ŞAH - CONPET 

       

Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul I , 2021

                                                    

                                                                           
              

                                 " Campionatului Mondial Universitar " Online
                                     Proba de Blitz - CSU  ASE  Bucuresti / 21 martie
      
         ASE București, cea mai bună universitate din UE și locul 8 în lume ,
        la competitie participand aproape 1.000  jucatori de la peste 200
        universitati din 64 tari.

           Lotul echipei a fost format din:  Costachi Mihnea, Dolana Andrei Theodor,
       Toma Radu-Cristian, Scripcaru George-Daniel, Fluerariu Radu-Cristian,
       Ciocan Maria-Alexandra, Coman Emilia-Florentina, Popa Andrada,
       Bejan Clarisa-Iustina, Antrenor: Georgescu Tiberiu-Marian .
       Printre cei 9 studenti merituosi este si fosta noastra  junioara
       WCM  Coman Emilia-Florentina , care dupa o pauza competitionala
       consistenta revine in lumea sahului. Pentru cei ce o cunosc, au
       identificat-o in poza, pentru ceilalti, apare in mijloc/ jos.

************************************************************************************************************************

                            "International Chess Festival  Florin Gheorghiu"- Ed.III
                sah clasic , A   / Bucuresti , 20 - 21 martie / 6 runde / 60 min + 30 sec

SZOCS  Teodor  Iulian 

        

                Ex juniorul CONPET-ului, SZOCS Teodor Iulian, a participat intre 20-21
         martie la Bucuresti, la a III a editie a unui turneu ce se doreste cat mai
        longeviv si de mare rezonanta pentru sahul romanesc. Turneul, intins pe
        6 runde , cu deja obisnuitul control al timpului de 60 min. + 30 sec. / pe
        mutare / de jucator , a reunit disputa a 59 jucatori. Nu a fost de o valoare
        prea ridicata, dar pentru Iulian a fost foarte util , dupa o pauza in joc, de
        jumatate de an. Evolutia lui Iulian a fost relativ normala, suferind o
        singura infrangere, la castigatorul competitiei,CM MARTIAN Dragos Daniel
        In final, dupa cele sase runde, Iulian a ocupat pozitia a 6 a , cu 4,5 p.

