┼×AH - CONPET        

Informatii Sahiste detaliate

Trimestrul IV , 2021

                                                    

                    

                         "SUPERLIGA" Masculina  2021 - Mamaia  / 2 - 10 octombrie 

                  a- 4 -a  Norma de Maestru International pentru MIROIU Catalin

               Ramasa singura competitie de inalta calitate sahista sub organizarea
          (teoretica) a FRSah , a beneficiat in acest an pandemic de prezenta a
          23 mari maestri internationali , 18 maestri internationali, 20 maesti
          FIDE si 8 maesti nationali, din 6 tari. Organizarea"Superligii"probabil
          nu a multumit noua si inteligenta conducere a FRSah , daca persoane ca
          Elena Cristian sau Candea Daniel nu si-au gasit locul in "Comisia de
          Competitii", dar sigur anul viitor va beneficia de o organizare de
          exceptie sub obladuirea super experimentatilor, in organizarea de mari
          turnee, a MI  Vasiesiu Dan , MF  Dragomirescu Calin si MI  Manea
          Alexandru , din actuala comisie . Sa revenim insa la competitia in sine .
                  Jucand pe masa 2 a actualei sale echipe , CSU Targoviste si avand si
          calitatea de capitan de echipa, MF  MIROIU CATALIN a stralucit efectiv,
          fiind una din marile surprize ale competitiei. Cu 5 puncte din 10, din 8
         remize, o victorie si o infrangere, la 3 GM, 4 MI, 2 MF  si 1 NM, cu o
         performanta rating de 2432 , cu 32 puncte ELO castigate si indeplinirea
         celei de a 4 norme de MI, Catalin si-a indeplinit unul din obiective.
         Celalalt obiectiv indeplinit a fost salvarea de la retrogradare al echipei
         sale, in conditiile dificile in care au fost una din cele doua echipe fara
         jucatori straini sau de lot olimpic. De remarcat ca pe prima masa a
         evoluat fostul component al CONPET-ului , ploiesteanul MI DOBRE
         Claudiu, cu doar 2 puncte din 10 , din 4 remize, dar masa a fost extrem
         de grea, iar pe masa a 5 a a jucat ploiesteanul MF VOITEANU Gabriel,
         cu 3 puncte din 8 partide. Echipa targovisteana a beneficiat insa de
       evolutia excelenta a juniorului sucevean CM PADURARIU Mihai-Edward,
         cu ale sale 4,5 puncte din 10 partide. Echipa a trait periculos, dar a
         supravietuit !
         Pe podiumul Superligii, la egalitate de puncte si remiza in jocul direct,
         echipa noii conduceri FRSah,  VADOS Arad si echipa vechii conduceri a
         FRSah , Politehnica Iasi ( ca sa vezi a naibii coincidenta), urmate de
         Medicina Timisoara. Dar stati linistiti , anul viitor o super mare echipa,
         CSU ASE Bucuresti, iesita din spuma banilor, v-a marsalui spre titlu !!!

MF  MIROIU  George  Catalin

                                                       

CLASAMENT  FINAL

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  TB1   TB2   TB3 
1 ACS Sah Club Vados Arad  *  3 2 5 5 17 1 39,0
2 CS Politehnica Iasi 3  *  3 3 5 4 17 1 38,5
3 CS Studentesc Medicina Timisoara  *  3 5 5 15 0 38,5
4 CS Universitatea de Vest Timisoara 3  *  3 5 4 14 0 35,0
5 CS Victoria-Sparta Techirghiol 4 3  *  3 4 4 4 12 0 32,0
6 Verdi.ro - Sah Club Oltenia Craiova 1  *  3 4 4 5 4 11 1 31,0
7 Clubul de Sah al Municipiului Baia Mare 3 3 3  *  11 1 30,5
8 ACS Smart Galati 3 1 2 2  *  4 5 7 0 28,0
9 CSU Targoviste 1 1 2  *  2 4 2 2 19,5
10 ACS Pheonix Buzau 1 2 2 1 2 4  *  2 2 2 19,5
11 ACS Viitorul Urziceni 1 2 ½ 2 2 1 2 4  *  2 2 18,5

 

