ŞAH - CONPET 

       

Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul III  , 2021

                             

                                                 "Liga Roiala-Editia a V a - etapa 2  - U 2200" -  2021   

                                                          Amara / 14 - 15 septembrie
 
                 Ca un tanar sahist dornic de cat mai multe concursuri , neobositul
           veteran SANDULESCU  Gheorghe , a poposit in statiunea Amara , la un
           mijloc de septembrie , fara teama pandemiei sacaitoare ce tine multi
           sahisti departe de jocul fata in fata. A fost un open cu 34 participanti ,
           jucat la 60 minute si 30 secunde/mutare , timp de joc mult utilizat in
           ultima vreme la noi , in detrimentul sahului si in beneficiul celor ce
           organizeaza competitii. Open-ul a fost dominat de cei 3 ploiesteni ce
           s-au incumetat sa joace aici. Dl. SANDULESCU Gh. si-a depasit rangul
           initial (17), clasandu-se pe pozitia a 12 a, cu 3,5 puncte din 6 posibile.
           Pe locurile 1 si 3 s-au clasat ceilalti doi ploiesteni. Favoritul 1 al open-
           -ului , CM  BULAU Andrei , cu 5 puncte , si-a respectat rangul initial ,
           iar  CM  TELEA  Stefan cu 4,5 p , a ocupat locul 3. Pe locul 2 , tot cu 4,5 p
           dar cu un coeficient superior, s-a situat VENETEANU  Mihai.

   

    SANDULESCU  Gheorghe

Clasament final dupa 6 runde 

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 CM Bulau Andrei-Cristian ROU 2096 Cs Universitar Ploiesti 5,0 0,0 22,5 20,0
2 8 I Veneteanu Mihai ROU 1918 Acs Viitorul Urziceni 4,5 0,0 24,0 21,0
3 7 CM Telea Stefan ROU 1951 Acs Fianchetto Constanta 4,5 0,0 21,0 18,5
4 15 II Ungureanu Constantin-Gabriel ROU 1661 Cs Spartac Bucuresti 4,5 0,0 17,5 16,5
5 3 I Dubic Roman ROU 2072 Acs Pheonix Buzau 4,0 0,0 24,0 20,5
6 2 I Albu George ROU 2079 Cs Politehnica Iasi 4,0 0,0 23,5 20,5
7 4 NM Veneteanu Ion-Cristian ROU 2038 Acs Viitorul Urziceni 4,0 0,0 21,5 19,5
8 11 Martinenco Sergiu MDA 1853 4,0 0,0 18,5 17,0
9 12 I Fulger Ionut-Alexandru ROU 1844 Acs Sah Chindia Targoviste 4,0 0,0 17,5 16,0
10 13 I Jamba Alexandru ROU 1772 Acs Viitorul Urziceni 4,0 0,0 16,5 15,0
11 10 Bejan Sergiu MDA 1898 3,5 0,0 21,0 18,5
12 17 I Sandulescu Gheorghe ROU 1581 Cs Conpet Ploiesti 3,5 0,0 18,0 16,5
13 20 II Craciun Luca-Stefan ROU 1487 Scm Gloria Buzau 3,5 0,0 15,0 13,5
14 6 CM Done Stefan-Daniel ROU 1965 Scm Gloria Buzau 3,0 0,0 22,5 20,0
15 9 I Vitan Rares-Mihai ROU 1900 Cs Alcor Bucuresti 3,0 0,0 21,5 19,5
16 14 II Vozneatovschi Rudi ROU 1757 Cs Alcor Bucuresti 3,0 0,0 19,5 18,5
17 25 II Petroff Vlad ROU 1379 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 0,0 17,5 15,5
18 23 II Balaban Nicolae-Adrian ROU 1384 Cs Alcor Bucuresti 3,0 0,0 17,0 16,0
19 24 II Craciun Dorian-Raul ROU 1384 Cm De Sah Alba Iulia 3,0 0,0 16,0 15,0
20 19 II Popescu Stefan-Adrian ROU 1534 Scm Gloria Buzau 3,0 0,0 16,0 14,5
21 16 II Buzescu Vladimir ROU 1605 Acs Viitorul Urziceni 2,5 0,0 18,5 16,5
22 18 I Paparuz Vasile ROU 1573 Acs Viitorul Urziceni 2,5 0,0 17,5 16,0
23 21 II Tanase Vasile-Marian ROU 1485 Acs Viitorul Urziceni 2,5 0,0 17,0 16,0
24 26 II Boureanu Bianca-Alina ROU 1370 Acs Logic Delta 2,5 0,0 16,0 14,5
25 22 II Vitan Matei-Gabriel ROU 1421 Cs Alcor Bucuresti 2,5 0,0 15,0 14,0
26 30 II Ghita Costa-Cristian ROU 1249 Cs Oxygen Bucuresti 2,0 0,0 19,5 17,5
27 34 FC Dragomir Cornel Cristi ROU 1001 Acs Master Mind Bucuresti 2,0 0,0 16,0 15,0
28 29 II Robescu Mihail ROU 1270 Acs Sah Chindia Targoviste 2,0 0,0 16,0 14,5
29 33 FC Ochisor Lavinia ROU 1001 Acs Viitorul Urziceni 2,0 0,0 14,0 13,0
30 27 II Vitan Adrian ROU 1284 Cs Alcor Bucuresti 1,5 0,5 15,5 14,5
31 32 II Matei-Catruna Andrei ROU 1099 Clubul Central De Sah Bucurest 1,5 0,5 15,0 14,0
32 5 CM Turcu Iulian ROU 2002 Clubul De Sah Deva 1,0 0,0 17,0 15,0
33 28 II Paiovici Andreea ROU 1274 Csm Galati 1,0 0,0 16,0 14,5
34 31 II Petrache Otto ROU 1226 Acs Viitorul Urziceni 1,0 0,0 14,5 13,0
 

Sandulescu Gheorghe 

 
Rd. Bo. SNo Name Rtg RtgN FED Club/City Pts. Res.
1 16 34 FC Dragomir Cornel Cristi 1001 1001 ROU Acs Master Mind Bucuresti 2,0
1
2 7 8 I Veneteanu Mihai 1918 1893 ROU Acs Viitorul Urziceni 4,5
0
3 11 25 II Petroff Vlad 1379 1311 ROU Cs Oxygen Bucuresti 3,0
1
4 7 10 Bejan Sergiu 1898 0 MDA 3,5
0
5 10 23 II Balaban Nicolae-Adrian 1384 1384 ROU Cs Alcor Bucuresti 3,0
½
6 8 16 II Buzescu Vladimir 1605 1605 ROU Acs Viitorul Urziceni 2,5
1
 

************************************************************************************************************************

                                     "BLITZ-ul de la ora 5"  editia 20 - blitz
                                                   Bucuresti ,  5 septembrie / 9 runde 
                                              
                Cu 5 puncte din 9 posibile la un turneu de "blitz", cu un loc 28 din 67
          participanti , cand lasi in urma jucatori ca MI Doncea Vladimir, sau
          MF  Tocan Cristian, cand ai 79 ani, nici nu mai conteaza ce adversari ai
          avut pe traseul imprevizibil al elvetianului. Dl. SANDULESCU Gheorghe
        super veteranul CONPET-ului, este un adevarat miracol sahist ploiestean
        activand cand altii au uitat de mult ce inseamna o competitie sahista.
        TOATA ADMIRATIA NOASTRA !!
        In clasamentul final, pe podium, s-au situat MI Carmaciu Lucian-Catalin
        si FM  Abramciuc Marius , ambii cu 8 puncte din 9 si MI  Sofronie Iulian
        cu 7 p . Oarecum o surpriza placuta, clasarea ploiesteanului Iordache
        Adrian pe pozitia a 4 a, cu 6,5 puncte, in timp ce la polul opus a fost
        clasarea marii maestre Cosma Elena-Luminita abia pe locul 13 , dar
        blitz-ul este altfel de sah.