Clasament final dupa 6 runde

Mj. SNo Ime RtgI RtgN Klub/Grad Poen.  TB1   TB2   TB3 
1 1 CM Martian Dragos-Daniel 2192 2241 Acs Viitorul Urziceni 5,5 16,5 24,5 22,00
2 7 CM Raducanu Andrei-Aug. 1995 1995 Acs Sah Chindia Targoviste 5,0 15,0 22,5 16,25
3 11 I Ghita Vlad-Bogdan 1791 1742 Acs Sah Club Vados Arad 5,0 15,0 22,0 17,75
4 12 I Mihalache Paul-Stelian 1785 1750 Cs Sfinxul Iasi 5,0 12,0 18,5 14,00
5 9 I Negrean Andrei 1815 1669 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5 14,5 22,5 15,25
6 4 I Szocs Teodor-Iulian 2018 2018 Csm Ploiesti 4,5 14,0 22,0 12,75
7 5 CM Luca Ionel 2005 2014 Cs Alcor Bucuresti 4,5 13,0 20,5 14,00
8 3 I Albu George 2067 2091 Cs Politehnica Iasi 4,5 13,0 20,5 12,75
9 15 Bozyaka Altug 1770 0 TURCIA 4,0 16,5 24,0 14,50
10 2 FM Voiteanu Gabriel 2123 2123 Cs Universitatea Targoviste 4,0 15,5 24,0 14,00
11 20 II Grigorescu Alex.-Ioan 1667 1667 Cs Oxygen Bucuresti 4,0 13,5 20,5 12,00
12 8 CM Almasan Calin-Ovidiu 1931 1931 Csm Cluj Napoca 4,0 13,0 18,0 10,50
13 26 AIM Ulian Andrei-Octavian 1589 1589 Csm Bucuresti 4,0 11,0 17,0 9,00
14 10 CM Chiricuta Ion 1800 1340 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 11,0 16,0 8,75
15 19 II Tudor Henry Edward 1673 1282 Acs Fianchetto Constanta 3,5 16,0 22,0 9,75
16 17 II Ungureanu C. Gabriel 1722 1711 Cs Spartac Bucuresti 3,5 14,0 21,5 10,25
17 39 II Trifu Stefan 1320 1220 Css Nr. 1 Timisoara 3,5 13,5 18,0 9,50
18 18 II Sava Robert-Gabriel 1720 1782 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 13,0 19,0 8,25
19 30 II Dobre Daniel-Alex. 1543 1486 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,5 12,0 18,0 8,25
20 24 II Vitan Rares-Mihai 1597 1574 Acs Sah Chindia Targoviste 3,5 11,5 18,5 8,00
21 16 I Rata Anamaria 1725 1685 Csm Ploiesti 3,5 11,5 17,0 9,25
22 22 I Fileru Maria 1646 1672 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 15,0 22,5 10,00
23 29 II David Alexandru 1568 1574 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,0 14,5 22,0 7,50
24 27 I Frent-Lung Gheorghe 1589 1290 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 14,0 21,0 7,50
25 25 II Nedelcu Florin 1594 1597 Cs Spartac Bucuresti 3,0 14,0 20,5 8,00
26 51 II Constantin Ed.-Andrei 1107 1035 Cs Universitar De Sah Bucurest 3,0 14,0 20,0 9,25
27 14 I Marchidan Costica 1770 1770 Cs As Nevazatorilor Bucuresti 3,0 13,5 19,0 7,25
28 13 II Nica Dragos-Adrian 1777 1777 Acs Elidor Bucuresti 3,0 13,0 20,0 9,00
29 21 II Negrus Eduard 1654 1690 Cs Petrom Flacara Moreni 3,0 13,0 19,0 7,00
30 41 II Pandelescu Maria-Cat. 1309 1242 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 12,5 19,0 8,00
31 44 II Dimitriu Filip 1286 1178 Css Ilfov 3,0 12,0 18,0 6,00
32 37 II Paraschiv Alexandra 1337 1385 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 11,5 18,5 7,25
33 54 FC Cirje Paul-Alexandru 0 1001 Clubul Central de Sah Bucurest 3,0 11,5 16,5 6,50
34 42 II Nedelcu Alex.-Nicholas 1302 1302 Cs Universitar De Sah Bucurest 3,0 10,5 15,0 6,00
35 53 FC Butuc Raoul-Adalbert 0 1001 Cs Master Mind Bucuresti 3,0 9,0 13,5 5,75
36 23 II Serbanoiu Constantin 1608 1608 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 8,0 12,0 5,50
37 28 I Groapa Aurelian 1573 1629 Cs Cimentul Bicaz 2,5 14,5 20,5 6,25
38 36 II Rata Andrei 1367 1375 Csm Ploiesti 2,5 11,5 18,0 6,50
39 48 II Olinici Ana-Theodosia 1261 1142 Cs Universitar De Sah Bucurest 2,5 11,5 17,0 5,50
40 33 AIM Ivancescu Bog.-Andrei 1468 1485 Csm Bucuresti 2,5 10,5 16,0 4,00
41 38 II Aldea Maria-Antonia 1328 1278 Acs Mmi Andrei Murariu 2,5 9,0 15,0 5,00
42 31 II Oncescu Vlad-Norin 1540 1547 Cs Micul Print Braila 2,0 12,0 17,5 2,00
43 56 FC Ivan Daniel 0 1001 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 12,0 16,0 4,50
44 40 II Ciapa Ioana-Antonia 1312 1261 Csm Ploiesti 2,0 11,5 17,0 5,25
45 34 FC Tirca Terapont-Razv. 1403 1001 Cs Universitar De Sah Bucurest 2,0 10,0 16,0 3,75
46 46 II Vitan Adrian 1277 1323 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 10,0 14,5 3,75
47 58 FC Radulescu Adrian 0 1001 Cs Gambitul Damei Ploiesti 2,0 10,0 14,5 3,25
48 47 II Militaru Andreea 1270 1237 Csm Bucuresti 2,0 10,0 14,5 3,25
49 45 II Mihalcea Ioan Alex. 1281 1337 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 10,0 14,5 3,00
50 6 I Iordache Ad.-Iulian 2002 2026 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 1,5 12,5 20,0 4,50
51 55 FC Ionescu Andrei 0 1001 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 1,5 12,0 18,0 4,25
52 50 II Podea Andrei 1153 1132 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 1,5 10,5 14,5 4,50
53 35 II Craciun Dorian-Raul 1368 1433 Cm De Sah Alba Iulia 1,5 9,5 14,5 4,00
54 57 FC Oprea Raul 0 1001 Acs Comex Bucuresti 1,5 9,0 14,0 3,75
55 52 FC Balasoiu Liviu 0 1001 Cs Oxygen Bucuresti 1,5 7,5 11,5 1,75
56 32 II Cristea Matei-Alex. 1507 1507 Acs Mmi Andrei Murariu 1,0 12,0 18,5 2,00
57 59 FC Vlad Marian 0 1001 Cs Oxygen Bucuresti 1,0 10,0 15,0 3,00
58 43 II Grecu Emilian 1302 1299 Acs Comex Bucuresti 1,0 10,0 15,0 1,00
59 49 II Ionescu Stef.-Ionut 1207 1207 Cs Oxygen Bucuresti 1,0 7,5 11,5 3,00
 

 

SZOCS  Teodor  Iulian 

Kolo Bo. SNo Ime RtgI RtgN FED Klub/Grad Poen. Rez.
1 4 32 II Cristea Matei-Alexandru 1507 1507 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 1,0
1
2 4 20 II Grigorescu Alexandru-Ioan 1667 1667 ROU Cs Oxygen Bucuresti 4,0
1
3 3 28 I Groapa Aurelian 1573 1629 ROU Cs Cimentul Bicaz 2,5
½
4 4 22 I Fileru Maria 1646 1672 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,0
1
5 1 1 CM Martian Dragos-Daniel 2192 2241 ROU Acs Viitorul Urziceni 5,5
0
6 5 18 II Sava Robert-Gabriel 1720 1782 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,5
1
 