Team-Composition with round-results

  1. ACS Sah Club Vados Arad (RtgAvg:2523, Captain: Georgescu Tiberiu / TB1: 17 / TB2: 1)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 GM Kravtsiv Martyn 2625 UKR 1 ½ 0 1 ½ 1 ½ ½ ½ 0 5,5 10 2509
2 GM Bernadskiy Vitaliy 2580 UKR 1 ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 1 7,5 10 2419
3 GM Parligras Mircea-Emilian 2579 ROU 1 1 ½ 1 ½ 1 1 0 ½ ½ 7,0 10 2388
4 IM David Alexandru-Vasile 2428 ROU 1 1 1 ½ 1 1 ½ 0 6,0 8 2312
5 GM Berescu Alin-Mile 2443 ROU 1 ½ 0 ½ ½ 1 1 4,5 7 2350
6 GM Georgescu Tiberiu-Marian 2479 ROU ½ ½ 1 ½ 0 2,5 5 2275
7 FM Ghimpu Samuel-Timotei 2431 ROU ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 6,0 10 2172
  2. CS Politehnica Iasi (RtgAvg:2497, Captain: Danilov Vladimir / TB1: 17 / TB2: 1)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 GM Deac Bogdan-Daniel 2643 ROU 1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ ½ 7,5 10 2507
2 GM Jianu Vlad-Cristian 2537 ROU ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5,0 10 2423
3 GM Nevednichy Vladislav 2514 ROU 0 1 1 ½ ½ 1 0 ½ ½ ½ 5,5 10 2391
4 GM Szabo Gergely-Andras-Gyula 2531 ROU ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 6,5 10 2353
5 IM Danilov Vladimir 2385 ROU ½ 1 ½ 1 0 0 1 1 0 ½ 5,5 10 2283
6 FM Stoleriu George 2373 ROU ½ 1 1 1 1 1 ½ ½ 1 1 8,5 10 2195
  3. CS Studentesc Medicina Timisoara (RtgAvg:2540, Captain: Marasescu Ioan / TB1: 15 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2644 GER ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 6,0 9 2530
2 GM Kuzubov Yuriy 2624 UKR 1 ½ 1 1 1 ½ 1 ½ 1 1 8,5 10 2414
3 GM Istratescu Andrei 2478 ROU ½ 0 1 ½ 2,0 4 2313
4 GM Rogozenco Dorian 2466 ROU 0 0 1 1,0 3 2200
5 GM Nanu Costica-Ciprian 2514 ROU 1 ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ ½ 5,5 9 2366
6 GM Manolache Marius 2514 ROU 1 0 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 5,5 9 2354
7 IM Anton Teodor 2464 ROU ½ 1 0 1 ½ ½ 3,5 6 2305
8 CM Filip Andrei L. 2175 ROU 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 1 1 ½ 6,5 10 2154
  4. CS Universitatea de Vest Timisoara (RtgAvg:2471, Captain: Miron Lucian Costin / TB1: 14 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 GM Halkias Stelios 2537 GRE 0 ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 4,5 10 2518
2 GM Marin Mihail 2493 ROU ½ 1 ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 3,5 9 2441
3 IM Kourkoulos-Arditis Stamatis 2500 GRE 1 1 1 1 0 1 1 1 ½ 1 8,5 10 2413
4 IM Filip Lucian-Ioan 2413 ROU ½ ½ 0 ½ 1,5 4 2304
5 GM Miron Lucian-Costin 2512 ROU ½ ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 1 6,0 9 2362
6 FM Secheres Adrian-Simion 2368 ROU ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 6,0 8 2254
7 FM Ciorgovean Iustin 2305 ROU ½ 1 0 1 ½ 1 0 0 ½ ½ 5,0 10 2182
  5. CS Victoria-Sparta Techirghiol (RtgAvg:2423, Captain: Ionescu Constantin / TB1: 12 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 GM Tarlev Konstantin 2568 UKR ½ ½ 1 1 1 ½ ½ 0 1 ½ 6,5 10 2515
2 IM Soltanici Ruslan 2380 MDA ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ 0 0 ½ 5,0 10 2439
3 GM Ionescu Constantin 2428 ROU ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ 4,0 10 2404
4 IM Cosma Ioan 2400 ROU 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 5,0 10 2366
6 IM Itkis Boris 2333 ROU ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ ½ 6,5 10 2289
7 FM Calin Alexandru 2123 ROU ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 0 ½ 0 5,0 10 2210
  6. Verdi.ro - Sah Club Oltenia Craiova (RtgAvg:2376, Captain: Musat Adrian / TB1: 11 / TB2: 1)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 IM Gavrilescu David 2505 ROU ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ 5,0 10 2521
2 FM Musat Adrian 2387 ROU ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ ½ 3,5 10 2438
3 IM Cioara Andrei-Nestor 2400 ROU ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 6,0 10 2402
4 NM Tugui Adrian 2338 ROU 0 0,0 1 2428
5 IM Vajda Albert 2327 ROU 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 7,0 10 2374
6 FM Stepanencu Nicodim-Cosmin 2299 ROU ½ 0 0 1 0 1 1 ½ 1 1 6,0 10 2287
7 CM Barzanu Iulian 2214 ROU ½ 0 ½ ½ 0 0 1 ½ ½ 3,5 9 2197