Sandulescu Gheorghe 

Clasament final dupa 9 runde 

Loc Nr.start Numele sex Gr. FED Rtg. Club/Oras Pct.  TB1   TB2 
1 2 IM Carmaciu Lucian-Catalin Ach ROU 2343 Csu Univ. De Vest Tim. 8,0 53,0 47,75
2 4 FM Abramciuc Marius MDA 2173 Moldova 8,0 51,0 43,00
3 1 IM Sofronie Iulian Ach ROU 2467 Cs Logic 64 Brasov 7,0 49,5 37,50
4 8 I Iordache Adrian-Iulian ROU 2080 Acs N.Reg. Crisade Pit. 6,5 50,5 34,50
5 6 FM Patrascu Catalin-Lucian ROU 2120 Cs Univ.de Sah Buc. 6,5 43,5 29,50
6 5 NM Martian Dragos-Daniel ROU 2130 Acs Viitorul Urziceni 6,0 53,0 30,00
7 11 CM Cnejev Vladimir-Alex. ROU 2047 Cs Oxygen Bucuresti 6,0 53,0 29,50
8 14 I Ciobanu Bogdan ROU 1933 Asc Daco-Getica Buc. 6,0 50,5 31,50
9 17 I Dobre Mihai ROU 1889 Acs Pheonix Buzau 6,0 50,5 31,00
10 25 I Negrean Andrei Ach ROU 1663 C.C.de Sah Buc. 6,0 48,0 29,50
11 19 CM Luca Ionel ROU 1832 Cs Alcor Bucuresti 6,0 47,5 27,75
12 18 II Craciun Sasha-Matei ROU 1849 Cs Otopeni 6,0 47,5 25,50
13 10 WGM Cosma Elena-Luminita w Ach ROU 2062 Cs Stud. Med. Tim. 6,0 47,0 29,00
14 9 CM Turcu Iulian ROU 2068 Clubul De Sah Deva 6,0 45,5 27,00
15 20 I Ghita Vlad-Bogdan ROU 1829 Acs Sah C.Vados Arad 6,0 42,0 25,00
16 7 I Coman Mihnea-George Ach ROU 2094 Cs Univ.de Sah Buc. 5,5 50,5 28,75
17 15 WCM Lolici Iselin-Amanda w ROU 1895 Csm Lugoj 5,5 50,5 27,50
18 41 I Capragiu Matei-Stefan ROU 1489 Clubul C.de Sah Buc. 5,5 43,0 24,00
19 29 I Radulescu Gabriel ROU 1638 Acs Master Mind Buc. 5,5 34,5 18,25
20 21 I Bantescu Dan ROU 1773 C.C.de Sah Buc. 5,0 50,0 22,50
21 48 II Balaban Nicolae-Adrian ROU 1438 Cs Alcor Bucuresti 5,0 45,5 22,50
22 22 II Grigoras Alex.-Nicolae ROU 1738 Cs Univ. Ploiesti 5,0 44,5 22,25
23 13 Atomei Cristian ROU 1935 Asc Daco-Getica Buc. 5,0 44,0 20,50
24 36 II Bunda Daniel ROU 1546 Asc Daco-Getica Buc. 5,0 44,0 20,50
25 31 II Busuioc Stelian-Marian ROU 1617 Cs Alcor Bucuresti 5,0 43,5 21,75
26 32 Martinenco Sergiu MDA 1532 5,0 43,5 21,00
27 12 I Dan Silviu-Aurelian ROU 2001 Cs Pal. Copiilor Buzau 5,0 38,5 20,00
28 33 I Sandulescu Gheorghe ROU 1584 Cs Conpet Ploiesti 5,0 38,5 15,50
29 43 I Pruszter Rudolf ROU 1480 Asc Daco-Getica Buc. 5,0 37,5 17,50
30 24 I Timpau Vasile Ach ROU 1680 Cs Universitatea Arad 5,0 35,5 17,50
31 3 IM Doncea Vladimir ROU 2220 Cs Sah C.Olt. Craiova 4,5 54,0 24,75
32 47 II Toma Iustin ROU 1454 Acs Mihail Marin Buc. 4,5 40,5 12,25
33 16 FM Tocan Cristian ROU 1889 Cs Petrolul Ploiesti 4,5 40,0 18,25
34 34 II Munos Jean Marc  Jose ROU 1567 Cs Oxygen Bucuresti 4,5 40,0 16,25
35 44 I Fileru Maria w ROU 1479 C.C.de Sah Buc. 4,5 39,0 18,75
36 50 II Togan Teodor-Bogdan Ach ROU 1424 C.C.de Sah Buc. 4,5 38,0 12,75
37 27 CM Chiricuta Ion Ach ROU 1642 Acs Mmi An.Murariu 4,5 37,5 13,25
38 42 I Anghel Teodor-Andrei Ach. ROU 1485 Cs Univ.de Sah Buc. 4,5 36,5 11,50
39 40 II Tanasie Cosmin ROU 1499 Cs Oxygen Bucuresti 4,0 42,5 16,00
40 39 II Grasu Gigi ROU 1507 C.de Sah Mun.Teleor 4,0 41,5 15,00
41 23 AIM Dobre Ana-M.-Alexandra w ROU 1734 Acs Arnia Chessit 4,0 39,0 14,50
42 58 I Aldea Maria-Antonia w ROU 1235 Acs Chess Masters 4,0 38,5 14,00
43 30 II Serbanoiu Constantin ROU 1623 C. C.De Sah Buc. 4,0 36,0 11,50
44 49 FC Chirita Daniel-Vasile ROU 1428 Asc Daco-Getica Buc. 4,0 36,0 11,50
45 56 I Sofronie Vladimir Ach ROU 1271 Cs Logic 64 Brasov 4,0 35,0 14,50
46 38 I Anghelescu Teodor-St. ROU 1528 Lps Satu Mare 4,0 33,5 12,00
47 57 II Moraru Mircea-Antoniu ROU 1250 Cs Univ.de Sah Buc. 4,0 33,0 9,50
48 52 II Danila Tudor-Gabriel ROU 1319 Cs Univ.de Sah Buc. 3,5 45,0 14,75
49 61 II Tufeanu Rares-Andrei ROU 1176 Acs Chess Masters 3,5 39,5 14,25
50 45 II Serban Viorel ROU 1466 Asc Olimpic Zarnesti 3,5 39,0 14,50
51 67 FC Zeca Ciprian-Alin ROU 1001 Cs Univ."A.S.E." Buc. 3,5 37,0 10,75
52 54 II Spirache Catalin ROU 1280 Asc Daco-Getica Buc. 3,5 35,0 5,25
53 35 I Citra Anton-Valeriu Ach ROU 1553 Acs Pheonix Buzau 3,5 34,0 7,25
54 59 II Ghita Costa-Cristian ROU 1216 Cs Oxygen Bucuresti 3,5 32,0 8,25
55 55 II Radu Teodor Ach ROU 1273 Cs Univ.de Sah Buc. 3,0 35,5 11,00
56 46 II Vintila Ionut-Vicentiu ROU 1466 Cs Alcor Bucuresti 3,0 35,5 7,00
57 37 II Nedelcu Florin ROU 1536 Cs Spartac Bucuresti 3,0 34,0 7,50
58 66 FC Mitulescu Ilie ROU 1001 Cs Univ.de Sah Buc. 3,0 34,0 7,00
59 63 II Serban Stelian ROU 1126 Asc Olimpic Zarnesti 2,5 37,5 10,75
60 28 II Negrus Eduard ROU 1642 Cs Petrom Fl. Moreni 2,5 37,5 8,75
61 53 II Ivan Daniel ROU 1312 Cs Oxygen Bucuresti 2,5 33,0 7,75
62 62 II Serban Adrian ROU 1130 Cs Logic 64 Brasov 2,0 33,0 9,00
63 64 II Paraipan Estera-Violeta w Ach ROU 1030 Acs Comex Bucuresti 2,0 30,5 6,50
64 26 CM Lazarean Colea-Valentin ROU 1658 Cs Alcor Bucuresti 1,0 32,5 3,50
65 51 II Boruga Dan-Andrei ROU 1355 C.C.de Sah Buc. 1,0 30,0 0,00
66 65 FC Chirita Danut ROU 1001 Asc Daco-Getica Buc. 1,0 28,5 4,50
67 60 FC Tancu Mihai-Robert Ach ROU 1209 Cs Oxygen Bucuresti 0,0 26,5 0,00
 

   

    SANDULESCU  Gheorghe 

Rd. Masa Nr.start Numele Rtg. FED Club/Oras Pct. Rez.
1 1 1 IM Sofronie Iulian 2467 ROU Cs Logic 64 Brasov 7,0
0
2 19 51 II Boruga Dan-Andrei 1355 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 1,0
1
3 25 63 II Serban Stelian 1126 ROU Asc Olimpic Zarnesti 2,5
0
4 22 53 II Ivan Daniel 1312 ROU Cs Oxygen Bucuresti 2,5
1
5 19 49 FC Chirita Daniel-Vasile 1428 ROU Asc Daco-Getica Bucuresti 4,0
1
6 10 18 II Craciun Sasha-Matei 1849 ROU Cs Otopeni 6,0
0
7 21 56 I Sofronie Vladimir 1271 ROU Cs Logic 64 Brasov 4,0
1
8 12 17 I Dobre Mihai 1889 ROU Acs Pheonix Buzau 6,0
0
9 18 40 II Tanasie Cosmin 1499 ROU Cs Oxygen Bucuresti 4,0
1
 

************************************************************************************************************************

                                                           " Trofeul Orasului Victoria - Editia 3 "  - rapid

                                                                                   Victoria /  28 - 29 august   2021

                 In periplul sau sahist in orasul Victoria, jucatorul CONPET-ului,
           ROMOSAN Cristian , a concurat la open-ul de sah rapid, alaturi de alti
           39 adversari. Din pacate componenta nu a fost una prea ridicata.
           Cristi s-a clasat in final conform rangului initial, pe locul 7 din 40,
           acumuland 6 puncte din 9 posibile , intr-o simetrie perfecta a punctelor
           incepand cu doua victorii si terminand concursul tot cu doua victorii.
           Trofeul a fost adjudecat de unul din favoriti, USCOI Cornel , cu 8 din 9 ,
           locul secund a revenit singurului candidat de maestru si favoritului 1 ,
           NANDREAN  Dan, cu 7,5 puncte, iar pe pozitia a 3 a , s-a clasat juniorul
           de 13 ani , STANESCU Tudor-Stefan , 6,5 puncte.

    

 ROMOSAN  Cristian 

Clasament final dupa 9 runde 

Rk. SNo Name Typ RtgI Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3   TB4 
1 2 Uscoi Cornel 1951 Acs Olimpic Zarnesti 8,0 0,0 8 52,0 49,0
2 1 CM Nandrean Dan S50 2139 Cs Chimia Victoria 7,5 0,0 7 52,5 48,5
3 8 Stanescu Tudor-Stefan U14 1469 Clubul De Sah Deva 6,5 1,0 6 50,5 47,5
4 3 Lazar Ludovic 1943 Cs Unio Satu Mare 6,5 0,0 6 52,0 48,0
5 5 Coman Vasile S50 1720 Cs Asoc. Axiopolis Sport 6,0 0,0 6 50,0 46,0
6 9 Purece Victor U18 1461 Cs Sah Club Brasov 6,0 0,0 6 46,5 42,5
7 6 Romosan Cristian S50 1688 Cs Conpet Ploiesti 6,0 0,0 6 44,5 41,0
8 4 Scurtu Adrian-Ilie 1727 Cs Chimia Victoria 6,0 0,0 6 41,5 40,5
9 7 Ioana Julien-Gheorghe S50 1528 Cs Chimia Victoria 6,0 0,0 5 47,5 44,0
10 12 Socol-Fratu Cosmin-Mihai 1374 Cs Chimia Victoria 5,5 1,0 5 42,5 41,0
11 14 Harabor David-Alexandru U12 1253 Cs Univ. De Sah Buc. 5,5 0,0 5 53,0 49,5
12 11 Stanea Stelian-Ioan S50 1390 Cs Chimia Victoria 5,0 0,0 5 49,0 46,0
13 25 FC Brumaru Andrei U18 0 Cs Universitar Sibiu 5,0 0,0 5 46,0 42,5
14 18 Burja-Udrea Razvan-Andrei U14 1217 Csm Unirea Alba Iulia 5,0 0,0 5 45,5 42,5
15 13 Barsan Ioan S65 1342 Cs Chimia Victoria 5,0 0,0 5 44,0 41,5
16 19 Tatu Camelia-Maria 1203 Cs Universitar Sibiu 5,0 0,0 5 39,5 37,5
17 36 FC Prodan Constantin 0 Cs Chimia Victoria 5,0 0,0 5 34,0 33,0
18 10 Lungu Cristian U18 1425 Cs De Sah Alex Brasov 5,0 0,0 4 46,0 42,5
19 28 FC Groza Adrian-Petru 0 Cs Vointa Satu Mare 5,0 0,0 4 43,5 40,5
20 17 Cravciuc Mihai-Cosmin 1218 Cs Chimia Victoria 5,0 0,0 4 43,0 39,5
21 38 FC Tatu Robert-Ioan U14 0 Cs Universitar Sibiu 4,5 0,0 4 34,5 31,5
22 16 Bichis Tudor U12 1223 Acs Turnul Alb Sibiu 4,0 0,0 4 45,0 41,5
23 21 Brinduse Darius-Ioan U12 0 Acs Smart Chess Sibiu 4,0 0,0 4 43,5 40,5
24 15 Scorobet Cristian-Erhard U16 1231 Cs Chimia Victoria 4,0 0,0 4 43,0 41,0
25 23 FC Iezsenszki Horatiu-Ioan U12 0 Cs Chimia Victoria 4,0 0,0 4 40,5 39,0
26 29 FC Groza Stefan A. U12 0 Acs Smart Chess Sibiu 4,0 0,0 4 37,5 34,5
27 35 FC Nan Flavius-Ioan U14 0 Cs Chimia Victoria 4,0 0,0 4 29,0 28,0
28 37 FC Stanea Madalina-Alexandra U14 0 Cs Chimia Victoria 4,0 0,0 3 35,0 33,5
29 26 FC Cozma Mihai Ioan U10 0 Acs Smart Chess Sibiu 3,5 0,0 3 38,5 36,5
30 34 FC Meterna Mihai-Ioan U16 0 Acs Turnul Alb Sibiu 3,5 0,0 3 38,0 36,0
31 27 FC Dobrea David U14 0 Cs Chimia Victoria 3,5 0,0 3 29,0 28,0
32 31 FC Jones David U10 0 Acs Turnul Alb Sibiu 3,5 0,0 2 33,0 32,0
33 40 FC Valeanu Adelina-Maria U12 0 Acs Turnul Alb Sibiu 3,0 0,0 3 37,5 35,0
34 22 FC Ghindea Matei U14 0 Cs Chimia Victoria 3,0 0,0 3 34,5 33,5
35 30 FC Hornariu Mihai U08 0 Acs ''sahistul Pecica'' 3,0 0,0 3 30,0 29,0
36 20 Dobrea Alexandru U14 1181 Cs Chimia Victoria 3,0 0,0 2 32,5 30,0
37 33 FC Jones Rebecca U10 0 Se legitimeaza 2,5 0,0 2 25,5 24,5
38 39 FC Timofta Andrei U14 0 Cs Chimia Victoria 2,0 0,0 2 30,5 29,0
39 32 FC Jones Gabriella U10 0 Acs Turnul Alb Sibiu 1,5 0,0 1 29,0 28,0
40 24 FC Antinie Andrei U8 0 Se legitimeaza 1,0 0,0 1 32,0 30,5
 