************************************************************************************************************************

                            dr. Leonid Pogorevici -  In  memoriam            

30 aprilie 1931  -  7  martie  2021

                Clubul CONPET Ploiesti anunta cu tristete trecerea in nefiinta a
        fostului sau component, candidatul de maestru dr. POGOREVICI Leonid,
        care ani de zile a aparat culorile clubului .
        Unul dintre cei mai longevivi sahisti din Romania, la cei aproape 90 de ani
         ai sai, a activat la   Constructorul Ploiești, Geamul Boldești-Scăeni, Peco-
         Petrotrans Ploiești si Conpet Ploiești . În 1972 a fost campion al
         municipiului Ploiești, iar în 1996 a atins vârful său de rating, cu un Elo
         de 2195. Ultima sa apariție competițională rămâne cea de la vârsta de
         85 de ani, în cadrul „Memorialului Corneliu Butnariu”.
         Născut pe data de 30 aprilie 1931 în orașul Soroca, s-a afirmat încă din
         anii ’50, mai întâi în cadrul șahului brăilean, apoi al celui prahovean .
         Fost soț al marii maestre Maria Albuleț, a avut cu aceasta două fiice:
         Marina Makropoulou, prima mare maestră a României și Cristina Neacșu,
         jucătoare de categoria I. Dupa despartirea de marea maestra Maria
         Albuleț , s-a recasatorit si a mai avut un baiat, Pogorevici Teodor, jucator
         categoria a II a, care insa nu a fost atras de pasiunea tatalui, ci a urmat
         pasiunea muzicala, fiind absolvent al "Conservatorului" din Bucuresti si
         cu care a locuit in acelasi apartament in ultima parte a vietii.
         In aceste clipe de durere pentru copiii "Domnului Doctor", ne exprimam
         regretul pentru pierderea suferita si SINCERE CONDOLEANTE !!    
                  

 *********************************************************************************************************************

                           " CUPA  MARTISORULUI" - Poiana Tapului  / 4 - 7 martie

                                           sah clasic  -  8 runde  (60 min. + 30 sec./ juc.) 

            

        CIMPOIASU  Dan                             ROMOSAN  Cristian                        POPA  Marian 

              In cinstea zilei femeii si indragostiti fiind de zona Poiana Tapului, baietii
         nostri fosti sau actual la CONPET, si-au oferit o noua competitie
         patronata de acelasi constant organizator SOFRAN  Radu Pompiliu.
         A fost un turneu foarte bun pentru fostul nostru coechipier  CIMPOIASU
         Dan, ocupant in final a celei de a III a pozitii pe podium , cu 6 puncte si
         ratand locul II  prin remiza lasata in ultima runda (dar e de inteles :
          juca cu o fata).
         Cristi ROMOSAN , actualul nostru coechipier ,s-a comportat si el foarte
         bine, locul 12 din 57 participanti, cu 5 puncte. A ratat si el in ultima
         runda un loc 5 , pierzand la un adversar abordabil. Doar fostul nostru
         coechipier  POPA Marian , cu un loc 32 si doar 3,5 puncte acumulate, nu
         a avut un turneu prea reusit.
         Castigatorul s-a numit CM ROSCA Vasile Benone, cu 7 din 8 puncte
         posibile, iar pe locul secund , juniorul de 12 ani, COICEV  Matei Andrei,
         tot cu 6 puncte ca si CIMPOIASU Dan.

