan-Gabriel 1486 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,5 s 0
 

********************************************************************************************************************

                          " Finalele Campionatelor Nationale de sah rapid, dezlegari si blitz "
                                                    Bucuresti  / 02 - 04 decembrie 2017

        Finalele "scurte" de seniori de anul acesta au prilejuit rezultate notabile pentru fostii
        componenti ai clubului CONPET. Daca mai era cazul, WCM DIDILIUC Dariana s-a
        remarcat iar ca o experta in dezlegari, recidivand in castigarea medaliei de argint, doar
        maestra FIDE Traistaru Teodora depasind-o. Din pacate la aceasta proba nu au participat
        nici Catalin si nici Emilia, prezenti la finale. Daca la sah rapid Catalin, dupa 5 puncte din 6
        a ratat o clasare frumoasa, scotand doar un punct din ultimele 3 partide, pierzand la
        marii maestri Marin si Nevednichy, la blitz a terminat pe locul 5, dupa un parcurs excelent
        cu 7 din primele 8 runde ( o infrangere la acelasi Marin Mihail) si remiza in ultima runda
        cu marele maestru Costica Ionescu. Acumuland in final 7,5 puncte, la fel cu locul 2, am
        putea spune ca a scapat o medalie printre degete. In urma sa, pe locul 6, fostul nostru
        capitan de echipa, MF Baciu Stefan, la 0,5 puncte distanta.
        La fete, comportari medii ale Darianei si Emiliei la sah rapid si bune la blitz, cu clasari
        peste rangul initial, Dariana reusind 2 remize la doua componente ale lotului olimpic

                          

                     WCM  DIDILIUC   Dariana          MF  MIROIU  Catalin           WCM  COMAN Emilia

***********************************************************************************************************************

                                    "SUPERLIGA" 2017 - Baile Govora  / 11 - 19  noiembrie

          Activitatea profesionala l-a tinut ceva mai departe de marea performanta sahista in
          ultimii ani, astfel incat lumea buna a sahului romanesc incepuse sa-l uite. Putini ii
          dadeau vreo sansa pe prima masa, in fata atator mari maestri si maestri internationali,
          unii celebri, altii cu extrem de multa experienta. MF MIROIU Catalin, jucand pe prima
          masa la CSU Targoviste, le-a amintit ca a facut parte din elita juniorilor din generatia lui
         Cristi Chirila si Tibi Georgescu ( amandoi mari maestri), Teodor Anton si Adrian Petrisor
         ( amandoi maestri internationali ) si a fost marea surpriza a acestei Superligi. Sa fiu
         cinstit, nici eu, cel mai infocat suporter al sau, nu speram in mai mult de 3-4 remize, in
         fata unor adversari atat de greu de abordat, in situatia lipsei de turnee tari "in picioare".
         A castigat in primele doua runde la super consacratii mari maestri Shirov Alexei si
         Ivanisevic Ivan. In runda a treia a pierdut la cel mai abordabil adversar, conform ELO-ului
         Vavric Pavel, ca o relaxare previzibila dupa euforia primelor doua runde. A pierdut apoi
         in rundele 4 si 5, doua partide de mare lupta la experimentatii mari maestri Kuzubov si
         Parligras, dupa care a remizat cu marele maestru indian Chopra Aryan si maestri
         internationali Bogdan Dan si Vedmediuc Serghei, intrerupte de infrangerea la Deac B.
         Pentru Catalin sigur va ramane un turneu memorabil, mai ales prin obtinerea celei de-a
         3 - a NORME de MAESTRU INTERNATIONAL. Il mai desparte de acest titlu international
         doar cele 27 puncte ELO pana la 2400. Mult succes Cataline !!!
         CSU Targoviste a retrogradat din pacate, clasandu-se pe ultimul loc, dar si-a castigat un
         super jucator pentru prima masa, daca il v-a putea tine. In treacat, sa amintim ca locul
         intai si l-a adjudecat detasat CS Stud. Medicina Timisoara , beneficiind de trecerea
         "in nefiinta" a rivalei AEM.

MI    MIROIU George Catalin

  Clasament final dupa 9 runde 

Loc Echipa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  TB1   TB2   TB3 
1 CS Stud. Medicina Timisoara  *  4 5 4 5 6 18 0 41,0
2 Clubul de Sah al Mun. Baia Mare  *  3 3 14 0 34,5
3 CSU Universitatea de Vest Timisoara 2  *  3 4 4 4 4 4 13 0 31,0
4 C.S. Politehnica Iasi 3  *  3 5 6 5 12 0 35,0
5 C.S. Universitar Ploiesti 1 3  *  4 3 5 10 0 26,0
6 Sah - Club Galati 2 2 3 2  *  4 4 9 0 28,5
7 Acs Sah Club Vados Arad 3 2 1 3 2  *  3 7 0 22,5
8 ACS Phoenix Buzau ½ 2 0 ½ 3  *  3 4 0 16,5
9 Librarie.Net. SC Oltenia Craiova 1 ½ 2 2 3  *  3 2 0 18,0
10 CSU Targoviste 0 2 1 1 3  *  1 0 17,0
 