    

 ROMOSAN  Cristian 

Rd. Bo. SNo Name RtgI Club/City Pts. Res.
1 6 26 FC Cozma Mihai Ioan 0 Acs Smart Chess Sibiu 3,5
1
2 6 17 Cravciuc Mihai-Cosmin 1218 Cs Chimia Victoria 5,0
1
3 4 9 Purece Victor 1461 Cs Sah Club Brasov 6,0
0
4 6 15 Scorobet Cristian-Erhard 1231 Cs Chimia Victoria 4,0
1
5 5 5 Coman Vasile 1720 Cs Asociatia Axiopolis Sport 6,0
0
6 6 36 FC Prodan Constantin 0 Cs Chimia Victoria 5,0
1
7 5 11 Stanea Stelian-Ioan 1390 Cs Chimia Victoria 5,0
0
8 7 19 Tatu Camelia-Maria 1203 Cs Universitar Sibiu 5,0
1
9 6 13 Barsan Ioan 1342 Cs Chimia Victoria 5,0
1
 

************************************************************************************************************************

                                              " NORTHUMBRIA  Masters  Open  2021

                                                                      Newcastle   /  26 - 30 august ,   2021 

                Dupa mai bine de 2 ani de inactivitate totala si cu un singur open jucat
          in ultimii 6 ani, coechipierul nostru, NM  MOSNEGUTU Klauss, a
          participat la festivalul sahist de la Newcastle, la sfarsitul lui august, in
          sectiunea "Masters", garnisita cu 4 mari maestri internationali,
         3 maestri internationali si 6 maestri FIDE.Deja plecat in Marea Britanie
         cu intreaga familie cam de 7 ani, cu serviciul, se poate spune ca s-a
         adaptat si s-a "englezit", dar de jucat , joaca tot sub steagul tricolor.
         Sotia, maestra internationala MOSNEGUTU Mariana, si ea, inca
         jucatoarea CONPET-ului, si-a sustinut sotul dintr-o postura inedita,
         aceea de "Arbitru Sef  Adjunct" al aceluiasi festival sahist. Din nefericire
         lipsa jocului la tabla de atata amar de vreme si-a spus cuvantul, chiar
         daca cele 4,5 puncte acumulate in final si locul 35 din 80 participanti
         este onorabil. Dupa un inceput excelent, cu 4,5 p din 6, Klauss a pierdut
         3 partide la rand. Mai multe concursuri, probabil i-l vor aduce la forma
         de acum cativa ani.

                 

                                           NM   MOSNEGUTU   Klauss               WMI   MOSNEGUTU Mariana

                                                                                                                     ("Arbitru Sef  Adjunct")

Clasament final dupa 9 runde 

Rk. SNo Name Typ sex FED RtgI Club/City  TB1 
1 3
IM Clarke Brandon G I ENG 2429 4ncl Wood Green 7,5
2 1
GM Gormally Daniel W ENG 2479 4ncl Blackthorne Russia 7,0
2
GM Petrov Marian BUL 2457 4ncl Wood Green 7,0
4
GM Arkell Keith C S60 ENG 2382 4ncl Cheddleton 7,0
5
GM Wells Peter K ENG 2381 Witney 7,0
6 8
FM Olson Hamish SCO 2246 4ncl Alba 6,5
13
CM Dong Bao Nghia VIE 2227 Battersea 6,5
14
FM Bezuidenhout Roland RSA 2196 South Africa 6,5
9 6
IM Bradbury Neil H ENG 2297 4ncl The Ads 6,0
16
CM Turner Max N U18 ENG 2182 Forest Hall 6,0
39
Murphy Ryan USA 1977 Usa 6,0
12 9
Merriman John ENG 2245 Drunken Knights 5,5
12
Jones Steven A ENG 2234 Basingstoke 5,5
15
FM Sowray Peter J S60 ENG 2196 4ncl Barbican 5,5
17
Eggleston Thomas A ENG 2178 Durham City 5,5
21
CM Villiers Thomas ENG 2165 Muswell Hill 5,5
25
Brown Thomas WLS 2129 4ncl Rhyfelwyr Essyllwg 5,5
26
Sedykh Mikhail ENG 2124 Lewisham 5,5
27
Birtwistle Nigel ENG 2123 Grantham 5,5
29
Modi Shyam Jagdish U18 ENG 2118 Syston 5,5
49
Ortiz Sanchez Luis Esp 1899 Mushrooms 5,5
22 7
IM Basman Michael J S60 ENG 2289 Surbiton 5,0
10
FM Martyn Rafe ENG 2242 4ncl Barbican 5,0
18
Verma Aditya U18 ENG 2170 St Olaves Gs 5,0
20
CM Guthrie David NZL 2165 Kings Head 5,0
22
CM Green Andrew D SCO 2154 4ncl 5,0
24
FM Smith Andrew Philip S60 IRL 2144 Bourne End 5,0
30
CM Willmoth Robert F ENG 2116 Hendon 5,0
31
Yoon Jacob D U18 ENG 2116 Barnet Knights 5,0
32
Milson Samuel A ENG 2106 Louth 5,0
33
CM Dargan Paul A G ENG 2064 Tynemouth 5,0
36
Boswell Jacob Connor ENG 2012 Cheddleton & Leek 5,0
40
Ther Mate U18 ENG 1964 Harrogate 5,0
55
Siddharth Gopakumar IND 1856 Hendon 5,0
35 11
Mosnegutu Klauss ROU 2235 Tynedale 4,5
23
FM Gayson Peter M S60 ENG 2150 4ncl White Rose 4,5
28
Hutchinson Paul A S60 ENG 2120 Scarborough 4,5
38
Finn Peter ENG 1981 Wycombe & Hazlemere 4,5
41
Thomson Neil SCO 1960 Scotland 4,5
46
Pink Joshua ENG 1924 Stockport 4,5
51
Chan Sheng  Bernard MAS 1870 Leeds University 4,5
63
AIM Lim Mark ENG 1779 Linton 4,5
80
Shahbazi Mahmoud ENG 0 4,5
44 19
CM Kett Tim WLS 2167 4nl West Is Best 4,0
34
Bansal Rohan ENG 2042 Lewisham 4,0
45
Izod Chris ENG 1924 Jesmond 4,0
48
Gibbs Dominic V ENG 1904 4ncl Iceni 4,0
50
Faulkner Martin J ENG 1874 Coulsdon Cf 4,0
53
AGM Skettos Nicolas CYP 1862 Glasgow * 4,0
56
Jukes Sam WLS 1846 4ncl West Is Best 4,0
57
Gillespie Gary SCO 1843 Rolls Royce Derby 4,0
58
Hosdurga Chirag U18 ENG 1838 Bristol Gs 4,0
60
Merriman James U18 ENG 1837 Kent Juniors 4,0
66
Bansal Saahil U18 ENG 1745 St Olaves Gs 4,0
71
Khoury Theo ENG 1697 Maidenhead Junior 4,0
72
Kan Toby U18 ENG 1696 Downend & Fishponds 4,0
73
Clarke Connor U18 ENG 1691 Middlesex Juniors 4,0
79
Sajanani Vikas ENG 0 University Of Warwick 4,0
59 42
De Coverly Roger D S60 ENG 1954 Bourne End 3,5
44
Rathbone-Jones Ifan U18 WLS 1941 Buckley/Mold 3,5
47
Shepley Julien M S60 ENG 1913 Guildford 3,5
54
Gillespie David Paul SCO 1862 Scotland 3,5
59
WCM Sheikh Anum U18 w ENG 1837 Chingford 3,5
68
Verma Shlok U18 ENG 1724 Petts W. & Orpington 3,5
70
AIM Karas Eugenia U18 w ENG 1697 Hendon 3,5
75
Mckay Jonathan U18 SCO 1620 Scotland 3,5
67 35
Fegan Chris S60 ENG 2034 4ncl Chess In Schools 3,0
37
Homer Stephen J ENG 1988 4ncl West Is Best 3,0
43
Stoica Savas Marin U18 ENG 1954 Hendon 3,0
69
Kumar Sanjit S U18 ENG 1702 Richmond Juniors 3,0
76
AFM Damodaran Patrick U18 ENG 1498 Kent Juniors 3,0
72 52
Nandi Robin J ENG 1867 Cowley 2,5
64
Larkin Benjamin ENG 1753 Stratford 2,5
74 61
Tivillier Jacques ENG 1829 4ncl Celtic Tigers 2,0
62
Johnson Paul A S60 ENG 1812 York Ri 2,0
65
Greatorex Roger S60 ENG 1747 Llangollen 2,0
78
Patel Zain U18 ENG 1353 Richmond Juniors 2,0
78 67
AFM Winter Kevin S60 ENG 1735 Bradford 1,5
79 74
Mckay James U18 ENG 0 Gosforth 1,0
77
Minton Alex ENG 0 Cirencester 1,0
 