Clasament final dupa 8 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 2 CM Rosca Vasile-Benone 1923 Acs Sah Chindia Targoviste 7,0 38,5 29,0
2 3 I Coicev Matei-Andrei 1910 Cs Universitar De Sah Bucurest 6,0 41,0 30,5
3 5 I Cimpoiasu Dan 1862 Cs Gambitul Damei Ploiesti 6,0 38,0 29,5
4 6 I Gavrila Petrisor 1853 Cs Sah G. Nestianu Barlad 6,0 37,0 27,0
5 4 I Saioc David 1867 Css Nr. 2 Bucuresti 5,5 41,0 30,5
6 8 I Popa Catalina-Elena 1817 Cs Universitar Ploiesti 5,5 40,0 30,0
7 21 I Groapa Aurelian 1573 Cs Cimentul Bicaz 5,5 39,0 29,5
8 14 II Tudor Henry Edward 1673 Acs Fianchetto Constanta 5,5 37,0 28,0
9 1 I Turlea Constantin 2005 Cs Universitar Ploiesti 5,0 41,5 31,0
10 13 I Cotoros Eduard 1680 Acs Fianchetto Constanta 5,0 39,0 28,5
11 7 I Visoescu Alexandru-Bogdan 1835 Acs Regional De Sah ''nord-Est 5,0 38,5 29,0
12 17 I Romosan Cristian 1643 Cs Conpet Ploiesti 5,0 36,5 28,0
13 15 II Tariceanu Victor 1663 Csm Bucuresti 5,0 35,5 26,5
14 32 II Dragomir Carmen-Teodora 1386 Csm Ploiesti 5,0 35,5 25,0
15 9 CM Raduica Remus 1799 Clubul Municipal De Sah Speran 5,0 34,5 25,5
16 10 I Gales Randi-Ioan 1734 Csm Galati 5,0 33,5 25,0
17 16 I Matei Stefan-Razvan 1650 Cs Colosseum Giurgiu 5,0 33,5 25,0
18 31 II Leu Dragos Stefan 1391 Csm Galati 5,0 33,0 25,0
19 30 II Iordache Alexia-Andreea 1407 Acs Mmi Andrei Murariu 5,0 31,0 24,0
20 20 I Andres Marina-Corina 1619 Csm Galati 4,5 38,0 30,0
21 44 II Sofronie Vladimir 1228 Cs Logic 64 Brasov 4,5 34,0 25,5
22 36 II Sandu Andrei-Stefan 1339 Asc Drobeta Tr Severin 4,5 31,0 24,0
23 29 II Popescu Alexandru-Mihai 1422 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 34,0 27,0
24 28 II Rosca Mario-Andrei 1428 Asc Drobeta Tr Severin 4,0 33,5 25,5
25 12 II Chivu Razvan-Gabriel 1686 Cs Universitar Ploiesti 4,0 33,0 23,5
26 25 II Carac Radu-Ionut 1501 Cs Medgidia 4,0 32,5 25,0
27 18 I Coman Liviu 1632 Cs Carpati Sinaia 4,0 32,5 24,5
28 26 II Bobu Stefan-Valentin 1497 Acs Satori Art Slobozia 4,0 31,5 23,5
29 41 II Calugareanu Ioana-Denisa 1273 Css Nr. 2 Bucuresti 4,0 30,0 23,0
30 35 II Ivascu Andreea-Catalina 1356 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 29,5 21,5
31 19 II Mihai Traian-Daniel 1626 Cs Petrolul Ploiesti 4,0 28,5 21,5
32 11 I Popa Marian 1699 Cs Universitar Ploiesti 3,5 39,0 28,5
33 52 II Matache Alexia-Elena 1112 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 35,5 26,5
34 34 II Calota Rares-Stefan 1357 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 35,0 27,0
35 24 CM Covaci Stefan 1525 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,5 34,5 25,5
36 38 II Ciapa Ioana-Antonia 1312 Csm Ploiesti 3,5 33,5 25,0
37 43 II Pitulice Lucas-Andrei 1263 Csm Bucuresti 3,5 30,0 22,5
38 22 II Istrate Ioan 1569 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 29,5 22,5
39 37 II Aldea Maria-Antonia 1328 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 28,0 22,0
40 39 II Marin Alexia-Iuliana 1288 Cs Universitar Ploiesti 3,5 28,0 21,5
41 40 II Dimitriu Filip 1286 Css Ilfov 3,5 27,5 20,5
42 46 II Cioc Alexandru-Marian 1183 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 27,0 20,0
43 42 CM Dumitrica Neculai 1272 Cs Sergentul Vaslui 3,5 26,5 20,5
44 23 II David Alexandru 1568 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 26,0 19,5
45 33 II Robescu Mihail 1371 Acs Sah Chindia Targoviste 3,5 26,0 18,5
46 51 II Termure Horea-Vlad 1124 Cs Logic 64 Brasov 3,0 31,0 23,0
47 27 I Calcea Ioan 1492 Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 3,0 30,0 23,0
48 49 II Gheorghe Raisa-Maria 1141 Cs Universitar Ploiesti 3,0 25,0 20,0
49 48 II Matei-Catruna Andrei 1171 Clubul Central De Sah Bucurest 3,0 25,0 19,0
50 45 II Radu Rebecca-Aimee 1201 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 24,5 17,5
51 55 II Necula Vlad-Eduard 1040 Acs Mmi Andrei Murariu 2,5 27,0 21,0
52 53 II Paun Liliana 1095 Acs Master Mind Bucuresti 2,5 25,5 19,5
53 47 II Soare Andrei 1179 Cs Universitar Ploiesti 2,5 25,5 19,0
54 50 Tufeanu Rares-Andrei 1133 Acs Mmi Andrei Murariu 2,5 24,5 19,0
55 57 Nitu Teodora 1001 2,5 23,5 18,5
56 56 FC Tiglar Alexandru-Andrei 1001 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 26,5 19,5
57 54 II Rosu Mihai-Radu 1056 Cs Universitar Ploiesti 1,5 22,0 16,5
ROMOSAN  Cristian
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 15 48 II Matei-Catruna Andrei 1171 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 3,0
1
2 6 7 I Visoescu Alexandru-Bogdan 1835 ROU Acs Regional De Sah ''nord-Est 5,0
0
3 13 35 II Ivascu Andreea-Catalina 1356 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 4,0
1
4 12 38 II Ciapa Ioana-Antonia 1312 ROU Csm Ploiesti 3,5
1
5 6 6 I Gavrila Petrisor 1853 ROU Cs Sah G. Nestianu Barlad 6,0
0
6 11 31 II Leu Dragos Stefan 1391 ROU Csm Galati 5,0
1
7 7 10 I Gales Randi-Ioan 1734 ROU Csm Galati 5,0
1
8 4 14 II Tudor Henry Edward 1673 ROU Acs Fianchetto Constanta 5,5
0
CIMPOIASU  Dan
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 5 35 II Ivascu Andreea-Catalina 1356 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 4,0
1
2 5 21 I Groapa Aurelian 1573 ROU Cs Cimentul Bicaz 5,5
0
3 7 27 I Calcea Ioan 1492 ROU Ac De Sah Cavalerul Sf Gheorgh 3,0
1
4 6 26 II Bobu Stefan-Valentin 1497 ROU Acs Satori Art Slobozia 4,0
1
5 5 16 I Matei Stefan-Razvan 1650 ROU Cs Colosseum Giurgiu 5,0
1
6 1 4 I Saioc David 1867 ROU Css Nr. 2 Bucuresti 5,5
½
7 3 14 II Tudor Henry Edward 1673 ROU Acs Fianchetto Constanta 5,5
1
8 3 8 I Popa Catalina-Elena 1817 ROU Cs Universitar Ploiesti 5,5
½
 