Alcatuirea echipelor cu rezultatele rundelor

  1. CS Stud. Medicina Timisoara (Media Rtg.:2551, Capitan: Marasescu Ioan / TB1: 18 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 GM Kuzubov Yuriy 2690 UKR 1 1 1 1 1 ½ 1 6,5 7 2523
2 GM Marin Mihail 2539 ROU ½ 1 ½ ½ 2,5 4 2407
3 GM Baklan Vladimir 2604 UKR 1 0 ½ 1 ½ ½ 1 1 5,5 8 2470
4 GM Rogozenco Dorian 2476 ROU 1 ½ ½ ½ ½ ½ 3,5 6 2496
5 IM Mateuta Gabriel 2497 ROU ½ ½ 1 1 ½ 3,5 5 2444
6 GM Berescu Alin-Mile 2449 ROU 1 ½ 1 ½ ½ 3,5 5 2415
7 GM Manolache Marius 2492 ROU ½ ½ 1 1 ½ 1 1 5,5 7 2338
8 IM Ardelean George-Catalin 2483 ROU 1 1 ½ 2,5 3 2122
9 FM Tomici Stefan 2341 ROU ½ 1 1 2,5 3 2017
10 FM Gavrilescu David 2361 ROU 1 1 1 1 1 ½ 5,5 6 2388
  2. Clubul de Sah al Mun. Baia Mare (Media Rtg.:2616, Capitan: Pop Ioan-Daniel / TB1: 14 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 GM Wang Hao 2706 CHN 1 ½ 0 1 ½ 1 1 5,0 7 2532
2 GM Shirov Alexei 2640 LAT 0 1 1 0 ½ 1 3,5 6 2446
3 GM Erdos Viktor 2622 HUN ½ ½ 1 ½ ½ 3,0 5 2444
4 GM Lupulescu Constantin 2631 ROU 1 ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 6,0 8 2405
5 GM Vajda Levente 2596 ROU 0 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 4,5 8 2354
6 IM Barnaure Vlad-Victor 2480 ROU ½ ½ ½ ½ 2,0 4 2483
7 GM Georgescu Tiberiu-Marian 2457 ROU 1 ½ ½ 1 1 4,0 5 2339
8 GM Murariu Andrei 2502 ROU 1 1 2,0 2 2145
9 FM Dolana Andrei-Theodor 2379 ROU 1 0 0 ½ 0 1,5 5 2359
10 FM Banzea Alexandru-Bogdan 2308 ROU 1 ½ 1 ½ 3,0 4 2168
  3. CSU Universitatea de Vest Timisoara (Media Rtg.:2538, Capitan: Milu Romeo / TB1: 13 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 GM Ivanisevic Ivan 2582 SRB ½ 0 0 0 ½ 0 1 ½ 1 3,5 9 2518
2 GM Perunovic Milos 2612 SRB 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 1 5,5 9 2455
3 GM Istratescu Andrei 2580 ROU ½ 1 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 1 5,5 9 2411
4 GM Szabo Gergely-Andras-Gyula 2548 ROU 1 ½ 1 0 ½ 1 ½ 4,5 7 2465
5 GM Jianu Vlad-Cristian 2539 ROU ½ 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 0 6,0 9 2341
6 IM Dragomirescu Robin-Alexandru 2369 ROU ½ 1 1,5 2 2145
7 FM Secheres Adrian-Simion 2349 ROU ½ 1 0 1 ½ ½ ½ 4,0 7 2297
8 Ciorgovean Iustin 2231 ROU ½ 0 0,5 2 2017
  4. C.S. Politehnica Iasi (Media Rtg.:2541, Capitan: Danilov Vladimir / TB1: 12 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 GM Parligras Mircea-Emilian 2613 ROU ½ 1 ½ 1 1 1 ½ ½ 0 6,0 9 2514
2 GM Fedorov Alexei 2582 BLR 0 ½ 0 1 1 ½ ½ 0 3,5 8 2483
3 GM Svetushkin Dmitry 2566 MDA 1 ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 6,0 8 2442
4 GM Nevednichy Vladislav 2534 ROU 1 1 ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ 5,0 9 2381
5 IM Costachi Mihnea 2433 ROU 1 ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 0 6,0 9 2341
6 GM Nanu Costica-Ciprian 2515 ROU 1 1 1 1 1 ½ 0 ½ ½ 6,5 9 2295
9 Stoleriu George 2354 ROU 1 1 2,0 2 2032
  5. C.S. Universitar Ploiesti (Media Rtg.:2441, Capitan: Ionescu Doru - Alexandru / TB1: 10 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 GM Deac Bogdan-Daniel 2566 ROU 0 0 1 1 ½ 0 0 1 0 3,5 9 2520
2 IM Miron Lucian-Costin 2480 ROU 1 ½ 0 ½ ½ ½ 1 1 ½ 5,5 9 2469
3 IM Manea Alexandru 2399 ROU 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 0 4,0 9 2434
4 IM Cioara Andrei-Nestor 2434 ROU 1 0 1 1 1 0 ½ 1 ½ 6,0 9 2415