NM   MOSNEGUTU   Klauss

Rd. Bo. SNo Name Rtg RtgI FED Club/City Pts. Res.
1 9 49 Ortiz Sanchez Luis 1899 1899 Esp Mushrooms 5,5
1
2 9 30 CM Willmoth Robert F 2116 2116 ENG Hendon 5,0
½
3 9 9 Merriman John 2245 2245 ENG Drunken Knights 5,5
0
4 16 45 Izod Chris 1924 1924 ENG Jesmond 4,0
1
5 10 24 FM Smith Andrew Philip 2144 2144 IRL Bourne End 5,0
1
6 6 23 FM Gayson Peter M 2150 2150 ENG 4ncl White Rose 4,5
1
7 2 1 GM Gormally Daniel W 2479 2479 ENG 4ncl Blackthorne Russia 7,0
0
8 7 15 FM Sowray Peter J 2196 2196 ENG 4ncl Barbican 5,5
0
9 13 27 Birtwistle Nigel 2123 2123 ENG Grantham 5,5
0
 

************************************************************************************************************************

                                    " Brasov International Chess Festival  - Editia 5  - B "

                                                                                   Poiana Brasov /  21 - 27 august   2021
 
             De data aceasta , incursiunea veteranului SANDULESCU Gheorghe, a
        vizat o locatie cu mult mai selecta : Poiana Brasov , mult mai numerosi
        participanti ( 90 ) si un open clasic adevarat ( 90 min.+ 30 sec.) ca si
        control al timpului , jucat la 9 runde. Jucand in sectiunea "B" a
         festivalului , ratingul adversarilor a fost foarte scazut, astfel incat, in
        ciuda locului 25 din 90 ocupat si a celor 5,5 puncte acumulate la final ,
        jucatorul nostru a pierdut consistent la ELO. Totusi, un aer placut de
        munte la sfarsit de august si o recreere sahista in plina pandemie, parca
        mai compenseaza. Castigatorul open - ului a fost juniorul de 18 ani
        STANCU Filipescu David, cu 7,5 puncte, locul secund  MIKLOS Norbert ,
        cu 7,0 p, iar pozitia a III a, a revenit junioarei de 15 ani HOANCA Alexia
        Ioana .
      

 SANDULESCU  Gheorghe

Clasament final dupa 9 runde 

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 13 I Stancu-Filipescu David ROU 1706 Acs Smart Galati 7,5 47,5 50,0
2 6 I Miklos Norbert ROU 1755 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 7,0 46,5 49,5
3 57 II Hoanca Alexia-Ioana ROU 1281 Cs Universitar De Sah Bucurest 6,5 49,5 53,5
4 2 I Dumitru Luca-Serban ROU 1783 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 6,5 48,5 51,5
5 27 II Dima Ioan-Radu ROU 1594 Acs Satori Art Slobozia 6,5 48,5 51,0
6 7 CM Vasile Alexandru ROU 1746 Cs De Sah Ioios Brasov 6,5 46,5 50,5
7 11 I Morariu Adrian ROU 1725 Csm Pascani 6,5 42,0 46,0
8 24 II Tarciuc Ianis-Mihai ROU 1610 Csm Unirea Alba Iulia 6,5 42,0 44,5
9 9 II Ienasoaie Gabriel ROU 1736 Acs Regional De Sah ''nord-Est 6,5 41,5 44,0
10 25 I Antal Attila-Laszlo ROU 1606 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 6,5 40,5 43,0
11 28 II Rosca Mario-Andrei ROU 1569 Asc Drobeta Tr Severin 6,5 39,0 40,5
12 32 II Costescu Mihnea-C-tin ROU 1533 Cs Dinamo Bucuresti 6,5 38,5 42,0
13 16 WCM Patru Alexandra-Ioana ROU 1687 Cs Universitar Ploiesti 6,0 42,0 45,0
14 33 II Sabarez Iulian ROU 1528 Cs Politehnica Iasi 6,0 41,5 45,5
15 15 FM Vasile Constantin ROU 1702 Acs Sissa Constanta 6,0 35,5 39,0
16 47 II Danila Tudor-Gabriel ROU 1373 Cs Universitar De Sah Bucurest 5,5 46,0 50,0
17 23 II Tanasie Cosmin ROU 1614 Cs Oxygen Bucuresti 5,5 45,0 48,5
18 73 I Stefan C-tin-Danut ROU 1285 Cs Sparta Techirghiol 5,5 43,0 47,5
19 41 II Radu Luca-Ioan ROU 1475 Clubul Central De Sah Bucurest 5,5 42,0 46,0
20 35 I Ardeleanu Calin I. ROU 1502 Cs De Sah Lia Brasov 5,5 42,0 43,0
21 18 I Marchidan Costica ROU 1644 Cs As Nevazatorilor Bucuresti 5,5 41,5 45,0
22 74 II Porosniuc D-tru Daniel ROU 1200 Cs Politehnica Iasi 5,5 41,0 45,0
23 29 II Chivu Razvan-Gabriel ROU 1564 Cs Universitar Ploiesti 5,5 41,0 44,5
24 39 II Sandu Andrei-Stefan ROU 1487 Asc Drobeta Tr Severin 5,5 41,0 44,0
25 20 I Sandulescu Gheorghe ROU 1626 Cs Conpet Ploiesti 5,5 40,5 44,0
26 38 II Rangu Daniel ROU 1488 Csm Pascani 5,5 40,5 44,0
27 30 II Lungu Cristian ROU 1560 Cs De Sah Alex Brasov 5,5 40,0 42,0
28 83 Grasu Denis-Gabriel ROU 1001 Acs Lura Brasov 5,5 36,0 38,5
29 5 I Anitei Ion ROU 1756 As Club Sah Victoria Bacau 5,0 42,0 44,5
30 46 II Bilcu Marco-Oct. ROU 1397 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 41,0 45,0
31 42 II Cruceru-Uceanu Tud. ROU 1465 Cs Otopeni 5,0 40,0 42,5
32 44 I Anusca Vasile ROU 1436 Acs Mmi Andrei Murariu 5,0 39,5 43,0
33 31 II Marcu Daria-Ana ROU 1557 Cs Dinamo Bucuresti 5,0 36,0 39,5
34 45 I Ivancescu Bgd.-Andr. ROU 1433 Csm Bucuresti 5,0 36,0 38,5
35 48 I Angheluta Diana ROU 1373 Csm Craiova 5,0 35,5 36,5
36 43 II Vasile Bogdan-Mihai ROU 1452 Acs Jocul De Sah Ramnicu Valce 5,0 33,5 36,0
37 4 I Mihalache Paul-Stel. ROU 1766 Cs Sfinxul Iasi 4,5 46,5 50,5
38 55 II Dimitriu Filip ROU 1289 Css Ilfov 4,5 44,5 48,0
39 19 I Groapa Aurelian ROU 1633 Cs Cimentul Bicaz 4,5 43,5 47,0
40 10 II Balint Adolf ROU 1733 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 4,5 43,5 47,0
41 40 II Pirvu Ciprian-Val. ROU 1476 Cs De Sah Lia Brasov 4,5 42,5 46,5
42 81 Drenea Sebastian ROU 1001 CS Dinamo Brasov 4,5 42,5 46,0
43 3 CM Sorbun Cristinel ROU 1777 Club Sah Caissa Miercurea Ciuc 4,5 42,5 45,5
44 51 II Portariuc Gheorghe ROU 1367 Clubul De Sah Bicazul Bicaz 4,5 41,0 43,5
45 60 I Litcanu Daria-Tiana ROU 1241 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 40,5 44,0
46 36 II Vitan Matei-Gabriel ROU 1494 Cs Alcor Bucuresti 4,5 38,5 40,0
47 67 Rosu Alexandru FRA 1162 4,5 38,0 40,5
48 1 NM Zarnescu Marius ROU 1798 Ac De Sah Realitatea Husi 4,5 37,0 40,0
49 34 I Nicolae Dan-Stefan ROU 1526 Cs Universitar De Sah Bucurest 4,5 37,0 40,0
50 50 II Moroita Vlad ROU 1367 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 35,5 39,0
51 92 Sandu Daniel-Nic. ROU 1001 Clubul Central de Sah Bucuresti 4,5 34,0 36,0
52 17 I Calota Sorin ROU 1680 Cs Tinerii Maestri Craiova 4,5 33,5 37,0
53 82 Ene Bogdan-Ionut ROU 1001 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 43,0 47,5
54 61 II Serban Stelian ROU 1238 Asc Olimpic Zarnesti 4,0 41,5 44,5
55 69 II Botea Theodor-Andr. ROU 1129 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 41,0 45,0
56 58 II Vitan Adrian ROU 1279 Cs Alcor Bucuresti 4,0 40,5 44,0
57 96 Ganguly Archisman GER 1001 4,0 39,0 42,0
58 65 ACM Manolachi Tudor-G. ROU 1214 Cs Politehnica Iasi 4,0 38,5 41,0
59 53 II Grasu Gigi ROU 1361 Clubul De Sah Municipal Teleor 4,0 38,0 40,5
60 75 II Rosu Mihai-Radu ROU 1200 Cs Universitar Ploiesti 4,0 35,5 39,0
61 94 Stan Emma-Ana ROU 1001 Cs Sah Club Brasov 4,0 35,5 38,0
62 26 II Nistor Serban ROU 1602 Cs De Sah Lia Brasov 4,0 34,5 38,0
63 79 Ciobanu Mihai ROU 1001 Sah Club Brasov 4,0 34,0 37,0
64 71 II Seremet Gabriel ROU 1108 Clubul Central De Sah Bucurest 4,0 33,5 36,0
65 59 II Isopescu Iulia Elena ROU 1254 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 33,5 34,5
66 49 CM Murg Gheorghe ROU 1369 Cso Cugir 4,0 33,0 34,0
67 84 Junc Ioan-Stefan ROU 1001 Acs Lura Brasov 4,0 31,5 34,0
68 76 II Antal Iris-Ileana ROU 1084 Acs Mmi Andrei Murariu 4,0 29,5 32,0
69 88 Obreja Andrei-St ROU 1001 ASC Tura de Sah Sf Gheorghe 4,0 29,5 32,0
70 66 II Ianchis David-Crist. ROU 1182 Csm Bucuresti 3,5 36,0 38,5
71 89 Olteanu Adrian ROU 1001 Clubul Central De Sah Bucurest 3,5 35,5 39,0
72 37 II Vasile Martian-Adr. ROU 1489 Acs Jocul De Sah Ramnicu Valce 3,5 31,5 34,5
73 63 I Sandea Dorin-Gh. ROU 1224 Cm De Sah Alba Iulia 3,5 31,5 34,0
74 78 II Cornea Adina-Elena ROU 1001 Cs Oxygen Bucuresti 3,5 31,5 34,0
75 64 II Chiric David ROU 1219 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 3,5 31,0 33,5
76 87 Mocanu Iulian ROU 1001 Sah Club Brasov 3,5 29,0 30,5
77 85 Mamaligoi Rolland ROU 1001 ASC Tura de Sah Sf Gheorghe 3,5 29,0 30,5
78 54 Dovan Robert-Gabr. ROU 1335 Cs Tinerii Maestri Craiova 3,0 41,5 43,5
79 52 Rosu Andrei FRA 1367 3,0 38,0 40,5
80 62 II Vrencian Lilla ROU 1238 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 3,0 34,0 36,5
81 77 IV Guranda Mihai ROU 1017 Cs Logic 64 Brasov 3,0 32,5 35,0
82 95 Stancu Luca-Oct. ROU 1001 Cs Oxygen Bucuresti 3,0 29,0 30,5
83 90 Paoli Matei-Stefan ROU 1001 Acs Lura Brasov 3,0 28,5 30,5
84 97 Rosu Matei FRA 1001 3,0 26,5 27,5
85 72 II Moroita Stefan ROU 1039 Cs Dinamo Bucuresti 2,5 33,5 34,5
86 93 Seremet Cristinel ROU 1001 Clubul Central de Sah Bucuresti 2,5 31,5 34,0
87 70 II Czimbor Eduard ROU 1121 Cs Al Cn Aprily Lajos Brasov 2,0 31,5 34,0
88 80 Dobrovolschi Erich ROU 1001 CS Sah Club Brasov 2,0 27,5 28,5
89 86 Mocanu Alexandru ROU 1001 Sah Club Brasov 2,0 27,0 28,0
90 68 II Serban Adrian ROU 1130 Cs Logic 64 Brasov 1,5 35,0 37,5
91 8 I Zanfir Iulian ROU 1744 Acs Minerva Braila 0,0 26,0 27,0
12 II Serban Gh.-Cristian ROU 1707 Ac De Sah Alfil Pitesti 0,0 26,0 27,0
14 I Kokosi Daniel ROU 1705 Cs Dinamo Bucuresti 0,0 26,0 27,0
21 II Toma Alex.-Mihai ROU 1621 Clubul Central De Sah Bucurest 0,0 26,0 27,0
22 II Capota Radu-Mircea ROU 1618 Acs Juvenes Targu Mures 0,0 26,0 27,0
56 ACM Manolachi Petrica ROU 1285 Cs Politehnica Iasi 0,0 26,0 27,0
91 Rodeanu Dragos ROU 1001 0,0 26,0 27,0
 