POPA  Marian
Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 9 40 II Dimitriu Filip 1286 ROU Css Ilfov 3,5
1
2 9 30 II Iordache Alexia-Andreea 1407 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 5,0
1
3 3 4 I Saioc David 1867 ROU Css Nr. 2 Bucuresti 5,5
0
4 9 31 II Leu Dragos Stefan 1391 ROU Csm Galati 5,0
1
5 4 2 CM Rosca Vasile-Benone 1923 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 7,0
0
6 9 25 II Carac Radu-Ionut 1501 ROU Cs Medgidia 4,0
0
7 12 32 II Dragomir Carmen-Teodora 1386 ROU Csm Ploiesti 5,0
0
8 17 12 II Chivu Razvan-Gabriel 1686 ROU Cs Universitar Ploiesti 4,0
½

**********************************************************************************************************************

                              " Openul  Ialomitei - editia III " - sah clasic / U 2200
                              13 - 14  februarie 2021 / Urziceni / 6 runde

    

 ROMOSAN  Cristian 

                Urziceniul a intrat in ultimii ani in aria locatiilor unde sunt organizate
         turnee sahiste. Si in aceasta perioada delicata, aflata la a III a editie, a
         avut loc un turneu de sah clasic in formatul care a devenit obisnuit in
         ultima vreme , cu timp de joc la 60 min. + 30 sec. / juc. , favorizand
           organizatorii si "grabitii". Competitia desfasurata "cu japca", in doar
           2 zile, cu trei runde pe zi, a reunit 58 de jucatori, nu foarte valorosi
          ( 8 FC, 2 cat.IV). Printre ei s-a numarat si conpet-istul ROMOSAN 
          Cristian , care desi a avut o remiza la maestrul Kutnik , nu a excelat,
          clasandu-se abia pe locul 20, cu 3,5 p din 6 posibile.
          Turneul a fost adjudecat de CM ANDRONESCU Madalin cu 5,5 puncte,
          fiind urmat de CM GRIGORE Gigi  5 p si PRISACARU Stefan Emilian  5 p.

