ŞAH - CONPET 

       

Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul IV , 2020

                                                    

           

                               "International University Chess Cup"  -  sah online 
                                                                -  decembrie  2020

               Fosta junioara a C.S,CONPET, WCM COMAN Emilia Florentina , acum
        studenta in primul an la SiSC ASE in Bucuresti , componenta a
        CSU ASE Bucuresti, dupa o fortata si lunga pauza competitionala, isi
        incearca fortele in acest sah online, reprezentandu-si institutia de
        invatamant si o face cu succes.
        " Academia de Studii Economice din București s-a remarcat din nou la
        nivel internațional, de data aceasta la International University Chess Cup!
        Turneul s-a desfășurat în acest an online din cauza pandemiei, dar a
        reușit să aducă la start 159 de sportivi din întreaga lume.
        Coman Emilia-Florentina, Dolana Andrei-Theodor, Fluerariu Radu-Cristian
        și Scripcaru George-Daniel sunt cei 4 studenți care ne-au reprezentat atât
        universitatea cât și țara la prestigioasa competiție desfășurată în acest
        sfârșit de săptămână. Cu toții s-au calificat în finală, unde au obținut
        rezultate remarcabile:

        • Dolana Andrei-Theodor locul 8 în clasamentul final;
        • Scripcaru George-Daniel locul 14 în clasamentul final;
        • Coman Emilia-Florentina locul 20 în clasamentul final și
                                         LOCUL 1 FEMININ!
        • Fluerariu Radu-Cristian locul 29* în clasamentul final;
           Cu mențiunea că Radu a jucat un meci în minus față de ceilalți
           participanți, din cauza unei probleme a platformei. "

WCM  COMAN Emilia - Florentina

 

***********************************************************************************************************************

                                  "Weekend Sahist Bucurestean 31 " - sah  clasic
                                                   Bucuresti , 16 - 18 octombrie  

              Unul din putinele turnee de sah clasic, chiar daca timpul de joc de 60 min.
       +30 sec./mutare este putin forfata, ramas totusi in aceasta trista perioada
       a restrictiilor. Entuziastul organizator,Dl.COMAN Florin ,a reusit din nou sa
       asigure conditii de exceptie in "Sala Panoramic" de la etajul 5 al Hotelului
       Marshal Garden de pe Calea Dorobantilor nr. 50B, din Bucuresti.
       Cu doar 53 participanti, un MF si 3 CM, acest elvetian nu poate fi incadrat
       in categoria turneelor tari, in ciuda conditiilor asigurate, dar pentru marea
       masa de sahisti bucuresteni si ploiesteni, poate fi considerat singura gura
       de oxigen pentru aceasta nefericita perioada. Printre cei 53 de luptatori in
       plina pandemie, s-au aflat si 6 ploiesteni, decanul de varsta si singurul
       reprezentant al C.S. CONPET Ploiesti, fiind Dl. SANDULESCU Gheorghe.
       Doar curajul de a participa este in sine o victorie. Totusi rezultatul final,
       locul 16 cu 4 puncte din 7 posibile, este o frumoasa realizare. Ca orice
       veteran, s-a incalzit greu, dar a terminat cu 4 victorii consecutive.
       Competitia a fost castigata de CM Andronescu Madalin cu 6,0 p , urmat de
       juniorii  Cnejev Vladimir si Serban Cristian, ambii cu cate 5,5 p.

Sandulescu Gheorghe  

                                                                