Sandulescu Gheorghe

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 20 67 Rosu Alexandru 1162 FRA 4,5
1
2 12 43 II Vasile Bogdan-Mihai 1452 ROU Acs Jocul De Sah Rm. Valcea 5,0
1
3 6 39 II Sandu Andrei-Stefan 1487 ROU Asc Drobeta Tr Severin 5,5
1
4 2 27 II Dima Ioan-Radu 1594 ROU Acs Satori Art Slobozia 6,5
0
5 7 47 II Danila Tudor-Gabriel 1373 ROU Cs Universitar De Sah Buc. 5,5
0
6 16 51 II Portariuc Gheorghe 1367 ROU Clubul De Sah Bicazul Bicaz 4,5
0
7 22 69 II Botea Theodor-Andrei 1129 ROU Cs Dinamo Bucuresti 4,0
1
8 17 82 Ene Bogdan-Ionut 1001 ROU Cs Dinamo Bucuresti 4,0
1
9 10 73 I Stefan Constantin-Danut 1285 ROU Cs Sparta Techirghiol 5,5
½
 

************************************************************************************************************************

                                                   "Liga Roiala - editia a V a - etapa 1" -  2021   

                                                          Urziceni / 14 - 15 august

                SANDULESCU Gheorghe , super-veteranul si ultra-activul nostru coleg
          de club, si-a inceput seria de turnee de vara-toamna, cu familiara locatie
          Urziceni, unde in perioada 14/15 august, s-a desfasurat un open de sah
          clasic ( 60 min. + 30 sec./ mutare) , cu 36 jucatori. Aflat la a V a editie ,
        concursul s-a jucat in saloanele restaurantului "Diplomat", pe parcursul
         a 6 runde .Veteranul nostru s-a "incalzit" mai greu, pierzand primele 2
         runde si a continuat cu 3 victorii si o infrangere. In final a acumulat
         3 puncte din 6 posibile, clasandu-se fix la mijlocul clasamentului . La
         aceeasi competitie a participat si ploiesteanul CM Telea Stefan, clasat
         pe locul 11 cu 3,5 puncte. 
                                                                                           

 

SANDULESCU  Gheorghe

Clasament final dupa 6 runde 

Poř. St.č. Jméno FED Rtg Klub/Místo  PH 1   PH 3 
1 2 I Dubic Roman ROU 2089 Acs Pheonix Buzau 5,0 25,0
2 7 CM Done Stefan-Daniel ROU 1962 Scm Gloria Buzau 4,5 23,5
3 3 CM Andronescu Madalin ROU 2060 Acs Pheonix Buzau 4,5 23,0
4 9 I Veneteanu Mihai ROU 1910 Acs Viitorul Urziceni 4,5 22,5
5 4 NM Veneteanu Ion-Cristian ROU 2028 Acs Viitorul Urziceni 4,5 22,0
6 5 I Dobre Mihai ROU 2003 Acs Pheonix Buzau 4,5 21,5
7 10 I Gavrila Petrisor ROU 1902 Cs Sah G.Nestianu Bd 4,0 20,0
8 15 II Serban Gheorghe-Cristian ROU 1707 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,0 18,5
9 12 Martinenco Sergiu MDA 1774 4,0 18,0
10 6 CM Turcu Iulian ROU 2002 Clubul De Sah Deva 3,5 22,5
11 8 CM Telea Stefan ROU 1961 Acs Fianchetto C-ta 3,5 21,0
12 1 I Prisacaru Stefan-Emilian ROU 2090 Cs Sergentul Vaslui 3,5 20,5
13 14 I Mihalache Paul-Stelian ROU 1766 Cs Sfinxul Iasi 3,5 20,0
14 25 II Olteanu Gabriel-Luca ROU 1445 C. C. De Sah Buc. 3,5 17,5
15 24 II Tanase Vasile-Marian ROU 1462 Acs Viitorul Urziceni 3,5 15,5
16 13 II Vozneatovschi Rudi ROU 1771 Cs Alcor Bucuresti 3,0 20,5
17 20 I Oltenescu Georgeta-Costina ROU 1634 Scm Gloria Buzau 3,0 17,5
18 21 I Sandulescu Gheorghe ROU 1626 Cs Conpet Ploiesti 3,0 17,5
19 16 CM Bratu Gheorghe ROU 1694 Csm Craiova 3,0 17,0
20 27 II Gavrila Vlad-Cristian ROU 1427 Cs Gamb.Damei Pl. 3,0 16,0
21 19 I Popovici Cristinel-Adrian ROU 1650 Acs Satori Art Slob. 2,5 19,0
22 11 I Gavrila Marius-Daniel ROU 1898 Acs Pheonix Buzau 2,5 18,5
23 35 I Preda Maria (C) ROU 1130 Acs Smart Galati 2,5 17,5
24 18 CM Moldoveanu Paul ROU 1658 Acs Pheonix Buzau 2,5 16,0
25 28 II Cazan Liviu-Dorel ROU 1349 Acs Viitorul Urziceni 2,5 15,0
26 23 II Popa Nicolae ROU 1471 Acs Satori Art Slob. 2,5 14,0
27 31 II Vasile Matei ROU 1287 Cs Oxygen Bucuresti 2,5 13,5
28 26 II Iordachescu George-Matei ROU 1436 Scm Gloria Buzau 2,5 13,5
29 29 II Constantin Eduard-Andrei ROU 1327 Cs Univ.de Sah Buc. 2,0 18,0
30 33 II Petrache Otto ROU 1219 Acs Viitorul Urziceni 2,0 17,0
31 34 II Enache Sorin ROU 1182 Acs Viitorul Urziceni 2,0 15,0
32 32 II Robescu Mihail ROU 1278 Acs Sah Chindia Targ. 2,0 14,5
33 22 I Paparuz Vasile ROU 1613 Acs Viitorul Urziceni 1,5 15,5
34 30 II Calina Niculae ROU 1303 Acs Satori Art Slob. 1,0 14,5
35 36 FC Pertea Ion-Marian ROU 1001 Cs Oxygen Buc. 1,0 12,5
36 17 II Trifu Stefan ROU 1671 Acs Chess Masters 0,5 14,5
 

Sandulescu Gheorghe 

Kolo Šach. St.č. Jméno Rtg RtgN FED Klub/Místo Body Výsl.
1 3 3 CM Andronescu Madalin 2060 2074 ROU Acs Pheonix Buzau 4,5
0
2 14 32 II Robescu Mihail 1278 1279 ROU Acs Sah Chindia Targoviste 2,0
0
3 15 31 II Vasile Matei 1287 1238 ROU Cs Oxygen Bucuresti 2,5
1
4 12 33 II Petrache Otto 1219 1219 ROU Acs Viitorul Urziceni 2,0
1
5 11 35 I Preda Maria (C) 1130 1170 ROU Acs Smart Galati 2,5
1
6 7 12 Martinenco Sergiu 1774 0 MDA 4,0
0
 

          **********************************************************************************************************************

                                                       " Victor  Dalseno Memorial 

                                                                                   Victoria /  23 - 25 iulie ,   2021

            Aflat la a IV a editie, acest memorial a strans in Casa de Cultura a
        orasului montan Victoria, 51  jucatori. Coechipierul nostru, ROMOSAN
        Cristian , un oaspete frecvent al acestei localitati, s-a numarat printre
        participanti. Clasarea la finalul celor 7 runde, pe locul 9 , cu 4,5 puncte,
        a corespuns rangului initial de concurs (10), dar valoarea adversarilor
        intalniti si punctele, reflecta un joc sub posibilitati a lui Cristian. 
        Jucat la limita clasicului ( 60 min. + 30 sec./ mutare), open-ul i-a adus
        jucatorului nostru 4 puncte ELO. Castigatorul concursului a fost  USCOI
        Cornel , cu 6 p , BOTEA Dan-Dumitru , cu 5,5 p , clasat pe locul II si
        BILCU Marco-Octavian , locul III , tot cu 5,5 p ,junior de 13 ani.