Clasament final dupa 6 runde 

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 2 CM Andronescu Madalin 2104 Acs Pheonix Buzau 5,5 22,0 19,5
2 4 CM Grigore Gigi 2021 Cs Alcor Bucuresti 5,0 23,0 20,5
3 5 I Prisacaru Stefan-Emilian 1995 Cs Sergentul Vaslui 5,0 21,5 20,0
4 1 NM Veneteanu Ion-Cristian 2113 Acs Viitorul Urziceni 5,0 19,5 17,5
5 8 I Caraba Alexandru 1909 Cs Alcor Bucuresti 4,5 23,0 21,0
6 9 I Ciubotariu Maricel 1875 Acs Fianchetto Constanta 4,5 21,0 18,5
7 7 I Veneteanu Mihai 1912 Acs Viitorul Urziceni 4,5 19,5 16,5
8 12 II Aloman Daniel-Ionut 1703 Acs Satori Art Slobozia 4,0 23,0 20,0
9 57 FC Chiricuta Ion 1001 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 22,0 20,0
10 14 I Dumitrascu Daniel 1655 Acs Fianchetto Constanta 4,0 21,5 19,5
11 21 II Draghici Cezar-Matei 1560 Acs Satori Art Slobozia 4,0 18,5 17,5
12 29 II Bobu Stefan-Valentin 1453 Acs Satori Art Slobozia 4,0 16,0 15,5
13 17 II Vitan Rares-Mihai 1601 Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 15,0 13,5
14 3 CM Popescu Daniel-Vasilica 2091 Acs Pheonix Buzau 3,5 24,0 21,0
15 20 II David Alexandru 1565 Cs Gambitul Damei Ploiesti 3,5 22,0 20,5
16 6 NM Kutnik Alexandru-Francisc 1968 Acs Sissa Constanta 3,5 20,5 18,0
17 26 IV Tudor Henry Edward 1477 Acs Fianchetto Constanta 3,5 20,0 19,0
18 19 II Dima Ioan-Radu 1567 Acs Satori Art Slobozia 3,5 20,0 18,0
19 11 CM Bratu Gheorghe 1723 Csm Craiova 3,5 19,5 17,0
20 15 I Romosan Cristian 1639 Cs Conpet Ploiesti 3,5 19,0 17,5
21 24 II Danila Tudor-Gabriel 1494 Cs Universitar De Sah Bucurest 3,5 18,5 17,0
22 27 IV Costache Andrei Eugeniu 1475 Acs Regional De Sah ''nord-Est 3,5 18,0 16,5
23 28 II Popa Nicolae 1466 Acs Satori Art Slobozia 3,5 18,0 15,5
24 18 I Paparuz Vasile 1594 Acs Viitorul Urziceni 3,5 16,0 14,5
25 16 II Sandu Razvan-Nicolae 1631 Cs Politehnica Iasi 3,0 23,0 20,5
26 44 II Dimitriu Filip 1192 Css Ilfov 3,0 20,5 18,5
27 46 II Arora David-Narayan 1128 Acs Satori Art Slobozia 3,0 20,5 18,0
28 22 II Tanasie Cosmin 1557 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 19,5 18,0
29 39 II Ivascu Andreea-Catalina 1267 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 18,5 16,5
30 37 II Gospodaru Claudiu-Petrica 1285 Cs Politehnica Iasi 3,0 18,0 16,0
31 31 II Dodoi Matei-Teodor 1357 Cs Politehnica Iasi 3,0 17,5 16,5
32 32 II Iordache Alexia-Andreea 1349 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 17,0 15,5
33 36 II Chesaru Ioan-Constantin 1298 Acs Satori Art Slobozia 3,0 17,0 15,5
34 41 II Petrache Otto 1239 Acs Viitorul Urziceni 3,0 13,5 13,0
35 25 Rogojina Alexandru-Andrei 1484 OLANDA 3,0 12,5 11,5
36 35 II Aldea Maria-Antonia 1311 Acs Mmi Andrei Murariu 2,5 22,0 19,5
37 38 CM Dumitrica Neculai 1268 Cs Sergentul Vaslui 2,5 17,0 16,0
38 40 II Bujor Andrei-Cristian 1243 Csm Galati 2,5 17,0 15,0
39 33 II Calina Niculae 1329 Acs Satori Art Slobozia 2,5 16,5 15,0
40 45 II Koteles Gabriel-Dorian 1141 Cs Carpati Sinaia 2,5 16,0 15,0
41 43 II Calin Mihai-Octavian 1218 Cs Universitar De Sah Bucurest 2,5 16,0 15,0
42 48 II Ionescu Mario-Razvan 1043 Acs Satori Art Slobozia 2,5 16,0 14,5
43 42 II Vitan Matei-Gabriel 1229 Acs Sah Chindia Targoviste 2,5 15,0 14,0
44 56 FC Vornicu Gabriel 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 2,5 13,5 12,0
45 23 II Tanase Vasile-Marian 1496 Acs Viitorul Urziceni 2,0 19,0 17,0
46 30 II Robescu Mihail 1402 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 17,5 16,0
47 52 FC Haliga Mihnea 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 2,0 15,0 14,5
48 51 FC Codru Raul Cristian 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 2,0 10,0 9,5
49 54 FC Platschek Luca 1001 Acs Logismart Sibiu 1,5 18,5 16,0
50 13 II Negrus Eduard 1690 Cs Petrom Flacara Moreni 1,5 18,0 15,5
51 34 II Vitan Adrian 1314 Acs Sah Chindia Targoviste 1,5 17,5 16,0
52 47 II Diaconu Alexandru-Andrei 1114 Cs Oxygen Bucuresti 1,5 16,0 14,5
53 50 FC Varabiescu Petru 1007 Cs Universitar De Sah Bucurest 1,5 14,0 13,5
54 49 II Argeanu Gabriela-Flavia 1351 Cs Politehnica Iasi 1,5 14,0 13,5
55 55 FC Simiciuc Silviu 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 1,5 13,5 12,5
56 58 Vizitiu Ciprian Ion 1001 Acs Viitorul Urziceni 1,0 13,0 12,0
57 10 I Frunza Ionel 1875 Cs Petrom Flacara Moreni 0,5 15,5 14,0
58 53 FC Patrascan Cristinel 1001 Cs Carpati Sinaia 0,0 13,5 12,5
 
ROMOSAN  Cristian 

Rd. Bo. SNo Name Rtg RtgN FED Club/City Pts. Res.
1 15 44 II Dimitriu Filip 1192 1136 ROU Css Ilfov 3,0
½
2 15 54 FC Platschek Luca 1001 1001 ROU Acs Logismart Sibiu 1,5
½
3 12 32 II Iordache Alexia-Andreea 1349 1349 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 3,0
1
4 11 26 IV Tudor Henry Edward 1477 1090 ROU Acs Fianchetto Constanta 3,5
1
5 5 6 NM Kutnik Alexandru-Francisc 1968 1968 ROU Acs Sissa Constanta 3,5
½
6 6 9 I Ciubotariu Maricel 1875 1875 ROU Acs Fianchetto Constanta 4,5
0
 

***********************************************************************************************************************

                               " CUPA  UNIRII " - Poiana Tapului  / 21-24 ianuarie
                                                 sah clasic  -  7 runde  ( 60 min. + 30 sec. / juc.)   