5 IM Ionescu Doru-Alexandru 2333 ROU 1 ½ 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 3,0 9 2341
6 IM Moldovan Daniel 2432 ROU ½ 0 ½ ½ 0 0 1 1 ½ 4,0 9 2251
  6. Sah - Club Galati (Media Rtg.:2405, Capitan: Carmaciu Catalin - Lucian / TB1: 9 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 IM Vedmediuc Serghei 2460 MDA ½ 0 ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 4,5 9 2528
2 IM Soltanici Ruslan 2392 MDA 0 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ 4,5 9 2475
3 IM Filip Lucian-Ioan 2399 ROU ½ 0 ½ ½ 1 0 ½ 3,0 7 2425
4 IM Bida Mihai-Eugen 2444 ROU 0 0 1 0 ½ 1 ½ ½ 3,5 8 2421
5 IM Carmaciu Lucian-Catalin 2369 ROU 0 1 ½ 1,5 3 2387
6 IM Vasiesiu Dan 2366 ROU ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 6,0 9 2342
7 Vasiesiu Victor 2205 ROU ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 0 1 5,5 9 2272
  7. Acs Sah Club Vados Arad (Media Rtg.:2386, Capitan: Baratosi Daniel / TB1: 7 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 IM Bogdan Dan 2381 ROU 0 ½ 0 1 ½ 0 ½ 0 2,5 8 2550
2 David Alexandru-Vasile 2414 ROU ½ 1 1 ½ ½ 0 1 0 0 4,5 9 2477
3 FM Stanciu Alexandru-Ovidiu 2373 ROU ½ 0 ½ 0 1 ½ 0 2,5 7 2431
4 IM Baratosi Daniel 2378 ROU 0 0 ½ 0 0 ½ ½ ½ 2,0 8 2424
5 Toma Radu-Cristian 2374 ROU ½ 0 ½ ½ 0 1 2,5 6 2472
6 IM Balla Tamas-Kristof 2359 ROU ½ ½ 1 ½ 0 0 0 2,5 7 2305
7 IM Petrisor Adrian-Marian 2396 ROU 0 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 5,5 8 2296
8 AGM Kelly Ladislau-Endre 2168 ROU ½ 0,5 1 2349
  8. ACS Phoenix Buzau (Media Rtg.:2190, Capitan: Iordachescu Sorin-Emanuel / TB1: 4 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 FM Vavric Pavel 2364 MDA 1 0 1 0 ½ ½ 0 ½ 0 3,5 9 2525
2 FM Patrascu Catalin-Lucian 2280 ROU 0 0 ½ 0 ½ 0 1 0 ½ 2,5 9 2492
3 Luncasu Raul-Ionut 2181 ROU 1 0 0 0 ½ 0 ½ 0 2,0 8 2455
4 Andronescu Madalin 2173 ROU 0 ½ 1 0 1 0 0 ½ 3,0 8 2432
5 Popescu Daniel-Vasilica 2099 ROU 0 0 1 0 ½ 0 0 0 1 2,5 9 2381
6 Dobre Mihai 2044 ROU ½ 0 0 0 0 0 1 ½ 1 3,0 9 2333
7 Iordachescu Sorin-Emanuel 1753 ROU 0 0 0,0 2 2273
  9. Librarie.Net. SC Oltenia Craiova (Media Rtg.:2363, Capitan: Jiroveanu George / TB1: 2 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 GM Aryan Chopra 2529 IND ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 0 1 5,5 9 2507
2 FM Musat Adrian 2397 ROU 1 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ 2,5 8 2461
3 IM Cosma Ioan 2400 ROU 0 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 0 1 4,5 9 2432
4 IM Doncea Vladimir 2375 ROU 1 0 0 0 1 ½ ½ 3,0 7 2389
5 Barzanu Iulian 2224 ROU 0 ½ 0 0 0 ½ 0 0 1,0 8 2374
6 Micu Iulian 2162 ROU 0 0 ½ 0,5 3 2523
7 AIM Paraschiv Paul-Alexandru 2255 ROU 0 0 ½ 0 0 0 0 0,5 7 2308
8 Barbuleanu Serban-Ioan 1990 ROU ½ 0 0 0,5 3 2324
  10. CSU Targoviste (Media Rtg.:2268, Capitan: Gulie Cosmin / TB1: 1 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pct. Nr. partide Media Rtg.
1 FM Miroiu George-Catalin 2352 ROU 1 1 0 0 0 ½ ½ 0 ½ 3,5 9 2536
2 Bonte Andrei-Mihai 2321 ROU ½ ½ ½ 0 0 ½ 0 0 ½ 2,5 9 2480
3 FM Gilea Lucian 2270 ROU 1 0 1 0 0 0 2,0 6 2438
4 Andreescu Darie-Ioan 2299 ROU 0 0 0 0 1 0 ½ ½ ½ 2,5 9 2421
5 Nita Lucian 2190 ROU 0 ½ 0 0 1 1 0 ½ 3,0 8 2349
6 Oprisor Razvan-Gabriel 2176 ROU 0 1 0 1 ½ ½ 3,0 6 2326
7 Pit-Rada Mihail-Cosmin 2097 ROU 0 ½ 0 0,5 3 2340
8 Gulie Cosmin 2092 ROU 0 0 0,0 2 2387
9 Neagu Liviu 2020 ROU 0 0 0,0 2 2352
 