    

 ROMOSAN  Cristian 

Clasament final dupa 7 runde 

Rk. SNo Name Typ sex RtgI Club/City Pts.  TB1   TB2 
1 3 I Uscoi Cornel 1902 Asc Olimpic Zarnesti 6,0 5 30,5
2 5 I Botea Dan-Dumitru S50 1845 Cs Sah Club Brasov 5,5 5 29,5
3 22 II Bilcu Marco-Octavian U14 1271 Cs Dinamo Bucuresti 5,5 5 27,5
4 47 FC Scurtu Adrian-Ilie 1001 Cs Chimia Victoria 5,5 4 32,5
5 1 CM Nandrean Dan S50 2138 Cs Chimia Victoria 5,5 4 31,0
6 2 I Budur Costel S50 2033 Cs Balta Albastra Siretu 5,0 4 27,0
7 8 I Muntoiu Emanoil S50 1747 Acs Turnul Alb Sibiu 5,0 4 26,5
8 7 CM Raduica Remus S50 1755 Cs De Sah Alex Brasov 5,0 3 28,0
9 10 I Romosan Cristian S50 1595 Cs Conpet Ploiesti 4,5 4 22,5
10 12 II Istrate Ioan 1572 Cs Dinamo Bucuresti 4,5 3 24,0
11 17 I Calcea Ioan S65 1447 Ac De Sah Cavalerul Sf Gh. 4,0 4 33,0
12 4 I Tipeiu Nicolae-Adrian 1864 Asc Olimpic Zarnesti 4,0 4 29,0
13 37 IV Cravciuc Mihai-Cosmin 1013 Cs Chimia Victoria 4,0 4 26,0
14 23 II Isopescu Iulia Elena U10 w 1244 Cs Dinamo Bucuresti 4,0 4 22,5
15 13 II Ioana Julien-Gheorghe S50 1561 Cs Chimia Victoria 4,0 3 29,5
16 21 II Ponta-Facalet Zeno-A. U10 1301 Acs ''sahistul Pecica'' 4,0 3 28,5
17 11 II Ioan Ovidiu S65 1593 Cs Sah Club Galati 4,0 3 26,5
18 6 I Rujan Rodel-Marinel S50 1765 Acs ''sahistul Pecica'' 4,0 3 26,0
19 14 II Lungu Cristian U18 1508 Cs De Sah Alex Brasov 4,0 3 26,0
20 24 II Burja-Udrea Razvan-An. U14 1243 Csm Unirea Alba Iulia 4,0 3 25,0
21 9 II Stanea Stelian-Ioan S50 1650 Cs Chimia Victoria 4,0 3 24,0
22 19 II Cont Corneliu-Hariton S50 1363 Cs Chimia Victoria 4,0 3 22,5
23 18 II Gheorghiu Gabriel-Ion S50 1444 Acs ''sahistul Pecica'' 4,0 2 24,0
24 16 II Barsan Ioan S65 1450 Cs Chimia Victoria 4,0 2 23,0
25 15 II Zbarcea Tudor S50 1475 Ac De Sah Cavalerul Sf Gh. 3,5 3 27,5
26 26 II Ianchis David-Cristian U12 1179 Csm Bucuresti 3,5 3 26,5
27 29 II Lefter Albert U12 1136 Cs Dinamo Bucuresti 3,5 3 23,0
28 40 IV Cadar Paul-George U14 1001 Acs ''sahistul Pecica'' 3,5 3 18,0
29 20 II Socol-Fratu Cosmin-M. 1320 Cs Chimia Victoria 3,5 2 25,5
30 25 II Bichis Dumitru-Cr. 1228 Acs Turnul Alb Sibiu 3,0 3 25,5
31 31 III Nanu Alexandra-Gabr. U08 w 1077 Cs Dinamo Bucuresti 3,0 3 25,0
32 38 FC Ghindea Matei U14 1010 Cs Chimia Victoria 3,0 3 20,0
33 44 FC Nedelcu Alexandru-I. U16 1001 Acs Turnul Alb Sibiu 3,0 3 20,0
34 36 FC Judele Petru S65 1019 Cs Chimia Victoria 3,0 2 26,5
35 51 FC Junc Stefan U16 1001 Se legitimeaza 3,0 2 25,5
36 28 II Radac Patrick Nicholas U10 1144 Acs ''sahistul Pecica'' 3,0 2 22,5
37 50 FC Godan Sergiu U14 1001 Se legitimeaza 3,0 1 22,5
38 48 FC Stanea Madalina-Alex. U14 w 1001 Cs Chimia Victoria 3,0 1 19,5
39 34 IV Scorobet Cr.-Erhard U16 1026 Cs Chimia Victoria 2,5 2 24,5
40 30 II Bichis Tudor U12 1123 Acs Turnul Alb Sibiu 2,5 2 24,0
41 45 FC Pescar Andreea U14 w 1001 Cs Chimia Victoria 2,5 2 20,0
42 41 FC Czika Stefania U16 w 1001 Csm Medias 2,5 2 19,5
43 35 IV Dobrea Alexandru U14 1020 Cs Chimia Victoria 2,0 2 24,5
44 32 IV Onea-Decean Antonia-M. U08 w 1044 Csm Medias 2,0 2 18,0
39 FC Iezsenszki Horatiu-Ioan U12 1003 Cs Chimia Victoria 2,0 2 18,0
46 43 FC Nan Flavius-Ioan U14 1001 Cs Chimia Victoria 2,0 2 16,0
47 46 FC Pescar Andrei U12 1001 Cs Chimia Victoria 1,5 1 22,0
48 27 II Voinescu Theodor-Iosif U10 1162 Cs Dinamo Bucuresti 1,0 0 22,0
49 49 FC Timofta Andrei U14 1001 Cs Chimia Victoria 1,0 0 17,0
50 33 IV Savescu Razvan-Valentin S65 1026 Cs Chimia Victoria 0,5 0 21,5
51 42 FC Hoaja Valentin U16 1001 Cs Chimia Victoria 0,0 0 17,0
 

    

 ROMOSAN  Cristian 

Rd. Bo. SNo Name RtgI Club/City Pts. Res.
1 7 35 IV Dobrea Alexandru 1020 Cs Chimia Victoria 2,0
0
2 14 39 FC Iezsenszki Horatiu-Ioan 1003 Cs Chimia Victoria 2,0
1
3 13 31 III Nanu Alexandra-Gabriela 1077 Cs Dinamo Bucuresti 3,0
1
4 11 37 IV Cravciuc Mihai-Cosmin 1013 Cs Chimia Victoria 4,0
1
5 5 4 I Tipeiu Nicolae-Adrian 1864 Asc Olimpic Zarnesti 4,0
0
6 10 14 II Lungu Cristian 1508 Cs De Sah Alex Brasov 4,0
1
7 7 11 II Ioan Ovidiu 1593 Cs Sah Club Galati 4,0
½
 

***********************************************************************************************************************

                    Campionatele Nationale de Juniori pe Echipe - 2021 ”- fete 20 ani

                                                                           Iasi   13 - 20  iulie 

              Dupa exact doi ani de pauza competitionala, mai mult sau mai putin
         fortata, fosta junioara a CONPET-ului, a jucat la "finalele de juniori pe
         echipe" de la Iasi, pe prima masa a echipei CSM Bucuresti, fete 20 ani.
         Impactul cu sahul de performanta dupa atata inactivitate sahista s-a
         vazut din plin si era previzibila evolutia, mai ales pe prima masa. Se
         poate spune ca a fost "omul la sacrificiu", celelalte doua coechipiere
         punctand decisiv pentru a aduce echipei locul 2 la clasic si medaliile de
         argint. Impactul cu sahul competitional dupa asa o pauza s-a vazut in
         primele 3 runde ( doar o remiza), insa treptat si-a revenit ( 2 puncte din
        ultimele 3 runde, cu victorie la WCM Bucur Denisa ).
            La "rapid" s-a vazut mult mai clar "iesitul din mana", fiind practic un
        fiasco pentru junioara. Doar 1,5 puncte din 6. Si aici coechipierele si-au
        facut datoria, situand echipa pe acelasi loc 2 si din nou medalii de argint.
            La "blitz", 2p (6),  aceeasi evolutie fara suportul antrenamentului
        competitional continuu, unde coechipierele n-au mai ajutat-o, astfel ca
        echipa s-a clasat abia pe locul 3 si au obtinut medaliile de bronz. Aceste
        finale, prin numarul mic de echipe de fete participante, reflecta cu
        fidelitate colapsul sahului feminin romanesc.

WCM  COMAN Emilia - Florentina 

            

Clasament final dupa 6 runde 

SAH  CLASIC  - F20

Loc Echipa 1a 1b 2a 2b 3a 3b 4a 4b  TB1   TB2   TB3 
1 CS Dinamo Bucuresti  *   *  2 0 3 2 3 3 10 0 13,0
2 CSM Bucuresti 1 3  *   *  2 9 0 12,5
3 CS Petrolul Ploiesti 0 1 1  *   *  2 4 0 7,0
4 CSM Galati 0 0 ½ ½ 1  *   *  1 0 3,5
 

Alcatuirea echipelor cu rezultatele rundelor

  1. CS Dinamo Bucuresti (Media Rtg.:1951, Capitan: Nanu Ciprian / TB1: 10 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 Pct. Nr. p Media Rtg.
1 WCM Bucur Denisa-Andreea 2040 ROU 1 1 1 1 0 1 5,0 6 1787
2 WCM Pelin Ana-Maria 1940 ROU 1 ½ 1 0 1 3,5 5 1589
3 WCM Anghel Maria 1872 ROU 1 1 0 1 3,0 4 1425
4 II Apostu Milena-Maria 1463 ROU ½ 1 0 1,5 3 1377
  2. CSM Bucuresti (Media Rtg.:1634, Capitan: Ionescu Mihai / TB1: 9 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 Pct. Nr. p Media Rtg.
1 WCM Coman Emilia-Florentina 1770 ROU ½ 0 0 ½ 1 ½ 2,5 6 1877
2 WCM Schiopu Andreea-Alexandra 1682 ROU 1 ½ 1 1 1 ½ 5,0 6 1668
3 II Barila Stefana 1449 ROU 1 ½ ½ 1 1 1 5,0 6 1408
  3. CS Petrolul Ploiesti (Media Rtg.:1649, Capitan: Pepene Gheorghe / TB1: 4 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 Pct. Nr. p Media Rtg.
1 WCM Nistor Valentina 1902 ROU 0 1 1 0 1 ½ 3,5 6 1833
2 II Mos Maria-Magdalena 1518 ROU 0 ½ 0 0 ½ 1,0 5 1758
3 II Nistor Gabriela 1528 ROU 0 ½ ½ 0 0 1,0 5 1510
4 II Mihalea Maria-Ioana 1393 ROU 1 ½ 1,5 2 1552
  4. CSM Galati (Media Rtg.:1489, Capitan: Jugaru Lucian / TB1: 1 / TB2: 0)
Masa Numele Rtg. FED 1 2 3 4 5 6 Pct. Nr. p Media Rtg.
1 I Andres Marina-Corina 1689 ROU ½ 0 0 ½ 0 0 1,0 6 1904
2 II Vorniceanu Alina 1547 ROU 0 ½ 0 0 1 0 1,5 6 1704
3 II Paiovici Andreea 1232 ROU 0 ½ 0 0 ½ 0 1,0 6 1526
 

  WCM  COMAN Emilia - Florentina

 
Rd. Nr.start Numele Rtg. Pct. Rez.
1 5 I Andres Marina-Corina 1689 1,0
½
2 1 WCM Bucur Denisa-Andreea 2040 5,0
0
3 8 WCM Nistor Valentina 1902 3,5
0
4 5 I Andres Marina-Corina 1689 1,0
½
5 1 WCM Bucur Denisa-Andreea 2040 5,0
1
6 8 WCM Nistor Valentina 1902 3,5
½
 