  

                                                 CIMPOIASU  Dan                                          POPA  Marian

    

 CM  ANUTA  Laurentiu                            ROMOSAN  Cristian 

       

                  Dupa o pauza sahista "pandemica" de 13 luni , atat eu cat si colegul de
          de club ROMOSAN Cristian , am fost in dezavantaj fata de adversarii cu
         ceva turnee in ultimul an. Acest turneu de sah clasic din statiunea Poiana
         Tapului, jucat la 60 min + 30 sec/mutare / jucator, a reunit la start 58
         competitori, din care 13 ploiesteni.Personal am jucat prost, chiar daca
         inceputul cu 2,5 puncte din 3 parea promitator. Cu 4,5 p am terminat pe
         pozitia a 17 a, doar cu o pozitie mai sus decat colegul de club, care
         reusise de altfel o victorie nesperata in confruntarea directa.
         Cu competitii disputate in ultima perioada, fostii coechipieri POPA Marian
         si CIMPOIASU  Dan , s-au descurcat mult mai bine si au finalizat turneul
         cu 5,5 p, respectiv 5 p, pe pozitiile 7 si 13. In mod surprinzator, pe primul
         loc s-a clasat juniorul de 12 ani COICEV Matei-Andrei, locul II , desi a
         condus cam tot timpul, ploiesteanul TURLEA Constantin , iar pozitia a III
         a a revenit la fel de surprinzator unui alt junior, de 10 ani , GALES Randi-
         Ioan.

 

 

Clasament final dupa 8 runde 

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 3 I Coicev Matei-Andrei 1895 Cs Universitar De Sah Bucurest 7,0 39,5 29,5
2 1 I Turlea Constantin 2007 Cs Universitar Ploiesti 6,5 40,5 30,5
3 9 I Gales Randi-Ioan 1737 Csm Galati 6,0 42,5 31,5
4 2 CM Rosca Vasile-Benone 1914 Acs Sah Chindia Targoviste 6,0 40,0 30,0
5 20 II Vitan Rares-Mihai 1574 Acs Sah Chindia Targoviste 6,0 33,0 25,0
6 6 I Visoescu Alexandru-Bogdan 1837 Acs Regional De Sah ''nord-Est 5,5 39,5 29,0
7 12 I Popa Marian 1698 Cs Universitar Ploiesti 5,5 38,0 29,0
8 13 II Tariceanu Victor 1684 Csm Bucuresti 5,5 32,0 23,5
9 32 I Paunescu Stefan-Vlad 1318 Lps Satu Mare 5,0 44,5 33,5
10 15 I Coman Liviu 1660 Cs Carpati Sinaia 5,0 37,5 28,0
11 10 II Chivu Razvan-Gabriel 1726 Cs Universitar Ploiesti 5,0 37,5 27,5
12 11 CM Bratu Gheorghe 1719 Csm Craiova 5,0 36,5 26,5
13 4 I Cimpoiasu Dan 1885 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,0 35,5 27,0
14 18 I Groapa Aurelian 1629 Cs Cimentul Bicaz 5,0 33,0 25,0
15 14 I Toculet Gheorghe-Cristache 1680 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 5,0 28,0 21,0
16 25 I Andries Alexia 1454 Cs Politehnica Iasi 4,5 37,5 28,0
17 7 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1832 Cs Conpet Ploiesti 4,5 37,0 27,5
18 16 I Romosan Cristian 1635 Cs Conpet Ploiesti 4,5 36,5 26,5
19 28 II Popescu Alexandru-Mihai 1360 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,5 36,0 28,0
20 27 II Robescu Mihail 1389 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5 33,5 25,0
21 8 CM Chesa Viorel 1774 Cs Universitar Ploiesti 4,5 33,5 24,0
22 35 IV Tudor Henry Edward 1282 Acs Fianchetto Constanta 4,5 33,0 25,5
23 22 II Carac Radu-Ionut 1502 Cs Medgidia 4,5 32,5 25,0
24 26 II Ciomaga Andrei 1453 Cs Politehnica Iasi 4,5 32,0 24,5
25 21 I Ardeleanu Calin (I.) 1541 Cs De Sah Lia Brasov 4,0 38,5 29,0
26 29 II Sandu Andrei-Stefan 1343 Asc Drobeta Tr Severin 4,0 37,0 27,5
27 34 II Calugareanu Ioana-Denisa 1284 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0 33,5 25,0
28 40 II Pitulice Lucas-Andrei 1250 Csm Bucuresti 4,0 33,0 25,0
29 42 II Ivascu Andreea-Catalina 1243 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 33,0 23,5
30 23 II Pirvu Ciprian-Valentin 1484 Cs De Sah Lia Brasov 4,0 31,0 24,5
31 24 II Bighe Victor Nicolae 1471 Cs Vointa Satu Mare 4,0 30,5 24,0
32 39 II Ciapa Ioana-Antonia 1261 Csm Ploiesti 4,0 30,0 22,5
33 37 II Marin Alexia-Iuliana 1268 Cs Universitar Ploiesti 4,0 29,5 23,0
34 53 FC Cazacu Iustin-Nicolas 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 4,0 25,5 19,0
35 30 II Tiloiu Darius-Lucian 1337 Css Palatul Copiilor Constanta 3,5 35,5 26,0
36 36 II Aldea Maria-Antonia 1278 Acs Mmi Andrei Murariu 3,5 35,0 27,0
37 33 FC Grecu Emilian 1299 Acs Comex Bucuresti 3,5 34,0 26,0
38 38 CM Dumitrica Neculai 1261 Cs Sergentul Vaslui 3,5 31,0 22,5
39 31 II Vitan Adrian 1323 Acs Sah Chindia Targoviste 3,5 28,5 22,0
40 57 Donoiu Vlad Constantin 1001 ACS Rozmarin 3,5 28,0 21,0
41 44 II Soare Andrei 1169 Cs Universitar Ploiesti 3,5 27,5 20,5
42 41 II Vitan Matei-Gabriel 1247 Acs Sah Chindia Targoviste 3,5 27,0 21,0
43 47 II Gheorghe Raisa-Maria 1080 Cs Universitar Ploiesti 3,5 27,0 20,5
44 49 II Paun Robert-Luca 1052 Cs Alcor Bucuresti 3,5 26,5 20,5
45 43 II Voicu Rebecca-Maria 1195 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,0 32,0 25,0
46 45 II Minescu Leon 1146 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 3,0 30,5 22,5
47 19 CM Covaci Stefan 1594 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,0 28,5 20,5
48 46 II Podea Andrei 1132 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 3,0 27,5 20,0
49 51 II Rosu Mihai-Radu 1040 Cs Universitar Ploiesti 3,0 25,0 18,5
50 54 FC Dumitru Rucsandra Sofia 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 3,0 23,0 17,5
51 55 FC Tcaciuc Smaranda-Maria 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 3,0 23,0 17,5
52 17 II Istrate Ioan 1631 Cs Dinamo Bucuresti 2,5 30,5 22,5
53 48 II Ungureanu Andrei (V.) 1059 Cs Politehnica Iasi 2,5 25,5 20,0
54 50 II Toculet Erika-Andreea 1041 Acs Noul Regat Crisade Pitesti 2,0 24,0 19,0
55 52 FC Bodoga Sofia 1001 Acs Cotnari Chess Academy Iasi 2,0 24,0 18,0
56 56 FC Tiglar Alexandru-Andrei 1001 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 23,5 17,5
57 58 Vasluianu Andi 1001 ACS Rozmarin 1,0 24,5 18,0
58 5 I Herghelegiu Florin-Daniel 1874 Cs Sah Suceava 0,0 21,5 16,0
 