MF  MIROIU George Catalin

Rd. Nr.start Numele Rtg. FED Pct. Rez.
1 20 GM Shirov Alexei 2640 LAT 3,5 s 1
2 13 GM Ivanisevic Ivan 2582 SRB 3,5 w 1
3 71 FM Vavric Pavel 2364 MDA 3,5 s 0
4 1 GM Kuzubov Yuriy 2690 UKR 6,5 w 0
5 41 GM Parligras Mircea-Emilian 2613 ROU 6,0 s 0
6 63 GM Aryan Chopra 2529 IND 5,5 w ½
7 80 IM Bogdan Dan 2381 ROU 2,5 s ½
8 57 GM Deac Bogdan-Daniel 2566 ROU 3,5 w 0
9 51 IM Vedmediuc Serghei 2460 MDA 4,5 s ½
 

 ***********************************************************************************************************************

                                      " Memorial Dr. Victor Țacu " editia 2 - sah rapid
                                                    Bucuresti  /   05  noiembrie
                Aceasta moda a open-urilor de sah rapid, extinsa cu repeziciune, a cuprins si
          memorialurile. O a doua editie, aducand aminte de sufletistul Dr. Tacu Victor, in
          atmosfera placuta a "Casei cu nuci", asa cum i-ar fi placut doctorului, a reunit la start
          nu mai putin de 74 de jucatori, in frunte cu marele maestru international Marin Mihail.
          Acesta si-a adjudecat de altfel primul loc, fara emotii, singura remiza impartind-o cu
          proaspata sa logodnica, Maria Yugina (Rusia). Printre combatanti s-au numarat si trei
          fosti sau actuali componenti a echipei de seniori ai CONPET. Extrem de aproape de
          podium au fost Miroiu Catalin si Baciu Stefan , clasati in final pe locurile 4 si 5.
          Catalin a cedat in runda a 4 a la locul 2, MF  Abramciuc si remiza cu locul 3, Onut
          Simeon. In schimb fostul capitan al CONPET-ului, a suportat o trecere de la extaz la
          agonie. Dupa un parcurs fulminant cu 5 din 5 (ultima cu victorie la Abramciuc), a sfarsit
          cu doua infrangeri la fostul cumnat Marin M. si la Onut S. O ratare a unui concurs
          excelent. Veteranul Sandulescu Gheorghe, la cei 75 de ani ai sai, este de admirat pentru
          perseverenta cu care participa la competitii. Locul ocupat sau punctele acumulate
          aproape sunt mai putin semnificative, mai cu seama la acest gen de competitii sahiste,
          unde tineretea este clar avantajata.

                    

            MF  MIROIU George Catalin                   MF   BACIU  Stefan                          SANDULESCU  Gheorghe  