Clasament final dupa 6 runde 

SAH  RAPID  - F20 

Rk. Team 1a 1b 2a 2b 3a 3b 4a 4b  TB1   TB3 
1 CS Dinamo Bucuresti  *   *  2 2 3 2 11 13,0
2 CSM Bucuresti 1  *   *  1 2 6 9,5
3 CSM Galati 1 ½ ½  *   *  2 2 5 7,5
4 CS Petrolul Ploiesti 0 1 2 1 1 1  *   *  2 6,0
 

Team-Composition with round-results

  1. CS Dinamo Bucuresti (RtgAvg:1759, Captain: Nanu Ciprian / TB1: 11 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FideID 1 2 3 4 5 6 Pts. Games RtgAvg
1 WCM Bucur Denisa-Andreea 1759 1238019 1 1 1 1 1 5,0 5 1657
2 WCM Pelin Ana-Maria 1774 1232916 0 0 1 1 ½ 2,5 5 1520
3 WCM Anghel Maria 1743 1239040 ½ 1 0 ½ 2,0 4 1448
4 II Apostu Milena-Maria 1442 1248162 1 1 ½ 1 3,5 4 1257
  2. CSM Bucuresti (RtgAvg:1530, Captain: Ionescu Mihai / TB1: 6 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FideID 1 2 3 4 5 6 Pts. Games RtgAvg
1 WCM Coman Emilia-Florentina 1711 1226070 0 0 1 0 0 ½ 1,5 6 1681
2 WCM Schiopu Andreea-Alexandra 1596 1238639 1 ½ 0 1 1 1 4,5 6 1546
3 II Barila Stefana 1283 1249371 ½ ½ ½ 0 1 1 3,5 6 1379
  3. CSM Galati (RtgAvg:1406, Captain: Jugaru Lucian / TB1: 5 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FideID 1 2 3 4 5 6 Pts. Games RtgAvg
1 I Andres Marina-Corina 1578 1257145 ½ 0 0 1 0 ½ 2,0 6 1726
2 II Vorniceanu Alina 1439 1255975 1 1 1 1 0 0 4,0 6 1603
3 II Paiovici Andreea 1201 1282352 ½ 0 ½ 0 ½ 0 1,5 6 1356
  4. CS Petrolul Ploiesti (RtgAvg:1528, Captain: Pepene Gheorghe / TB1: 2 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FideID 1 2 3 4 5 6 Pts. Games RtgAvg
1 WCM Nistor Valentina 1707 1226878 ½ 1 0 0 1 ½ 3,0 6 1685
2 II Mos Maria-Magdalena 1421 1231561 0 0 0 0,0 3 1603
3 II Nistor Gabriela 1457 1232460 ½ 0 0 ½ 1,0 4 1630
4 II Mihalea Maria-Ioana 1342 1265580 ½ ½ 1 0 0 2,0 5 1282
 

             

          WCM  COMAN Emilia - Florentina 

Rd. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 1 WCM Bucur Denisa-Andreea 1759 Cs Dinamo Bucuresti 5,0
0
2 8 WCM Nistor Valentina 1707 Cs Petrolul Ploiesti 3,0
0
3 5 I Andres Marina-Corina 1578 Csm Galati 2,0
1
4 1 WCM Bucur Denisa-Andreea 1759 Cs Dinamo Bucuresti 5,0
0
5 8 WCM Nistor Valentina 1707 Cs Petrolul Ploiesti 3,0
0
6 5 I Andres Marina-Corina 1578 Csm Galati 2,0
½
 

           

Clasament final dupa 6 runde 

BLITZ  - F20 

  

Mj. Momčad 1a 1b 2a 2b 3a 3b 4a 4b  TB1   TB3 
1 CS Dinamo Bucuresti  *   *  3 3 2 2 2 12 14,5
2 CS Petrolul Ploiesti ½ 0  *   *  3 3 2 8 11,0
3 CSM Bucuresti 0 1 0 0  *   *  3 3 5,5
4 CSM Galati 1 1 ½ 1 0  *   *  1 5,0

 Team-Composition with round-results       

1. CS Dinamo Bucuresti (RtgAvg:1628, Kapetan: Nanu Ciprian / TB1: 12 / TB2: 0)
Bo. Ime Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 Bod. Partije RtgAvg
1 WCM Bucur Denisa-Andreea 1684 ROU 1238019 1 1 1 1 1 1 6,0 6 1636
2 WCM Pelin Ana-Maria 1671 ROU 1232916 1 0 ½ 0 1 2,5 5 1451
3 WCM Anghel Maria 1530 ROU 1239040 1 1 1 0 1 4,0 5 1324
4 II Apostu Milena-Maria 1357 ROU 1248162 1 1 2,0 2 1204
  2. CS Petrolul Ploiesti (RtgAvg:1498, Kapetan: Pepene Gheorghe / TB1: 8 / TB2: 0)
Bo. Ime Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 Bod. Partije RtgAvg
1 WCM Nistor Valentina 1710 ROU 1226878 1 1 0 1 1 0 4,0 6 1628
2 II Mos Maria-Magdalena 1376 ROU 1231561 1 1 ½ 1 0 3,5 5 1539
3 II Nistor Gabriela 1407 ROU 1232460 ½ 1 0 1 0 2,5 5 1404
4 II Mihalea Maria-Ioana 1249 ROU 1265580 0 1 1,0 2 1204
  3. CSM Bucuresti (RtgAvg:1504, Kapetan: Ionescu Mihai / TB1: 3 / TB2: 0)
Bo. Ime Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 Bod. Partije RtgAvg
1 WCM Coman Emilia-Florentina 1714 ROU 1226070 0 0 1 0 0 1 2,0 6 1626
2 WCM Schiopu Andreea-Alexandra 1551 ROU 1238639 0 0 0 1 0 1 2,0 6 1488
3 II Barila Stefana 1247 ROU 1249371 0 0 ½ 0 0 1 1,5 6 1311
  4. CSM Galati (RtgAvg:1348, Kapetan: Jugaru Lucian / TB1: 1 / TB2: 0)
Bo. Ime Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 Bod. Partije RtgAvg
1 I Andres Marina-Corina 1485 ROU 1257145 0 0 0 0 0 0 0,0 6 1703
2 II Vorniceanu Alina 1400 ROU 1255975 0 1 1 0 1 0 3,0 6 1509
3 II Paiovici Andreea 1160 ROU 1282352 ½ 0 ½ 1 0 0 2,0 6 1340
 

 

      WCM  COMAN Emilia - Florentina         

olo SNo Ime Rtg Klub/Grad Bod. Rez.
1 1 WCM Bucur Denisa-Andreea 1684 Cs Dinamo Bucuresti 6,0
0
2 8 WCM Nistor Valentina 1710 Cs Petrolul Ploiesti 4,0
0
3 5 I Andres Marina-Corina 1485 Csm Galati 0,0
1
4 1 WCM Bucur Denisa-Andreea 1684 Cs Dinamo Bucuresti 6,0
0
5 8 WCM Nistor Valentina 1710 Cs Petrolul Ploiesti 4,0
0
6 5 I Andres Marina-Corina 1485 Csm Galati 0,0
1
 

                  
                *******************************************************************************************************************

                       " Campionatele Naționale pentru veterani 2021 "
                                                  Techirghiol /  05  -  11  iulie 

  

LOCUL  III  SAH  CLASIC   : CM  ANUTA  Laurentiu    :   MEDALIE   DE   BRONZ

Sandulescu Gheorghe    

               Doi veterani ai CS CONPET Ploiesti , au participat la finalele destinate
          categoriei lor de varsta : peste 65 ani, la Techirghiol, intr-un inceput de
          iulie canicular. Finalele s-au desfasurat pe 3 categorii , pentru prima
          oara in Romania : Veterane ( peste 50 ani si peste 65 ani impreuna,
          datorita numarului mic de participante) , Veterani peste 50 ani si
          Veterani peste 65 ani. Dupa "lupte seculare" de mai bine de 2 ani, cu un
          campionat mondial de veterani desfasurat chiar in Romania (2019), pe
          cele doua categorii de varsta, iata ca FRSah s-a aliniat in cele din urma
          la procedura (normala) FIDE.
          Dl. SANDULESCU Gheorghe, s-a straduit sa tina pasul cu "tineretea"
          unora dintre adversari si la cei 79 ani ai sai a reusit un loc 13 din 21
          participanti, cu 3 puncte din 7 posibile , in proba de sah clasic.
          In aceeasi proba, de altfel si cea mai importanta, subsemnatul ,
          CM  ANUTA Laurentiu, am reusit un parcurs bun, in ciuda a numeroase
          ratari, mai mult decat incredibile ( asa o fi la varsta asta ?), terminand
          al III lea la egalitate de puncte cu primul loc, departajarea facandu-se
          la coeficienti. MEDALIA de BRONZ obtinuta , este cu atat mai meritata,
          cu cat in ultima runda am castigat o partida curata si frumoasa la
          MI  Baluta Constantin, care in cazul unei victorii ar fi iesit campion
          solitar si cu atat mai mult cu cat in confruntarea cu vicecampionul
          (CM Evulet Gheorghe), o gafa superuriasa m-a facut sa ratez incredibil
          victoria. In aceste conditii, fericitul campion a fost CM Verciuc Nicolae.
         Proba de "Dezlegari" a finalelor, desfasurate in aceeasi zi cu nefasta
         partida de la clasic cu vicecampionul, a completat ziua neagra. M-am
         blocat inexplicabil timp de peste o ora la prima problema de mat in 2 ,
         desi pusesem pe tabla mutarea corecta. A fost imposibil sa vad
         continuarea evidenta, asa ca am pierdut si enorm de mult timp si cele
         5 puncte la problema, cu care as fi obtinut argintul. Chiar si asa, am
         ratat si a doua problema de mat in 2, de parca eram orb. Asa ca am
         iesit inafara podiumului. Dl. Sandulescu nu a participat la aceasta
         proba, ca de altfel nici la proba de "Blitz", proba la care n-ar fi trebuit
         nici eu sa particip. De cand ma stiu am fost un prost blitzist, asa ca
         proba a fost un esec, asa cum ma si asteptam de altfel. Am terminat pe
         pozitia a 11 a din 14, cu 2,5 p din 7 posibile si singura realizare, in ultima
         runda, de a castiga din nou la maestrul international Baluta C.
         Ultima proba : sahul rapid. Alta mare ratare a unei medalii, pe care
         practic am avut-o in mana. Dupa 5 runde acumulasem 4,5 puncte, cu
         victorie la maestrul Kutnik Alexandru, cel ce avea sa castige titlul cu
         6p din 7. Cu doar o remiza din ultimele doua runde, medalia de bronz
         putea fi asigurata. Am pierdut insa ambele partide si bronzul. Ocuparea
         locului 5 din 19 participanti, la egalitate cu locul 3, mi-a lasat din nou
         un gust amar. Dl. Sandulescu s-a clasat pe locul 13 , cu 3,5 puncte.
        