Clasamentul final dupa 7 Runde

Rk. SNo Name Rtg Club/City Pts.  TB2   TB3   TB4 
1 2 CM Andronescu Madalin 2165 Acs Pheonix Buzau 6,0 5 32,0 23,5
2 1 I Cnejev Vladimir-Alexandru 2169 Cs Oxygen Bucuresti 5,5 4 33,5 24,0
3 5 I Serban Cristian-Stefan 2065 Cs Universitar Ploiesti 5,5 4 33,0 23,0
4 10 I Radu David (Cr) 1863 Lps Satu Mare 5,0 5 28,5 20,5
5 12 I Coicev Matei-Andrei 1810 Cs Universitar De Sah Buc. 5,0 5 28,0 20,5
6 4 FM Voiteanu Gabriel 2121 Cs Universitatea Targov. 5,0 4 31,0 22,0
7 14 I Ciocani Iosif 1777 Cs Universitar De Sah Buc. 5,0 4 31,0 21,5
8 17 II Capragiu Matei-Stefan 1722 Clubul Central De Sah Buc. 5,0 4 25,5 18,0
9 6 I Turlea Constantin 2032 Cs Universitar Ploiesti 4,5 4 32,0 22,5
10 13 I Mihalache Paul-Stelian 1787 Cs Sfinxul Iasi 4,5 4 26,0 18,0
11 21 I Geafer Andrei-Ninel 1687 Cs Tinerii Maestri Buc. 4,5 4 25,5 17,5
12 27 Manitcaia Alina 1527 Moldova 4,5 4 24,5 16,5
13 22 II Lup Constantin-Ionel 1662 Acs Sah Club Vados Arad 4,5 3 26,0 17,5
14 25 I Negrean Andrei 1581 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 4 25,5 18,5
15 28 II Oncescu Vlad-Norin 1512 Cs Micul Print Braila 4,0 4 23,5 17,0
16 23 I Sandulescu Gheorghe 1617 Cs Conpet Ploiesti 4,0 4 22,0 14,5
17 3 I Albu George 2142 Cs Politehnica Iasi 4,0 3 31,0 23,0
18 18 II Sava Robert-Gabriel 1716 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 3 29,5 21,5
19 19 I Pruszter Rudolf 1714 Asc Daco-Getica Bucuresti 4,0 3 26,0 19,0
20 31 II Nacu Mihai 1468 Css Nr. 2 Bucuresti 4,0 3 26,0 19,0
21 29 II Togan Teodor-Bogdan 1507 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 3 25,0 17,5
22 39 II Olteanu Gabriel-Luca 1300 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 3 24,5 18,5
23 34 II Dobre Daniel-Alexandru 1380 Ac De Sah Alfil Pitesti 4,0 3 20,5 14,5
24 20 II Bisti Stefan 1700 Cs Universitar De Sah Buc. 4,0 2 26,0 18,5
25 7 I Bantescu Dan 2026 Clubul Central De Sah Buc. 4,0 1 25,5 19,0
26 16 CM Chesa Viorel 1757 Cs Universitar Ploiesti 3,5 3 24,5 17,0
27 9 I Fulger Ionut-Alexandru 1891 Acs Sah Chindia Targov. 3,5 3 23,5 18,0
28 11 CM Cirlan Ionut-Gheorghe 1850 Cs Spartac Bucuresti 3,5 3 23,5 17,0
29 51 FC Mihalcea Ioan Alexandru 1001 Cs Oxygen Bucuresti 3,5 2 23,5 16,5
30 37 II Deresoiu David-Leonard 1329 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,5 2 20,0 15,5
31 24 II Nedelcu Florin 1615 Cs Spartac Bucuresti 3,0 3 28,5 20,5
32 15 I Popa Denis-Marius 1769 Acs Pheonix Buzau 3,0 3 25,0 17,5
33 26 II Macaneata Ionut-Octavian 1543 Clubul Central De Sah Buc. 3,0 3 24,5 18,5
34 30 II Craciun Dorian-Raul 1477 Cm De Sah Alba Iulia 3,0 3 23,0 16,5
35 43 II Radu Teodor 1222 Cs Universitar De Sah Buc. 3,0 3 22,5 16,5
36 36 II Kocak Halil 1366 Ac De Sah Alfil Pitesti 3,0 2 24,5 18,0
37 46 II Gheorghe Raisa-Maria 1081 Cs Universitar Ploiesti 3,0 2 20,5 15,0
38 44 II Aldea Maria-Antonia 1181 Acs Mmi Andrei Murariu 3,0 2 20,0 14,5
39 53 FC Stefan Fulger-Ariel 1001 Acs Jocul Celor 3 Cai Buc. 3,0 2 19,0 13,0
40 41 II Bar Andrei-Alecsandru 1274 Csm Unirea Alba Iulia 3,0 1 20,5 15,5
41 38 II Paulet Elena-Cristiana 1308 Clubul Central De Sah Buc. 2,5 2 26,0 19,5
42 45 I Badica Ariana 1123 Csm Bucuresti 2,5 2 22,5 16,5
43 42 II Calugareanu Ioana-Denisa 1271 Css Nr. 2 Bucuresti 2,5 1 22,0 16,0
44 40 II Marin Alexia-Iuliana 1299 Cs Universitar Ploiesti 2,5 1 18,5 14,0
45 47 II Petroff Vlad 1229 Cs Oxygen Bucuresti 2,5 0 20,0 14,0
46 8 I Jega Gabriel 2013 Cs Ineu 2,0 1 27,0 19,0
47 32 II Anghelescu Teodor-Stefan 1406 Csm Bucuresti 2,0 1 23,5 16,5
48 33 II Grasu Gigi 1404 Clubul De Sah Mun. Teleor 2,0 1 20,5 14,5
49 35 II Paraschiv Alexandra 1367 Clubul Central De Sah Buc. 2,0 0 23,5 16,5
50 52 FC Tudor George (S.) 1001 Acs M.M. Mihail Marin Buc. 2,0 0 20,5 15,5
51 49 FC Babadita Andrei 1001 Clubul Central De Sah Buc. 1,5 1 23,0 16,5
52 50 FC Ilie Daria-Elena 1001 Cs Oxygen Bucuresti 1,0 0 22,5 16,0
53 48 AGM Vaida Radu-George 1001 Acs Sissa Constanta 0,5 0 19,5 14,0

 

   

    SANDULESCU  Gheorghe  

 

Rd. Bo. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 1 1 I Cnejev Vladimir-Alexandru 2169 ROU Cs Oxygen Bucuresti 5,5
0
2 12 32 II Anghelescu Teodor-Stefan 1406 ROU Csm Bucuresti 2,0
0
3 23 39 II Olteanu Gabriel-Luca 1300 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 4,0
0
4 25 44 II Aldea Maria-Antonia 1181 ROU Acs Mmi Andrei Murariu 3,0
1
5 22 46 II Gheorghe Raisa-Maria 1081 ROU Cs Universitar Ploiesti 3,0
1
6 17 35 II Paraschiv Alexandra 1367 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 2,0
1
7 13 30 II Craciun Dorian-Raul 1477 ROU Cm De Sah Alba Iulia 3,0
1