Clasament final dupa 7 runde

Rk. SNo Name Typ Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1
GM Marin Mihail 2506 Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 30,5 28,25 25,5
2 8
FM Abramciuc Marius 2133 Moldova 6,0 31,0 26,00 25,0
3 7
CM Onut Simeon 2179 Cs Alcor Bucuresti 6,0 29,5 24,50 25,0
4 2
FM Miroiu George-Catalin 2357 Cs Universitatea Targoviste 5,5 34,0 25,00 23,0
5 9
FM Baciu Stefan 2122 Cs Victoria Techirghiol 5,0 35,0 22,50 25,0
6 4
CM Sandor Petrut 2261 Cs De Sah Alex Brasov 5,0 33,5 22,00 23,0
7 6
NM Barbu Iulian 2183 Cs De Sah Alex Brasov 5,0 28,0 19,00 20,0
8 3
IM Bargan Sergiu 2278 Moldova 5,0 28,0 18,00 21,0
9 13
FM Mitaru Dan S60 2026 Acs Master Mind Bucuresti 5,0 27,5 17,50 19,0
10 17
I Stefan Mihai U16 1919 Cs Universitar Ploiesti 5,0 26,5 17,75 19,5
11 16
CM Grigore Gigi 1985 Cs Alcor Bucuresti 5,0 26,5 16,25 20,0
12 11
I Avramescu Paul-Mihai 2039 Acs Fianchetto Constanta 5,0 25,5 16,50 20,0
13 10
CM Turcu Iulian 2100 Clubul De Sah Deva 5,0 24,5 18,50 16,0
14 32
CM Tomoae Marian 1808 Sport Club Juventus Bucuresti 4,5 31,5 17,00 21,0
15 12
Yugina Maria 2031 Rusia 4,5 30,0 17,25 20,5
16 5
CM Martian Dragos-Daniel 2197 Cs Sah Club Galati 4,5 27,0 14,50 18,0
17 21
I Popescu Ioan-Romulus 1885 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,5 26,5 16,25 15,5
18 18
CM Nastase Stefan S60 1906 Sport Club Juventus Bucuresti 4,5 22,5 13,50 17,5
19 22
I Gavrila Petrisor 1877 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 30,5 16,00 18,5
20 24
I Zlatea Cezar-Stelian U16 1850 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 30,0 15,25 18,5
21 20
I Dumitru Matei-Ioan U16 1887 Csu Universitatea De Vest Timi 4,0 29,5 13,75 18,0
22 33
I Sarateanu Alexandru-Armand U16 1796 Css Nr. 1 Bucuresti 4,0 28,0 12,75 17,5
23 39
FM Georgescu Gabriel-Ioan S60 1754 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 27,5 13,50 17,0
24 19
FM Fluerariu Radu-Cristian U16 1905 Cs Studentesc Medicina Timisoa 4,0 27,5 13,25 20,0
25 30
I Radulescu Gabriel 1822 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 27,0 12,00 17,0
26 28
CM Chesa Viorel S60 1829 Cs Universitar Ploiesti 4,0 26,5 11,50 17,0
27 25
II Jamba Alexandru 1841 Acs Satori Art Slobozia 4,0 25,5 12,50 18,0
28 41
I Iustin Silviu U16 1743 Scm Gloria Buzau 4,0 25,5 10,50 13,0
29 31
I Matei Adrian 1809 Asociatia Sah Club Snagov 4,0 25,0 12,00 17,0
30 29
CM Cernea Radu-Gheorghe S70 1826 Sport Club Juventus Bucuresti 4,0 25,0 11,00 16,0
31 34
I Firaru Roxana-Maria 1794 Cs Otopeni 4,0 25,0 11,00 16,0
32 15
I Dobre Mihai 1987 Acs Pheonix Buzau 4,0 24,5 12,50 16,0
33 23
I Gheorghiu Alexandru-Dan U16 1867 Csm Bucuresti 4,0 23,0 11,00 14,0
34 27
II Dospin Florin-Andrei 1835 Acs Master Mind Bucuresti 4,0 23,0 8,50 15,0
35 46
I Gorunescu Nicolae-Gabriel 1684 Acs Master Mind Bucuresti 3,5 29,5 13,25 16,0
36 35
I Marinescu Iustin 1789 Cs Petrom Flacara Moreni 3,5 26,5 11,25 16,5
37 36
CM Porfireanu Serban 1782 Cs Alcor Bucuresti 3,5 25,5 10,00 15,0
38 43
II David Cristian-Viorel 1732 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 25,0 11,25 13,0
39 26
I Parlog Constantin 1839 Cs Ineu 3,5 23,0 10,25 14,0
40 63
I Otetea Ioana U12 1465 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 23,0 9,75 12,0
41 59
II Gutu-Cucu George-Ciprian-Hori 1568 Acs Master Mind Bucuresti 3,5 20,5 8,25 11,0
42 61
II Andrei Gabriel 1504 Acs Smart Galati 3,5 20,5 8,25 10,0
43 57
FC Iorgandopol Bogdan 1582 Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 17,0 7,25 9,0
44 42
II Barabancea Adrian 1740 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 28,5 11,00 13,0
45 14
I Dorache Florin 2026 Acs Fianchetto Constanta 3,0 25,0 9,50 15,0
46 52
I Trancioveanu Robert 1628 Cs Colosseum Giurgiu 3,0 25,0 8,50 15,0
47 49
I Moroianu George S60 1666 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 25,0 8,50 13,0
48 50
II Dumitrescu Daniel U12 1648 Csm Bucuresti 3,0 25,0 7,00 13,0
49 45
II Spiridon Mihai-Zoltan 1705 Cs Petrom Flacara Moreni 3,0 23,5 7,00 12,0
50 54
II Popa Nicolae S60 1613 Acs Satori Art Slobozia 3,0 22,5 6,50 9,0
51 58
II Titiriga Dumitru-Alin 1573 Cs Colosseum Giurgiu 3,0 22,5 6,00 9,0
52 51
II Istrate Ioan 1648 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 22,0 7,50 13,0
53 65
II Radu David (cr) U12 1367 Csm Bucuresti 3,0 17,5 4,50 8,0
54 60
CM Hlinschi Mihai S70 1559 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 16,5 3,50 8,0
55 47
AFM Paun (barbu) Bogdan-Andrei 1684 Acs Master Mind Bucuresti 2,5 28,5 9,50 14,0
56 44
I Vladescu Ovidiu-Viorel 1714 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,5 26,5 6,25 11,0
57 40
AIM Costache Florin-Remus 1753 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,5 23,5 6,75 9,0
58 37
CM Lazarean Colea-Valentin S60 1775 Cs Alcor Bucuresti 2,5 22,5 5,25 13,0
59 68
II Ungureanu Constantin-Gabriel U16 1192 Acs Sah Club C&c Bucuresti 2,5 21,5 6,50 10,0
60 55
FC Nica Dragos-Adrian 1610 Css Nr. 1 Bucuresti 2,5 21,5 3,75 9,5
61 38
I Sandulescu Gheorghe S70 1765 Cs Conpet Ploiesti 2,5 20,5 4,25 7,0
62 53
I Bancu Constantin S70 1625 Sport Club Juventus Bucuresti 2,0 23,0 4,25 9,5
63 56
FC Bunda Daniel 1608 Sport Club Juventus Bucuresti 2,0 21,5 4,50 7,0
64 67
II Grigore Radu-Andrei U12 1284 Csm Bucuresti 2,0 20,5 2,50 8,0
65 66
II Saioc David U12 1321 Css Nr. 2 Bucuresti 2,0 20,0 5,00 7,0
66 62
II Enache Virgilius-Ionel 1485 Acs Pheonix Buzau 2,0 20,0 4,50 7,0
67 73
FC Ionescu Stefan-Ionut 1001 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 20,0 4,00 9,0
68 70
Mossang Paul-Victor 1001 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 16,5 1,00 5,0
69 72
FC Enache Sorin U16 1001 Acs Pheonix Buzau 2,0 14,0 1,50 3,0
70 64
II Tariceanu Victor U12 1406 Csm Bucuresti 1,5 21,0 3,25 6,5
71 48
CM Armeanu Ninel-Claudiu 1675 Acs Master Mind Bucuresti 1,5 19,0 3,00 6,5
72 69
AIM Soare Ioan 1165 Cs Tunari 1,0 18,0 0,50 4,0
73 71
FC Comanescu Vlad-Alexandru U12 1001 Clubul Central De Sah Bucurest 1,0 16,5 0,50 1,0
74 74
FC Silaghi Matias-Radu U12 1001 Acs Master Mind Bucuresti 1,0 14,0 0,50 3,0