  7. Clubul de Sah al Municipiului Baia Mare (RtgAvg:2427, Captain: Szabo Attila / TB1: 11 / TB2: 1)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 GM Erdos Viktor 2619 HUN ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 6,0 10 2509
2 IM Vedmediuc Serghei 2475 MDA ½ 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 ½ 3,5 10 2429
3 GM Grigore George-Gabriel 2477 ROU ½ 1 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 5,0 10 2399
4 IM Manea Alexandru 2339 ROU ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 5,0 10 2361
5 IM Bogdan Dan 2347 ROU ½ ½ 0 ½ ½ 1 0 1 0 1 5,0 10 2293
6 FM Ileana George 2304 ROU 1 ½ 1 ½ ½ 0 1 1 0 ½ 6,0 10 2211
  8. ACS Smart Galati (RtgAvg:2348, Captain: Gilea Lucian / TB1: 7 / TB2: 0)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 GM Kozak Adam 2516 HUN ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 6,0 10 2520
2 IM Banzea Alexandru-Bogdan 2382 ROU ½ 1 ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ 5,5 10 2439
3 NM Bonte Andrei-Mihai 2333 ROU ½ 1 ½ ½ 0 0 1 ½ 0 4,0 9 2395
4 FM Antonica Dragos-Andrei 2325 ROU ½ 1 0 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 5,5 10 2388
5 FM Coca Cristi-Iulian 2219 ROU ½ 0 0 1 0 0 0 0 1 0 2,5 10 2283
6 CM Isfan Ioan-Marius 2256 ROU 0 0 1 ½ 1 0 1 0 ½ 4,0 9 2125
7 FM Gilea Lucian 2278 ROU 0 0,0 1 2443
8 FM Pisu Robert-Daniel 2236 ROU ½ 0,5 1 2431
  9. CSU Targoviste (RtgAvg:2211, Captain: Miroiu George-Catalin / TB1: 2 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 IM Dobre Claudiu-Cristian 2300 ROU 0 0 ½ 0 ½ 0 ½ 0 0 ½ 2,0 10 2539
2 FM Miroiu George-Catalin 2309 ROU ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 0 5,0 10 2432
3 CM Padurariu Mihai-Edward 2143 ROU 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 4,5 10 2419
4 NM Nita Lucian 2183 ROU 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1,0 9 2372
5 FM Voiteanu Gabriel 2136 ROU 0 ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 3,0 8 2298
6 NM Oprisor Razvan-Gabriel 2192 ROU 0 0 ½ ½ ½ 0 1 0 ½ 0 3,0 10 2283
7 NM Neagu Liviu 1999 ROU 0 ½ ½ 1,0 3 2201
  10. ACS Pheonix Buzau (RtgAvg:2254, Captain: Iordachescu Sorin / TB1: 2 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 FM Vavric Pavel 2384 MDA 0 0 0 ½ 0 ½ 0 0 0 1 2,0 10 2533
2 FM Ogleznev Alexandr 2359 MDA 1 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 0 4,0 10 2441
3 CM Nastore Pavel-Alexandru 2242 ROU ½ 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ 3,0 10 2419
4 FM Patrascu Catalin-Lucian 2304 ROU ½ 0 ½ ½ ½ 1 0 0 ½ 1 4,5 10 2365
6 CM Popescu Daniel-Vasilica 2081 ROU 0 1 0 ½ 0 1 1 0 0 3,5 9 2290
7 CM Andronescu Madalin 2055 ROU 1 ½ ½ ½ 0 0 0 2,5 7 2244
8 I Dobre Mihai 1961 ROU 0 0 0 0,0 3 2221
9 I Iordachescu Sorin-Emanuel 1729 ROU 0 0,0 1 2431
  11. ACS Viitorul Urziceni (RtgAvg:2196, Captain: Martian Daniel / TB1: 2 / TB2: 2)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games RtgAvg
1 FM Ceres Dragos 2372 MDA 1 0 ½ 0 0 0 ½ 0 ½ ½ 3,0 10 2534
2 NM Martian Dragos-Daniel 2242 ROU 0 0 0 ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 3,5 10 2453
3 IM Tomescu Vlad 2334 ROU ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ 3,5 9 2402
4 CM Bulau Andrei-Cristian 2186 ROU ½ 0 0 ½ ½ ½ 0 ½ 0 ½ 3,0 10 2383
5 CM Dobrin Ionut-Alexandru 2057 ROU 1 ½ 0 0 0 ½ 0 0 0 2,0 9 2322
6 I Sarighioleanu Sebastian-Laurentiu 1986 ROU 1 ½ 0 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ 3,5 10 2264
8 II Tanase Vasile-Marian 1480 ROU 0 0,0 1 2175
9 II Enache Virgilius-Ionel 1385 ROU 0 0,0 1 2256

 

MF  MIROIU  George  Catalin

  

Rd. SNo Name Rtg FED Club/City Pts. Res.
1 13 GM Istratescu Andrei 2478 ROU Cs Studentesc Medicina Timisoa 2,0
½
3 2 GM Jianu Vlad-Cristian 2537 ROU Cs Politehnica Iasi 5,0
½
4 43 FM Musat Adrian 2387 ROU Cs Sah Club Oltenia Craiova 3,5
½
5 36 IM Vedmediuc Serghei 2475 MDA 3,5
½
6 78 FM Ogleznev Alexandr 2359 MDA 4,0
½
7 18 GM Bernadskiy Vitaliy 2580 UKR 7,5
½
8 62 NM Martian Dragos-Daniel 2242 ROU Acs Viitorul Urziceni 3,5
½
9 52 IM Banzea Alexandru-Bogdan 2382 ROU Clubul Central De Sah Bucurest 5,5
½
10 74 IM Soltanici Ruslan 2380 MDA 5,0
1
11 29 IM Kourkoulos-Arditis Stamatis 2500 GRE 8,5
0