 

CM  ANUTA  Laurentiu 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 7 37 II Marin Alexia-Iuliana 1268 Cs Universitar Ploiesti 4,0
1
2 4 24 II Bighe Victor Nicolae 1471 Cs Vointa Satu Mare 4,0
1
3 2 4 I Cimpoiasu Dan 1885 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,0
½
4 4 16 I Romosan Cristian 1635 Cs Conpet Ploiesti 4,5
0
5 6 32 I Paunescu Stefan-Vlad 1318 Lps Satu Mare 5,0
0
6 14 34 II Calugareanu Ioana-Denisa 1284 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0
1
7 10 27 II Robescu Mihail 1389 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5
1
8 6 6 I Visoescu Alexandru-Bogdan 1837 Acs Regional De Sah ''nord-Est 5,5
0
 

 

ROMOSAN  Cristian 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 14 49 II Paun Robert-Luca 1052 Cs Alcor Bucuresti 3,5
1
2 9 35 IV Tudor Henry Edward 1282 Acs Fianchetto Constanta 4,5
½
3 7 31 II Vitan Adrian 1323 Acs Sah Chindia Targoviste 3,5
1
4 4 7 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1832 Cs Conpet Ploiesti 4,5
1
5 1 1 I Turlea Constantin 2007 Cs Universitar Ploiesti 6,5
0
6 5 11 CM Bratu Gheorghe 1719 Csm Craiova 5,0
0
7 11 23 II Pirvu Ciprian-Valentin 1484 Cs De Sah Lia Brasov 4,0
1
8 7 4 I Cimpoiasu Dan 1885 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,0
0
 

 

 

POPA  Marian

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 11 44 II Soare Andrei 1169 Cs Universitar Ploiesti 3,5
1
2 6 28 II Popescu Alexandru-Mihai 1360 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,5
½
3 6 27 II Robescu Mihail 1389 Acs Sah Chindia Targoviste 4,5
1
4 3 4 I Cimpoiasu Dan 1885 Cs Gambitul Damei Ploiesti 5,0
½
5 4 6 I Visoescu Alexandru-Bogdan 1837 Acs Regional De Sah ''nord-Est 5,5
0
6 9 25 I Andries Alexia 1454 Cs Politehnica Iasi 4,5
1
7 6 32 I Paunescu Stefan-Vlad 1318 Lps Satu Mare 5,0
1
8 5 13 II Tariceanu Victor 1684 Csm Bucuresti 5,5
½

 

*

 CIMPOIASU  Dan 

 

 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 4 34 II Calugareanu Ioana-Denisa 1284 Cs Gambitul Damei Ploiesti 4,0
1
2 2 17 II Istrate Ioan 1631 Cs Dinamo Bucuresti 2,5
1
3 2 7 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1832 Cs Conpet Ploiesti 4,5
½
4 3 12 I Popa Marian 1698 Cs Universitar Ploiesti 5,5
½
5 2 2 CM Rosca Vasile-Benone 1914 Acs Sah Chindia Targoviste 6,0
0
6 7 23 II Pirvu Ciprian-Valentin 1484 Cs De Sah Lia Brasov 4,0
½
7 9 22 II Carac Radu-Ionut 1502 Cs Medgidia 4,5
½
8 7 16 I Romosan Cristian 1635 Cs Conpet Ploiesti 4,5
1