   

Miroiu George-Catalin

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 2 39 FM Georgescu Gabriel-Ioan 1754 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 w 1
2 2 21 I Popescu Ioan-Romulus 1885 ROU Ac De Sah Alfil Pitesti 4,5 s 1
3 2 15 I Dobre Mihai 1987 ROU Acs Pheonix Buzau 4,0 w 1
4 1 8 FM Abramciuc Marius 2133 MDA Moldova 6,0 s 0
5 4 13 FM Mitaru Dan 2026 ROU Acs Master Mind Bucuresti 5,0 w 1
6 2 7 CM Onut Simeon 2179 ROU Cs Alcor Bucuresti 6,0 s ½
7 4 12 Yugina Maria 2031 RUS Rusia 4,5 w 1

   

Baciu Stefan 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 9 46 I Gorunescu Nicolae-Gabriel 1684 ROU Acs Master Mind Bucuresti 3,5 s 1
2 9 28 CM Chesa Viorel 1829 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,0 w 1
3 6 30 I Radulescu Gabriel 1822 ROU Acs Master Mind Bucuresti 4,0 s 1
4 2 4 CM Sandor Petrut 2261 ROU Cs De Sah Alex Brasov 5,0 w 1
5 1 8 FM Abramciuc Marius 2133 MDA Moldova 6,0 w 1
6 1 1 GM Marin Mihail 2506 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 s 0
7 3 7 CM Onut Simeon 2179 ROU Cs Alcor Bucuresti 6,0 w 0

   

Sandulescu Gheorghe

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 1 1 GM Marin Mihail 2506 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 6,5 w 0
2 21 57 FC Iorgandopol Bogdan 1582 ROU Sport Club Juventus Bucuresti 3,5 s ½
3 28 59 II Gutu-Cucu George-Ciprian-Hori 1568 ROU Acs Master Mind Bucuresti 3,5 w 0
4 33 56 FC Bunda Daniel 1608 ROU Sport Club Juventus Bucuresti 2,0 s 0
5 35 71 FC Comanescu Vlad-Alexandru 1001 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 1,0 w 1
6 30 55 FC Nica Dragos-Adrian 1610 ROU Css Nr. 1 Bucuresti 2,5 s 0
7 33 73 FC Ionescu Stefan-Ionut 1001 ROU Cs Oxygen Bucuresti 2,0 s 1
 

***********************************************************************************************************************

                                            " Cupa  Horezu "  - Turneul A -  editia 6  - 2017  

                                                       26 - 28  octombrie -  Horezu     
              Alt turneu traditional, care atrage in special pentru zona foarte frumoasa si aerul curat.
           In acest an, la turneul A au participat si 4 ploiesteni, care s-au strecurat printre cei 34
           jucatori prezenti la aceasta competitie. Toti patru au facut parte de-a lungul timpului
           din lotul CONPET-ului, la juniori sau seniori, singurul ramas fiind Romosan Cristian.
           Iordache Adrian si Didiliuc Dariana au fost intre juniorii care au adus medalii clubului
           nostru, in timp ce Cimpoiasu Dan a fost un "mercenar" de baza intr-o anumita perioada
           a echipei de seniori. Aerul curat, peisajul superb, dar din nefericire cu sahul , ai nostri
           au stat mai rau. Nu cunosc amanunte, dar Dan a abandonat dupa singura partida jucata
           si pierduta la unul din favoriti. Ceva nu a fost in regula. Adrian a ratat inceputul si
           finalul competitiei, poate si datorita unei pauze competitionale mai mari. Dariana nu
           si-a depasit conditia, iar Cristi suporta consecintele varstei si a lipsei concursurilor
           mai dese si mai tari. Pana la urma, un mic val de sahisti ploiesteni la asa o distanta
           este un pas imbucurator. Poate anul viitor vor lua cu asalt Horezu mai multi ploiesteni,
           cu rezultate net superioare.
 