         La veterani peste 50 ani, fostul nostru coechipier MF Baciu Stefan, a
         devenit campion la sah clasic si a castigat argintul la dezlegari si la sah
         rapid

 

 

 AICI PUTETI VEDEA   PARTIDELE  MELE    :  

 

SAH   CLASIC

veterani  65 ani  

Clasament final dupa 7 runde

Rk. SNo Name RtgI Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 6 CM Verciuc Nicolae 1903 As Club Sah Victoria Bc. 5,0 0,0 29,0 20,25
2 5 CM Evulet Gheorghe 1921 Cs Tinerii Maestri Buc. 5,0 0,0 28,0 18,75
3 8 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1751 Cs Conpet Ploiesti 5,0 0,0 26,5 18,00
4 10 NM Tufa Mihai 1716 Clubul De Sah Diana Gl. 5,0 0,0 25,0 17,50
5 1 IM Baluta Constantin 2077 Clubul Central Sah Buc. 4,5 1,0 27,5 16,50
6 7 CM Cernea Radu-Gheorghe 1769 Asc Daco-Getica Buc. 4,5 0,0 23,5 14,00
7 4 CM Bucur Stefan 1935 Clubul De Sah Deva 4,0 0,0 29,0 15,50
8 2 NM Stanciulescu Serban 1954 Asc Daco-Getica Buc. 4,0 0,0 29,0 15,00
9 3 NM Chesca Alexandru 1940 Scm Gloria Buzau 4,0 0,0 26,0 12,00
10 9 CM Martian Fanase 1748 Acs Logic Delta 4,0 0,0 25,0 11,50
11 11 I Afloarei Jenica 1700 Cs Botosani 3,5 0,0 26,5 10,50
12 12 I Calota Sorin 1683 Cs Tinerii Maestri Crv. 3,0 0,0 25,0 9,00
13 16 I Sandulescu Gheorghe 1617 Cs Conpet Ploiesti 3,0 0,0 24,5 9,50
14 14 I Dordea Vasile 1618 Cs Tinerii Maestri Buc. 3,0 0,0 23,0 6,50
15 13 I Craciun Gheorghe 1673 Cs Sparta Techirghiol 3,0 0,0 21,0 7,25
16 17 I Bruma Ioan 1464 Clubul De Sah Al Mun. 2,5 1,0 20,5 5,75
17 20 I Sandea Dorin-Gheorghe 1239 Cm De Sah Alba Iulia 2,5 0,0 17,0 5,00
18 19 I Ionita Gheorghe 1354 Cs Mediator Giarmata 2,0 0,0 23,5 4,50
19 18 I Grosu Constantin 1459 Cs Sergentul Vaslui 2,0 0,0 22,0 4,75
20 21 CM Dumitrica Neculai 1227 Cs Sergentul Vaslui 2,0 0,0 20,5 6,00
21 15 CM Tudor Ioan 1617 Css Gandirea Oradea 0,0 0,0 18,5 0,00
 

CM  ANUTA  Laurentiu

Rd. Bo. SNo Name RtgI Club/City Pts. Res.
1 7 19 I Ionita Gheorghe 1354 Cs Mediator Giarmata Vii 2,0
1
2 2 4 CM Bucur Stefan 1935 Clubul De Sah Deva 4,0
0
3 7 11 I Afloarei Jenica 1700 Cs Botosani 3,5
1
4 3 2 NM Stanciulescu Serban 1954 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,0
½
5 4 5 CM Evulet Gheorghe 1921 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,0
½
6 5 9 CM Martian Fanase 1748 Acs Logic Delta 4,0
1
7 2 1 IM Baluta Constantin 2077 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5
1
 

 

SANDULESCU  Gheorghe

Rd. Bo. SNo Name RtgI Club/City Pts. Res.
1 6 7 CM Cernea Radu-Gheorghe 1769 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,5
1
2 4 2 NM Stanciulescu Serban 1954 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,0
0
3 5 1 IM Baluta Constantin 2077 Clubul Central De Sah Bucurest 4,5
0
4 7 13 I Craciun Gheorghe 1673 Cs Sparta Techirghiol 3,0
1
5 6 9 CM Martian Fanase 1748 Acs Logic Delta 4,0
0
6 7 12 I Calota Sorin 1683 Cs Tinerii Maestri Craiova 3,0
0
7 8 21 CM Dumitrica Neculai 1227 Cs Sergentul Vaslui 2,0
1
 

 

CM  ANUTA  Laurentiu

 

Clasament open +65  DEZLEGARI

 
                Loc    Nume                       Club                            Timp          Puncte
                  1      Tufă Mihai                Diana Galați                115              22
                  2      Afloarei Jenică        CS Botoșani               116              12
                  3      Băluță Constantin   C.C. De Sah Buc.       120              12
                  4      Anuța Laurențiu      CS Conpet Ploiești     120               8
                  5      Cernea Radu           CS Daco-Getica Buc.  117               2
                  6      Sandea Dorin          CM de Șah Alba Iulia   120              0 

 

BLITZ      -  veterani  65 ani 

 

Clasament final dupa 7 runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3 
1 1 NM Kutnik Alexandru-Francisc 1921 Acs Sissa Constanta 7,0 25,5 25,50
2 8 I Craciun Gheorghe 1719 Cs Sparta Techirghiol 5,5 27,5 18,25
3 7 FM Vasile Constantin 1753 Acs Sissa Constanta 4,5 26,0 12,50
4 4 NM Tufa Mihai 1856 Clubul De Sah Diana Galati 4,0 27,5 14,50
5 11 CM Cernea Radu-Gheorghe 1631 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,0 27,5 11,25
6 5 CM Martian Fanase 1842 Acs Logic Delta 4,0 18,5 8,50
7 6 CM Verciuc Nicolae 1816 As Club Sah Victoria Bacau 3,5 27,0 11,00
8 2 CM Evulet Gheorghe 1921 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0 28,0 8,50
9 10 I Porumb Alecu 1648 Cs Universitatea Targoviste 3,0 25,5 8,00
10 13 I Afloarei Jenica 1580 Cs Botosani 3,0 22,0 6,75
11 9 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1703 Cs Conpet Ploiesti 2,5 19,5 4,75
12 3 IM Baluta Constantin 1889 Clubul Central De Sah Bucurest 2,0 25,0 4,00
13 12 I Dordea Vasile 1618 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,0 22,5 5,50
14 14 I Sandea Dorin-Gheorghe 1251 Cm De Sah Alba Iulia 1,0 21,0 2,00

 

 

 CM  ANUTA  Laurentiu

 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 2 2 CM Evulet Gheorghe 1921 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 3,0
0
2 6 12 I Dordea Vasile 1618 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 2,0
0
3 7 14 I Sandea Dorin-Gheorghe 1251 Cm De Sah Alba Iulia 1,0
1
4 5 6 CM Verciuc Nicolae 1816 As Club Sah Victoria Bacau 3,5
½
5 5 11 CM Cernea Radu-Gheorghe 1631 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,0
0
6 6 5 CM Martian Fanase 1842 Acs Logic Delta 4,0
0
7 6 3 IM Baluta Constantin 1889 Clubul Central De Sah Bucurest 2,0
1
 

SAH   RAPID

veterani  65 ani  

 

Clasament final dupa 7 runde 

              

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 3 NM Kutnik Alexandru-Francisc 1973 Acs Sissa Constanta 6,0 0,0 27,0 22,50
2 5 CM Evulet Gheorghe 1921 Cs Tinerii Maestri Buc. 5,5 0,0 25,5 17,25
3 1 CM Bucur Stefan 2008 Clubul De Sah Deva 4,5 1,5 31,5 17,75
4 10 CM Cernea Radu-Gheorghe 1755 Asc Daco-Getica Buc. 4,5 1,5 26,0 16,00
5 6 CM Anuta Elefterie-Laurentiu 1841 Cs Conpet Ploiesti 4,5 0,0 30,5 18,75
6 7 CM Tinta Gheorghe 1839 Acs Juniorul Constanta 4,0 0,0 29,5 13,50
7 13 I Afloarei Jenica 1666 Cs Botosani 4,0 0,0 27,5 13,00
8 11 FM Vasile Constantin 1721 Acs Sissa Constanta 4,0 0,0 25,5 13,50
9 2 NM Tufa Mihai 1985 Clubul De Sah Diana Gl 4,0 0,0 22,0 12,00
10 4 IM Baluta Constantin 1961 C. C. De Sah Bucurest 3,5 0,0 26,0 10,50
11 9 CM Verciuc Nicolae 1796 As Club Sah Victoria Bc. 3,5 0,0 21,0 8,50
12 16 I Craciun Gheorghe 1608 Cs Sparta Techirghiol 3,5 0,0 20,5 6,75
13 17 I Sandulescu Gheorghe 1535 Cs Conpet Ploiesti 3,5 0,0 20,0 6,75
14 14 I Bruma Ioan 1660 Clubul De Sah Al Mun. 3,0 1,0 26,0 8,50
15 8 CM Martian Fanase 1817 Acs Logic Delta 3,0 0,0 18,5 6,00
16 18 IV Toza Lucian 1496 Acs Sissa Constanta 2,5 0,5 23,0 5,25
17 15 I Porumb Alecu 1629 Cs Universitatea Targ. 2,5 0,5 21,0 5,75
18 12 I Calota Sorin 1683 Cs Tinerii Maestri Crv. 2,0 0,0 21,5 3,00
19 19 I Sandea Dorin-Gheorghe 1292 Cm De Sah Alba Iulia 1,0 0,0 23,0 3,00
 

                          

                                       CM  ANUTA  Laurentiu                 

                                                    

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 6 15 I Porumb Alecu 1629 Cs Universitatea Targoviste 2,5
1
2 3 7 CM Tinta Gheorghe 1839 Acs Juniorul Constanta 4,0
1
3 1 3 NM Kutnik Alexandru-Francisc 1973 Acs Sissa Constanta 6,0
1
4 1 5 CM Evulet Gheorghe 1921 Cs Tinerii Maestri Bucuresti 5,5
½
5 2 9 CM Verciuc Nicolae 1796 As Club Sah Victoria Bacau 3,5
1
6 1 1 CM Bucur Stefan 2008 Clubul De Sah Deva 4,5
0
7 3 10 CM Cernea Radu-Gheorghe 1755 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,5
0

                           

                                                                                                           

                                      SANDULESCU  Gheorghe 

Rd. Bo. SNo Name Rtg Club/City Pts. Res.
1 8 8 CM Martian Fanase 1817 Acs Logic Delta 3,0
1
2 4 2 NM Tufa Mihai 1985 Clubul De Sah Diana Galati 4,0
0
3 7 12 I Calota Sorin 1683 Cs Tinerii Maestri Craiova 2,0
1
4 4 9 CM Verciuc Nicolae 1796 As Club Sah Victoria Bacau 3,5
½
5 3 7 CM Tinta Gheorghe 1839 Acs Juniorul Constanta 4,0
0
6 6 11 FM Vasile Constantin 1721 Acs Sissa Constanta 4,0
0
7 8 19 I Sandea Dorin-Gheorghe 1292 Cm De Sah Alba Iulia 1,0
1