                

Clasament final dupa 7 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 3 CM Samu Sorin-Mihai 2047 Acs Sah Club Vados Arad 6,0 30,5 25,75 24,5
2 6 I Dubic Roman 2030 Cs Vointa Buzau 5,5 31,0 22,75 23,5
3 7 I Mongescu Victor 2011 Cs Sah Club Galati 5,0 30,5 19,75 21,5
4 29 I Holovaci Claudiu-Constantin 1731 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 28,0 18,00 21,5
5 11 I Ceausescu Iulian 1901 Cs Colosseum Giurgiu 4,5 29,0 16,50 17,0
6 5 CM Turcu Iulian 2038 Clubul De Sah Deva 4,5 27,5 16,00 18,5
7 9 I Baibarac Niculae 1930 Sah Club Ramnicu Valcea 4,5 26,0 16,25 18,5
8 13 I Fulger Ionut-Alexandru 1895 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5 26,0 14,50 18,5
9 24 I Groapa Aurelian 1777 Cs Cimentul Bicaz 4,5 23,0 12,50 16,0
10 4 NM Miron Ionel 2043 Acs Napocensis Activ Cluj Napo 4,0 30,0 15,00 19,5
11 2 I Iordache Adrian-Iulian 2052 Csm Ploiesti 4,0 25,5 13,25 17,0
12 19 I Chirimbu Alexandru-Claudiu 1809 Cs Dacia Craiova 4,0 23,0 12,75 13,5
13 8 WCM Ciocan Maria-Alexandra 1954 Csm Bucuresti 4,0 23,0 12,50 15,0
14 1 Arandjelovic Aleksandar Z 2092 3,5 30,0 14,00 16,5
15 15 I Gheoalda Daniel 1855 Cs Colosseum Giurgiu 3,5 29,0 12,50 15,0
16 17 CM Bratu Gheorghe 1829 Csm Craiova 3,5 24,0 10,25 16,0
17 18 FM Vasile Constantin 1826 Acs Sissa Constanta 3,5 24,0 7,75 16,0
18 16 CM Raduica Remus 1841 Cs De Sah Alex Brasov 3,5 23,5 10,50 13,5
19 23 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela 1779 Csm Craiova 3,5 21,5 10,25 13,0
20 26 FM Georgescu Gabriel-Ioan 1776 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 21,0 9,00 9,5
21 10 I Balan Bogdan 1908 Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 27,5 10,75 16,0
22 21 I Cucu Ioan-Mircea 1801 Csm Mihai Viteazu Vulcan 3,0 26,0 9,50 14,0
23 20 I Belciu Cornel-Gheorghe 1804 Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 25,0 7,50 11,0
24 27 CM Covaci Stefan 1757 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,0 22,5 7,50 11,5
25 22 CM Baltac Constantin 1781 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 22,0 6,50 10,0
26 25 I Szucs Adalbert-Iosif 1776 Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 20,0 5,00 8,0
27 31 II Sandor Levente 1554 Cs De Sah Ceramica Corund 3,0 19,5 7,75 8,0
28 32 II Prelipcean Eric-Matei 1463 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 19,0 6,00 9,5
29 14 I Berintan Teodor 1890 Csm Jiul Petrosani 2,5 22,5 4,75 13,0
30 30 II Meleg Victor 1729 Cs Maris 2003 Targu Mures 2,5 22,0 6,50 9,0
31 33 II Radu David (cr) 1355 Csm Bucuresti 2,0 21,0 4,25 7,5
32 28 I Romosan Cristian 1753 Cs Conpet Ploiesti 2,0 18,5 2,75 7,5
33 34 CM Dumitrica Neculai 1321 Acs Pheonix Buzau 1,0 19,5 0,50 6,0
34 12 I Cimpoiasu Dan 1900 Cso "tricolorul" Breaza 0,5 20,0 1,50 3,5
Iordache Adrian-Iulian
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 2 21 I Cucu Ioan-Mircea 1801 ROU Csm Mihai Viteazu Vulcan 3,0 w 0
2 11 28 I Romosan Cristian 1753 ROU Cs Conpet Ploiesti 2,0 s 1
3 7 20 I Belciu Cornel-Gheorghe 1804 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 w 1
4 5 11 I Ceausescu Iulian 1901 ROU Cs Colosseum Giurgiu 4,5 s ½
5 4 9 I Baibarac Niculae 1930 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 4,5 w 1
6 3 4 NM Miron Ionel 2043 ROU Acs Napocensis Activ Cluj Napo 4,0 s ½
7 4 29 I Holovaci Claudiu-Constantin 1731 ROU Cs Dinamo Bucuresti 5,0 w 0
   
Didiliuc Dariana-Gabriela
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 20 -2 not paired 0 0,0 - ½
2 10 10 I Balan Bogdan 1908 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 w 0
3 14 31 II Sandor Levente 1554 ROU Cs De Sah Ceramica Corund 3,0 s 1
4 10 16 CM Raduica Remus 1841 ROU Cs De Sah Alex Brasov 3,5 w ½
5 8 1 Arandjelovic Aleksandar Z 2092 SRB 3,5 s 0
6 12 32 II Prelipcean Eric-Matei 1463 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 s 1
7 11 20 I Belciu Cornel-Gheorghe 1804 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 w ½
Romosan Cristian
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 8 10 I Balan Bogdan 1908 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 s ½
2 11 2 I Iordache Adrian-Iulian 2052 ROU Csm Ploiesti 4,0 w 0
3 12 16 CM Raduica Remus 1841 ROU Cs De Sah Alex Brasov 3,5 s 0
4 15 22 CM Baltac Constantin 1781 ROU Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 w 0
5 16 34 CM Dumitrica Neculai 1321 ROU Acs Pheonix Buzau 1,0 s 1
6 15 33 II Radu David (cr) 1355 ROU Csm Bucuresti 2,0 w ½
7 14 25 I Szucs Adalbert-Iosif 1776 ROU Sah Club Ramnicu Valcea 3,0 s 0
 
  Cimpoiasu Dan 
 
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 17 -2 not paired 0 0,0 - ½
2 7 4 NM Miron Ionel 2043 ROU Acs Napocensis Activ Cluj Napo 4,0 w 0
3 17 -2 not paired 0 0,0 - 0
4 18 -2 not paired 0 0,0 - 0
5 17 -2 not paired 0 0,0 - 0
6 18 -2 not paired 0 0,0 - 0
7 18 -2 not paired 0 0,0 - 0
 

 *********************************************************************************************************************

                                                "Memorial Maria Albuleţ" - ediţia 2017
                         Braila   /   06 - 15 octombrie  
    
               La acest traditional open al sahului feminin romanesc, au participat 18 concurente din
          5 tari , jumatate avand titluri internationale. Multe junioare, sau abia iesite din zona
          junioratului. Favorita incontestabila, maestra internationala Bulmaga Irina s-a detasat la
          un punct in clasamentul final, fiind urmata de cele 3 ucrainience prezente la competitie.
          Au fost insa numeroase surprize, tinerele jucatoare din Romania smulgand remize si
          chiar victorii la favorite. Una dintre marile surprize a fost victoria fostei junioare a
          CONPET-ului, DIDILIUC Dariana - Gabriela, in prima runda, la marea maestra internatio-
          -nala Babiy Olga ( 2317 ), castigatoare a medaliei de bronz in final, intr-o partida foarte
          buna. Din nefericire, Dariana, in ciuda unor partide frumoase, nu a mai continuat
          inceputul incredibil si desi a acumulat in final 4 puncte, a ratat o comportare excelenta ,
          mai ales prin partida din ultima runda, pierduta inexplicabil la cea mai slab cotata
          jucatoare din concurs.

Memorial Maria Albulet /2017/Braila : WCM Didiliuc Dariana - II  Vorniceanu Alina

Clasament final dupa 9 runde

Loc Nr.start Numele FED Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2   TB3 
1 1 IM Bulmaga Irina ROU 2423 Cs Politehnica Iasi 7,0 0,0 38,0 37,00
2 2 WGM Doluhanova Evgeniya UKR 2328 6,0 0,5 38,0 33,00
3 3 WGM Babiy Olga UKR 2317 6,0 0,5 36,5 30,50
4 4 WIM Rakhmangulova Anastasiya UKR 2242 5,5 0,0 36,5 26,50
5 8 WFM Cosman Andreea-Marioara ROU 2125 Csm Bucuresti 5,5 0,0 36,0 24,00
6 7 WGM Makropoulou Marina GRE 2136 5,5 0,0 35,5 23,25
7 5 IM Petrenko Svetlana MDA 2140 5,5 0,0 35,0 22,50
8 9 WIM Djukic Sandra SRB 2084 5,5 0,0 30,5 19,00
9 10 WCM Aciu Malina-Andreea ROU 2006 Csm Focsani 2007 5,5 0,0 26,0 15,25
10 11 WCM Nastase Andreea-Cristina ROU 1989 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 0,5 36,5 19,50
11 6 WIM Miladinovic Lena SRB 2138 4,5 0,5 36,5 19,00
12 12 WCM Didiliuc Dariana-Gabriela ROU 1779 Csm Craiova 4,0 1,0 31,0 14,50
13 16 I Uzuneanu Gabriela ROU 1564 Cs Fairplay Braila 4,0 0,0 24,5 10,25
14 13 I Popa Catalina-Elena ROU 1731 Csu Universitatea De Vest Timi 3,5 0,0 26,5 7,50
15 17 II Vorniceanu Alina ROU 1498 Cs Sah Club Galati 3,0 0,0 26,5 5,50
16 15 II Andres Marina-Corina ROU 1581 Cs Sah Club Galati 2,0 1,0 28,0 4,50
17 18 II Coman Ana-Cristina ROU 1454 Cs Universitar Ploiesti 2,0 0,0 26,5 6,75
18 14 I Patru Alexandra-Ioana ROU 1623 Cs Universitar Ploiesti 1,5 0,0 27,5 4,00
 

 

WCM  Didiliuc Dariana

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 3 3 WGM Babiy Olga 2317 UKR 6,0 s 1
2 3 5 IM Petrenko Svetlana 2140 MDA 5,5 w 0
3 5 7 WGM Makropoulou Marina 2136 GRE 5,5 s 0
4 8 17 II Vorniceanu Alina 1498 ROU Cs Sah Club Galati 3,0 w 1
5 6 10 WCM Aciu Malina-Andreea 2006 ROU Csm Focsani 2007 5,5 w 0
6 8 14 I Patru Alexandra-Ioana 1623 ROU Cs Universitar Ploiesti 1,5 s 1
7 6 16 I Uzuneanu Gabriela 1564 ROU Cs Fairplay Braila 4,0 w 1
8 4 4 WIM Rakhmangulova Anastasiya 2242 UKR 5,5 s 0
9 8 18 II Coman Ana-Cristina 1454 ROU Cs Universitar Ploiesti 2,0 s 0